دانشنامه ارز دیجیتال

سود باز یا Open interest چیست و چه تفاوتی با حجم معاملات دارد؟

سود باز عبارت است از تعداد کل قراردادهای مشتقه معوق، مانند اختیار معامله یا قراردادهای آتی که برای یک دارایی تسویه نشده است. کل سود باز به حساب نمی آید و کل هر قرارداد خرید و فروش است. درعوض، Open interest تصویر دقیق تری از فعالیت معاملاتی اختیار معامله ارائه می دهد و اینکه آیا جریان پول به بازار آتی و آپشن در حال افزایش یا کاهش است.

  • Open interest عبارت است از تعداد کل قراردادهای مشتقه معوق، مانند اختیار معامله یا قراردادهای آتی که تسویه نشده است.
  • سود آزاد برابر است با تعداد کل قراردادهای خرید یا فروخته شده، نه مجموع هر دو با هم.
  • Open interest معمولاً با بازارهای آتی و اختیار معامله مرتبط است.
  • افزایش سود باز نشان دهنده ورود پول جدید یا اضافی به بازار است در حالی که کاهش آن نشان دهنده خروج پول از بازار است.

اگر خریدار و فروشنده دور هم جمع شوند و موقعیت جدیدی از یک قرارداد را آغاز کنند، آنگاه سود باز یک قرارداد افزایش می یابد. اگر خریدار و فروشنده هر دو از یک موقعیت قراردادی در یک معامله خارج شوند، Open interest یک قرارداد کاهش می یابد. با این حال، اگر یک خریدار یا فروشنده موقعیت فعلی خود را به یک خریدار یا فروشنده جدید واگذار کند، سود باز بدون تغییر باقی می‌ماند.

سود باز یا Open interest

سود باز چیست؟

برای درک مفهوم Open interest، ابتدا باید چگونگی ایجاد اختیارات و قراردادهای آتی را بررسی کنیم. اگر قرارداد اختیار معامله وجود داشته باشد، باید خریدار نیز داشته باشد. برای هر خریدار، باید فروشنده ای وجود داشته باشد زیرا نمی توانید چیزی را بخرید که برای فروش موجود نیست.

رابطه بین خریدار و فروشنده یک قرارداد ایجاد می کند و یک قرارداد واحد معادل 100 سهم از دارایی پایه است. قرارداد تا زمانی که طرف مقابل آن را ببندد “باز” ​​در نظر گرفته می شود. جمع کردن قراردادهای باز، که در آن خریدار و فروشنده برای هر کدام وجود دارد، منجر به سود آزاد می شود.

توجه به این نکته مهم است که سود باز برابر با تعداد کل قراردادها است. به عبارت دیگر، سود باز مجموع همه خریدها یا همه فروش ها است، نه هر دو.

شماره Open interest تنها زمانی تغییر می کند که خریدار و فروشنده جدیدی وارد بازار شوند، قرارداد جدیدی ایجاد کنند، یا زمانی که خریدار و فروشنده با هم ملاقات می کنند – در نتیجه هر دو موقعیت بسته می شود.

سود باز معمولاً با بازارهای آتی و اختیار معامله مرتبط است، جایی که تعداد قراردادهای موجود روز به روز تغییر می کند. این بازارها با بازار سهام متفاوت هستند، جایی که سهام موجود در سهام یک شرکت پس از اتمام انتشار سهام ثابت می ماند.

Open interest بالا یا پایین نشان دهنده علاقه سرمایه گذاران است، اما به این معنا نیست که نظرات آنها درست است یا موقعیت آنها سودآور خواهد بود.

سود باز در مقابل حجم معاملات

Open interest گاهی اوقات با حجم معاملات اشتباه گرفته می شود، اما این دو اصطلاح به معیارهای مختلفی اشاره دارند. در روزی که یک تریدر که قبلاً 10 قرارداد اختیار خرید دارد، آن 10 قرارداد را به تریدر جدیدی که وارد بازار می‌شود می‌فروشد، انتقال قراردادها هیچ تغییری در رقم بهره باز برای آن اختیار خاص ایجاد نمی‌کند.

هیچ قرارداد اختیار معامله جدیدی به بازار اضافه نشده است زیرا یک تریدر در حال انتقال موقعیت خود به دیگری است. با این حال، فروش 10 قرارداد اختیار معامله توسط یک دارنده اختیار موجود به خریدار اختیار معامله، رقم حجم معاملات در روز را 10 قرارداد افزایش می دهد.

اهمیت سود باز

سود باز معیاری برای سنجش فعالیت بازار است. سود کم یا بدون علاقه به این معنی است که هیچ موقعیت افتتاحی وجود ندارد، یا تقریباً همه موقعیت ها بسته شده اند. Open interest بالا به این معنی است که بسیاری از قراردادها هنوز باز هستند، که به این معنی است که فعالان بازار آن بازار را از نزدیک تماشا خواهند کرد.

Open interest اندازه گیری جریان پول به بازار آتی یا اختیار معامله است. افزایش بهره باز نشان دهنده ورود پول جدید یا اضافی به بازار است در حالی که کاهش سود باز نشان دهنده خروج پول از بازار است.

سود باز به ویژه برای تریدر گزینه مهم است، زیرا اطلاعات کلیدی را در مورد نقدشوندگی یک گزینه ارائه می دهد.

Open interest و قدرت روند

سود باز نیز به عنوان شاخص قدرت روند استفاده می شود. از آنجایی که افزایش سود باز نشان‌دهنده ورود پول و سود اضافی به بازار است، معمولاً به عنوان نشانه‌ای از شتاب گرفتن روند موجود بازار یا احتمالاً ادامه آن تفسیر می‌شود.

برای مثال، اگر روند برای قیمت دارایی پایه مانند یک سهام در حال افزایش باشد، افزایش Open interest تمایل به ادامه آن روند دارد. همین مفهوم در مورد روندهای نزولی نیز صدق می کند. زمانی که قیمت سهام در حال کاهش است و Open interest در حال افزایش است، سود باز از کاهش بیشتر قیمت حمایت می کند.

بسیاری از تحلیلگران تکنیکال بر این باورند که دانش علاقه آزاد می تواند اطلاعات مفیدی در مورد بازار ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک حرکت پایدار – چه صعودی و چه نزولی – در نرخ بهره باز کاهش یابد، ممکن است پیش‌بینی پایان آن روند باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا