دانشنامه ارز دیجیتال

0 تا 100 الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی یا DPoS

الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی یا اثبات سهام نمایندگی‌ شده (DPoS) با نام های دیگری همچون گواه اثبات سهام وکالتی / گواه اثبات سهام نیابتی نیز شناخته می شود. این الگوریتم نوعی پروتکل اجماع بلاک چین است که به کاربران اجازه می دهد تا کوین های خود را برای رای دادن به نمایندگان مختلف خرج کنند. هنگامی که این نمایندگان انتخاب شدند، می توانند تصمیمات مهمی بگیرند که برای کل شبکه اعمال می شود. به عنوان مثال، نمایندگان منتخب می توانند قوانین پروتکل را تنظیم کنند یا تراکنش ها را تأیید کنند.

به طور کلی، الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی یا گواه اثبات سهام نمایندگی مؤثرترین مکانیسم توافقی موجود است که به اطمینان از پایدار ماندن و مقیاس پذیر بودن پروتکل بلاک چین کمک کرده است. این اجماع سهام می‌تواند فرآیند استخراج را که انرژی زیادی مصرف می‌کند با پروتکل‌های اثبات کار حذف کند. این مقاله نگاهی به اثبات سهمیه تفویض شده و مزایای زیادی که به عنوان مکانیزم اجماع ارائه می کند، دارد.

الگوریتم اجماع چیست؟

قبل از پرداختن به اصول الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی و نحوه عملکرد آن، مهم است که نگاهی به الگوریتم‌های اجماع بیندازیم. شبکه های بلاک چین به این دلیل خاص عمل می کنند که غیرمتمرکز هستند. این بدان معنی است که هر گره در شبکه باید تراکنش ها را تأیید کند. یک گره معمولا یک کامپیوتر یا سیستم مشابه است.

از آنجایی که هر گره بلاک چین به اعتبارسنجی تراکنش جداگانه نیاز دارد، خود شبکه باید از نوعی روش استفاده کند تا مطمئن شود که هر گره در مورد تراکنش‌هایی که معتبر هستند و آنهایی که معتبر نیستند، توافق دارند. روشی که شبکه استفاده می کند تا مطمئن شود که هر گره موافق است، الگوریتم اجماع بلاک چین در نظر گرفته می شود. هر نوع بلاک چین از الگوریتم متفاوتی استفاده می کند.

مفهوم اثبات سهام نمایندگی شده یا اثبات سهام وکالتی (DPoS)

الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده یا گواه اثبات سهام نیابتی، مشابه اثبات سهام (PoS) عمل می کند، با این تفاوت که شامل یک مکانیسم رای گیری و تفویض اختیار برای تشویق کاربران برای ایمن کردن شبکه با وثیقه سهامدارشان است.

کاربران باید کوین های خود را به منظور مشارکت در مکانیسم اجماع PoS و DPoS قرار دهند. با این حال، یک تولید بلوک موفقیت آمیز شامل این است که کاربران شبکه شاهدان یا نمایندگانی را انتخاب می کنند و تنها نمایندگان و رأی دهندگان منتخب می توانند تراکنش ها را تأیید کنند.

نمایندگان منتخب اغلب به عنوان تولیدکنندگان بلوک یا شاهد نامیده می شوند. هنگامی که از الگوریتم اثبات سهام واگذار شده استفاده می شود، با ادغام تمام کوین های خود در یک استخر متمرکز سهام، می توان به نمایندگان رای داد، پس از آن می توانید این کوین ها را به یک نماینده خاص مرتبط کنید. درک این نکته مهم است که وقتی به یک نماینده پیوند می‌دهید، کوین های شما به صورت فیزیکی از کیف پول شما به کیف پول دیگری منتقل نمی‌شوند.

هنگامی که نمایندگان در نهایت انتخاب می شوند، مهم است که آنها بتوانند توافق کنند که کدام تراکنش باید رد شود و کدام یک باید تأیید شود.

چرا بلاک چین به مکانیسم های اجماع نیاز دارد؟

برای درک اینکه گواه اثبات سهام نیابتی یا الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی چقدر می تواند سودمند باشد، ابتدا مهم است که بدانیم چرا فناوری بلاک چین به اجماع نیاز دارد. بلاک چین نوعی دفتر کل توزیع شده است که می تواند تمام تراکنش هایی را که در یک شبکه رخ می دهد ثبت کند. ثابت شده است که تمرکززدایی جزء ضروری تمام فناوری های بلاک چین است. این بدان معناست که یک نهاد واحد هر تراکنشی را که اتفاق می‌افتد پیگیری نمی‌کند. در عوض، این تراکنش ها در بین گره های متعدد در یک شبکه توزیع می شوند.

حتی اگر تراکنش ها در بسیاری از گره های مختلف پخش شده اند، اعتبارسنجی تراکنش ها با توابع هش رمزنگاری امکان پذیر است. این توابع مقادیر منحصر به فردی را برای ورودی های منحصر به فرد مختلف ایجاد می کنند. فرض بر این است که رکوردی که بیشترین گره را دارد نسبت به بقیه خطاپذیرتر است. برای اینکه فناوری بلاک چین به درستی عمل کند، ضروری است که با پروتکل‌های اجماع همراه باشد. این پروتکل ها به گره های مختلف در شبکه اجازه می دهند تا تراکنش های قانونی را به درستی تایید کنند.

بیت‌کوین، از پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند که نتایج قابل‌توجهی را ارائه می‌دهد، اما زمان‌بر و انرژی‌بر در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل، سرعت تراکنش در مقایسه با پروتکل های شبکه استاندارد که توسط شرکت هایی مانند Visa و MasterCard استفاده می شود، پایین است.

صرف‌نظر از پروتکل‌هایی که ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می‌کنند، برای اطمینان از اینکه همه گره‌های درون یک سرور می‌توانند در مورد هر تراکنش به توافق برسند، لازم است. با وجود یک مکانیسم اجماع، گره ها می توانند توافق کنند که یک تراکنش یا باید تایید یا رد شود. این فناوری همچنین از خرج کردن یک کوین در دو تراکنش مجزا که به نام Double Spending شناخته می شود، جلوگیری می کند.

گواه اثبات سهام نمایندگی شده یا DPoS چگونه کار می کند؟

مؤلفه‌های مختلفی برای اثبات سهام نمایندگی شده وجود دارد که به این فناوری اجازه می‌دهد در تأیید تراکنش‌ها مؤثر و کارآمد باشد. حتی اگر در حال حاضر از اثبات سهام و اثبات کار توسط بلاک چین‌های بیشتری استفاده می‌شود، گواه اثبات سهام نیابتی برای حل بیشتر محدودیت‌هایی طراحی شده است که بر PoS و PoW تأثیر می‌گذارند.

این الگوریتم اجماع خاص با یک سیستم انتخاباتی منحصربه‌فرد حفظ می‌شود که گره‌هایی را انتخاب می‌کند که قادر به تأیید بلوک‌ها هستند. در اکثر موارد، نمایندگان بر اساس شهرت رأی داده می شوند. هر کاربری که حداقل یک کوین با بلاک چین DPoS دارد، می‌تواند به گره‌هایی که می‌خواهند تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کنند، رأی دهد. قبل از استفاده از بلاک چین DPoS، به شدت توصیه می شود که تمام جنبه های این سیستم و نحوه عملکرد آن برای دستیابی به اجماع را بدانید.

رای دادن

گواه اثبات سهام وکالتی یا گواه اثبات سهام نیابتی شامل یک جزء رای بسیار مهم است. برای اینکه گره ها برای فرآیند تایید تراکنش انتخاب شوند، گره های مختلف باید توسط کاربرانی که مایل به رای دادن هستند رای دهند. حتی اگر هر شبکه DPoS سیستم رای گیری خاص خود را دارد، اکثر سیستم ها با اجازه دادن به کاربران اجماع DPoS برای رای دادن مستقیم یا ارائه قدرت رای خود به شخص دیگری که می تواند از طرف آنها رای دهد، کار می کنند.

گره هایی که به آنها رأی می دهند به عنوان شاهد نامیده می شوند. این شاهدها با اعتبارسنجی تراکنش ها قادر به ایجاد بلوک هستند. در صورتی که همه تراکنش‌های یک بلوک تأیید شوند، شاهدان پاداش ویژه‌ای دریافت می‌کنند که می‌تواند با هر فردی که به آن شاهد رای داده است، تقسیم شود.

اگر شاهد انتخاب شده هر تراکنش را در مدت زمان تعیین شده خود تأیید نکند، بلوک از دست می رود، به این معنی که هیچ یک از تراکنش ها تأیید نمی شود و شاهد هیچ پاداشی دریافت نمی کند. در بیشتر موارد، اگر شاهد تایید تمام معاملات باشد، به پاداشی که شاهد بعدی دریافت می‌کند، اضافه می‌شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بلوک به سرقت رفته در نظر گرفته می شود.

شاهدان

همانطور که در بالا ذکر شد، شاهدان مسئول ایمن سازی و اعتبار سنجی بلاک چین هستند. در حالی که یک کاربر برای تبدیل شدن به یک شاهد نیازی به ارز دیجیتال ندارد، باید بتواند آرای کافی برای انتخاب شدن به دست آورد. هنگامی که شاهد بتواند معامله ای را تایید کند، آن را به طور رسمی در دفتر کل ثبت می کند. تعداد کل شاهدها در یک سرور منفرد می‌تواند از 21 تا 101 متغیر باشد. حتی اگر شاهد این امکان وجود داشته باشد که تراکنش‌های خاصی را خارج از یک بلوک نگه دارد، آنها نمی‌توانند اطلاعات تراکنش را تغییر دهند.

به خاطر داشته باشید که روند رای گیری مستمر است، به این معنی که اگر رای دهندگان معتقد باشند که شخص دیگری قابل اعتمادتر است، می توان به شهود رای داد. اگر تعداد زیادی از افراد برای نقش شاهد درخواست دهند، ممکن است رقابت زیادی وجود داشته باشد. در این مورد، شهرت ممکن است برای تعیین اینکه به کدام افراد رای داده می‌شود و کدام رای داده نمی‌شود، کلیدی باشد.

زمان معامله

زمان تراکنش اثبات شده توسط سهام به مدت زمانی که طول می کشد تا تراکنش پردازش شود، اشاره دارد. از آنجایی که DPoS در مقایسه با PoS و PoW فناوری کارآمدتری طراحی شده است، تراکنش باید در مدت زمان کوتاه تری انجام شود. با این حال، زمان تراکنش با هر شبکه اثبات سهام واگذار شده متفاوت است. به عنوان مثال، شبکه TRON از DPoS استفاده می کند و زمان تراکنش تخمینی آن یک دقیقه است.

با TRON، برای اینکه یک تراکنش از طریق 20 تاییدیه انجام شود، نیاز است. زمانی که یک بلوک به ترتیب زمانی پس از دیگری قرار می گیرد، دو تایید اتفاق می افتد. TRON نیاز به 20 تایید جداگانه دارد تا در عرض یک دقیقه انجام شود. در مقابل، سرعت تخمینی تراکنش برای USD Coin که از مکانیزم اجماع PoS استفاده می کند، پنج دقیقه است.

نمایندگان

نمایندگان، کاربران یک سیستم DPoS هستند که بر حاکمیت در بلاک چین نظارت دارند. نمایندگان توسط سایر کاربران رای داده می شوند. این امکان برای یک نماینده وجود دارد که تغییر اندازه یک بلوک را پیشنهاد دهد یا تعداد شاهدان را که برای اعتبارسنجی بلوک ها پول می گیرند، تغییر دهد. هنگامی که تغییرات توسط نماینده پیشنهاد می شود، کاربران در بلاک چین به پذیرش این تغییرات رأی می دهند.

اعتبار سنجی ها

اعتبار سنجی بلوک گره های کاملی هستند که می توانند تأیید کنند که بلوک های ایجاد شده توسط شاهدان مختلف به قوانین اجماع پایبند هستند. اگر کاربر به اعتبارسنجی بلوک تبدیل شود، تنها کاری که باید انجام دهد این است که اعتبارسنجی را اجرا کرده و شبکه را تأیید کند. برخلاف شاهد بودن، هیچ انگیزه مالی برای تایید کننده بودن وجود ندارد.

مزایا و معایب

مزایا

  • معاملات ارزان.
  • مقیاس پذیر بودن.
  • انرژی کارآمد.
  • مدت زمان کوین مهم نیست: مدت زمان نداشتن به این معنی است که جابجایی کوین ها هزینه کمتری دارد.

معایب

  • نمی توان در آن استیکینگ کرد.
  • تا حدی متمرکز بودن.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا