دانشنامه ارز دیجیتال

TXID یا شناسه تراکنش چیست و چگونه می توان از آن برای پیگیری استفاده کرد؟

بعد از انجام هر تراکنش مالی (خرید از فروشگاه، انتقال وجه در عابربانک، پرداخت هزینه رستوران و…) به افراد رسید پرداخت ارائه می شود. رسید پرداخت، حاوی اطلاعاتی همچون هزینه، زمان پرداخت و درستی عملیات پرداخت است. در بازار ارز دیجیتال نیز، شما می توانید به ازای پرداخت های خود رسید دریافت کنید. به رسیدهای بازار رمز ارز، TXID یا شناسه تراکنش گفته می شود.

هش تراکنش یا شناسه تراکنش، رسیدی است که می توانید بر روی بلاکچین ببینید. این رسید را می توانید برای دیگران بفرستید تا از صحت انجام تراکنش مطمئن شوند. در این مقاله در رابطه با ماهیت TXID و کاربرد آن توضیح می دهیم. همچنین توضیح می دهیم که بعد از نقل و انتقال ارزها، چگونه Transaction ID انتقالتان را بررسی کنید.

شناسه تراکنش (TXID) چیست؟

شناسه تراکنش (TXID) یا هش تراکنش یک شماره شناسایی منحصر به فرد 64 کاراکتری متشکل از حروف و اعداد تصادفی است که هر تراکنش روی بلاک چین را برچسب گذاری می کند. با داشتن Transaction ID می توانید تاریخچه تراکنش هایتان را بر روی بلاکچین جستجو کنید. این شناسه برای تأیید اطلاعات تراکنش از جمله مبلغ ارسال شده، تاریخ انتقال، آدرس ارسال کننده و دریافت کننده و همچنین تعداد تأییدیه های شبکه ای که تراکنش دریافت کرده است، مفید است.

تمام تراکنش هایی که در بستر بلاکچین انجام می شوند، TXID دارند و این شامل تمام ارز های دیجیتال از جمله بیت کوین،اتریوم، ترون، ریپل و… می شود.

برای مثال TXID تراکنش معروف پیتزا بیت کوین این است:

cca7507897abc89628f450e8b1e0c6fca4ec3f7b34cccf55f3f531c659ff4d79

نمونه رسید تراکنش انجام شده در شبکه ترون
نمونه رسید تراکنش انجام شده در شبکه ترون

با ارسال شناسه تراکنش اطلاعات حساب شما منتشر نمی شود؛ بلکه تنها اطلاعات مربوط به انتقال ارز مورد نظر در بلاک چین منتشر می شود. این رسید شامل موارد زیر است:

 • آدرس فرستنده و گیرنده ارز
 • مقدار ارز منتقل شده
 • تاریخ انتقال وجه
 • هزینه تراکنش انتقال ارز
 • ارتفاع بلاک
 • تعداد تاییدیه هایی که انتقال مذکور دریافت کرده است.

این موارد به هیچ عنوان امنیت اطلاعات شما را با مشکل مواجه نمی کند. بنابراین فرستادن TXID به هیچ عنوان تهدیدی برای امنیت حسابتان محسوب نمی شود.

چرا دانستن شناسه تراکنش (TXID) مهم است؟

بررسی شناسه تراکنش امن ترین و سریع ترین روش برای بررسی وضعیت تراکنش است. بررسی شناسه و هش تراکنش از چند جهت مفید است:

 • شناسه تراکنش، می تواند به عنوان مدرکی مبنی بر انتقال وجه به آدرس عمومی دیگری باشد. با این ابزار، می توانید بررسی کنید که آیا وجوه با موفقیت ارسال شده است یا خیر.
 • در مواردی که تراکنش با تاخیر مواجه می شود (مانند خریدهای آنلاین)، می توانید وضعیت تراکنش را با استفاده از TXID پیگیری کنید.
 • از هش تراکنش معمولا زمانی استفاده می شود که تراکنش انجام شده باشد اما به کیف پول فرد مقابل واریز نشده باشد. این تاخیر می تواند ناشی از تراکم معاملات در شبکه ایجاد شده باشد. این رسید می تواند خیال دریافت کننده را از پرداخت شما راحت کند.
 • اگر می خواهید کارمزد تراکنشی که فرد مقابل انجام داده است را بررسی کنید، TXID این اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد.
 • فرض کنیم شما موسسه آموزشی، سرمایه گذاری یا هر زمینه فعالیت دیگری دارید که پرداخت های مختلف ارز دیجیتال از طرف مراجعین تان صورت می گیرد. در این صورت می توانید از مراجعین بخواهید که بعد از انتقال ارز، به عنوان رسید، لینک تراکنش شان را ارسال کنند. این باعث می شود که بتوانید پرداخت های مختلف افراد را سازماندهی کنید و حسابداری تان را سر و سامان بدهید. در لینک تراکنش، اطلاعاتی همچون آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، مبلغ ارسال شده، تاریخ انتقال، تعداد تاییدیه ها و هزینه پرداخت شده به عنوان کارمزد آورده شده است.
کاربرد TXID در تراکنش های شبکه رمز ارز

نحوه بررسی وضعیت تراکنش ها از طریق TXID

گاهی وقتی ارز دیجیتالی را برای کسی واریز می کنید، وجوه ارسال شده همان لحظه در حساب فرد مقابل دریافت نمی شود. در این شرایط می توانید وضعیت تراکنش را از طریق TXID بررسی کنید.

برای بررسی شناسه تراکنش، راه های مختلفی وجود دارد. یکی از این راه ها بررسی شناسه تراکنش، از طریق صرافی است که از آن برداشت را انجام داده اید. اگر برداشت شما از کیف پول صورت گرفته است، می توانید از تاریخچه تراکنش های کیف پول، به TXID مربوطه دست پیدا کنید. اما راه اصلی و کلی برای بررسی وضعیت تراکنش در شبکه های بلاکچین مختلف، بررسی تراکنش در جستجوگر بلاکچین همان ارز است. در ادامه به بررسی این سه روش می پردازیم.

وقتی وضعیت تراکنش را بررسی می کنید، بسته به اینکه تراکنش در کدام شبکه انجام شده است، عباراتی برای نشان دادن وضعیت تراکنش استفاده می شود. برای مثال در شبکه ERC-20 و BEP-20 برای نشان دادن وضعیت تراکنش از این عبارات استفاده می شود:

 • وضعیت Fail (شکست): این وضعیت به این معنی است که تراکنش ناموفق بوده است. در این شرایط بهتر است فرستنده ارز، با پشتیبانی صرافی یا کیف پولی که از آن انتقال ارز را انجام داده است تماس بگیرد.
 • وضعیت Dropped & Replaced: تراکنش با تراکنش جدیدی با کارمزد گس بالاتر (به دلیل ازدحام شبکه) جایگزین شده است. می توانید برای دریافت TXID جدید با پلتفرمی که از آن برداشت می کنید یا با فرستنده تراکنش تماس بگیرید.
 • Success: اگر وضعیت تراکنش “CONFIRMED” باشد و نتیجه “SUCCESS” را نشان دهد، به معنای موفقیت آمیز بودن تراکنش است. اگر نتیجه موفقیت آمیز است ولی وجهی دریافت نمی شود می توانید درخواست تجدیدنظر به پلتفرم ارسال کنید. اگر وضعیت تراکنش “CONFIRMED” باشد اما نتیجه “FAIL” باشد، به این معنی است که تراکنش انجام شده است، اما ارز را نمی توان به آدرس گیرنده واریز کرد. در این شرایط برای دریافت کمک باید با پلتفرمی که از آن انتقال ارز را انجام داده اید تماس بگیرید.

بررسی وضعیت تراکنش ها از طریق صرافی

هر صرافی که از آن ارزی را منتقل کنید، در بخش تاریخچه نقل و انتقالات، جزئیات تراکنش ها از جمله TXID را نگه داری می کند. روال دسترسی به Transaction ID در صرافی ها تا حد زیادی مشابه یکدیگر است.

اگر از طریق بایننس واریز یا برداشت می کنید، برای بررسی TXID باید وارد حساب بایننس خود شده و به بخش Wallet رفته و Overview را انتخاب کنید. بعد از آن مطابق تصویر بر روی لینک Transaction History کلیک کنید. برای مشاهده وضعیت تراکنش خود می توانید روی لینک TXID کلیک کنید.

بررسی وضعیت رسید تراکنش در صرافی بایننس
بررسی وضعیت رسید تراکنش در صرافی بایننس
بررسی وضعیت رسید تراکنش در صرافی بایننس 2

براساس شبکه ای که برای تراکنش انتخاب کرده اید، به صفحه کاوشگر بلاک چین مربوطه هدایت می شوید. به عنوان مثال، اگر از شبکه ERC-20 اتریوم برای تراکنش خود استفاده کنید، به Etherscan هدایت خواهید شد. یا اگر از BEP-20 استفاده کرده اید، به BscScan هدایت می شوید.

بررسی وضعیت تراکنش ها از طریق کیف پول

ممکن است شما انتقالتان را از طریق کیف پول انجام داده باشید. روال دسترسی به Transaction ID در کیف پول ها تا حد زیادی مشابه یکدیگر است. برای مشاهده شناسه تراکنش در تراست ولت ابتدا وارد تراست ولت شده و روی ارز مورد نظر کلیک کنید.

در این قسمت تمامی انتقالات این کیف پول مشاهده می شود، بر روی تراکنشی که هش انتقالی آن را می خواهید کلیک کنید. سپس در صفحه جدیدی که باز شده است بر روی گزینه More Details کلیک کنید.

کاراکتر هایی که مقابل عبارت Hash نوشته شده اند همان هش انتقالی شما می باشند. می توانید این عبارت را کپی کرده و برای طرف مقابلتان ارسال کنید.

نمونه رسید تراکنش در کیف پول تراست ولت
نمونه رسید تراکنش در کیف پول تراست ولت

بررسی وضعیت تراکنش ها از طریق دفتر بلاکچین ارز منتقل شده

برای بررسی Transaction Hash ID، مهم ترین روش، بررسی جستجوگر بلاکچین ارز مورد نظر است. آدرس جستجوگر مهم ترین شبکه ها به شرح زیر است:

 • سایت شبکه بلاک چین بیت کوین: blockchain.com
 • سایت شبکه بلاک چین اتریوم: etherscan.io
 • کاردانو: explorer.cardano.org
 • بایننس کوین: bscscan.com
 • ریپل: xrpscan.com
 • دوج کوین: dogechain.info
 • ترون: tronscan.org
 • سولانا: solana.com
 • تتر: tronscan.org | etherscan.io
 • پولکادات: polkascan.io

اگر آدرس بلاک چین مورد نظرتان در لیست نبود، می توانید اسم بلاکچین یا اسم ارز را به همراه پسوند Explorer جستجو کنید.

از آنجایی که نحوه مشاهده هش تراکنش در اکثر سایت ها مشابه است، سایت شبکه بلاک چین بیت کوین را برای مثال زدن انتخاب می کنیم. قصد داریم تراکنشی که به تازگی در شبکه بیت کوین انجام داده ایم را از طریق سایت مربوطه پیگیری کنیم و جزئیات تراکنش را بررسی کنیم.

 • مرورگر وب خود را باز کنید و به سایت Blockchain بروید.
 • از بالای صفحه روی “explorer” کلیک کنید.
بررسی TXID در سایت بلاکچین بیت کوین
مطابق تصویر بر روی دکمه Explorer کلیک کنید.
 • روی کادر جستجو کلیک کنید و آدرس کیف پول فرستنده را وارد کنید.
وارد کردن آدرس TXID
سعی کنید آدرس را تایپ نکنید. کپی کردن آدرس احتمال اشتباه را به حداقل می رساند.
 • روی «All Blockchains» در کنار کادر جستجو کلیک کنید و بیت کوین را انتخاب کنید. (از طریق این سایت شما می توانید تراکنش های شبکه اتریوم و بیت کوین کش را نیز بررسی کنید.) سپس روی «Search» در سمت راست بالا کلیک کنید.
از لیست بیت کوین را انتخاب کرده و بر روی دکمه search کلیک کنید.
از لیست بیت کوین را انتخاب کرده و بر روی دکمه search کلیک کنید.

لیستی از تراکنش های روی شبکه بیت کوین شما نمایش داده می شود. در این گزارش TXID و سایر اطلاعات تراکنش از جمله تاریخ و زمان انجام تراکنش را خواهید دید. روی رشته اعداد و حروف زیر هش کلیک کنید. اکنون می توانید جزئیات کامل هش یا شناسه تراکنش (TXID) و اطلاعات تراکنش را مشاهده کنید.

اگر تراکنش به آدرس اشتباهی ارسال شده باشد، چه می توان کرد؟

همانطور که گاهی خرید و فروش ارز دیجیتال زمان بیش تری می برد، گاهی اوقات ارسال ارز و دریافت کامل آن در طرف مقابل نیز زمان بر می شود. در این حالت می بینید که TXID در جستجوگر بلاکچین ارز نشان داده می شود اما ارز مورد نظر هنوز وارد کیف پول گیرنده نشده است. در گام اول اصلا نگران نباشید؛ هنگامی که یک تراکنش در جستجوگر بلاکچین ظاهر می شود، مطمئن باشید که در نهایت انجام می شود. فقط گاهی به علت شلوغی شبکه ممکن است این فرایند طولانی شود.

اما اگر تراکنش اشتباهی را از طریق صرافی انجام داده اید ممکن است مشکلتان قابل حل باشد. گاهی اوقات ممکن است صرافی در جهت رفع مشکل تان به شما کمک کند. از آنجایی که صرافی ها متمرکز هستند، از نظر فنی می توانند ارزی که از کیف خارج شده است را کنترل کرده و معامله را به طور معکوس انجام دهند.

اما اگر از صرافی انتقال ارز انجام نداده اید یا صرافی تان غیر متمرکز است، باید بگوییم پس گرفتن ارز دیجیتال غیر ممکن است. چرا که رمز ارزها به صورت غیر متمرکز طراحی شده اندو هیچ کس نمی تواند تراکنش های شما را لغو کند. برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، همیشه قبل از ارسال، آدرس را چک کنید.

سخن پایانی

TXID هش معامله و یا رسید تراکنش است، شما با استفاده از این آدرس می توانید وضعیت تراکنش خود را ردیابی کنید. در صورتی که تراکنش تان بلافاصله انجام نشد، باید مدت زمان بیش تری منتظر بمانید. اما در صورتی که پس از انتظار این مشکل حل نشد، می بایست با پشتیبانی کیف پول یا صرافی تان (از طریق ایمیل یا سایر راه های ارتباطی)، مشکل را مطرح کنید.

تنها نکته ای که باید هنگام انجام تراکنش به آن دقت کنید این است که آدرس گیرنده یا فرستنده را به صورت درست وارد کرده باشید. در صورتی که آدرس گیرنده و فرستنده به صورت صحیح وارد شده باشد، نگرانی ای وجود ندارد.

در این مقاله نحوه مشاهده شناسه تراکنش یا هش تراکنش از کیف پول تراست ولت، صرافی بایننس و جستجوگر شبکه های بلاک چین را توضیح دادیم. TXID آن قدر ضروری نیست که بخواهید بعد از انجام هر معامله حتما آن را یادداشت کنید یا جایی نگه دارید. این رسید تنها زمانی برایتان مفید است که انتقال به طور کامل در حساب فرد مقابل شما انجام نشده باشد و لازم داشته باشید برای اثبات واریزی خود از این کد استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا