دانشنامه ارز دیجیتال

0 تا 100 آشنایی با تست نت در بلاکچین (Testnet)

تست نت (testnet) همانطور که از نام آن پیداست، یک شبکه آزمایشی و یک بلاک چین مجزا است که در آن توسعه دهندگان می توانند بدون نگرانی در مورد به خطر انداختن شبکه اصلی، ویژگی های جدید را امتحان کنند.

افزودن محصولات یا ابزارهای جدید به یک بلاک چین LIVE می‌تواند مملو از خطر باشد و عواقب بزرگی به همراه داشته باشد، مگر اینکه ابتدا به طور تهاجمی تحت چندین سناریو آزمایش شوند. در بدترین حالت ممکن است آسیب‌پذیری‌هایی پدیدار شود که هکرها می‌توانند از آن‌ها سوء استفاده کنند و در نتیجه افراد پول خود را از دست می‌دهند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر تست نت در بلاکچین بپردازیم.

مفهوم تست نت در بلاکچین (testnet)

به زبان ساده، testnet یک شبکه موازی است که برای اهداف آزمایشی در نظر گرفته شده است. این شبکه یک بلاکچین جایگزین برای آزمایش است، به این معنی که کوین های تست نت از کوین های واقعی متمایز هستند و هیچ ارزش پولی ندارند. این قابلیت به توسعه دهندگان یا آزمایش کنندگان برنامه اجازه می دهد بدون نیاز به استفاده از کوین های ارزشمند شبکه را آزمایش کنند.

بلاک چین بیت کوین لایو نت نامیده می شود و کاملاً متمایز از تست نت است.

به یاد داشته باشید testnet و livenet با هم سازگار نیستند. این بدان معنی است که شما نمی توانید از کوین های واقعی در تست نت استفاده کنید و نمی توانید از کوین های تست نت در شبکه لایو نت استفاده کنید.

Mainnet (شبکه اصلی) چیست؟

Mainnet (Main Network) یا شبکه اصلی، آخرین، پایدارترین و کاربردی ترین نسخه بلاک چین است.

به زبان ساده Mainnet اصطلاحی برای بلاک چین و شبکه واقعی بیت‌کوین است و در تضاد با شبکه‌های تست نت است و هر شبکه دارای بلاک چین و توکن مخصوص به خود است.

Mainnet ها dApps را قادر می سازند تا برای استفاده عمومی راه اندازی شوند. آنها شاهد افزایش تعداد اعتباردهنده هایی هستند که توسط توکن هایی با ارزش واقعی تشویق می شوند همچنین همه تراکنش ها در شبکه اصلی انجام می شود.

کلاهبرداری با کیف پول تست نت (testnet)

یکی از راه های متداول برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال خرید بیت کوین از شخص دیگری است. مابه شما توصیه میکنیم که در این مورد بسیار مراقب باشید و این نوع معامله را با افرادی که کاملاً به آنها اعتماد دارید انجام دهید. با این حال، شناخت شخصی که از او ارز دیجیتال می‌خرید همیشه ممکن نیست.

برای جلوگیری از کلاهبرداری با کیف پول تست نت، توصیه های زیر را دنبال کنید:

  • اگر در حال خرید رمزارز هستید، لطفاً مطمئن شوید که کیف پولی که قرار است وجه را در آن دریافت کنید، کیف پول تست نت نباشد.
  • اگر کریپتو می‌خرید، مراقب کسی که ارز دیجیتال را با قیمتی بسیار پایین‌تر از نرخ فعلی بازار ارائه می‌کند، باشید.
  • اجازه ندهید طرف مقابل برای شما کیف پول بسازد (آموزش کیف پول). آنها ممکن است بخواهند یک کیف پول تست نت ایجاد کنند و سپس کوین های شبکه آزمایشی را برای شما بفرستند که ارزش پولی ندارند. آنها همچنین می توانند یک کیف پول Multisig ایجاد کنند و وجوه را به کیف پول دیگری که کنترل آن را ندارید ارسال کنند.

اگر کسی به شما بگوید که یک کیف پول تست نت بسازید تا برای شما پول ارسال کند، سعی دارد از شما کلاهبرداری کند.

چگونه بفهمم کیف پول من یک کیف پول تست نت است؟

اگر کیف پول شما دارای نماد بیت کوین (یا ارز مربوطه) خاکستری شده یا نماد TESTNET است، (که در زیر نشان داده شده است)، آن کیف پول یک کیف پول تست نت می باشد.

تست نت در بلاکچین

اگر کیف پول تست نت دارید، فقط می توانید با کیف پول های تست نت دیگر کار کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، کیف پول های تست نت شامل ارز واقعی نیستند و هیچ راهی برای تبدیل ارز تست نت به ارز دیجیتال با ارزش پولی وجود ندارد.

علاوه بر این، همه آدرس‌های شبکه آزمایشی بیت‌کوین با m یا n شروع می‌شوند. آدرس های لایو بیت کوین همه با 1، 3 یا bc1 شروع می شوند، آدرس‌های شبکه آزمایشی بیت کوین کش با bchtest شروع می‌شود. امکان ارسال کوین های تست نت به آدرس بیت کوین زنده و همچنین ارسال کوین های لایو نت به آدرس تست نت وجود ندارد.

در غیر این صورت، اگر کیف پول شما دارای نماد کیف پول لایو است، به این معنی که می توانید هر نوع تراکنش مجاز به کیف پول لایو مانند ارسال و دریافت وجه، پرداخت و … را انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا