دانشنامه ارز دیجیتال

0 تا 100 آشنایی با دارایی های مصنوعی (synthetic assets)

علیرغم تبلیغات اولیه در مورد کریپتو، بسیاری از سرمایه گذاران به زودی متوجه شدند که محبوب ترین ارز دیجیتال، بیت کوین، دارای محدودیت های قابل توجهی است. بیت کوین را فقط می توان خرید، قرض گرفت، نگه داشت، وام داد و فروخت. لازم نیست این محدودیت‌ها برای اشکال پیچیده‌تر ارزهای دیجیتال اعمال شوند. اتریوم کاستی‌های بلاک‌چین بیت‌کوین را برطرف می‌کند و فرصت‌های بیشتری از جمله امکان توسعه محصولات مالی غیرمتمرکز نوآورانه را باز می‌کند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر دارایی های مصنوعی بپردازیم.

دارایی های مصنوعی چیست؟

دارایی های مصنوعی شامل دارایی هایی با ارزش مشابه با سایر دارایی ها است. در دنیای کریپتو، دارایی های مصنوعی معمولا مشتقات توکن شده هستند. دارایی هایی که ارزش آنها از دارایی ها یا معیارهای متفاوتی به دست می آید، مشتق نامیده می شود. تنها تفاوت بین مشتقات و دارایی های مصنوعی این است که مشتقات در معرض قرار گرفتن سفارشی موقعیت ها یا دارایی های زیربنایی قرار می دهند، در حالی که دارایی های مصنوعی نمایش هایی از آن موقعیت ها هستند.

در دنیای رمزنگاری، مشتقات محبوب تر می شوند زیرا به سرمایه گذاران اجازه می دهند از نوسانات توکن های مختلف بدون داشتن هیچ یک از آنها بهره ببرند. علاوه بر این، synthetic assets جذابیت زیادی در بین علاقه مندان به ارزهای دیجیتال دارند، زیرا ابزار کارآمدی را در اختیار معامله گران سنتی قرار می دهد.

دارایی های مصنوعی به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا تقریباً هر چیزی را معامله کنند. یک دارایی دنیای واقعی از طریق توکن‌سازی در بلاک چین ثبت می‌شود، به‌عنوان مثال، سرمایه‌گذار یک توکن یا گواهی را به عنوان اثبات مالکیت دارایی واقعی دریافت می‌کند. دنیای جدیدی از امکانات سرمایه گذاری را می توان برای سرمایه گذاران خرده فروشی و نهادی باز کرد. این می تواند با تقسیم دارایی های دنیای واقعی مانند سهام، فلزات گرانبها و سایر دارایی هایی که دسترسی به آنها مشکل است، رخ دهد. امنیت افزوده شده و قابلیت ردیابی دارایی های مصنوعی 2 دلیل اصلی است که چرا آنها به عنوان یک شکل ترجیحی سرمایه گذاری در نظر گرفته می شوند. معاملات در یک دفتر کل توزیع شده ثبت می شود و در صورت تمایل به ناشناس ماندن،امنیت ترریدرها را تضمین می کند. با افزایش علاقه به synthetic assets، راه حل های DeFi بیشتری وارد بازار می شوند.

دارایی های مصنوعی

دارایی های مصنوعی در DeFi

معرفی دارایی‌های دیجیتال مصنوعی با باز کردن فرصت‌های نقدینگی، Defi را مختل می‌کند. دموکراتیک کردن امور مالی و افزایش دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های امیدوارکننده در آینده، اهداف نمادین کردن سرمایه‌گذاری‌ها است که افراد را قادر می‌سازد به فرصت‌هایی دسترسی پیدا کنند که در غیر این صورت ممکن است نتوانند به آنها دسترسی داشته باشند. انجام معاملات بر روی بلاک چین دیجیتال و استفاده از قراردادهای هوشمند خوداجرا، امکان نقدینگی تقریباً آنی را هنگام ورود و خروج از سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند.

دارایی های مصنوعی (Synths) توسط سیستم های قرارداد هوشمند ایجاد می شود که امکان ایجاد بدهی در دارایی های دلخواه با نرخ های مبادله ای تعیین شده توسط اوراکل های قیمت را فراهم می کند. بنابراین، پروتکل‌ها می‌توانند از طریق یک اوراکل با دسترسی به بازاری با نقدشوندگی معقول، در معرض طیف وسیعی از دارایی‌ها قرار بگیرند.

مزایا دارایی های مصنوعی

  • استخراج رمزارز بدون مجوز: هر کسی می‌تواند یک سیستم دارایی مصنوعی با استفاده از بلاک چین‌هایی مانند اتریوم ایجاد کند.
  • دسترسی و قابلیت انتقال: دارایی های مصنوعی آزادانه قابل انتقال و معامله هستند.
  • انتقال بدون اصطکاک: شما می توانید بین سهام، نقره و طلا مصنوعی و سایر دارایی ها بدون نیاز به نگه داشتن دارایی اصلی معامله کنید.
  • نقدینگی جهانی: یکی دیگر از مزایای پروتکل‌های دارایی مصنوعی «نقدینگی بی‌نهایت» آنها است.

دارایی های مصنوعی در کریپتو

Abra Access

Abra

Abra در سال 2014 تاسیس شد و یکی از پیشگامان محصولات مصنوعی در کریپتو است. ابرا یک پلتفرم غیرمتمرکز برای سرمایه گذاری است که دارایی های مصنوعی را با استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه ایجاد می کند. استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین لایت کوین و بیت کوین، اصطکاک را برای کسانی که مایل به خرید، فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال جایگزین هستند، به حداقل می رساند.


MARKET Protocol

MARKET Protocol

مارکت پروتکل ایجاد توکن‌های موقعیت مشتق غیرمتمرکز را با ارائه یک محیط امن و مطمئن به کاربران تسهیل می‌کند. دارایی های مصنوعی را می توان ایجاد کرد که از طریق اوراکل، قیمت هر دارایی مرجع را دنبال کند.


Synthetix

Synthetix

Synthetix یک نوع وثیقه، بستر صدور و مبادله ای است که به کاربران اجازه می دهد مجموعه ای از دارایی های مصنوعی را کاهش دهند. با قفل کردن وثیقه، کاربران می توانند یک دارایی مصنوعی ایجاد کنند، که سپس می تواند با استفاده از یک اوراکل با دیگری معامله شود. کاربر به جای طرف مقابل مستقیم، وثیقه را از طریق اوراکل خریداری می کند، بنابراین وثیقه آنها به طور موثر قیمت گذاری می شود. بازپرداخت وثیقه مستلزم بازپرداخت وام توسط کاربر است.


Universal Market Access (UMA

Universal Market Access (UMA)

UMA پلتفرمی برای قراردادهای مالی غیرمتمرکز است که از قراردادهای هوشمند و یک مکانیسم “اوراکل قابل اثبات” استفاده می کند. هر دو طرف می توانند طبق شرایط خود با UMA قراردادهای مالی منعقد کنند. سرمایه گذاران می توانند مشتقات توکن شده خود را با استفاده از توکن های ERC20 روی پلتفرم ایجاد کنند. مشتقات، مشابه ETFها، در معرض دید کوتاه، طولانی یا اهرمی نسبت به دارایی های دنیای واقعی هستند.


نتیجه گیری

دارایی‌های مصنوعی کریپتو و مدل‌هایی که از آنها پشتیبانی می‌کنند می‌توانند عمیقاً بر امور مالی تأثیر بگذارند. این مدل‌ها به دارندگان این امکان را می‌دهند تا با حفظ دسترسی به اقتصاد دیجیتال، دارایی‌های سنتی و مشتقات آن را معامله کنند. بخش مصنوعی نقش حیاتی در بازارهای مالی سنتی ایفا می کند و همچنین در حال تبدیل شدن به یک عامل در جنبش DeFi است. صنعت مالی هنوز در مراحل ابتدایی خود است و محصولات مالی جدید نیاز به آزمایش های بیشتری از سوی توسعه دهندگان و سرمایه گذاران دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا