دانشنامه ارز دیجیتال

متاورس (Metaverse) چیست؟ نظر کارشناسان درباره آینده آن چیست؟

هر یک از توکن های حوزه کریپتورکارنسی در دسته بندی مشخصی قرار می گیرند، که زمینه و هدف از ارائه ارز را مشخص می کند. متاورس (Metaverse) واژه ای نسبتا جدیدی در حوزه کریپتوکارنسی ها است که یک دسته مجزا تحت عنوان Metaverse را به خود اختصاص داده است. در یک تعریف کوتاه می توان Metaverse را یک دنیای مجازی موازی با دنیای فعلی دانست که قرار است کمک زیادی به بشریت کند.

در این مقاله سعی می کنیم به بررسی چیستی متاورس و تأثیرات آن بر دنیا بپردازیم. همچنین نظر افراد سرشناس در رابطه با این تکنولوژی را بررسی کرده و گام هایی که در این زمینه برداشته شده است را مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

متاورس چیست؟

برای آشنایی با مفهوم Metaverse در دنیای کریپتوکارنسی، ابتدا تعریفی از آن ارائه می دهیم. Metaverse در تعریف لفظی از ترکیب دو واژه Meta به معنی فراتر و Universe به معنای جهان تشکیل شده است. بنابراین می توان گفت ترجمه تحت الفظی Metaverse جهان فراتر از جهان فعلی است.

متاورس جهانی موازی با جهان واقعی
Metaverse مفهوم نسبتا جدیدی است که با ورودش به دنیای کریپتوکارنسی ها سر و صدای زیادی ایجاد کرد. در واقع Metaverse دنیای موازی با دنیای فعلی ماست که قرار است کیفیت زندگی مان را بهبود بدهد.

متاورس در یک فضای شبیه سازی شده، شما را به دنیای دیگری می برد. برای مثال در یک دورهمی مجازی، همه دوستان می توانند با یک نمای سه بعدی عالی حاضر شوند. در این دنیای مجازی زمین، ساختمان ها و هر چیز دیگری قابلیت خرید و فروش دارند. در این محیط  افراد می توانند به گردش کردن، دیدن محیط های گردشگری در سراسر دنیا، بازدید از موزه ها، خرید خدمات و هر فعالیت دیگری بپردازند.

در Metaverse اقتصادی پویا در حال فعالیت است. مشاغل می توانند کسب و کار خود را در این جهان موازی راه اندازی کنند و به داد و ستد بپردازند. در متاورس می توانیم مراکز آموزشی ایجاد کنیم. یا حتی محیطی را برای راه اندازی شرکت اجاره کنیم. پرداخت ها در این جهان از طریق ارزهای دیجیتال انجام می شود.

 برای ایجاد این جهان، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، ارتباطات پر سرعت و گسترش سخت افزارهایی مانند دستگاه های واقعیت افزوده نیاز است. در ادامه به قابلیت های بیشتری از این پدیده جدید دنیای تکنولوژی، آشنا خواهیم شد.

کاربردهای متاورس

در حال حاضر شرکت های بزرگی از جمله فیسبوک و مایکروسافت در حال توسعه Metaverse هستند. این شرکت ها دریافته اند که آینده اینترنت و ارتباطات دیجیتال به متاورس وابسته است. این شرکت های بزرگ به دنبال خلق فضایی هستند که محدودیت های بین دنیای فیزیکی و دیجیتال را به طور کامل از بین ببرد.

بعضی از افراد متاورس را جایگزین اینترنت فعلی می دانند. شاید متاورس اینترنت را سازمان یافته تر کند و اطلاعات اینترنت را به صورت سازمان یافته تری ارائه دهد، اما کاربرد آن تنها به مبحث اینترنت منتهی نمی شود. در واقع اینترنت یکی از زیرساخت های پیاده سازی Metaverse است و نه جایگزین آن!

برخی دیگر نیز دنیای متاورس را بازی کردن مترادف می دانند. در صورتی که بازی ها هم بخش کوچکی از دنیای متاورس را تشکیل می دهند.

جهان Metaverse تازه شکل گرفته و قرار است مسیر حرکتی طولانی را طی کند. تمام کارکردهای دنیای متاورس سعی دارند که دنیایی پویاتر ایجاد کنند. ابعاد فعلی که متاورس پوشش داده است، عبارتند از:

 • آموزش: دسترسی ساده به دوره های آموزشی جهت کسب تخصص با ساختاری یکپارچه
 • موسیقی: شرکت در کنسرت های مختلف در سراسر جهان به صورت مجازی
 • کنفرانس: در حال حاضر کنفرانس های آنلاین زیادی برگزار می شوند اما تجربه شرکت در کنفرانس به صورت واقعیت مجازی متفاوت است.
 • سرگرمی: تجربه تفریحاتی که با توجه به محدودیت جغرافیایی نمی توانیم به آن ها دسترسی داشته باشیم. مثل اسکی روی یخ
 • خرید و فروش: بیشتر اوقات نمی توان به کیفیت جنس اقلام و سایز دقیق آن ها در فروشگاه های آنلاین پی برد. در خریدهای فیزیکی هم تنوع بالایی نداریم. در متاورس این محدودیت ها رفع خواهند شد.
 • توسعه شبکه های اجتماعی: ارتباطات در شبکه های اجتماعی محدودیت هایی دارد و گاها خشک است. این برنامه ها افراد را به یک فضای دو بعدی محدود می کنند. متاورس سعی دارد این محدودیت را حذف کند؛ طوری که کاربر تجربه بهتری از فضای مجازی داشته باشد.
فعالیت های ممکن در Metaverse
در دنیای Metaverse افراد می توانند به کار، تفریح، سفر و حتی آموزش بپردازند.

سیر تکاملی METAVERSE

سیر تکاملی واژه متاورس و دنیای مربوط به آن را می توان در یک سری مراحل تاریخی در نظر گرفت.

 • ابداع واژه “آواتار” توسط Richard Garriott در سال 1985
 • چاپ رمان تخیلی Snow Crash توسط Neal Stephenson و ظهور واژه متاورس در سال 1992
 • ساخت فیلم های هالیوودی آواتار محور از جمله فیلم آواتار Avatar (سال 2009) و فیلم Ready Player One (در سال 2018)
 • ساخت بازی هایی مانند Fortnight و ماینکرفت که ایده ای مشابه متاورس دارند.
 • ایجاد ارز دیجیتال اتریوم توسط Vitalik Buterin و ایجاد زمینه ای برای ساخت NFTها
 • ورود شرکت های فیسبوک، مایکروسافت و Epic Games به حوزه Metaverse
 • تغییر نام «فیسبوک» به META جهت نشان دادن جدیت شرکت فیسبوک در زمینه متاورس در اکتبر 2021
 • افزایش نرخ توکن های متاورس در مارکت کرپیتوکارنسی ها

این ها همگی حرکت های پراکنده ای هستند که از سال 1985 تا کنون به ایده ساخت METAVERSE انرژی داده اند.

بازی های متاورسی
بازی های متاورسی، نزدیک ترین حس برای درک فضای موازی را به کاربران می دهند.

آینده متاورس

ساخت دنیای متاورس و توسعه آن، ممکن است زمان زیادی ببرد و تا مدتی نیز تنها در دسترس کاربران بسیار محدودی قرار بگیرد. بسیاری از کارشناسان، پیش بینی هایی از زمان ارائه این تکنولوژی داشته اند و بسیاری از شرکت های پیشرو در این زمینه نیز احتمال می دهند که تکنولوژی متاورس، 5 الی 10 سال آینده مانند اینترنت همه گیر می شود.

کمی قبل تعدادی از گام های قبلی پیش روی به سمت متاورس را بررسی کردیم. مدتی پیش یک کنسرت در بازی فورت نایت (Fortnight) برگزار شد که حدود 12 میلیون کاربر آنلاین در آن شرکت داشتند. همچنین شرکت متا، توانسته اولین هدست متاورسی با نام Oculus را وارد بازار کند. همچنین شایعاتی درباره به بازار آمدن عینک های واقعیت مجازی شرکت اپل تا پایان سال 2022، به گوش می رسد.

شرکت های بزرگ فناوری در حال ورود سراسیمه به این عرصه هستند. فیس بوک، Google و Alphabet Inc و Microsoft Corp رشد زیادی را برای شرکت های فعال در حوزه Cloud Mining و Virtual Reality پیش بینی می کنند. به همین دلیل، شروع به سرمایه گذاری در این زمینه ها کرده اند.

به نظر می رسد نمی توان از همان اوایل، یک نسخه کامل از متاورس را در اختیار داشت. چرا که برای ایجاد تمام ابعاد آن به زمان، انرژی و فعالیت زیادی نیاز است. اگر توجه کنیم، می بینیم که در حال حاضر نیز، جلوه هایی از متاورس ایجاد شده است. اینترنت، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، بازی های ویدئویی، ارزهای دیجیتال و توکن های غیرمثلی، سال ها است که ایجاد شده و توسعه پیدا کرده اند. اما در رابطه با اینکه چه زمانی می توان این امکانات را در هماهنگی کامل با هم مورد استفاده قرار داد، نمی توان پاسخ قطعی داد.

برای ساخت و گسترش دنیای متاورس، نیاز به سخت افزار های بسیار قدرتمند وجود دارد و جلوه های گرافیکی متعددی نیز باید ساخته شوند. همچنین گرافیک آینده متاورس، باید به شکلی باشد که با دنیای فیزیکی تفاوتی نداشته باشد.

تکنولوژی مورد نیاز متاورس

متاورس جهانی است که به صورت پیوسته فعال است. زمان در این فضا، به صورت زنده و موازی با جهان واقعی پیش می رود. این جهان می تواند میزبان همه افراد دنیا باشد. بنابراین توان سخت افزاری قدرتمندی برای پیاده سازی این فضا نیاز است.

برای پیاده سازی بهتر متاورس نیاز به سخت افزارها و تکنولوژی های مخصوص حس می شود. داشتن عینک واقعیت مجازی (Virtual Reality) و هدفون مخصوص و همچنین تکنولوژی واقعیت افزوده (Augmented Reality) از نیازهای معمول افراد برای درک فضای سه بعدی و حضور در متاورس می باشد. در طرحی بلند پروازنه حتی حس لامسه ما هم در این فضا درگیر خواهد شد.

یادگیری ماشین یکی دیگر از نیازهای اساسی در دنیای متاورس می باشد.

نیازبه عینک واقعیت مجازی و هدفون مخصوص برای درک فضای سه بعدی
داشتن عینک واقعیت مجازی (Virtual Reality) و هدفون مخصوص و همچنین تکنولوژی واقعیت افزوده (Augmented Reality) از نیازهای معمول افراد برای درک فضای سه بعدی و حضور در متاورس می باشد.

جایگاه ارزهای دیجیتال در متاورس

در حال حاضر هیچکس نمی تواند دقیقا پیش بینی کند که متاورس به چه شکل در می آید، یا چه زمانی به فرم ایده آل خود می رسد. اما اهمیت ارزهای دیجیتال برای رشد این فضا بر کسی پوشیده نیست. افراد برای خرید و فروش و معامله دارایی ها و آیتم های دیجیتالی بر روی پلتفرم های بلاکچینی، باید از ارزهای دیجیتال استفاده کنند. مثلا شما برای معامله و خرید در The Sandbox به ارز دیجیتال SAND نیاز خواهید داشت.

ارزهای دیجیتال می توانند رویکردهای زیر را در متاورس داشته باشند:

 • اثبات هویت: Metaverse همانند ارزهای دیجیتال، بر پایه غیر متمرکز بودن قرار خواهد گرفت. ارزهای دیجیتال بر پایه شبکه بلاک چین می توانند اثبات هویت کاربران در متاورس را ممکن کنند.
 • مبادلات مالی: نقل و انتقال پول در متاورس با ارزهای دیجیتال انجام می شود.
 • مالکیت: می توان مسئولیت مالکیت در متاورس را به زنجیره غیرقابل نفوذ ارز دیجیتال واگذار کرد. به خصوص، با طراحی و عرضه توکن های NFT این امر بسیار خلاقانه انجام خواهد شد.

ارزهای دیجیتال حوزه Metaverse

احتمالا یکی از سوال هایی که برای شما مطرح شده، این است که کدام ارزهای دیجیتال مربوط به پروژه های دنیای متاورس هستند؟ توکن مانا (MANA)، توکن اینجین (ENJ) و توکن سندباکس (SAND) نمونه هایی از توکن های مطرح در زمینه Metaverse می باشند. اما اگر می خواهید به لیست کامل از ارزهای حوزه Metaverse دسترسی پیدا کنید، بر روی لینک کلیک کنید تا به لیست مدنظر در وب سایت مرجع coinmarketcap دست یابید.

ارزهای دیجیتال حوزه متاورس
تا کنون ارزهای متنوع و کاربردی در زمینه متاورس ارائه شده اند. قطعا این لیست در آینده بزرگتر نیز خواهد شد.

رابطه بازی ها و متاورس

بازی های ویدئویی، تجربه ای بسیار نزدیک به متاورس می باشند. در حال حاضر نیز، این بازی ها هستند که برای تحقق بخشیدن به Metaverse دست پیش را گرفته اند. امروزه دیگر بازی های کامپیوتری صرفا سرگرمی محسوب نمی شوند. صنعت بازی سازی طوری تحول پیدا کرده است که در حال حاضر بسیاری از افراد با بازی کردن می توانند امتیاز و توکن های دیجیتالی بدست بیاورند.

در بازی های مدرن، شما می توانید در جریان بازی توکن های خوب NFT کسب نمایید. ارزش این توکن ها مانند دیگر ارزها دچار نوسان می شوند؛ بنابراین تجربه مبادلات ارزهای دیجیتال در بازی ها نیز تاثیر دارد. بازی هایی مثل Fortnite و برخی بازی های مطرح دیگر را می توان دید نزدیکی به متاورس دانست.

نقش NFTها در متاورس

متاورس بخش زیادی از رشد خود را مدیون توکن های NFT است. اگر می خواهید بدانید که توکن غیرمثلی یا ان اف تی چیست؟ باید بگوییم که NFT، نماینده یا نشانی از یک آیتم دیجیتالی انتزاعی است، که می تواند یک تصویر، ویدئو یا هر آیتم منحصر به فرد دیگری باشد. هویت مالک هر NFT، بر روی شبکه بلاک چین ثبت می شود و به تبع آن، NFT به عنوان یک آیتم خاص خرید و فروش می شود.

از nftها می توان برای خرید و فروش هر دارایی در متاورس استفاده کرد. برای مثال ساختمان ها، خودرو، شخصیت ها یا هر چیزی را که جنبه مالکیت دارد را در نظر بگیرید.

نظر بزرگان درباره METAVERSE

مارک زاکبربرگ

شخصیت های معروف و موثری در زمینه تکنولوژی، درباره متاورس اظهار نظرهای مهمی داشته اند. برای مثال مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) مالک شرکت فیسبوک، پس از تغییر نام فیسبوک به META در این زمینه گفته است که، محدودیت های فیزیکی در سال های آینده به طور کامل توسط متاورس رفع خواهد شد. او به اهمیت حریم خصوصی در این فضا تاکید ویژه ای دارد.

بیل گیتس (Bill Gates) مؤسس شرکت مایکروسافت (Microsoft) عنوان کرده است که انتظار دارد تا 3 سال آینده، تمام جلسات کاری بر بستر Metaverse انجام شود. بیل گیتس معتقد است که تا سه سال آینده، مشاغل تکنولوژی به متاورس متکی خواهند شد.

تیفانی رالف (Tiffany Rolfe) مدیر ارشد خلاقیت و برندینگ R/GA عقیده دارد که AR (واقعیت افزوده)، ساده ترین راه برای انتقال ما به متاورس است. او می گوید که در گام اولیه بیش ترین تجربه افراد از Metaverse با گوشی های موبایل است. اما رفته رفته ابزارهایی ارائه می شود که تمام بدن را درگیر کرده و تجربه زنده تری را به افراد منتقل می کند.

متیو بال (Matthew Ball) خالق متاورس پرایمر اعتقاد دارد که متاورس به تدریج و با ادغام محصولات، خدمات و قابلیت های مختلف ظاهر می شود. او متاورس را جدای از دنیای فعلی انسان ها نمی داند و اعتقاد دارد که متاورس فضایی برای پویایی بیش تر در هر زمینه ای است.

افراد مشهور دیگری همچون تیم سوئینی (Tim Sweeney) به عنوان یک کارآفرین معروف آمریکایی و بنیان گذار مجموعه بازی سازی اپیک گیمز، Rony Abovitz بنیان گذار Magic Leap و افراد معروف دیگری، نظر مثبت خود را در رابطه با آینده Metaverse بیان کرده اند. این افراد که در زمینه تکنولوژی همیشه پیشتاز بوده اند، حضور با انگیزه خود را در زمینه متاورس با صراحت اعلام کرده اند.

سخن نهایی!

متاورس یکی از مفاهیم نسبتا جدید در حوزه تکنولوژی و کریپتورکارنسی ها است. ارزهای دیجیتال حوزه متاورس در طول ماه های گذشته با رشد چشمگیری رو به رو شده اند. Metaverse ترکیبی از عناصر مختلف تکنولوژی از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو است که کاربران با استفاده از این ترکیب می توانند در یک دنیای دیجیتالی زندگی کنند.

طرفداران متاورس پیش بینی می کنند که در آینده ای نه چندان دور کاربران می توانند در این دنیا به کار و بازی بپردازند و حتی در رویدادهای مختلفی مانند کنسرت و کنفرانس شرکت کرده و یا به صورت مجازی به کشورهای مختلف دنیا سفر کنند.

حتی اگر متاورس (Metaverse) نتواند به تمام چشم اندازهایی که برای آن در نظر گرفته اند برسد، حداقل می تواند نحوه تعامل ما با دنیای دیجیتال را به طور اساسی تغییر دهد. یک تجربه مجازی بزرگ در سطح متاورس، می تواند فرصت های جدیدی را برای طراحان، گیمر ها و هنرمندان به ارمغان بیاورد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا