اخبار

چرا بر خلاف انتظار قیمت بیت کوین کمتر شد و به 21 هزار دلار رسید؟

با وجود اینکه بسیاری از تحلیلگران پیشبینی می کردند که قیمت بیت کوین به حرکت صعودی خود ادامه خواهد داد، اما دیدیم که بازار در روز گذشته دچار نوسانات نسبتا شدیدی شد که باعث شد تا کل سرمایه بازار کریپتو، تا 9.1 دصد کاهش را تجربه کند.

اما مهمترین سوالی که ممکن است در اینجا پیش بیاید، این است که دلیل این افت قیمت چیست و چرا بیت کوین نتوانست به روند صعودی خود ادامه دهد؟ در ادامه ما سه دلیل مهم کاهش قیمت بیت کوین به محدوده 21 هزار دلار را بررسی خواهیم کرد. پس با مجله خبری ایرانکس بیت، همراه باشید.

یکی از خبرهای مهمی که در روز چهارشنبه 17 آگوست منتشر شد، اعلام نگرانی عمیق مجلس نمایندگان امریکا از استخراج ارز دیجیتال بود که باعث افزایش تقاضا برای سوخت های فسیلی گردیده است. از همین رو، این مجلس از تمام شرکت های استخراج ارز دیجیتال درخواست کرده تا اطلاعات کاملی را در خصوص نحوه مصرف انرژی خود ارائه دهند.

اما این خبر به خودی خود نمی توانست باعث این نوسان عمیق در بازار شود و موارد دیگری نیز در اینجا وجود دارند که به بررسی آن ها می پردازیم.

حق بیمه معاملات آتی بیت کوین بسیار کم شده است!

در بازارهای سالم، قراردادهای آتی باید با چیزی بین 4 تا 8 درصد حق بیمه سالانه، معامله شوند که برای جبران خطرات و هزینه نگهداری سرمایه، کافی است.


با توجه به حق بیمه آتی بیت کوین OKX و Deribit، نوسان منفی 9.7 درصدی بیت کوین باعث شد سرمایه گذاران نسبت به معاملات مشتقات بیت کوین اعتماد خود را از دست بدهند. زمانی که اندیکاتور به سمت ناحیه منفی می چرخد، به معنی معامله با ترس است. این یعنی که تقاضای بسیار بالایی در معاملات کوتاه مدت با لوریج بالا وجود دارد که روی نزول بیشتر بیت کوین سرمایه گذاری و شرط بندی کرده اند.

نقدینگی خریداران اهرمی از 470 میلیون دلار فراتر رفت

همانطور که می دانید، قراردادهای آتی امکان استفاده از اهرم یا لوریج را فراهم می کنند. اما خطر لیکوئید (Liquid) شدن را نیز با خود به همراه دارند. وقتی ما در بازار حدود 9% کاهش قیمت را شاهد هستیم، احتمال لیکوئید شدن بسیاری از موقعیت های معاملاتی وجود دارد.

یک معامله گر ممکن است با استفاده از اهرم، سود خود را 10 برابر افزایش دهد، اما اگر دارایی از نقطه ورود معامله گر حدود 9 درصد کاهش پیدا کند، موقعیت (Position) بسته خواهد شد و یک حلقه منفی به نام انحلال آبشاری (Short Squeeze) ایجاد می گردد. همانطور که در بالا نشان داده شده ، فروش 19 آگوست بیشترین تعداد خریدارانی را که از 12 ژوئن مجبور به فروش بودند نشان میدهد.

معامله گران مارجین به شدت صعودی بودند

معاملات مارجین به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را قرض کنند تا موقعیت های معاملاتی خود را بیشتر کنند و به طور بالقوه بازدهی خود را افزایش دهند. به عنوان مثال، یک معامله گر می تواند بیت کوین را با قرض گرفتن تتر (USDT) بخرد. از سوی دیگر، قرض گرفتن بیت کوین تنها برای معاملات رو به پایین بازار (Short) قابل استفاده است.

بر خلاف قراردادهای آتی، تعادل بین مارجین لانگ و شورت لزوما نباید باهم مطابقت داشته باشند. زمانی که نسبت وام مارجین بالا باشد، نشان می دهد که بازار صعودی است و برعکس، نسبت پایین، نشان دهنده نزولی بودن بازار است.

همانطور که مشاهده می کنید، نسبت مارجین وام USDT به BTC تا روز 18 آگوست بسیار بالا بوده است، و حدود 17 برابر به نفع استیبل کوین ها بوده که اصلا طبیعی نیست و نشان دهنده اطمینان بیش از حد خریداران اهرمی بوده است.

اگر این سه موضوع را در کنار یکدیگر قرار دهیم، متوجه می شویم که معامله‌گران قطعاً انتظار نداشتند که کل بازار کریپتو با شدت روز جمعه اصلاح شود و همچنین این انتظار را هم نداشتند که کل سرمایه بازار، دوباره نقطه حمایت یک تریلیون دلاری را آزمایش کند.

همین کاهش مجدد اعتماد، ممکن است باعث شود خریداران موقعیت های اهرمی خود را کاهش دهند و احتمالاً در هفته های آینده افت قیمت های جدیدی را نیز ایجاد کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا