دانشنامه ارز دیجیتال

پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست و چه کاربردی دارد؟

POAP ها بیشتر به عنوان پروتکل های اثبات حضور شناخته می شوند. آن ها نشان های NFT هستند و به افرادی که در رویدادهای مجازی و دنیای واقعی شرکت می کنند داده می شود. این نشان ها منحصر به فرد هستند و یک فرد تنها با شرکت در یک رویداد خاص می تواند یکی از آنها را بدست آورد. هنگامی که شروع به جمع آوری این POAPها کردید، می توانید تجربیات خود را در فضای کریپتو به نمایش بگذارید و مستند کنید. در این مقاله به بررسی POAP ها، از جمله تاریخچه، موارد استفاده و تأثیری که ممکن است داشته باشند، خواهید پرداخت.

پروتکل اثبات حضور (POAP)

POAP ها اولین بار در سال 2019 در کنوانسیون ETH Denver معرفی شدند. سازمان دهندگان این رویداد تا حد زیادی به کمک های مالی اینفلوئنسرها و توسعه دهندگان مختلف متکی بودند. آنها یک هکاتون کنوانسیون برگزار کردند که در آن هکرها شرکت کردند. به هر یک از شرکت کنندگان یک POAP به عنوان پاداش برای شرکت خود داده شد.

هدف این کنوانسیون نشان دادن قابلیت‌های اتریوم با توجه به رقبای آن بود. نشان های حضور و غیاب، مانند POAP ها، به عنوان نمونه ای عمل کردند. آن‌ها هنوز هم کنفرانس را از طریق داوطلبان اداره می‌کنند و مشارکت‌هایی از سوی برخی از کدنویس‌ها، سازمان‌دهندگان و تأثیرگذاران برتر در فضای رمزنگاری انجام می‌شود.

حتی اگر بلاک چین اتریوم افتخار انتشار اولین POAP را داشت، زنجیره جانبی آن xDai از اکتبر 2020 POAP تولید می کرد. xDai برای تراکنش های سریع و کم هزینه ساخته شده است، بنابراین استفاده از آن برای برش POAP به پول کمی نیاز دارد. به همین دلیل است که POAP ها به صورت رایگان ارائه می شوند – بسته به اینکه چه کسی واجد شرایط است و نوع رویدادی که در آن شرکت می کنید.

پروتکل اثبات حضور (POAP)

موارد استفاده از POAPs

استاندارد ERC-721، مانند NFT ها، برای ایجاد POAP نیز استفاده می شود. برای طبقه بندی یک POAP به عنوان NFT عوامل و معیارهایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. بنابراین POAP ها باید از طریق یک قرارداد هوشمند POAP منعقد شوند، حاوی متا دیتا برای یک تاریخ و زمان خاص باشند و همچنین دارای یک تصویر مرتبط با آن باشند.

POAP ها راه مناسبی برای نشان دادن اینکه جامعه به حمایت آنها احترام می گذارید هستند. آنها شکل دیگری از تعامل را به غیر از حضور در رویداد ارائه می دهند. حتی می توانید تا آنجا پیش بروید که رویداد خود را در پلتفرم POAP با طرح های سفارشی ایجاد کنید و محصولاتی را که قصد دارید به شرکت کنندگان ارائه دهید را نشان دهید.

اکنون، به‌عنوان یک کلکسیونر، می‌توانید POAP خود را به‌عنوان رکوردی از بهترین لحظات خود به نمایش بگذارید، در حالی که همه این‌ها در یک توکن کلکسیونی دیجیتالی شده‌اند. این امر از طریق کدهای QR ویژه در رویدادهای تحت حمایت POAP امکان پذیر است. این نه تنها به شما امکان می دهد مدال ها را جمع آوری کنید، بلکه در فعالیت های رویداد و سایر هدایا نیز شرکت کنید.

کاربردهای POAP چیست؟

شما می توانید یک نشان NFT دریافت کنید و فرقی نمی کند که یک رویداد مجازی باشد یا یک رویداد واقعی، زیرا آنها به عنوان گواهی مشارکت صادر می شوند. بنابراین، تنها راه برای به دست آوردن یکی از این POAP ها حضور در یک رویداد خاص است.

اگر جمع آوری کننده POAP هستید یا به آن فکر می کنید، این یک راه فوق العاده برای ثبت تجربیات خود در فضای کریپتو یا دنیای واقعی است. نشان ها قابل جمع آوری هستند زیرا با استفاده از استاندارد ERC-721 ساخته شده اند. این بدان معنی است که می توانید آنها را در پلتفرم POAP بخرید، بفروشید یا معامله کنید.

این نشان‌ ها از این نظر منحصر به فرد هستند که چگونه می‌توانید دستاوردها و وضعیت خود را در فضای کریپتو نشان دهید. کاربران می‌توانند نشان‌های خود را در پلتفرم به نمایش بگذارند تا همه ببینند و قدردانی کنند. این همچنین به آنها فرصت داد و ستد با سایر کاربران را می دهد.

گردآورندگان این فرصت را دارند که تجربیات زندگی خود را در حین ارتباط با افرادی که علایق مشابهی دارند، نشانه گذاری کنند. کاربران همچنین می توانند از POAP ها برای دسترسی به کانال های چت خصوصی به عنوان راهی برای تأیید اینکه دانش ورود به کانال چت مذکور را دارند استفاده کنند.

جمع آوری POAP چه فایده ای دارد!

جمع آوری این نشان ها سرگرم کننده است. مجموعه هر فردی منحصر به فرد است، به خصوص برای کاربرانی که از اولین راه اندازی آن را جمع آوری کرده اند.

برای کارکرد این POAP ها باید عامل بزرگی را در نظر گرفت. سازمان دهندگان باید تضمین کنند که هر شرکت کننده فقط یک POAP دریافت خواهد کرد و اینکه همه کسانی که در این رویداد شرکت نکرده اند نمی توانند یکی را دریافت کنند.

با گذشت زمان، هر POAP فقط قدرت و اعتبار خود را افزایش می دهد، به خصوص با رویدادهایی که افراد تأثیرگذار دارند. POAP ها همچنین این پتانسیل را دارند که به شکلی از ارزش تبدیل شوند.

اولین POAP هایی که تا کنون منتشر شده اند ممکن است ارزش زیادی داشته باشند، اما فقط زمان مشخص خواهد کرد. زمانی که متاورس واقعاً شروع به کار کند.

سوالات متداول

NFT POAP چیست؟

اینها نشان‌های انحصاری مبتنی بر اتریوم هستند که به افراد برای شرکت در رویدادهای خاص داده می‌شوند.

توکن POAP چیست؟

POAPها که به عنوان یک توکن NFT ERC-721 ثبت شده اند، نشان هایی هستند که به عنوان مدرک حضور در رویدادهای مجازی یا حضوری عمل می کنند.

پروتکل POAP چیست؟

پروتکل POAP از استاندارد ERC-721 برای دادن شناسه های منحصر به فرد به افراد استفاده می کند که به عنوان مدرکی برای حضور در رویدادها عمل می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا