کیف پول ارز دیجیتال

0 تا 100 هر آنچه باید در مورد کیف پول های ارز دیجیتال یا Crypto Wallet بدانید!

اگر می‌خواهید صاحب ارز دیجیتال شوید، چه به دلیل سرمایه‌گذاری یا پرداخت های آنلاین، به یک کیف پول رمزنگاری شده نیاز خواهید داشت. در ادامه این مقاله با ایرانکس بیت همراه باشید تا به بررسی مفهوم کیف پول ارز دیجیتال و انواع آن بپردازیم.

کیف پول ارز دیجیتال یا Crypto Wallet چیست؟

کیف پول های رمزنگاری شده به افراد امکان می دهد ارزهای دیجیتال و سایر دارایی های دیجیتال را ذخیره کنند. در مورد کیف پول بلاک چین می توان گفت، کاربران با استفاده از آن می توانند موجودی ارزهای دیجیتال مختلف مانند بیت کوین، اتر و همچنین استلار، تتر و پکسوس را مدیریت کنند. ایجاد یک کیف پول ارز دیجیتال یا یک کیف پول بلاک چین رایگان است و فرآیند راه اندازی حساب به صورت آنلاین انجام می شود. افراد باید آدرس ایمیل و رمز عبوری را ارائه دهند که برای مدیریت حساب مورد استفاده قرار می گیرد سپس سیستم یک ایمیل خودکار با محتوا “درخواست تایید حساب “ارسال می کند.

شناسه کیف پول

بعد از ایجاد کیف پول، یک شناسه کیف پول به کاربر ارائه می شود که یک شناسه منحصر به فرد مشابه شماره حساب بانکی است. دارندگان کیف پول می توانند با ورود به وب سایت بلاک چین یا با دانلود و دسترسی به موبایل، به کیف پول الکترونیکی خود دسترسی داشته باشند.

کیف پول ارز دیجیتال

کلید خصوصی و عمومی چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

کیف پول های کریپتو معمولا از 2 نوع کلید استفاده می کنند:

1) کلیدهای عمومی

کلیدهای عمومی یا Public key به روشی مشابه با شماره حساب بانکی شما عمل می کنند. کلید عمومی یک رشته طولانی از اعداد تصادفی است که می تواند با شخص ثالث، مانند صرافی ارزهای دیجیتال، بدون به خطر انداختن امنیت کیف پول شما به اشتراک گذاشته شود. این کلید به شما امکان می‌دهد ارز دیجیتال را در تراکنش‌ ها دریافت کنید.

نمونه ای از یک کلید عمومی:

b9f5d91099422bcfa991abe2866f3dc39bba8da50c52b77179eca74ecdeaf06cebbb2

2) کلیدهای خصوصی

کلیدهای خصوصی یا Private key باید همیشه مخفی نگه داشته شوند. یک کلید خصوصی به شما امکان می دهد به ارز دیجیتال واقعی در بلاک چین دسترسی داشته باشید.

نمونه ای از یک کلید خصوصی:

0xdc47ca238ffb638cf76658fb02a351bc7c1c6bbb32fa40db9bb43fee

چگونه می توانیم رمزارز را از کیف پول رمزنگاری خود ارسال کنیم؟

ارسال ارز دیجیتال به کیف پول دیگر نسبتاً ساده است. فقط کافیست آدرس کیف پول گیرنده را بدانید، می توانید کیف پول خود را باز کنید، انتخاب کنید چه مقدار ارز دیجیتال می خواهید ارسال کنید و آن را به آدرس مورد نظر خود بفرستید.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال به طور کلی به 2 دسته نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم می شوند. اما در واقع تعدادی از انواع مختلف کیف پول نیز وجود دارد که در دسته بندی های کلی قرار می گیرند.

کیف پول رمزنگاری شده

1. Hosted Wallet

کیف پول های میزبانی شده برای راه اندازی ساده و آسان هستند. این کیف‌پول‌ها مستقیماً در صرافی که رمزارز خود را خریداری می‌کنید، میزبانی می‌شوند، بنابراین ممکن است گاهی اوقات از آنها به عنوان «کیف‌پول‌های صرافی» یاد کنید. اگر تا به حال ارز دیجیتال را در صرافی هایی مانند کوین بیس یا کراکن خریداری کرده اید و آن رمزارز را در صرافی نگه داشته اید، قبلاً از کیف پول میزبانی شده استفاده کرده اید.

با یک کیف پول میزبان، صرافی رمزنگاری معمولاً کلید خصوصی شما را برای شما نگه می دارد. این اطلاعات خصوصی به صورت آنلاین نگهداری و قابل دسترسی است، که آن را به طور بالقوه در برابر هکرها آسیب پذیر می کند. کیف‌پول‌های میزبانی‌شده نیز ممکن است در استفاده‌هایشان محدود باشند و ممکن است نتوانید برخی از تراکنش‌های رمزنگاری مانند خرید NFT را با ارزهای دیجیتال موجود در کیف‌ پول‌ انجام دهید.

2. non_custodial wallet

یک کیف پول non_custodial به شما امکان می دهد بدون دخالت شخص ثالث، کنترل کاملی بر رمزارز خود داشته باشید. این کیف پول های نرم افزاری به طور کلی آزادی و ویژگی های بیشتری نسبت به کیف پول های میزبان ارائه می دهند. به عنوان مثال، اگر به خرید NFT یا به اشتراک گذاری ارزهای دیجیتال علاقه مند هستید، ممکن است بخواهید یک کیف پول non_custodial را در نظر بگیرید.

با یک کیف پول غیر حضانتی، می توان با استفاده از یک کلید خصوصی که در کنترل شماست، به ارزهای دیجیتال شما دسترسی داشت. از آنجایی که شما تنها کسی هستید که کلید خصوصی را مدیریت می کنید، اگر کلید خود را فراموش کنید یا گم کنید، نمی توانید به رمزارزهای خود دسترسی پیدا کنید و اگر شخص دیگری کلید شما را داشته باشد، محتویات کیف پول شما ممکن است در خطر باشد.

3. کیف پول های سخت افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری که با نام‌های «کیف پول سرد» یا «کیف‌پول‌های ذخیره‌سازی سرد» نیز شناخته می‌شوند، دستگاه‌هایی فیزیکی، شبیه به یک USB می باشند. کلید خصوصی شما برای دسترسی به ارز دیجیتال در یک بلاک چین در این دستگاه ذخیره می شود. از آنجایی که کیف پول سخت‌افزاری به اینترنت متصل نیست و به شکل فیزیکی وجود دارد، بسیاری آن را امن‌ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال می‌دانند.

یک هکر در سراسر جهان هیچ راهی برای دسترسی به رمزنگاری شما بدون این دستگاه ندارد. کیف پول های سخت افزاری چند نقطه ضعف دارد. به عنوان مثال، پیشنهادات محبوب شرکت هایی مانند Ledger و Trezor می تواند بسیار گران باشد. همچنین اگر کیف پول سخت افزاری خود را از دست بدهید، شما برای دسترسی مجدد به ارز دیجیتال خود به یک سید بازیابی نیاز دارید و از دست دادن سید ریکاوری به این معنی است که شانس زیادی برای بازیابی نخواهید داشت.

چگونه بهترین کیف پول ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

کیف پول سخت افزاری

بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای شما به سطح تجربه و فعالیت قبلی شما با ارزهای دیجیتال بستگی دارد. زمینه های اصلی که در این موضوع باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

امنیت

برنامه های بانکداری سنتی طیف وسیعی از گزینه های امنیتی را برای محافظت از پول شما ارائه می دهند. هر کیف پول ارز دیجیتال جنبه‌های امنیتی متفاوت تری خواهد داشت، بنابراین قبل از اینکه اعتماد کنید و پول خود را به آن‌ها بسپارید، باید این موارد را به دقت بررسی کنید.

کارمزد ها

نحوه دریافت کارمزد تراکنش می تواند متفاوت باشد. می‌توان آن‌ها را به‌طور خودکار تنظیم کرد تا تراکنش‌ها را سریع‌تر انجام دهند، اما اگر می‌خواهید کارمزدها را کاهش دهید، برخی از کیف پول‌های رمزنگاری به شما امکان می‌دهند هر کارمزد را سفارشی کنید. فقط توجه داشته باشید که این می تواند زمان تراکنش را کاهش دهد.

پشتیبانی مشتری

برخی از شرکت ها به عنوان بخشی از خدمات خود، پشتیبانی 24/7 را ارائه می دهند. همیشه سطح حمایتی که دریافت می کنید را با دقت بررسی کنید.

دسترسی

اینکه کجا و چه زمانی با ارزهای دیجیتال معامله می کنید باید به شما کمک کند که از کدام کیف پول رمزنگاری استفاده کنید. اگر به طور منظم از رایانه استفاده می کنید، ممکن است بخواهید از کیف پول های سخت افزاری و دسکتاپ استفاده کنید. برای کسانی که بیشتر با موبایل سرو کار دارند، اپلیکیشن های گوشی هوشمند و کیف پول های مبتنی بر مرورگر ممکن است مناسب تر باشند. مانند هر سرویس بانکی، یافتن کیف پول رمزنگاری مناسب برای نیازهای شما مهم است، بنابراین برای یافتن کیف پولی که برای شما مناسب است، زمان بگذارید و با دقت کافی شرایط آن را بررسی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا