دانشنامه ارز دیجیتال

واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR چه نقشی در پیشرفت متاورس دارند؟

واقعیت مجازی (Virtual reality) و واقعیت افزوده (Augmented Reality) دو مفهومی هستند که در پیاده سازی و پیشرفت متاورس نقش اساسی و پایه ای دارند. در واقع ابزارهای این دو فناوری از جمله عینک واقعیت مجازی، راهکار برقراری ارتباط با دنیای مجازی می باشند. در این مقاله در رابطه با چیستی فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده توضیح می دهیم. همچنین نقش این دو فناوری در آینده متاورس را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

واقعیت مجازی (VR) چیست؟

Virtual reality (به اختصار VR) نوعی شبیه سازی کامپیوتری است که سعی دارد واقعیتی جایگزین را برای انسان خلق کند. واقعیت مجازی، برای فعالیت به ابزارهایی از جمله عینک واقعیت مجازی، هدفون و دستکش لمسی نیاز دارد. این ابزارها سعی دارند برای کاربر محیطی شبیه به واقعیت را ایجاد کنند.

Virtual reality در بسیاری از حوزه ها وارد شده است و با ایجاد یک فضای سه بعدی تجربه پرواز، نگاه کردن، آزمایش کردن و… را برای کاربر فراهم می کند. کاربردهای فناوری واقعیت مجازی به حوزه بازی و سرگرمی محدود نمی شود، بلکه این فناوری کاربردهای مختلفی را در بسیاری از زمینه های صنعتی، تجاری، آموزشی و نظامی ارائه می دهد.

برای مثال در بخش بهداشت و درمان، این فناوری فرصت های آموزش جراحی را گسترش می دهد و دانشجویان می توانند بدون ایجاد خطر برای بیماران، به طور مجازی به تمرین بپردازند. با استفاده از VR می توان دانش آموزان را به محیط های شبیه سازی شده به آموزش های کلاسی برد. برای مثال دروس جغرافیا، زیست، تاریخ یا بسیاری از دروس دیگر، با عینک واقعیت مجازی می توانند موثرتر آموزش داده شوند.

اما از مهم ترین کاربردهای فناوری واقعیت مجازی، باید به معرفی واقعیت مجازی اجتماعی (Social VR) بپردازیم. این پلتفرم به کاربران در سراسر جهان اجازه می دهد در محیطی شبیه به واقعیت با یکدیگر ملاقات کنند. در این محیط می توان در فعالیت هایی مانند تماشای فیلم، بازی، شرکت در کنسرت و… شرکت کرد. این مورد نزدیک ترین کاربرد VR به دنیای متاورس می باشد.

مفهوم واقعیت مجازی

واقعیت افزوده (AR) چیست؟

برای مجسم کردن یک آیتم در دنیای واقعی می توان بدون حضور آن و به کمک فناوری واقعیت افزوده، آیتم مورد نظر را در دنیای واقعی شبیه سازی کرد. هدف AR (Augmented Reality) شبیه سازی محیط واقعی در دنیای دیجیتال است. برای مثال اگر گوشی تلفن هوشمند خود را در برابر یک نقشه ساختمان قرار دهید، این فناوری می تواند به شما کمک کند که طرح سه بعدی ساختمان را ببینید. در واقع این فناوری صحنه واقعی مشاهده شده توسط کاربر و صحنه مجازی تولید شده توسط کامپیوتر را با یکدیگر ترکیب می کند.

واقعیت افزوده را می توان در طیف گسترده ای از حوزه ها مانند آموزش، مهندسی، سرگرمی، تجارت و… استفاده کرد. فناوری AR برای اجرایی شدن به استفاده از تلفن همراه، لنزهای تماس چشمی، عینک، مانیتور و دوربین متکی است. برای جمع آوری اطلاعات محیط اطراف، از دستگاه های هوشمندی که مجهز به دوربین هستند استفاده می شود. همچنین برای تجزیه و تحلیل محیط واقعی نیاز به حسگرهای بسیار حساس می باشد.

از برنامه های AR می توان برای هدایت مشتریان به فروشگاه ها استفاده کرد. املاک می توانند از این ابزار برای بازاریابی منازل کمک بگیرند. با AR می توانید حالت های مختلفی از دکوراسیون منزل یا چیدمان وسایل منزل را به مشتری ارائه دهید. این کار باعث می شود که مشتری با دید بهتری خانه را انتخاب کند.

 یکی از اولین شرکت هایی که از فناوری Augmented Reality به خوبی استفاده کرد، شرکت ایکیا می باشد. این شرکت با به کارگیری فناوری AR، به خریداران این امکان را می دهد تا هر کالایی را که دوست دارند از کاتالوگ انتخاب کرده، در محیط منزل خود تصویر کنند، ترکیب کالا را با طراحی فعلی منزل خود را بسنجند و در صورت تناسب کالا با منزل خود، اقدام به خرید آن نمایند.

همچنین بسیاری از بازی های واقعیت افزوده مانند Pokémon GO، Jurassic World Alive و Terra Virtua وجود دارند که مبتنی بر واقعیت افزوده هستند. مورد استفاده دیگر، همکاری از راه دور است. در ساخت و نگهداری، متخصصان می توانند تکنسین ها را برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری (با استفاده از برنامه های AR)، بدون حضور تکنسین ها در محل هدایت کنند.

مفهوم واقعیت افزوده

تفاوت فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

 بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده یکسان هستند. بی شک این دو فناوری شبیه هم هستند، اما تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. وجه مشترک واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در تغییر درک ما از جهان است.

اصلی ترین تفاوت میان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت افزوده کاربر با دنیای واقعی تعامل دارد. در واقع ابزارهای واقعیت افزوده، کمک می کنند تا کاربر اجسام دنیای واقعی را از بعد دیگری ببیند. اما در واقعیت مجازی کاربر با دنیای واقعی ارتباط برقرار نمی کند و هدف برقراری ارتباط با فضای مجازی است.

ابزارهای واسط فناوری واقعیت مجازی که در استفاده از این فناوری ضروری هستند، بیش از ابزار مورد نیاز در فناوری واقعیت افزوده هستند. تجهیزات AR نسبتا ساده تر هستند. برای مثال تلفن هوشمند یکی از ابزارهای پیاده سازی AR است. اما برای اجرای واقعیت مجازی، تجهیزات اختصاصی نیاز است.

به طور کلی ابزارها، نرم افزارها و الگوریتم های پیاده سازی واقعیت مجازی پیچیده ترند. VR در مقابل AR قدرت پردازش گرافیکی بالاتری نیاز دارد. الگوریتم ها و نرم افزارهای واقعیت مجازی بزرگ تر و پیچیده ترند. هزینه اجرایی در واقعیت مجازی بیش تر است.

در فناوری AR داده ها از دنیای واقعی جمع آوری می شوند و برای جمع آوری داده ها نیاز به حسگر داریم. اما در VR داده ها ارتباطی به دنیای واقعی ندارند و نیازی به حسگر وجود نداریم. در حال حاضر، محصولات AR زیادی در دسترس هستند. اما یک سیستم واقعیت مجازی که بتواند به طور کامل کاربر را در دنیای دیجیتال و متفاوت غرق کند در دسترس نیست.

واقعیت ترکیبی (MR):
واقعیت ترکیبی (MR) به ترکیبی از AR و VR اشاره دارد. سیستم های MR به طور مداوم اطلاعات جدیدی در مورد محیط و آنچه در آن اتفاق می افتد جمع آوری می کنند. MR سعی دارد که دنیای مجازی و حقیقی را تا حد امکان با یکدیگر ترکیب کند. در حال حاضر تعدادی از برنامه های MR در حوزه های آموزش، طراحی، تفریحی، مراقبت های بهداشتی، آموزش نظامی، بازاریابی و کار از راه دور استفاده شده اند.

تاثیر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در پیشرفت متاورس

متاورس ایده جدیدی نیست. شرکت های بازی سازی سال ها این مفهوم را در بازی های ویدئویی خود به کار برده اند. بازی های آنلاین و سرگرمی های دیجیتال از ابزارهای VR و AR استفاده زیادی می برند. اما متاورس آمده است تا از این ابزارها در فضایی فراتر از بازی ویدئویی استفاده کند.

متاورس قرار است که عناصر متعددی از فناوری های  AR، VR، MR و بلاک چین را با مفاهیم رسانه های اجتماعی ترکیب کند.
متاورس قرار است که عناصر متعددی از فناوری های  AR، VR، MR و بلاک چین را با مفاهیم رسانه های اجتماعی ترکیب کند.

متاورس به دنبال ساختن دنیایی است که در آن افراد می توانند کارهایی مشابه زندگی عادی و بسیار فراتر از دنیای واقعی را دنبال کنند. در حال حاضر پروژه های متاورسی مطرح زیادی توانسته اند کاربرد خود را در دنیای واقعی ثابت کنند و جزو لیستی از بهترین پروژه های متاورس و تکنولوژی واقعیت مجازی باشند.

متاورس قرار است که عناصر متعددی از فناوری های AR، VR، MR و بلاک چین را با مفاهیم رسانه های اجتماعی ترکیب کند. با این کار متاورس قصد دارد فضایی ایجاد کند که تعامل کاربران را با تقلید از دنیای واقعی غنی کند.

دنیای واقعی و مجازی با استفاده از فناوری های AR و VR در متاورس ادغام می شوند. AR امکان تعبیه تجسم های سه بعدی را در دنیای واقعی فراهم می کند و تعامل در زمان واقعی را ارائه می دهد. واقعیت مجازی نیز تجربه ای همه جانبه را برای کاربران در یک محیط مجازی سه بعدی پویا فراهم می کند. به طور کلی، متاورس چیزی است که کاربران می توانند به آن بروند (از طریق VR) یا در واقعیت به کاربران ارائه دهند (از طریق AR).

آینده متاورس و تکنولوژی VR و AR به گونه ای است که وقتی مردم در خیابان راه می روند، می توانند آخرین امتیازات ورزشی را از یک نمایشگر دیجیتال، که به نظر می رسد روبرویشان شناور است، بررسی کنند. آن ها می توانند با افرادی که در کنارشان هستند و دیگرانی که نیستند در یک کافه ملاقات کنند. این ایده ها و هزاران ایده دیگر، مواردی هستند که قرار است با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و بلاکچین در متاورس پیاده سازی شوند.

اگر یک توکن غیر قابل تعویض، هدست واقعیت مجازی یا ارز دیجیتالی دارید که در دسته ارزهای متاورسی است، به این معنی است که شما هم بخشی از این تجربه بی نظیر هستید.

جمع بندی

واقعیت مجازی نوعی شبیه سازی کامپیوتری است که سعی دارد واقعیتی جایگزین را برای انسان خلق کند. از این فناوری در حال حاضر در فیلم های سه بعدی و بازی های ویدئویی استفاده می شود. در واقعیت افزوده یک واقعیت جدید، متشکل از اجزای فیزیکی و دیجیتالی خواهیم داشت. در کنار تمام تفاوت های موجود میان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، هر دو فناوری بسیار مورد توجه دنیای تکنولوژی و آی تی هستند.

هر دوی این ابزارها برای پیاده سازی متاورس ضروری اند. متاورس قرار است که عناصر متعددی از فناوری های AR، VR، MR و بلاک چین را با مفاهیم رسانه های اجتماعی ترکیب کند. با این کار متاورس قصد دارد فضایی ایجاد کند که تعامل کاربران را با تقلید از دنیای واقعی غنی کند.

شرکت های سرمایه گذار در متاورس از جمله اپل شروع به طراحی و ارائه ابزارهای قوی در زمینه AR و VR نموده اند. این موضوع قطعا در سال های پیش رو گستردگی بیش تری پیدا می کند و برندهای بیش تری در رقابت برای تولید محصولاتی همچون عینک واقعیت مجازی قرار می گیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا