دانشنامه ارز دیجیتال

0 تا 100 هر آنچه باید درباره توکن های لوریج دار یا Leveraged Tokens بدانید!

در دنیای ارزهای دیجیتال، توکن های لوریج دار به شما موقعیت اهرمی در معاملات می دهند، به این معنی که سود و ضرر شما چند برابر می شود. در ادامه با ایرانکس بیت همراه باشید تا به بررسی مفاهیم آن بپردازیم.

توکن لوریج دار چیست؟

توکن های لوریج دار، توکن های ERC-20 هستند که اهرمی را برای سود و ضرر بیشتر به دارندگان ارائه می دهند. با استفاده از این توکن ها، برخلاف روش های معاملاتی سنتی، به طور خودکار موقعیت اهرمی به دست می آورید. از آنجایی که این توکن ها نیازی به مراقبت از مارجین ها یا درک ریسک انحلال ندارند، راحتی بیشتری ارائه می‌دهند. توکن های اهرمی دارای اهرم ثابت و متغیر هستند. به طور معمول، این دارایی‌ها هر روز در ساعت 00:02:00 UTC یا زمانی که قیمت بازار نقدی 10% تغییر می‌کند، مجدداً بالانس می شوند. هرچند این اتفاق، برای همه صرافی های ارز دیجیتال یکسان نیست. برخی از صرافی ها مجموعه قوانین متفاوتی برای بالانس مجدد دارند.

توجه: قبل از اینکه توکن های لوریج دار (اهرمی) را به دلیل ماهیت پرخطرشان معامله کنید، مطمئن شوید که به درستی آن ها را درک کرده اید.

توکن های لوریج دار به چه دلیل استفاده می شوند؟

این توکن ها عمدتا به 3 دلیل استفاده می شوند که عبارتند از:

1) مدیریت ریسک

توکن های لوریج دار ریسک را مدیریت می کنند. آنها به طور خودکار سود را در دارایی پایه سرمایه گذاری می کنند و برخی از آنها را به صورت آنلاین به فروش می رسانند که برای جلوگیری از خطر انحلال احتمالی قیمت کاهش یابد.

2) مارجین

شما می توانید بدون در نظر گرفتن مارجین، وثیقه، نقدینگی و سایر ویژگی های این چنینی، موقعیتی اهرمی در بازار ارزهای دیجیتال به دست آورید.

3) توکن های ERC_20

در اصل، توکن های لوریج دار، توکن های ERC-20 هستند، به این معنی که هر زمان که بخواهید می توانید آنها را پس بگیرید. در واقع شما این اختیار را دارید که آنها را به هر کیف پول ETH یا هر پلتفرم دیگری که از آنها پشتیبانی می‌کند انتقال دهید.

توکن های اهرمی یا توکن های لوریج دار

نکاتی که باید قبل از خرید توکن های اهرمی بدانید:

1. توکن های اهرمی برای حفظ اهرم هدف، روزانه بالانس می شوند!

هر توکن اهرمی دارای یک اهرم هدف است، مانند: 3 برابر شدن دارایی اساسی. برای حفظ آن اهرم، توکن به طور خودکار بالانس می شود. در این موقعیت اگر درآمد داشته باشد، آن سود دوباره سرمایه گذاری می شود و اگر ضرر کند مقداری از موقعیت خود را می فروشد. این توکن ها معمولا هر روز بالانس می شوند.

2. آنها به دلیل سادگی شان محبوب هستند!

معاملات مارجین معمولاً پیچیده است و نیاز به مدیریت فعال از سوی سرمایه گذار دارد. از سوی دیگر، توکن های لوریج دار جایگزین ساده ای هستند که نیازی به انجام هیچ کاری ندارند. حتی اگر ارزش توکن کاهش پیدا کند، مقداری از موقعیت خود را فروخته و احتمال نابودی آن را بعید می کند.

3. آن ها مستعد فروپاشی نوسانی هستند!

یکی از بزرگترین خطرات توکن های لوریج دار، کاهش نوسانات یا تأثیر منفی نوسانات بر سرمایه گذاری است. بهترین راه برای درک این مفهوم با مقایسه کردن است. فرض کنید شما علاقه مند به خرید بیت کوین هستید، بنابراین ۱۰۰ دلار از آن را خریداری می کنید. پس از یک روز، قیمت 10٪ افزایش یافته است و ارزش سرمایه گذاری شما 110 دلار است. اما روز بعد، قیمت 10 درصد کاهش می یابد که 11 دلار کاهش می یابد. ارزش سرمایه گذاری شما 99 دلار خواهد بود.
اگر 100 دلار در یک توکن لوریج دار سرمایه گذاری کنید که بازده بیت کوین را سه برابر کند، این حرکت افزایش 10 درصدی در روز اول را به 30 درصد افزایش می دهد و سرمایه گذاری شما را به 130 دلار می رساند. اما همچنین باعث کاهش 30 درصدی در روز دوم می شود که برای شما 39 دلار هزینه دارد و 91 دلار برای شما باقی می گذارد. ضرر جزئی در خرید معمولی کریپتو به ضرری بزرگتر در توکن لوریج دار تبدیل می شود.

4. بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال آن ها را نمی فروشند!

خرید توکن های لوریج دار می تواند فرآیندی سخت باشد به این دلیل که آنها فقط در صرافی‌های ارزهای دیجیتال منتخب فهرست شده‌اند و برخی از این صرافی‌ها به شما اجازه نمی‌دهند پول نقد واریز کنید.

5. در آن ها هزینه های اضافی وجود دارد!

کاهش نوسانات یکی از مسائل مربوط به نگهداری توکن های لوریج دار است. یکی دیگر این است که آنها معمولا هزینه های اضافی برای مدیریت دارند. در اینجا هزینه های مدیریت برای دو نوع محبوب توکن های اهرمی آورده شده است.

  • توکن های اهرمی بایننس دارای کارمزد مدیریت روزانه 0.01٪ هستند.
  • توکن های اهرمی FTX دارای کارمزد مدیریت روزانه 0.03٪ هستند.

این ارقام ممکن است کوچک به نظر برسند زیرا نرخ روزانه هستند، اما در نظر بگیرید که در طول یک سال چقدر برای شما هزینه خواهند داشت. توکن‌های اهرمی بایننس 3.65 درصد و توکن‌های اهرمی FTX بیش از 10 درصد هزینه‌های مدیریتی دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا