دانشنامه ارز دیجیتال

نهنگ بیت کوین کیست؟ و چگونه بر قیمت ها تاثیر می گذارد؟

نهنگ بیت کوین یک اصطلاح ارز دیجیتال است که به افراد یا نهادهایی اطلاق می شود که مقادیر زیادی رمز ارز بیت کوین را در اختیار دارند. نهنگ ها به اندازه کافی ارز دیجیتال دارند که پتانسیل دستکاری در ارزش گذاری ارز را داشته باشند.

مفهوم نهنگ بیت کوین

دارندگان بزرگ بیت کوین نهنگ نامیده می شوند، زیرا حرکات آنها باعث اختلال در آب هایی می شود که ماهی های کوچکتر در آن شنا می کنند. طبق قانون 80-20 (که به عنوان اصل پارتو نیز شناخته می شود)، 20% از دارندگان بیت کوین بیش از 80% ارزش بیت کوین در ایالات متحده دارند. تنها سه کیف پول بیت کوین 3.07% از کل بیت کوین در گردش را تا سه ماهه دوم 2021 با ارزشی در حدود 27.8 میلیارد دلار و 100 کیف پول برتر حدود 18% از کل بیت کوین به ارزش حدود 150 میلیارد دلار را در اختیار داشتند.

نهنگ‌ها به دلیل تمرکز ثروت می‌توانند برای بیت‌کوین مشکل‌ساز باشند، به‌ویژه اگر در حسابی ثابت بماند و نقدینگی را کاهش دهد، که به نوبه خود می‌تواند نوسان قیمت را افزایش دهد. اگر نهنگ مقدار زیادی بیت کوین را به یکباره جابجا کند، نوسانات بیشتر می شود. اگر فروشنده بخواهد بیت کوین را به ارز دولتی بفروشد، کمبود نقدینگی و حجم معاملات بزرگ می تواند فشار نزولی بر قیمت بیت کوین وارد کند، زیرا سایر فعالان بازار این معامله را مشاهده می کنند و همچنین سعی می کنند بفروشند.

از آنجایی که دارندگان بزرگ ممکن است سعی کنند دارایی های خود را در مدت زمان طولانی تری به مقادیر کمتری بفروشند تا توجه را به خود جلب نکنند، می توانند باعث ایجاد انحراف در بازار شوند و قیمت را به طور غیرمنتظره ای بالا یا پایین برسانند. نهنگ ها شرایط را برای حدس و گمان در میان ماهی های کوچک ایجاد می کنند، که می تواند منجر به یک چرخه معیوب شود که در آن قیمت ها به اصول اساسی مرتبط نمی شوند.

نمونه هایی از نهنگ های بیت کوین

با توجه به این واقعیت که 100 کیف پول حاوی 32% کل بیت کوین است، آیا می توان دانست که این نهنگ ها چه کسانی هستند؟

بیت کوین مستعار است، به این معنی که نام دارندگان حساب مشخص نیست، اما دفتر کل همه آدرس ها و تراکنش ها را نشان می دهد. بنابراین، می‌توانیم در مورد هویت برخی نهنگ‌های بیت‌کوین حدس بزنیم. در اینجا موارد احتمالی وجود دارند که عبارتند از:

Satoshi Nakamoto نهنگ بیت کوین

Satoshi Nakamoto

همانطور که می دانید هویت این شخص، ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین هنوز یک معمای بزرگ است. اما ساتوشی با داشتن 1.1 میلیون بیت کوین بزرگترین نهنگ بیت کوین است.


The WinklevossTwins BTC WHALES

The WinklevossTwins (دوقلوهای وینکلووس)

کامرون و تایلر وینکلووس، با بازی معروف Army Hammer در فیلم Social network، اولین پذیرندگان، مشتاقان و مبشران بیت کوین بودند. گزارش شده است که آنها بیش از 100000 بیت کوین دارند که آنها را در لیست سه نهنگ برتر قرار می دهد.


Tim Draper نهنگ بیت کوین

Tim Draper

تیم درپر سرمایه‌دار آمریکایی و بنیان‌گذار شرکت درپر فیشر جوروتسون، دانشگاه درپر، شبکه سرمایه‌گذاری درپر، درپر آسوشیتس و درپر گورن هولم است. او در Baidu ،Hotmail ،Skype ،Tesla ،SpaceX ،AngelList ،Twitter ،DocuSign ،Coinbase ،Robinhood Ancestry.com ،Twitch و Cruise Automation سرمایه گذاری کرده است. او همچنین یکی از سرمایه‌گذاران اولیه بیت‌کوین بود و تقریباً 42000 بیت‌کوین را به ازای هر کدام شش دلار خرید و آن‌ها را در صرافی منحل‌شده Mt Gox ذخیره کرد. پس از هک شدن Mt Gox، دریپر کل دارایی خود را از دست داد. در ژوئیه 2014، دریپر با خرید حدود 30000 بیت کوین که از وب سایت بازار جاده ابریشم از حراجی خدمات مارشال های ایالات متحده ضبط شده بود، توجه گسترده ای را به خود جلب کرد. دارایی های فعلی اش او را در بین 15% از سرمایه گذاران بیت کوین قرار می دهد.


Barry Silbert بیت کوین

Barry Silbert

بری سیلبرت مدیر عامل و بنیانگذار Digital Currency Group است که در بیش از 75 شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. این گروه همچنین صاحب CoinDesk، منبع اصلی اخبار بیت کوین است. سیلبرت در همان حراج دولتی ایالات متحده که تیم درپر حضور داشت، شرکت کرد و طبق گزارش ها، 48000 بیت کوین در این فرآیند به دست آورد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا