کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول حضانتی(Custodial) یا غیر حضانتی(Non-Custodial) چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟

تا به حال به این فکر کرده اید که رمزارز شما چگونه و در کجا ذخیره می شود؟ انواع مختلفی از کیف پول های کریپتو وجود دارد که دارندگان توکن می توانند از آنها برای ذخیره ارزهای دیجیتال استفاده کنند. اما، آنها را می توان به طور کلی به دو دسته کلی تقسیم کرد: کیف پول های حضانتی و غیرحضانتی.

کیف پول حضانتی، سرویسی است که دارای کلید خصوصی کیف پول شما است و دارایی های شما را در امان نگه می دارد. در مقابل، اگر از کیف پول غیر حضانتی استفاده می کنید، به تنهایی کنترل کاملی بر دارایی های خود دارید. MetaMask و Binance Chain Wallet نمونه هایی از کیف پول های غیر حضانتی هستند.

هر دو کیف پول حضانتی و غیرحضانتی دارای مزایا و معایب خود هستند.

اگر تا به حال از بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده کرده اید، می دانید که داشتن کیف پول دیجیتال ضروری است. اگر می خواهید تراکنش انجام دهید، در یک صرافی ارز دیجیتال معامله کنید یا از برنامه های بلاک چین استفاده کنید، به یک کیف پول نیاز دارید. به این ترتیب، درک نحوه عملکرد کیف پول‌های رمزنگاری و تفاوت اصلی بین ارائه‌دهندگان کیف پول‌های حضانتی و غیرحضانتی بسیار مهم است.

کیف پول های کریپتو چگونه کار می کنند؟

کیف پول کریپتو ابزاری است که به شما امکان می دهد با یک شبکه بلاک چین تعامل داشته باشید. از جمله، می‌توانید از آن برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال یا دسترسی به برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) استفاده کنید.
از نظر تکنیکال، کیف پول های کریپتو واقعا دارایی های دیجیتال شما را ذخیره نمی کنند. در عوض، آنها اطلاعاتی را که برای استفاده از رمزنگاری نیاز دارید تولید می کنند.

در میان چیزهای دیگر، کیف پول کریپتو از 2 جزء اصلی تشکیل شده است:

  1. یک کلید عمومی
  2. یک کلید خصوصی

اگر مردم بخواهند برای شما ارز دیجیتال بفرستند، می توانند به یکی از آدرس های شما که توسط کلید عمومی کیف پول شما ایجاد شده است، تراکنش انجام دهند. آدرس های کیف پول و کلید عمومی شما را می توان با دیگران به اشتراک گذاشت.
با این حال، کلید خصوصی شما باید به عنوان یک رمز عبور محرمانه در نظر گرفته شود زیرا معاملات را امضا و دسترسی به وجوه شما را فراهم می کند. تا زمانی که کلید خصوصی خود را ایمن نگه دارید، می توانید از هر دستگاهی به رمزنگاری خود دسترسی داشته باشید.

برخی از کیف پول‌ها گزینه ذخیره و انتقال NFT را نیز ارائه می‌دهند که توکن‌های غیرقابل تعویض صادر شده در بلاک چین هستند.
اما صرف نظر از نوع کیف پول، شما همیشه یک کیف پول رمزنگاری حضانتی و غیرحضانتی خواهید داشت.

کیف پول حضانتی(Custodial) یا غیر حضانتی(Non-Custodial)

کیف پول کریپتو حضانتی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، کیف پول کریپتو حضانتی کیف پولی است که دارایی های شما برای شما نگهداری می شود. این بدان معناست که یک شخص ثالث کلیدهای خصوصی شما را از طرف شما نگه می دارد و مدیریت می کند. به عبارت دیگر، شما کنترل کاملی بر وجوه خود نخواهید داشت.

در روزهای اولیه بیت کوین، همه کاربران مجبور بودند کیف پول و کلیدهای خصوصی خود را ایجاد و مدیریت کنند. در حالی که “بانک خود بودن” مزایای زیادی به همراه دارد، اما برای کاربران کمتر با تجربه می تواند ناخوشایند و حتی خطرناک باشد. اگر کلیدهای خصوصی شما به خطر بیفتد یا گم شوند، دسترسی به دارایی های رمزنگاری خود را برای همیشه از دست خواهید داد. گزارش های تحلیل بلاک چین نشان می دهد که بیش از 3 میلیون بیت کوین ممکن است برای همیشه از بین برود.

همچنین مواردی از وراثت کریپتو غیرقابل بازیابی بوده است، زیرا کلیدهای خصوصی به تنهایی توسط مالک اصلی کریپتو نگهداری می شد.

حتی اگر رمز عبور صرافی ارز دیجیتال خود را فراموش کردید، باز هم باید بتوانید با تماس با پشتیبانی مشتری به حساب و دارایی خود دسترسی داشته باشید. با این حال، اگر از یک کیف پول غیرقانونی استفاده می کنید، مسئولیت ایمن نگه داشتن رمزارز خود را بر عهده دارید.

بنابراین، در بسیاری از موارد، اتکا به خدمات کیف پول حضانت منطقی است. اما، این بدان معناست که شما کلیدهای خصوصی خود را به شخص ثالثی می سپارید. به همین دلیل مهم است که یک صرافی یا ارائه دهنده خدمات قابل اعتماد را انتخاب کنید.

برخی از اطلاعاتی که هنگام بررسی ارائه دهندگان خدمات حضانت باید به آنها توجه کرد این است که آیا این خدمات تحت نظارت است، چه نوع خدماتی دریافت می کنید، چگونه کلیدهای خصوصی شما ذخیره می شوند و آیا پوشش بیمه ای وجود دارد یا خیر.

کیف پول کریپتو غیر حضانتی چیست؟

کیف پول کریپتو غیر حضانتی کیف پولی است که تنها دارنده آن کلیدهای خصوصی را در اختیار دارد و کنترل می کند. برای کاربرانی که خواهان کنترل کامل بر وجوه خود هستند، کیف پول های غیر حضانتی بهترین گزینه هستند. از آنجایی که هیچ واسطه ای وجود ندارد، می توانید ارزهای دیجیتال را مستقیماً از کیف پول خود معامله کنید. این گزینه خوبی برای تریدرها و سرمایه گذاران با تجربه است که می دانند چگونه کلیدهای خصوصی و عبارات اولیه خود را مدیریت و محافظت کنند.

هنگام تعامل با یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) یا برنامه غیرمتمرکز (DApp) به یک کیف پول غیرمتمرکز نیاز خواهید داشت. Uniswap ،SushiSwap ،PancakeSwap و QuickSwa نمونه‌های محبوبی از صرافی‌های غیرمتمرکز هستند که به کیف پول غیرقابل نگهداری نیاز دارند.
Trust Wallet و MetaMask نمونه های عالی از ارائه دهندگان خدمات کیف پول غیر حضانت هستند. اما به یاد داشته باشید که با استفاده از این کیف پول ها، شما مسئولیت کامل حفظ عبارات اولیه و کلیدهای خصوصی خود را دارید.

کیف پول حضانتی یا غیر حضانتی

مزایا و معایب کیف پول های حضانتی

نقطه ضعف اصلی کیف پول‌های حضانتی این است که باید وجوه و کلیدهای خصوصی خود را به شخص ثالث اعتماد کنید. در بیشتر موارد، این ارائه دهندگان خدمات به تأیید هویت (KYC) نیز نیاز دارند.

هنگام استفاده از خدمات نگهبانی، مطمئن شوید که یک شرکت قابل اعتماد را انتخاب می کنید که امنیت و پوشش بیمه ای بالا ارائه می دهد.

مزایا و معایب کیف پول های غیر حضانتی

بدون حضانت شخص ثالث، کیف پول‌های غیر حضانتی کنترل کامل بر کلیدها و وجوه شما را فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، دارایی های شما واقعاً مال شماست و می توانید بانک خود باشید. علاوه بر این، تراکنش‌های غیرقانونی سریع‌تر انجام می‌شوند، زیرا لازم نیست منتظر تأیید برداشت باشید. در نهایت، بدون حضانت، هزینه‌های نگهداری اضافی را متحمل نمی‌شوید، که ممکن است بسته به ارائه‌دهنده خدماتی که انتخاب می‌کنید گران باشد.

همانطور که دیدیم، یکی از معایب استفاده از کیف پول‌های غیر حضانتی به دسترسی و سهولت استفاده مربوط می‌شود. آنها معمولاً کمتر کاربر پسند هستند و معمولاً برای دارندگان کریپتو برای اولین بار مشکل ایجاد می کنند. با تکامل ارائه دهندگان خدمات غیر حضانت، این موضوع باید در آینده حل شود.

البته، شما تنها مسئولیت کلیدهای خود را بر عهده دارید و باید در هنگام مدیریت آنها اقدامات احتیاطی خود را انجام دهید.

از کدام نوع کیف پول برای رمزنگاری خود استفاده کنم؟

هر دو نوع کیف پول برای ذخیره دارایی های رمزنگاری شما، از جمله NFT ها، خوب هستند. اکثر تریدرها و سرمایه گذاران از هر دو در شرایط مختلف استفاده می کنند. با این حال، باید مطمئن شوید که کیف پولی که استفاده می‌کنید از نوع رمزنگاری که می‌خواهید ذخیره کنید پشتیبانی می‌کند. همه آنها را نمی توان به یک شکل ذخیره کرد.

شبکه های بلاک چین مختلفی وجود دارند که انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را اجرا می کنند. ما می‌توانیم این انواع را بر اساس استانداردهای توکن آنها طبقه‌بندی کنیم، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است توکن‌های مشابهی در چندین بلاک چین تحت استانداردهای مختلف اجرا شوند. به عنوان مثال، می‌توانید BNB را به‌عنوان BEP-20 در زنجیره هوشمند BNB و همچنین به عنوان یک توکن BEP-2 در زنجیره BNB بیابید.

در اینجا برخی از رایج ترین استانداردهای توکن آورده شده است:

  • BNB Smart Chain: BEP-20, BEP-721, BEP-1155
  • BNB Beacon Chain: BEP-2
  • Ethereum: ERC-20, ERC-721, ERC-1155
  • Solana: SPL

MetaMask ،Trust Wallet و MathWallet کیف‌پول‌های غیرقانونی هستند که رایج‌ترین و محبوب‌ترین دارایی‌های رمزنگاری شده را می‌پذیرند.
گاهی اوقات، کیف پول هایی که به طور مداوم در حال ارتقا هستند تا خواسته های کاربران خود را برآورده کنند، ممکن است با گذشت زمان از توکن های بیشتری پشتیبانی کنند. به عنوان مثال، Binance Custody در حال حاضر از BTC، ETH، BCH، LTC، BUSD، BNB، CAKE و بسیاری دیگر از توکن های ERC-20 پشتیبانی می کند.

کیف پول حضانتی یا غیر حضانتی؟ اکثر کاربران کریپتو از هر دو استفاده می کنند، اما همه چیز به نیاز شما بستگی دارد. اگر دوست دارید کنترل کامل بر دارایی‌های خود داشته باشید یا به سادگی می‌خواهید از فناوری بلاک چین برای تعامل با برنامه‌های DeFi استفاده کنید، باید یک کیف پول غیرقانونی در نظر بگیرید. با این حال، اگر به دنبال ارائه‌دهنده خدماتی هستید که بتواند نیازهای ذخیره‌سازی شما را در حین تجارت یا سرمایه‌گذاری برطرف کند، می‌توانید به دنبال ارائه‌دهندگان خدمات کیف پول حضانتی مطمئن باشید.
به خاطر داشته باشید که چه از کیف پول حضانتی یا غیر حضانتی استفاده می کنید، همیشه باید مراقب باشید و بهترین شیوه ها را برای افزایش امنیت وجوه خود اتخاذ کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا