دانشنامه ارز دیجیتال

0 تا 100 هر آنچه باید درباره ایردراپ در ارزهای دیجیتال بدانید!

ایردراپ، در تجارت ارزهای دیجیتال، یک حرکت بازاریابی است که شامل ارسال کوین یا توکن به آدرس های کیف پول به منظور ارتقاء آگاهی از یک ارز مجازی جدید است. مقادیر کمی از ارز مجازی جدید به صورت رایگان یا در ازای یک سرویس کوچک، مانند ریتوییت پست ارسال شده توسط شرکت صادرکننده ارز، به کیف پول اعضای فعال جامعه بلاک چین ارسال می شود.

مفهوم ایردراپ

ایردراپ یک فعالیت تبلیغاتی است که معمولاً توسط استارت‌آپ‌های مبتنی بر بلاک چین برای کمک به راه‌اندازی یک پروژه ارز مجازی انجام می‌شود. هدف آن گسترش آگاهی در مورد پروژه ارزهای دیجیتال و ترغیب افراد بیشتری به تجارت در آن هنگام ثبت نام در صرافی به عنوان عرضه اولیه کوین (ICO) است.

ایردراپ ها عموماً در وب‌سایت شرکت و همچنین در انجمن‌های ارزهای دیجیتال تبلیغ می‌شود و کوین‌ها یا توکن‌ها فقط برای دارندگان فعلی کیف پول‌های رمزنگاری، معمولاً دارای بیت‌کوین یا اتریوم، ارسال می‌شوند.

برای واجد شرایط بودن ایردراپ های رایگان، ممکن است نیاز باشد شخص گیرنده حداقل مقداری از کوین های رمزنگاری را در کیف پول خود نگه دارد. از طرف دیگر، آنها ممکن است نیاز به انجام یک کار خاص داشته باشند، مانند:

  • پست گذاشتن در مورد ارزدیجیتال در یکی رسانه های اجتماعی.
  • ارتباط با یک عضو خاص از پروژه بلاک چین.
  • نوشتن یک پست وبلاگ.

یک ایردراپ قانونی هرگز به دنبال سرمایه گذاری در رمزارز نیست، هدف آن صرفاً تبلیغاتی است. کاربران باید همیشه مراقب سپرده های ناخواسته در کیف پول های رمزنگاری خود باشند.

انواع مختلف ایردراپ ها

در اینجا برخی از انواع اصلی ایردراپ هایی که یک استارتاپ ارزی اغلب برای تبلیغ یک ارز مجازی ارسال می کند، آورده شده است.

ایردراپ استاندارد

هر کسی واجد شرایط ایردراپ استاندارد است. در ایردراپ‌های استاندارد، مقادیر کمی از ارز مجازی جدید در ازای خدماتی از جمله: ثبت‌نام در خبرنامه یا ایجاد حساب کاربری در پروژه ارز مجازی برای دارندگان کیف پول ارسال می‌ شود.

ممکن است از شما خواسته شود که تأیید KYC را تکمیل کنید یا آدرس ایمیل و کیف پول خود را قبل از دریافت airdrop ارائه دهید.

ایردارپ

Bounty Airdrop

در ایردراپ‌ های جایزه یا Bounty، توکن‌ها بین کاربرانی توزیع می‌ شود که از آنها خواسته می‌ شود به ترویج یک پروژه بلاک چین کمک کنند، معمولاً در پلتفرم های رسانه‌ های اجتماعی. اغلب کاربران پس از توئیت مجدد پست های مربوط به پروژه، دنبال کردن حساب توییتر شرکت، اشتراک گذاری پست در فیس بوک، ایجاد پست اینستاگرام و … ، توکن های مورد نظر را دریافت می کنند.

ایردراپ انحصاری

این نوع ایردراپ برای طرفداران وفادار یک پروژه ارز مجازی خاص یا یک جامعه بلاک چین رزرو شده است. ایردراپ‌های انحصاری اغلب توسط وب‌سایت‌ها و جمع‌آوری‌کننده‌ های ایردراپ اجرا می‌ شوند که اولین اطلاعات را به دنبال‌ کنندگان ثابت ایردراپ‌ های منتشر شده توسط پروژه‌های بلاک چین ارائه می‌ دهند.

علاوه بر این، ایردراپ های انحصاری معمولاً بدون هیچ رشته ای ارائه می شوند. به عنوان مثال، در سپتامبر 2020، Uniswap 2500 کوین Airdrop UNI را برای کاربران وفادار خود ارسال کرد. ارزش آنها در آن زمان 1200 دلار بود.

Hodlr Airdrop

این نوع ایردراپ‌ها معمولاً برای کاربرانی ارسال می‌شوند که قبلاً توکن‌ها یا کوین های خاصی از نوع دیگری از ارز دیجیتال را در اختیار دارند. به عنوان مثال، گاهی اوقات به اعضای جامعه بلاک چین اتریوم توکن‌های رایگان از یک پروژه ارز مجازی جدید که بر روی یکی از بلاک چین‌های آنها ایجاد شده است، ارائه می‌شود.

در نمونه ای دیگر، دارندگان کیف پول بیت کوین، توکن های HEX را دریافت کرده اند.

هارد فورک ایردراپ

این یک ایردراپ معمولی نیست. هارد فورک زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان کد پروتکل را برای ایجاد نسخه جدیدی از بلاک چین و در نتیجه یک توکن جدید تغییر می‌دهند. نسخه قدیمی بلاک چین و کوین اصلی تحت پروتکل موجود همچنان وجود دارند، در حالی که توکن جدید تحت پروتکل اصلاح شده عمل می کند. هنگامی که “تقسیم زنجیره” اتفاق می افتد، کاربرانی که کوین اصلی را در اختیار دارند، مقدار مساوی از توکن جدید را در آدرس کیف پول خود دریافت می کنند.

مزایا و معایب

با توجه به رقابت شدید بین استارت‌آپ‌های ارزهای دیجیتال، ایردراپ در تلاش برای متمایز شدن از سایرین است. برخی از کسب‌وکارهای اختصاص داده شده به ایردراپ‌های کریپتو، هشدارهایی را به کاربران ارائه می‌ کنند و خدماتی را برای استارت‌آپ‌ ها فهرست می‌ کنند.

مایکل جی کیسی، رئیس هیئت مشاوره CoinDesk و مشاور ابتکار تحقیقات بلاک چین MIT، در پستی در وبلاگ CoinDesk استدلال کرد که برای موفقیت یک ارز دیجیتال، نوعی بازاریابی ضروری است. وی نوشت:

یک ارز اگر به طور گسترده مورد استفاده قرار نگیرد، اتفاقی نخواهد افتاد و این امر محقق نمی شود مگر اینکه مردم تلاش های هزینه بری برای تشویق استفاده گسترده انجام دهند.

با این حال، هشدارهایی نیز در مورد ایردراپ ارزهای دیجیتال از سوی سایرین در صنعت وجود دارد. به عنوان مثال، پیر روچارد، موسس مشاوره بیت کوین، در توییتی هشدار داد که ایردراپ های کریپتو می توانند طرح های پامپ و تخلیه باشند. به این معنا که صاحبان ارز دیجیتال می توانند به طور مصنوعی ارزش آن را افزایش دهند تا به سود سریع دست یابند.

با این حال، دارایی های ایردراپ شده به همین راحتی می توانند هیچ ارزشی نداشته باشند. شما می توانید زمانی را صرف جستجو و ادعای فرصت های airdrop کنید، فقط برای اینکه قیمت کوین airdropped قبل از اینکه فرصتی برای فروش داشته باشید کاهش یابد. حتی بدتر از آن، ریسک دادن پول یا اطلاعات حساس به یک پلتفرم کلاهبردار وجود دارد.

اگر از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال هستید که از همگام شدن با پیشرفت های جدید لذت می برید و به طور مکرر سبد سهام خود را به طور فعال مدیریت می کنید، به احتمال زیاد ایردراپ رایگان ارزش دنبال کردن را دارد.

ایردراپ رایگان

آیا Airdrops ارزش دارد؟

Airdrops هم برای شرکت هایی که سعی در تبلیغ ارزهای مجازی جدید دارند و هم برای گیرندگان عالی است، به شرطی که بدانند چگونه از آنها به درستی استفاده کنند.

برای شرکت ها، ارسال ایردراپ رایگان یک روش بازاریابی عالی است. این هزینه به اندازه تبلیغات نیست و همچنان می تواند برای انتشار اخبار در مورد شرکت شما و ایجاد سر و صدا در مورد ارز مجازی جدید شما کافی باشد.

ریسک هایی در آن وجود دارد. شما می‌ توانید توکن‌ های زیادی بدهید و ارزش آن‌ها را به شدت کاهش دهید یا خیلی کم و در بهبود گسترش و پذیرش توکن شکست بخورید.

برای اکثر گیرندگان، دریافت توکن های رایگان، به خصوص اگر چیز زیادی در کیف پول خود ندارید، احساس خوبی است. در بیشتر موارد، شما باید یک کار کوچک در مبادله انجام دهید و رمز ارز دیجیتال ممکن است ارزش بسیار کمی داشته باشد. اگر بدانید که چگونه موارد مناسب را تشخیص دهید، ایردراپ رایگان می تواند منبع درآمد خوبی باشد. تحقیق در مورد پروژه های مورد نظر و ارزیابی میزان امیدواری آنها در دراز مدت بسیار مهم است.

آیا ایردراپ ها امن هستند؟

در حالی که ایردراپ یک روش بازاریابی معتبر و شناخته شده است، کاربران باید احتیاط کنند زیرا کلاهبرداری های رمزنگاری زیادی در آنجا وجود دارد. هدف یک ارز دیجیتال ایردراپ همیشه صرفاً تبلیغاتی است، به این معنی که هرگز به دنبال سرمایه گذاری در این ارز نیست.

کلاهبرداری های رمزنگاری شامل ارسال مقادیر بسیار کوچکی از ارزهای دیجیتال به دارندگان کیف پول غیرقانونی برای به دست آوردن اطلاعات شخصی آنها و فروش آن به اشخاص ثالث یا استفاده از آن برای فیشینگ است. برخی ممکن است درخواست کلید خصوصی کنند یا از اطلاعات خصوصی شما برای ارجاع یا ثبت نام در جای دیگری استفاده کنند. بنابراین، بسیار مهم است که صحت ایردراپ را به عنوان بخشی از استراتژی ارز دیجیتال خود تأیید کنید.

سوالات متداول

چگونه می توانید از ایردراپ کسب درآمد کنید؟

در بلاک چین، به‌جای پرداخت پول واقعی به افراد، معمول است که استارت‌آپ‌ ها به افرادی که به دنبال کسب درآمد چند دلاری برای طرفداران پروژه هستند، «airdrops» یا «Bounties» در توکن اصلی پروژه ارائه می‌ دهند.

آیا ایردراپ رایگان است؟

بله، ایردراپ به صورت رایگان یا در ازای خدمات به افراد داده می شود.

خطرات ایردراپ چیست؟

کلاهبرداران می توانند از airdrops برای سرقت هویت دارندگان کیف پول استفاده کنند که منجر به فیشینگ، هک و اخاذی شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا