آینده رمزارزهادانشنامه ارز دیجیتال

چرا قیمت اتریوم پس از تکمیل مرج کاهش پیدا کرد؟

روز پنجشنبه 24 شهریور ساعت 8:44 صبح (15 سپتامبر 2022) مرج اتریوم به پایان رسید. برخلاف دیدگاه بسیاری از افراد که عقیده داشتند تغییر پروتکل اتریوم از اثبات کار (POW) به اثبات سهام (POS) می تواند بمب افزایش قیمتی برای اتریوم باشد، شاهد کاهش قیمت اتریوم پس از مرج بودیم.

با وجود مزایای مرج اتریوم، چرا قیمت اتریوم بعد از ادغام کاهش پیدا کرد؟ در ادامه دلایل کاهش قیمت ETH بعد از مرج اتریوم را بررسی می کنیم.

کاهش قیمت اتریوم بعد از تکمیل مرج

15 سپتامبر 2022 (24 شهریور 1401)، طبق برنامه ریزی قبلی ویتالیک بوترین، بنیان گذار شبکه اتریوم، با انتشار پستی در توییتر خود، انجام موفقیت آمیز بروزرسانی مرج را به کاربران تبریک گفت. بوترین در توییتر خود نوشت:

مرج بر همه مبارک. اکنون لحظه ای بزرگ برای اکوسیستم اتریوم است. تمام کسانی که به اجرای مرج کمک کردند، باید امروز به خود افتخار کنند.

مرج اتریوم دنباله اهداف وایت پیپر اتریوم می باشد که در سال های اخیر توسط تیم فنی تکمیل شده است. «Surge»، «Verge»، «Purge» و «Splurge» برخی از مهم ترین مراحل تکمیل وایت پیپر اتریوم هستند. Surge مقیاس پذیری را برای جمع آوری ها از طریق شاردینگ افزایش می دهد، Verge از طریق درخت مرکل (Merkle Tree) به بی حالتی دست می یابد، Purge داده های تاریخی و بدهی های فنی را حذف می کند و Splurge شامل تعدادی ارتقاء متفرقه کوچک است.

با اینکه نهایی شدن ادغام اتریوم دستاورد بزرگی برای تیم فنی و توسعه اتریوم بود، اما بعد از تکمیل ادغام شاهد کاهش قیمت اتریوم بودیم. این موضوع باعث ناامیدی بسیاری از سرمایه گذاران و طرفداران اتریوم بود. از 15 سپتامبر تا کنون اتریوم حدود 20 درصد کاهش قیمت داشته است.

کاهش بیش تر قیمت اتریوم نشان دهنده این است که بازار همچنان توسط خرس ها کنترل می شود. فروشندگان بر بازار تسلط دارند و شاخص های تکنیکال خبری از صعود نزدیک اتریوم نمی دهند.

سطح حمایت فعلی اتریوم 1120 دلار است و اگر خریداران به بازار بازگردند، اتریوم می تواند اندکی به سمت بالا حرکت کند. نمودار بیت کوین نیز در چند روز گذشته، همچون اتریوم، انس طلا و توکن های دیگر بازار ارز دیجیتال نزولی بوده است. افزایش قدرت فروش و فشار بیش تر فروشندگان می تواند روند نزولی بازار رمزارزها را بیش از پیش قوی تر کند.

کاهش قیمت اتریوم پس از مرج

دلایل کاهش قیمت اتریوم پس از مرج

با اینکه کارشناسان حوزه بلاکچین اعتقاد دارند مرج اتریوم تاثیر مثبت زیادی در آینده این ارز با بنیاد دارد، با این حال در کوتاه مدت خبر تکمیل این پروژه نتوانست تاثیر مثبتی بر نمودار قیمتی اتریوم بگذارد. در ادامه دلایل احتمالی کاهش قیمت اتریوم پس از مرج را بررسی می کنیم.

سیاست های تهاجمی فدرال رزرو

مهم ترین رویداد اقتصادی سپتامبر را می توان رشد بیش تر سیاست انقباضی فدرال رزرو دانست. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هفته گذشته از برنامه های بانک مرکزی آمریکا در جهت کنترل تورم سخن گفت. او اعلام کرد که تا زمان متوقف شدن تورم، قصد افزایش نرخ بهره را دارند. پیش بینی ها در وب سایت های تقویم اقتصادی همچون Coinmarketcap نشان از افزایش 0.5 الی 0.75 درصد نرخ بهره ایالات متحده دارد.

این موضوع تاثیر بزرگی بر چارت انس طلا و بازار کریپتوکارنسی گذاشت. تاریخ اعلام رسمی نرخ بهره آمریکا 21 سپتامبر می باشد. در صورتی که فدرال رزرو نرخ بهره را 0.75% دیگر افزایش دهد، احتمالا شاهد کاهش بیش تر قیمت اتریوم و دیگر دارایی های پرریسک خواهیم بود.

نمودار تکنیکال اتریوم

از دیدگاه تکنیکال، در نمودار هفتگی اتریوم الگویی شبیه به پرچم نزولی در حال تشکیل است. الگوی پرچم نزولی زمانی به وجود می آید که قیمت پس از ریزش شدید، در داخل کانال صعودی به سمت بالا تثبیت شود. پس از آن قیمت از کانال صعودی به سمت خط روند پایینی سقوط کرده و به اندازه طول روند نزولی قبلی خود کاهش می یابد.

قیمت اتریوم طی هفته قبل به خط پایینی کانال صعودی الگوی پرچم نزولی کاهش پیدا کرد. در این نقطه دو سرنوشت برای اتریوم محتمل است؛ قیمت ممکن است دوباره به سمت بالا برگردد و خط روند بالایی پرچم را بشکند. یا ممکن است خط روند پایینی پرچم را شکسته و ریزش شدیدی را تجربه کند.

نمودار تکنیکال هفتگی اتریوم
نمودار تکنیکال هفتگی اتریوم

کندل ها همچنان از ماه های گذشته در روند بلند مدت، زیر میانگین متحرک 200 روزه قرار دارند و ایچیموکو کومی نزولی خود را حفظ کرده است. تا زمانی که اندیکاتورهای موثر بلند مدت در تایم فریم هفتگی یا حداقل روزانه، نشانی از صعودی شدن نشان ندهند، نمی توان انتظار بازگشت روند از اتریوم داشت. اتریوم در ادامه روند نزولی خود در گام اول می تواند تا فیبوی 78 درصد یعنی محدوده قیمتی 1120-1100 دلار ریزش کند. بعد از آن حمایت مهم بعدی اتریوم 890 دلار می باشد.

کاهش قیمت اتریوم پس از مرج به دلیل احساسات معامله گران

برخی کارشناسان اثر کاهش قیمت اتریوم بعد از رویداد مرج که اتفاق بزرگی برای اتریوم محسوب می شود را با عنوان “فروش خبر” توصیف کردند. عبارت “شایعه را بخر، خبر را بفروش” یک عبارت سرشناس است. این اصطلاح در زمینه معاملات به این معنی است که اگر در آینده در انتظار خبرهای خوبی باشیم، قیمت دارایی مورد نظر اغلب در این مدت زمان افزایش می یابد، اما این اتفاق صرفا در زمان اعلام رسمی خبر اتفاق نمی افتد. اصطلاحا خبر از قبل تاثیر خود را روی چارت می گذارد و تاثیر خبر تخلیه می شود.

اتریوم از اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد) به واسطه خوش بینی ناشی از آپدیت مرج که مصرف انرژی این شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، افزایش پیدا کرده است. می توان گفت هم اکنون هیجانات پیرامون آپدیت مرج به پایان رسیده است و ما فعلا در کوتاه مدت عاملی را نداریم که قیمت اتریوم را تحت تاثیر قرار دهد.

آپدیت مرج، مصرف انرژی در این شبکه را بسیار بهینه تر می کند و مسیر اتریوم برای مقیاس پذیرتر شدن و افزایش سرعت هموار می شود. اما این انتظارات در بلندمدت تاثیرگذار خواهند بود.

شاخص ترس و طمع در ماه گذشته همچنان بر روی ترس (یا گاهی ترس شدید) قرار گرفته است. کاهش نقدینگی و احتیاط بیش از پیش معامله گران، از دلایل اصلی عدم افزایش قیمت اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال می باشد.

فشار فروش احتمالی با تحلیل شاخص OIVS

تا قبل از به روز رسانی مرج، پیش بینی اکثر معامله گران در مورد قیمت اتریوم صعودی بود. بسیاری از معامله گران پیش بینی می کردند که اتریوم از حدود 1500 دلار تا 2200 دلار رشد کند. حتی عده ای عقیده داشتند قیمت اتریوم بر اثر مرج می تواند تا 5000 دلار نیز برسد. با این وجود در معاملات بازار آپشن، خبری از این شور و اشتیاق تحلیل گران نبود.

شاخص Options Implied Volatility Smile که ترجمه آن ” لبخند نوسانات ضمنی معاملات باز بازار آپشن” است، دید معامله گران نسبت به بازار را مشخص می کند. این شاخص به اختصار OIVS خوانده می شود. شاخص OIVS با محاسباتی که بر داده های بازار آپشن انجام می دهد، دیدگاه معامله گران نسبت به بازار را مشخص می کند.

** نمودار OIVS برای قراردادهای آپشنی که در تاریخ ۳۰ سپتامبر منقضی می شوند – منبع: Glassnode

نمودار OIVS برای قراردادهای آپشنی که در تاریخ 30 سپتامبر منقضی می شوند.
نمودار OIVS برای قراردادهای آپشنی که در تاریخ 30 سپتامبر منقضی می شوند.

بر اساس این نمودار، حجم زیادی از تقاضا برای خرید قراردادهای کال در ماه سپتامبر منقضی خواهد شد که با شیب رو به بالای لبخند شاخص OIVS مشخص است و این نشان می دهد معامله گران به پرداخت پریمیوم برای طولانی مدت برای محافظت از خود در مقابل ریزش احتمالی تمایل دارند.

تحلیل گران گلسنود با استناد به نمودار OIVS زیر که معاملات باز قراردادهای کال و پوت با استرایک های متفاوت را نشان می دهد، گفته اند که پس از مرج، دم سمت چپ الگوی OIVS نوسانات ضمنی قابل توجهی را نشان می دهد که بیانگر تمایل معامله گران به پرداخت پریمیوم است.

نمودار OIVS برای قراردادهای آپشنی که در تاریخ 28 آگوست منقضی می شوند.
نمودار OIVS برای قراردادهای آپشنی که در تاریخ 28 آگوست منقضی می شوند.

به زبان ساده، معامله گران اتریوم در صورت افزایش فشار فروش پس از مرج، به دنبال محافظت از موقعیت های خود هستند.

پیش بینی آینده قیمت اتریوم

در حال حاضر عرضه اتریوم در گردش 120.5 میلیون است. دو سال آینده برای اتریوم که اکنون به Proof-Of-Stake منتقل شده بسیار پربار به نظر می رسد. تا اواسط سال 2024 انتظار می رود که عرضه اتریوم به 116.4 میلیون کاهش پیدا کند. این عرضه طبق پیش بینی تا سال 2088 به نصف (60 میلیون) خواهد رسید.

سرمایه گذاری بلندمدت بر روی اتریوم تا سال 2025 می تواند دستاوردهای بزرگی برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. از نقطه نظر تحلیل تکنیکال و در تایم فریم های میان مدت و کوتاه مدت، اتریوم همچنان در یک روند نزولی قدرتمند قرار دارد و هنوز از سطح مقاومت ضروری 1710 دلار عبور نکرده است.

برای کنترل قیمت اتریوم و جلوگیری از ریزش بیش تر، ضروری است که ETH بتواند سطح حمایت 1120 دلاری (حمایت 78 درصد فیبوناچی) را حفظ کند تا از ادامه نزول قیمت جلوگیری شود. اگر اتریوم حمایتش را از دست بدهد، ممکن است حرکت منفی تا سطح 890 دلار ادامه دار باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا