دانشنامه ارز دیجیتال

0 تا 100 هرآنچه باید درباره وب3 (Web3) بدانید

وب3 جدیدترین کلمه ی دره سیلیکون است که به عنوان فاز بعدی اینترنت لقب گرفته است. علاقه مندان به فناوری و ارزهای دیجیتال به این اتفاق خوش بین هستند، اما دیگران، به ویژه جک دورسی، استدلال می کنند که در حال حاضر این تکنولوژی در دست سرمایه گذاران خطرپذیر است.

مفهوم وب3

به زبان ساده، وب3 یک اصطلاح برای یک اکوسیستم آنلاین است که واسطه های بزرگ در اینترنت را از بین می برد. پلتفرم‌های Web3 متعلق به دروازه‌بان‌های مرکزی نیستند و شما نمی‌توانید از طریق موتورهای جستجو مانند Google در اینترنت حرکت کنید. این فناوری در مقابل از بلاک چین استفاده می‌کند، همان سیستمی که توسط ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) استفاده می‌شود.

چه چیزی در مورد Web 1 و Web 2 نقص به حساب می آید؟

Web1

اولین نسخه شبکه جهانی وب توسط سر تیم برنرز لی در سال 1989 راه اندازی شد. در آن زمان، افراد معدودی که دانش لازم را داشتند می توانستند اطلاعات را به صورت غیرمتمرکز به صورت آنلاین قرار دهند.

Web2

وب 2.0 حدود 10 سال بعد به وجود آمد و با توسعه ابزارهایی شروع شد که استفاده از آنها آسان بود و به هر کسی اجازه می داد از طریق غول های فناوری مانند گوگل، توییتر و فیس بوک (متا) محتوا را به صورت آنلاین آپلود کند.

اما این ابزارهای رایگان ارائه شده توسط شرکت‌های فناوری، علاوه بر این که به همه اجازه می‌داد ناشر شوند، اطلاعات شخصی ما را جمع‌آوری می‌کرد تا برای تبلیغات و کمپین‌های بازاریابی مناسب استفاده شود.

ایجاد ابزارهای غیرمتمرکز آسان نیست. ساخت سیستم های متمرکز آسان تر است اما شفافیت کمتری دارد.

اورسولا اوکوینگتونز

در حالت تئوری، وب3 ترکیبی از دو نسخه قبلی اینترنت خواهد بود، اما قدرت را از غول‌های فناوری و شرکت‌های بزرگ می‌گیرد و آن را به دست مردم بازمی‌گرداند و به جای تبادل داده‌های ما برای آپلود محتوا به صورت آنلاین، کاربران می‌توانند با کسب توکن‌هایی در سیستم بلاک چین، مشارکت‌کنندگان و جزئی از سهامداران شوند، که به شما امکان می‌دهد در یک شبکه نظر خود را داشته باشید.

پاسکال گوتیه، مدیر عامل کیف پول سخت‌افزاری لجر، می‌گوید: وب 2.0 انتقال اطلاعات است، اما وب3انتقال مقادیر است.

ما می‌بینیم که در حال حاضر در اینترنت، به محض اینکه باید کارت اعتباری خود را بیرون بیاورید، تجربه شما بد می‌شود، وب3 اساساً مشکلاتی مانند پرداخت‌ها را برطرف می‌کند.

پاسکال گوتیه
وب3

وب3 چگونه کار می کند؟

در دنیای وب 3، موتورهای جستجو، بازارها و شبکه های اجتماعی هیچ ارباب غالبی نخواهند داشت. بنابراین می‌توانید داده‌های خود را کنترل کنید و یک حساب شخصی داشته باشید که در آن می‌توانید از ایمیل‌های خود به خرید آنلاین و رسانه‌های اجتماعی بروید، و یک سابقه عمومی از فعالیت خود در سیستم بلاک چین ایجاد کنید.

بلاک چین یک پایگاه داده امن است که توسط کاربران به طور جمعی اداره می شود و هر کسی می تواند آن را جستجو کند. همچنین به افراد برای شرکت کردن، توکن هایی پاداش داده می شود.

این به شکل یک دفتر کل مشترک است که از رمزنگاری برای ایمن سازی اطلاعات استفاده می کند. این دفتر به شکل مجموعه‌ای از رکوردها یا «بلوک‌ها» است که هر کدام به بلوک قبلی در زنجیره اضافه می‌شوند. هر بلوک حاوی یک مهر زمانی، داده و یک هش است. این یک شناسه منحصر به فرد برای تمام محتویات بلوک است، به نوعی مانند یک اثر انگشت دیجیتال.

پیش از این، در دنیای مالی، امنیت توسط بانک شما تامین می شد، اکنون، شما باید خودتان این کار را انجام دهید، زیرا شما صاحب امتیازات هستید و می توانید پول خود را به صورت آنلاین مدیریت کنید.

پاسکال گوتیه

آیا ما در حال حاضر در دنیای Web3 هستیم؟

ایده اینترنت غیرمتمرکز در دهه گذشته با انفجار ارزهای رمزپایه و بلاک چین در دست اجرا بوده است و احتمالاً برخی از برنامه های کاربردی وب3 اولیه وجود دارند که از قبل وجود داشته اند. شرکت های بزرگ فناوری در حال حاضر روی این فناوری سرمایه گذاری کرده اند و حتی تیم های Web3 را جمع آوری کرده اند. اما ما به طور رسمی در دنیای Web3 نیستیم.

آیا Web3 می تواند تساوی گرایانه عمل کند؟

یک اینترنت غیرمتمرکز و برابری طلب ممکن است دور از ذهن به نظر برسد، اما به نظر می رسد که محکوم به شکست است.

افرادی که در حال حاضر ده ها میلیارد دلار به خدمات وب3 سرازیر می کنند، شرکت های فناوری، توسعه دهندگان نرم افزار، سرمایه گذاران خطرپذیر و صندوق های تامینی هستند.

در همین حال، بسیاری از شبکه های بلاک چین فعلی به طور مساوی توزیع نشده اند و در دست سرمایه گذاران خطرپذیر و پذیرندگان اولیه هستند. شرکت کریپتو Hashed مبلغ 175 میلیون یورو و صندوق‌های خطرپذیر Kraken Ventures Fund و Brinc نیز میلیون‌ها دلار جذب کرده‌اند.

این هفته، جک دورسی، مدیر عامل سابق توییتر، پیشنهاد کرد که Web3 تحت کنترل صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر، به ویژه شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz، یکی از حامیان اولیه فیس بوک و مدافع Web3 است. گزارش شد که نمایندگانی از این شرکت در ماه نوامبر از کاپیتول هیل بازدید کردند تا بر مقررات پیرامون Web3 تأثیر بگذارند.

مدیر عامل Block (شرکت پرداخت که به طور رسمی به عنوان Square شناخته می شود) در توییتی نوشت: این در نهایت یک نهاد متمرکز با برچسب متفاوت است.

در همین حال، ایلان ماسک، رئیس تسلا، می‌گوید Web3 بیشتر یک «کلمه تبلیغاتی» است تا واقعیت.

من فکر نمی‌کنم که وب3 واقعی باشد، در حال حاضر بیشتر به نظر می‌رسد کلمه کلیدی بازاریابی است تا واقعیت، فقط به این فکر می‌کنم که در 10، 20 یا 30 سال آینده چگونه خواهد بود. سال 2051 دیوانه‌کننده به نظر می‌رسد.

ایلان ماسک

چه چالش هایی در این مسیر وجود دارند؟

کارشناسان درباره نحوه تنظیم یک اینترنت غیرمتمرکز ابراز نگرانی کرده اند، چرا که جلوگیری از جرایم سایبری، سخنان نفرت انگیز و اطلاعات نادرست را دشوارتر می کند.

استفاده از Web3 نیز ممکن است سخت باشد، اما پاسکال گوتیه می‌گوید که چالش این نیست که مردم بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند، بلکه این است که بدانند چگونه داده‌های خود را به طور ایمن مدیریت کنند.

هر کسی امروز در این سیاره می تواند به بیت کوین یا اتریوم دسترسی داشته باشد، البته تا زمانی که به اینترنت متصل باشد. بنابراین میلیاردها انسان وجود دارند که می توانند به سیستم های Web3 دسترسی داشته باشند در حالی که همان انسان ها لزوماً نمی توانند به سیستم بانکی دسترسی داشته باشند.

برای درک نحوه عملکرد Web3، برخی از اشتباهات وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید و باید به ایمنی خود توجه کنید.

«پیش از این، در دنیای مالی، امنیت توسط بانک شما تامین می شد. اما اکنون، شما باید خودتان این کار را انجام دهید، زیرا شما صاحب امتیازات هستید و می توانید پول خود را به صورت آنلاین مدیریت کنید. بنابراین این بدان معناست که آموزش کامل و درک بخشی از مسائل امنیتی مهم وجود دارد.”

ایجاد فناوری برای غیرمتمرکز کردن وب 3، که قبلا هرگز انجام نشده بود، خود نیز یکی از این چالش‌ها است.

سوالات متداول

آیا وب 3 یک بلاک چین است؟

برنامه های Web3 بر اساس ارزهای دیجیتال یا توکن های دیجیتالی هستند که بر روی بلاک چین ها ردیابی می شوند. این توکن ها بین سرمایه گذاران و کاربران اولیه یک برنامه توزیع می شوند و همچنین می توانند در صرافی های ارز دیجیتال خرید و فروش شوند.

آیا Web3 بر روی اتریوم ساخته شده است؟

پرداخت‌ها از طریق توکن بومی، اتر (ETH) ساخته می‌شوند. اتریوم تورینگ کامل است، به این معنی که تقریباً می توانید هر چیزی را از طریق آن برنامه ریزی کنید.

مثال Web3 چیست؟

نمونه هایی از برنامه های Web 3.0 Wolfram Alpha و Apple’s Siri هستند که می توانند حجم زیادی از اطلاعات را در دانش و اقدامات مفید برای افراد خلاصه کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا