دانشنامه ارز دیجیتال

آیا می توان به هویت ساتوشی ناکاموتو دست یافت؟ او واقعا کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نامی است که سازنده یا سازندگان ارز رمزنگاری شده بیت کوین از آن برای معرفی خودشان استفاده کرده اند. این فرد هرگز به طور قطعی شناسایی نشده است. در سال های اخیر حدس های زیادی در رابطه با اینکه ساتوشی دقیقا کیست و دارایی دقیقش چقدر است زده شده، حتی برخی عقیده دارند که بیت کوین متعلق به دولت ها است و از نام ناکاموتو برای منحرف کردن ذهنیت مردم استفاده شده است.

ساتوشی در معرفی خود در وایت پیپر بیت کوین گفته است که در 5 آوریل سال 1975 میلادی متولد شده و هم اکنون ساکن ژاپن است. اما مردم به صحت این اطلاعات شک دارند و فرضیه های مختلفی عنوان می کنند که او ساکن انگلیس و حتی آمریکا است. در این مقاله در مورد هویت Satoshi Nakamoto و هدف او از پنهان نگه داشتن هویتش صحبت می کنیم.

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین

در 31 اکتبر 2008 ناکاموتو مقاله ای منتشر کرد و در آن ارزی مبتنی بر سیستم پرداخت غیر متمرکز و بدون دخالت شخص ثالث را معرفی نمود. این ارز دیجیتال بیت کوین نام داشت و قرار بود مشکلات زیادی از سیستم پرداخت فعلی (نظام بانکی) را حل کند.

در ابتدای سال 2009، ناکاموتو شبکه بیت کوین را با اولین بلاک استخراج شده BTC راه اندازی کرد. پاداش استخراج 50 بیت کوین بود. در نوامبر 2009، ساتوشی یک انجمن اختصاص داده شده به فناوری بیت کوین ایجاد کرد که اکنون با نام bitcointalk.org شناخته می شود.

ناکاموتو در طول سال 2010 به شدت با توسعه دهندگان دیگر برای توسعه و بهبود بیت کوین کار کرد. در پایان سال 2010 کار بر روی پروژه بیت کوین متوقف شد. او کدها را به یک توسعه دهنده نرم افزار داد و اعلام کرد که مشغول کارهای دیگری است.

برای بسیاری از مردم، ساتوشی ناکاموتو شخصیت رازآلودی است. تا به حال مشخص نشده است که این نام مربوط به یک شخص است یا اینکه گروهی از افراد مالک اصلی و توسعه دهنده ایده بیت کوین بوده اند. حدود یک میلیون بیت کوین تحت کنترل ناکاموتو است. با توجه به ارزش فعلی بیت کوین و پتانسیل های بالایی که این ارز دارد، ساتوشی یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که کسی از هویت او خبر ندارد. با توجه به اینکه حداکثر تعداد بیت کوین تولید شده 21 میلیون عدد است، در واقع سهم ناکاموتو 5 درصد از کل دارایی های بیت کوین بوده و قدرت قابل توجهی در بازار دارد.

هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو
هویت مالک بیت کوین تا کنون مخفی مانده و کسی مدرک کاملی برای افشای ماهیت وی ارائه نداده است.

اطلاعات موجود درباره ساتوشی

ساتوشی ناکاموتو خود را فردی اصالتا ژاپنی و ساکن ژاپن معرفی کرده است. گفته می شود که او متولد 4 آوریل 1975 است. با فرض صحیح بودن این اطلاعات، در حال حاضر ناکاموتو باید حدود 47 سال سن داشته باشد. ساتوشی برنامه نویس حرفه ای است و به زبان ++C تسلط دارد.

برخی از افراد نسبت به اطلاعاتی که ناکاموتو از خودش ارائه داده است شک دارند. به گفته این افراد ناکاموتو در بخش نظرات و مقالات فنی به زبان انگلیسی روان صحبت می کند و می نویسد؛ بنابراین احتمال دارد که زبان اول او انگلیسی باشد. از آن جایی که ساعت فعالیت های ساتوشی به منطقه زمانی GMT می خورد و او گاهی در نوشته هایش از کلمات بریتانیایی استفاده می کند، برخی باور دارند که ساتوشی فردی اهل کشور انگلیس است و هویت ژاپنی ندارد.

ساتوشی ناکاموتو اطلاعات شخصی اش را منشر نکرد و حتی اجازه نداد که سرنخ احتمالی درباره هویتش وجود داشته باشد. برخی اعتقاد دارند که او یک فرد نیست بلکه گروهی از توسعه دهندگان ساتوشی ناکاموتو نام دارند. از طرفی به نظر خیلی ها دولت یا دولت هایی پشت پرده پروژه بیت کوین قرار دارند و استفاده از اسم ساتوشی ناکاموتو، صرفا راهی برای پنهان کردن عملکرد آن هاست.

چرا ناکاموتو هویت خود را پنهان کرده است؟

پنهان ماندن هویت ساتوشی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. هدف اول اصل غیر متمرکز بودن است. بیت کوین با هدف فراهم کردن سیستمی غیرمتمرکز، جهت بهبود سیستم مالی در دنیا شکل گرفت. به این معنی که دولت یا فرد خاصی نمی توانند آن را دست کاری و کنترل کنند.

موضوع دوم توجه کردن جامعه کریپتوکارنسی به اصل مطلب است. بیت کوین سیستمی برای پرداخت الکترونیک بوده و در ارائه آن از علم رمزگذاری استفاده شد. خرید و فروش بیت کوین به نظارت شخص سومی نیاز ندارد و معاملات در شبکه به صورت کاربر به کاربر صورت می گیرند. بنابراین معرفی شخص ساتوشی موضوع مهمی نبوده و صرفا یک کلیشه محسوب می شود. ضمن اینکه قطعا خود ساتوشی ناکاموتو به این موضوع فکر کرده بود که ناشناس ماندنش، بیش از هر چیزی توجهات رسانه ای را به سمت بیت کوین جلب خواهد کرد.

دولت ها و سیستم بانکی از مهم ترین مخالفان بیت کوین هستند. چرا که بیت کوین پای آن ها را تا حدی از پروسه نقل و انتقالات مالی کوتاه می کند. یکی از دلایل اصلی ناشناس ماندن ناکاموتو این است که شخص یا نهاد سومی نتواند به او فشار بیاورد. ساتوشی ناکاموتو هویتش را فاش نکرده و با این کار، امنیت خودش را تضمین می کند.

حدس هایی درباره هویت اصلی Satoshi Nakamoto

با اینکه هیچ کس از هویت ساتوشی ناکاموتو خبر ندارد ولی حدس های زیادی در مورد او زده شده است. افرادی به عنوان گزینه های احتمالی معمای سازنده بیت کوین مطرح شده اند، که خودشان این موضوع را رد کرده اند. از طرفی عده ای ادعا کرده اند که ساتوشی ناکاموتو هستند، ولی هیچ کدام از آنها تاکنون نتوانسته ‎اند ادعای خودشان را ثابت کنند.

در ادامه برخی از افرادی که به عنوان گزینه های احتمالی سازنده بیت کوین معرفی شده اند را بررسی می کنیم.

دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto)

ناکاماتو

دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto) فیزیکدانی است که در دانشگاه پلی تکنیک ایالت کالیفرنیا دوران تحصیلی اش را گذرانده است. او بعد از اتمام تحصیل به عنوان مهندس سیستم ها در پروژه های دفاعی طبقه بندی شده و مهندسی کامپیوتر در شرکت های خدمات فناوری اطلاعات مالی مشغول به کار شد.

وی در ماه مارس 2014 در مجله نیوزویک به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. با اینکه دوریان هر گونه ارتباط با توسعه رمزارز را انکار کرد، اما کنجکاوی ها در رابطه با او و زندگی شخصی اش به مرزهای آزاردهنده ای رسید. تا جایی که انجمنی شکل گرفت و به جبران اذیت های صورت گرفته، اعضای انجمن به دوریان بیت کوین اهدا کردند.

هال فینی (Hal Finney)

Hal Finney به عنوان شخصیت اصلی ساتوشی ناکاموتو

هال فینی دومین نفر بعد از ساتوشی ناکاموتو محسوب می شود که از بیت کوین استفاده کرد. او همچنین برای بهبود عملکرد سیستم و رفع باگ ها، پیشنهادهای خود را اعلام می کرد. وی فارغ التحصیل مهندسی از مؤسسه فناوری کالیفرنیا و برنامه نویس شرکت سهامی PGP بود. هال فینی اولین فرد بعد از ساتوشی بود که کد منبع بیت کوین را بهبود بخشید.

وی علاقه زیادی به کریپتوکارنسی و امنیت رایانه ای داشت و مقالات زیادی در این زمینه منتشر کرد. یکی از دلایلی که باعث شد او به عنوان ساتوشی ناکاموتوی واقعی شناخته شود، موضوع مقالات وی بود. به طور تصادفی یا غیرتصادفی، وی همسایه دوریان ناکاموتو نیز بود.

هال فینی هر گونه ادعایی در مورد اینکه خالق بیت کوین است را انکار کرد. او در 28 آگوست سال 2014 به علت بیماری ALS درگذشت. بنیاد تمدید حیات الکور از طریق انجماد و روش سرمازیستی، از جسد وی محافظت می کند.

نیک سابو (Nick Szabo)

نیک زابو

نیک سابو با مقاله ای که در سال 1996 در رابطه با مفهوم قرارداد هوشمند منتشر کرد شناخته می شود. وی در سال 2008 ارز غیر متمرکزی با نام بیت گلد ارائه داد. این ارز قبل از بیت کوین معرفی شد و در توصیف آن آورده شده است که به موجب این ارز، حداقل وابستگی به اشخاص ثالث برای تراکنش های مالی نیاز است. پروژه بیت گلد به دلیل مشکل “دو بار خرج کردن” شکست خورد، اما شروعی برای ایجاد رمزارز بیت کوین بود که مشکل دوبار خرج کردن را نداشت.

نویسنده ای به نام دومینیک فریزبی در کتابش تحت عنوان «بیت کوین: آینده پول؟» این مسئله را مطرح می کند که نیک سابو، ساتوشی ناکاموتو است. این نویسنده برای اثبات ادعایش با یک متخصص سبک سنجی، مشورت کرده و نتیجه گرفته بود که سبک نوشتاری سابو مشابه نوشته های ساتوشی است. سرنخ دیگر این بود که هم سابو و هم ساتوشی، به اقتصاد دانی به نام کارل منگر مرجع می دادند.

ایلان ماسک (Elon Musk)

ساتوشی ناکاموتو ایلان ماسک  است؟

ایلان ماسک به عنوان بنیانگذار شرکت های پی پل، تسلا، اسپیس ایکس و سایر شرکت ها در زمینه های مختلف فناوری، یکی از افرادی ست که عده ای اعتقاد دارند ساتوشی است.

در نوامبر سال 2017 کارآموز سابق یکی از شرکت های ایلان ماسک با نام ساحیل گوپتا، ادعا کرد که رئیس سابق وی بنیانگذار واقعی بیت کوین است. وی برای اثبات این ادعا چندین دلیل ارائه داد. گوپتا توضیح داد که ایلان ماسک تسلط کاملی به زبان ++C دارد. همچنین او گفت که در سال 2008، سیستم مالی مهم ترین دغدغه ایلان ماسک بوده است. وی ادعا داشت که بر اساس شناختی که دارد، ماسک کسی است که ضروری ترین مشکلات هر دوره را شناسایی کرده و وقت خود را صرف حل آنها می کند.

وی همچنین ادعا کرد که ایلان ماسک درک عمیقی از اقتصاد و دانش رمزنگاری مورد نیاز برای نوشتن وایت پیپر بیت کوین داشته است. ایلان ماسک ادعای گوپتا را رد کرد.

کریگ رایت (Craig Wright)

گریگ رایت

کریگ رایت یک کارشناس کامپیوتر و کارآفرین ثروتمند در استرالیا است. او در سال 2015 با ارائه مدارکی خودش را خالق بیت کوین معرفی کرد. مدارک رایت شامل یک کاغذ ارز رمزنگاری شده در وبلاگش بود که ماه ها قبل از شروع انتشار وایت پیپر بیت کوین، منتشر شده بود.

علاوه بر این، ایمیل ها و مکاتباتی با وکیل رایت منتشر شد که به “لجر توزیع شده همتا به همتا” اشاره می کرد. به علاوه رونوشت جلسات وکلای دادگستری و مقامات مالیاتی به نقل از او چنین گزارش می کرد که کریگ گفته بود “من تمام تلاشم را کردم تا این واقعیت که در سال 2009 بیت کوین را راه اندازی کرده ام را پنهان کنم”. با وجود مدارک ارائه شده، سرانجام ادعای او مورد قبول واقع نشد.

حدس و گمان ها در رابطه با ساتوشی ناکاموتوی واقعی بسیار زیاد است. برخی دیگر از افرادی که به این عنوان معرفی شده اند عبارتند از:

  •  نیک زابو (Nick Szabo) برنامه نویس
  • جف گارزیک (Jeff Garzik) از توسعه دهندگان بیت کوین
  • مایکل کلییر (Michael Clear) متخصص رمزگذاری
  • ویلی لدونوریتا (Vili Lehdonvirta) توسعه دهنده بازی و جامعه شناس اقتصادی
  • جد مک کالب (Jed McCaleb) کسی که بر روی ام تی گاکس به عنوان یک مرکز مبادله بیت کوینی فعالیت می کرد و پس از آن بر روی سیستم های پرداخت نامتمرکز ریپل و استلار مشغول به فعالیت شد.
  • دونالد اوماهونی (Donal O’Mahony) متخصص کامپیوتر
  • مایکل پیرس (Michael Peirce) متخصص کامپیوتر
  • گوین اندرسن (Gevin Anderson) توسعه دهنده نرم افزار

سخن پایانی

با اینکه سال ها از انتشار و محبوبیت بیت کوین می گذرد و این ارز هزاران درصد رشد و ریزش را تجربه کرده است، اما هویت بنیان گذار یا بنیان گذاران این ارز هنوز مشخص نیست. در وایت پیپر بیت کوین از نامی با عنوان ساتوشی ناکاموتو به عنوان سازنده بیت کوین یاد شده است؛ اما جزئیات دقیقی درباره او وجود ندارد.

ثروت این شخص و دیدگاه هایش برای عده زیادی جالب است و وبلاگ نویسان و خبرنگاران زیادی سعی کرده اند پرده از هویت ناکاموتو بردارند. برخی مدعی شده اند که سازنده بیت کوین هستند و برخی دیگر این موضوع را رد می کنند. با این حال هنوز مدرک قطعی که مشخص کند چه کسی ساتوشی ناکاموتو است وجود ندارد.

به نظر شما واقعا نیاز است که هویت واقعی سازنده بیت کوین را بدانیم؟ خوشحال می شویم دیدگاه تان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا