دانشنامه ارز دیجیتال

0 تا 100 هر آنچه باید درباره ماینر ای‌سیک ASIC (مدارهای مجتمع) بدانید!

ای‌سیک (ASIC) یک تراشه مدار مجتمع است که برای هدف خاصی طراحی شده است. ماینر ایسیک به دستگاه یا سخت‌افزار رایانه‌ای اطلاق می‌شود که از ای سیک تنها با هدف استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کند، بنابراین، یک ماینر بیت کوین ای سیک فقط می تواند بیت کوین استخراج کند.

ای‌سیک (ASIC) چیست؟

ای‌سیک (ASIC) یک تراشه مدار مجتمع است که برای هدف خاصی طراحی شده است. یکی از راه‌های تامل برانگیز در مورد ای سیک های بیت‌کوین، رایانه‌های تخصصی استخراج بیت‌کوین یا «مولدهای بیت‌کوین» است که برای حل الگوریتم استخراج بهینه‌سازی شده‌اند. توسعه و ساخت ای‌سیک به عنوان دستگاه های ماینینگ پرهزینه و پیچیده است. از آنجایی که ای‌سیک ها مخصوصاً برای استخراج ارزهای دیجیتال ساخته شده اند، این کار را سریعتر از رایانه های کم قدرت انجام می دهند. تراشه‌های ای سیک برای استخراج ارزهای دیجیتال به‌طور فزاینده‌ای کارآمد شده‌اند و آخرین نسل آن تنها با 29.5 ژول در هر تراهش کار می‌کند.

استخراج بیت کوین چیست؟

ماینینگ فرآیند مدیریت بلاک چین و همچنین ایجاد بیت کوین های جدید است. وظیفه ماینرهای بیت کوین بررسی و تایید تراکنش های قبلی بیت کوین و سپس ایجاد یک بلوک جدید است تا بتوان اطلاعات را به بلاک چین اضافه کرد. فرآیند استخراج شامل حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از توابع هش ذاتی مرتبط با بلوکی است که حاوی داده‌های تراکنش است. ماینرهای مختلف بیت کوین برای حل یک معمای ریاضی ضروری به شدت با یکدیگر رقابت می کنند.

اولین ماینری که راه حل پازل را پیدا می کند می تواند تراکنش را مجاز کند یا بیت کوین را به بلوک اضافه کند. هر برنده در “لاتاری” استخراج بیت کوین یک جایزه (مقدار معینی بیت کوین) دریافت می کند. این پاداش شامل تمام کارمزدهای تراکنش برای تراکنش‌های آن بلاک می‌شود که به استخراج‌کنندگان انگیزه می‌دهد تا بیشترین تعداد تراکنش‌ها را در یک بلوک جمع‌آوری کنند تا پاداش خود را افزایش دهند.

مفهوم ای‌سیک

ای‌سیک های مورد استفاده در استخراج ارزهای دیجیتال مدارهای مجتمع خاصی هستند که به جای اینکه مانند مدارهای یکپارچه از جمله: تراشه های رم یا ریزپردازنده های رایانه شخصی یا دستگاه های تلفن همراه همه منظوره باشند، صرفاً برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده اند.

در ابتدا، خالق بیت کوین قصد داشت بیت کوین را بر روی واحدهای پردازش مرکزی (CPU) لپ تاپ های معمولی یا رایانه های رومیزی استخراج کند. با این حال، ای‌سیک های بیت کوین از نظر کاهش مصرف برق و ظرفیت محاسباتی بیشتر از CPU ها و واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) پیشی گرفتند. پس از اینکه برای اولین بار در اواسط سال 2013 مورد توجه قرار گرفت، زمانی که سایر دستگاه‌های استخراج سخت‌افزار شروع به ضربه زدن به گلوگاه‌های خود در استخراج کردند، ماینرهای بیت کوین ای سیک پیشتازی خود را حفظ کردند.

ماینرهای بیت کوین محاسبات پیچیده ای را انجام می دهند که به نام هش شناخته می شوند. هر هش شانسی برای تولید بیت کوین دارد. هرچه هش های بیشتری در یک بازه زمانی مشخص انجام شود، احتمال کسب بیت کوین توسط ماینر بیشتر می شود. ماینرهای ایسیک برای محاسبه کارآمد توابع هش بهینه شده اند.

اگرچه استخراج ارزهای دیجیتال می تواند پیشنهادی گران قیمت و با کاهش سود باشد، با این حال بسیاری از مردم به سمت آن کشیده می شوند. علیرغم بازگشت نامطمئن سرمایه گذاری، ماینرهای بالقوه ارزهای دیجیتال مایلند هزینه های بالایی را برای ASIC های گران قیمت متحمل شوند و در ازای چشم انداز کسب ارزهای دیجیتال، هزینه های قابل توجهی را برای برق بپردازند.

گسترش ماینرهای ای سیک

استخراج ارزهای دیجیتال توسط یک بلاک چین اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین برای انجام عملیات خود مورد نیاز است. فرآیند استخراج شامل حل مسائل پیچیده ریاضی با استفاده از توابع هش ذاتی مرتبط با بلوکی است که حاوی داده‌های تراکنش است. اولین ماینری که راه حل پازل را پیدا می کند می تواند تراکنش را مجاز کند یا بیت کوین را به بلوک اضافه کند. هر برنده در “لاتاری” استخراج بیت کوین یک جایزه (مقدار معینی بیت کوین) دریافت می کند. این پاداش شامل تمام کارمزدهای تراکنش برای تراکنش‌های آن بلاک می‌شود که به استخراج‌کنندگان انگیزه می‌دهد تا بیشترین تعداد تراکنش‌ها را در یک بلوک جمع‌آوری کنند تا پاداش خود را افزایش دهند.
در روزهای اولیه بیت کوین، هر رایانه ای با قدرت پردازش کافی می توانست برای استخراج بیت کوین استفاده شود. اما آن روزها خیلی گذشته است، زیرا محبوبیت فزاینده و پذیرش فزاینده بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، انبوهی از ماینرهای رمزنگاری را به خود جذب کرده است. در همان زمان، استخراج ارزهای دیجیتال به طور تصاعدی دشوارتر شده است. این پیشرفت‌ها منجر به مسابقه‌ای برای استفاده از بیشترین “قدرت هش” شده است، که اصطلاحی است که برای توصیف قدرت محاسباتی ترکیبی یک شبکه ارزهای دیجیتال (یا متناوب، قدرت یک ریگ ماینینگ فردی) استفاده می‌شود. ماینرهای ایسیک در نتیجه این تلاش برای قدرت هش بیشتر به وجود آمدند.

دستگاه های ASIC توسط Bitmain مستقر در چین، که بر فعالیت های استخراج بیت کوین ASIC از طریق طیف محصولات Antminer ASIC خود مسلط است، محبوب شدند.

ای‌سیک

مزایا ASIC Miner

در حالی که واحد پردازش گرافیکی (GPU) و ریگ های استخراج CPU به اجزایی متکی هستند که بیش از یک عملکرد دارند، ماینرهای ASIC تنها با هدف استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده اند. این فوکوس منحصر به فرد، یک ماینر ASIC را بسیار قدرتمندتر و از نظر انرژی کارآمدتر از یک ماینر GPU قابل مقایسه می کند.

لازم به ذکر است که چون هر ارز دیجیتال الگوریتم هش رمزنگاری خاص خود را دارد، یک ماینر ASIC برای استخراج با استفاده از آن الگوریتم خاص طراحی شده است. به عنوان مثال، ماینرهای بیت کوین ASIC برای محاسبه الگوریتم هش ریت SHA-256 طراحی شده اند، در حالی که لایت کوین از Scrypt استفاده می کند. در حالی که این بدان معناست که یک ماینر ASIC می‌تواند هر ارز دیجیتال دیگری را که بر اساس الگوریتم مشابهی است استخراج کند، اما در واقع، اکثر ماینرهایی که روی سخت‌افزار ASIC که برای استخراج بیت‌کوین یا لایت‌کوین طراحی شده‌اند، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ملاحظات ماینر ASIC

قبل از سرمایه گذاری هزاران دلاری در یک دستگاه ماینینگ ASIC، در اینجا عواملی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

  • چه کوین هایی را می توان استخراج کرد؟ لیست ارزهای دیجیتال قابل استخراج با ASIC بسیار کوچکتر از ارزهای دیجیتالی است که می توان آنها را با دستگاه استخراج GPU استخراج کرد. ارزهای دیجیتالی که می توان با ASIC استخراج کرد عبارتند از بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و چند مورد دیگر.
  • مکان ریگ: در حالی که ریگ های استخراج GPU را می توان در خانه قرار داد، ماینرهای ASIC صدای بلندتری دارند و گرمای بسیار بیشتری تولید می کنند. این بدان معنی است که خانه یک مکان ایده آل برای استخراج کنندگان ASIC نیست و مکان های جایگزین مانند زیرزمین یا گاراژ باید در نظر گرفته شود.
  • مصرف برق: آخرین نسل ماشین‌های ASIC نسبت به دستگاه‌های GPU از نظر انرژی کارآمدتر هستند، اما با این وجود توان فوق‌العاده‌ای مصرف می‌کنند. یک ماینر ASIC مستقر در خانه ممکن است نیاز به ارتقای سیستم سیم کشی برق برای مدیریت بار افزایش یافته انرژی داشته باشد.
  • انتخاب یک استخر ماینینگ بیت کوین: استخرهای ماینینگ به ماینرها این امکان را می دهد تا قدرت ریگ های استخراج ASIC خود را برای استخراج بیت کوین ترکیب کنند و پاداش بلوک های موفقیت آمیز را به اشتراک بگذارند. عواملی که در انتخاب استخر باید در نظر گرفته شوند عبارتند از شهرت، اندازه و قوانین پرداخت.
  • بازگشت سرمایه: آیا بازده سرمایه به اندازه کافی بالاست که هزینه اولیه یک ماینر ASIC و هزینه های عملیاتی جاری را توجیه کند؟

تفاوت بین استخراج ای سیک و استخراج GPU چیست؟

ماشین‌های استخراج ایسیک تنها با هدف استخراج یک ارز دیجیتال خاص مانند بیت‌کوین یا لایت‌کوین توسعه داده می‌شوند. استخراج GPU (واحد پردازش گرافیک) شامل استفاده از یک GPU مانند آنچه توسط Nvidia یا AMD برای استخراج ارزهای دیجیتال فروخته می شود. مزایای آشکار استخراج GPU این است که سخت افزار به طور قابل توجهی ارزان تر از تجهیزات مورد نیاز برای استخراج ایسیک است و همچنین مصرف انرژی پایین تر است. با این حال، از آنجایی که پردازنده‌های گرافیکی کاربردهای دیگری در بازی و نمایش رایانه دارند، کارایی آنها در استخراج ارزهای دیجیتال بسیار کمتر از ماینرهای ایسیک است.

کوین های مقاوم در برابر ASIC چیست؟

کوین های مقاوم در برابر ایسیک، ارزهای رمزنگاری شده با الگوریتم های مقاوم در برابر ایسیک هستند. استخراج چنین ارزهای دیجیتال با تجهیزات استخراج ایسیک عملاً غیرممکن است، و حتی اگر کسی تلاش کند این کار را انجام دهد، بازده بسیار ناچیز خواهد بود. دلیل اصلی برای کوین های مقاوم در برابر ایسیک حفظ تمرکززدایی بلاک چین است که یکی از اصول راهنما برای ایجاد بیت کوین بود. در حال حاضر، چند مزرعه ماینینگ خصوصی و ارائه دهندگان قرارداد ماینینگ منبع اصلی بخش بزرگی از کل نرخ هش شبکه بیت کوین هستند که برخلاف اصل اصلی غیرمتمرکز بیت کوین است. کوین های مقاوم در برابر ASIC عبارتند از اتریوم و مونرو.

سوالات متداول

آیا ماینرهای ASIC بهتر از GPU هستند؟

به طور خلاصه: ASIC ها برای استخراج بیت کوین، لایت کوین و کوین هایی که بر اساس این الگوریتم ها هستند، بهترین هستند. پردازنده‌های گرافیکی برای استخراج اتریوم، مونرو، ریون کوین و کوین هایی بر اساس این الگوریتم‌ها بهترین هستند. توجه: با گذشت زمان، همه این کوین ها به لطف هاوینگ شدن که پاداش بلوک‌های استخراج را به نصف کاهش می‌دهد، کمتر تولید می شوند.

درآمد یک ماینر ASIC در روز چقدر است؟

در سال 2020، یک دستگاه استخراج بیت کوین مدرن (که معمولاً به عنوان ASIC شناخته می شود)، مانند Whatsminer M20S، روزانه حدود 8 دلار درآمد بیت کوین ایجاد می کند.

آیا لایت کوین در برابر ASIC مقاوم است؟

بیت‌کوین گلد تنها پروژه‌ای نیست که سعی در ایجاد یک ارز دیجیتال «مقاوم در برابر ASIC» داشت که نتوانست به این هدف دست یابد. شبکه Litecoin (LTC) از یک الگوریتم هش متفاوت به نام scrypt استفاده می‌کند، و زمانی که پروژه برای اولین بار راه‌اندازی شد، همه فکر می‌کردند که ماینرهای ASIC هرگز نمی‌توانند بلاک‌های LTC را پردازش کنند. اما این گونه نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا