دانشنامه ارز دیجیتال

هش ریت (HashRate) یا نرخ هش چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

قبل از هر چیز برای درک هش ریت یا نرخ هش لازم است تا با مفهوم هش آشنا شویم: به زبان ساده، یک تابع هش یک عدد یا رشته بزرگ را به یک عدد صحیح کوچک که می تواند به عنوان شاخص در جدول هش استفاده شود، نگاشت می کند. در واقع یک تابع هش یک شناسه منحصر به فرد برای هر قطعه معینی از محتوا است. همچنین فرآیندی است که داده‌های متن ساده را با هر اندازه دریافت می‌کند و آن را به یک متن رمزی منحصر به فرد با طول خاصی تبدیل می‌کند. با ما همراه باشید تا بررسی کنیم نرخ هش و قدرت هش چیست، چرا مهم است آن را بدانید و چگونه می تواند به شما در استخراج ارز دیجیتال کمک کند.

مفهوم نرخ هش یا هش ریت

نرخ هش یا هش ریت که (گاهی اوقات قدرت هش نیز نامیده می شود) سرعتی است که یک دستگاه استخراج ارز دیجیتال با آن کار می کند. برای موفقیت در ماینینگ، سرعت بسیار مهم است زیرا ماینر در تلاش است تا یک سوال را حل کند، یک بلوک به زنجیره اضافه کند و قبل از هر فرد دیگری از آن پاداش بگیرد. پاسخ‌های بیشتر در کوتاه‌ترین زمان، شانس حل آن بلوک را افزایش می‌دهد.

هش ریت چگونه اندازه گیری می شود؟

اندازه گیری هش ریت تعداد محاسبه در هر ثانیه است و می توان آن را در میلیاردها، تریلیون ها، کوادریلیون ها و کوئنتیلیون ها اندازه گیری کرد. به عنوان مثال، هش 1TH/s به این معنی است که می توان یک تریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام داد. این محاسباتی که اندازه گیری می شود مربوط به استخراج است. افرادی که ارز دیجیتال استخراج می‌کنند معمولاً از سخت‌افزار تخصصی استفاده می‌کنند که می‌تواند تریلیون‌ها محاسبات را در ثانیه انجام دهد. به طور کلی، وقتی ماینرهای بیشتری که در یک شبکه شرکت می‌کنند، هش ریت آن شبکه بیشتر می‌شود، زیرا ماینرهای بیشتری برای دریافت پاداش رقابت می‌کنند. هر چه تعداد ماینرها کمتر باشد، هش ریت کمتر است.

نرخ هش یا هش ریت ( قدرت هش )

لپتاپ در مقابل ماینر!

این روزها استخراج بیت کوین با استفاده از یک کامپیوتر رومیزی استاندارد غیرممکن است. دشواری محاسباتی استخراج بسیار زیاد است. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار وارد شد، امکان استخراج با استفاده از یک کامپیوتر خانگی استاندارد یا به طور خاص تر، GPU (واحد پردازش گرافیکی) کامپیوتر وجود داشت. GPU بخشی از سیستم رندر ویدیو است. کاری که انجام می دهد بسیار تکراری است و با حجم بالایی از اطلاعات سروکار دارد. این نوع کار بزرگ ریاضی را می توان توسط یک GPU بسیار بهتر و با حجم بسیار بالاتر از CPU کامپیوتر انجام داد.

نرخ هش های مختلف چیست؟

این اعدد آنقدر بزرگ هستند که باید در مورد مگا، گیگا و ترا صحبت کنیم. نرخ های هش که در زمینه استخراج ارز دیجیتال در مورد آنها صحبت می شود عبارتند از:

 • 1 kH/s* (یک کیلو هش) 1000 (هزار) هش در ثانیه است.
 • 1 MH/s (یک مگا هش) 1,000,000 (یک میلیون) هش در ثانیه است
 • 1 GH/s (یک گیگا هش) 1,000,000,000 (یک میلیارد) هش در ثانیه است.
 • 1 TH/s (یک ترا هش) 1,000,000,000,000 (یک تریلیون) هش در ثانیه است.
 • 1 PH/s (یک پتا هش) 1,000,000,000,000,000 (یک کوادریلیون) هش در ثانیه است.
 • 1 EH/s (یک اگزا هش) 1,000,000,000,000,000,000 (یک کوئینتیلیون) هش در ثانیه است.
 • 1 ZH/s (یک زتا هش) برابر است با 1,000,000,000,000,000,000,000 (یک سکستیلیون) هش در ثانیه.
 • 1 YH/s (یک یوتا هش) برابر است با 1,000,000,000,000,000,000,000,000 (یک سپتیلیون) هش در ثانیه.

kH/s همیشه با حروف کوچک k نوشته می شود زیرا K بزرگ برای کالوین (که واحد اندازه گیری گرما است) استفاده می شود.

مسابقه تسلیحاتی نرخ هش

درک اینکه استخراج ارزهای دیجیتال به تدریج دشوارتر می شود کار سختی نیست. در مورد بیت کوین، این کار عمدی است، در این مورد دشواری استخراج دائماً تنظیم می شود تا تولید را در یک دوره زمانی ثابت نگه دارد. هر چه ماینرهای بیشتری جذب تلاش ماینینگ شوند، استخراج دشوارتر می شود. برای موفقیت در ماینینگ نیاز به قدرت هش بیشتری برای داشتن هر گونه شانسی برای به اشتراک گذاشتن جوایز است.

برای اینکه ببینید چه مقدار تلاش و قدرت در استخراج بیت کوین لازم است، باید از یک ماشین حساب نرخ هش استفاده کنید. برای استفاده از آن، باید مقادیر زیر را داشته باشید:

 • قدرت هش
 • مصرف برق
 • هزینه هر کیلووات در ساعت
 • هزینه استخر

در ازای وارد کردن این داده ها در یک ماشین حساب نرخ هش، متوجه خواهید شد که چقدر می توانید در روز سود کنید، چقدر بیت کوین می توانید استخراج کنید، و مصرف انرژی شما چقدر هزینه دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا