دانشنامه ارز دیجیتال

نحوه ساخت NFT شخصی و فروش آن

اخیرا توجه به بازار NFTها به شدت افزایش یافته است. تا جایی که آمار جستجوی اینترنتی کلمه NFT در گوگل از بیت کوین سبقت گرفته است. در واقع هر کجای بازار کریپتوکارنسی ها را نگاه کنیم، ردی از این توکن های غیر قابل تعویض می بینیم. اما این توکن ها صرفاً در بازار ارز دیجیتال خلاصه نمی شوند و رفته رفته خبر ساخت NFT سینماها، ورزشگاه ها و انواع تیم های ورزشی و شخصیت های بزرگ دنیا شنیده می شود.

نکته جالب اینکه هر فردی می تواند NFT خود را بسازد و آن را برای فروش وارد بازار کند. ما در این مقاله قصد داریم نحوه ساخت NFT و فروش آن را برایتان توضیح دهیم.

تعریف NFT 

قبل از پرداختن به نحوه ساخت NFT بهتر است ابتدا توضیحی از توکن های غیرقابل تعویض NFT برای کسانی که اطلاعی از این توکن ها ندارند بدهیم. NFTها نوعی توکن ارز دیجیتال هستند که ویژگی اصلی آن ها، داشتن ویژگی های منحصر به فرد و خاص است. این توکن ها بر روی بلاکچین ذخیره می شوند.

برخلاف توكن های استاندارد، NFTها قابلیت تعویض پذیری ندارند. به عنوان مثال، همه واحدهای بیت کوین مشابه هم  اند و از نظر ارزش با هم تفاوتی ندارند. اما توکن های NFTها از این حیث متفاوت اند و نمی  توان آن ها را با یکدیگر جایگزین کرد. این نوع از رمز ارزها در واقع نماینده دیجیتالی آیتم هایی مثل اثر هنری، عکس، ویدیو یا هرچیز قابل تبدیل به توکن هستند. در مقاله ای صفر تا صد توکن NFT را شرح داده ایم. با مراجعه به این مقاله می توانید بیش تر با مفهوم NFT آشنا شوید.

تا به حال شاهد ورود انواع برندها از بخش مد، ورزش تا شرکت های فعال در حوزه ملک و املاک، به این صنعت بوده  ایم. به عنوان مثال، اخیرا شرکت نایکی استارتاپ طراحی مجازی RTFKT را که در زمینه طراحی کفش ورزشی مجازی در دنیای NFT فعالیت دارند خریداری کرد. این مجموعه اکنون به تولید کفش های دیجیتال برای نایکی می پردازد.

دلیل ساخت NFT
NFTها نماینده دیجیتالی آیتم هایی مثل اثر هنری، عکس، ویدیو و… به توکن می باشند.

کاربرد NFTها

برخی انسان ها تمایل زیادی به جمع آوری و نگهداری چیزهایی دارند که به آن ها علاقمندند. برای مثال جمع آوری سکه های قدیمی، تمبرهای پستی و تابلوی هنرمندان معروف، چند نمونه از این علاقمندی ها می باشند. این موضوع در حال حاضر با بحث NFTها به فضای مجازی نیز کشیده است. افراد با خریداری توکن NFT آثار هنری، باشگاه های ورزشی و… علاقه خود را به شخص، برند یا آثار برجسته نشان می دهند.

خرید NFTها جنبه های دیگری نیز دارد. برخی از هنرمندانی که از آثار هنری دیجیتال خود NFT ایجاد می‌کنند، به خریداران امکان دسترسی انحصاری به یک کانال خصوصی برای گفتگو می‌دهند. این کانال ها فقط برای خریداران NFT های آن هنرمند در دسترس است. بنابراین این اتفاق باعث تشکیل یک باشگاه طرفداری انحصاری می‌شود. خرید و فروش NFTها و کسب سود یکی دیگر از انگیزه های مهم افراد برای معاملات NFT می باشد.

این نوع رمز ارزها از کاربردهای عادی مانند بازی ها و اثر هنری دیجیتال به حوزه مد، موسیقی، دانشگاه و توکن سازی اشیاء دنیای واقعی، حق اختراع و برنامه های عضویت و وفاداری گسترش یافته اند.

با این وجود هنوز هم می توانیم در این حوزه شاهد پیشرفت بیش تری باشیم، چرا که هنوز جای زیادی برای ترکیب مزایای فناوری NFT با عملکردهای امور مالی غیر متمرکز (دیفای) وجود دارد. مثلا، می توان توکن های غیر قابل تعویض را وام داد و وام گرفت و از آن ها به عنوان وثیقه برای تامین اعتبار وام ها استفاده کرد.

مراحل ساخت NFT

اپن سی (OpenSea) اولین بازار عمومی خرید و فروش NFT است که در اواخر سال 2017 بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شد. این پلتفرم امکان ساخت انواع توکن های غیرقابل معاوضه و فروش آن ها را به کاربران خود ارائه می کند. پلتفرم OpenSea بزرگترین پلتفرم ساخت و خرید و فروش NFT است. به همین دلیل در این بخش به آموزش ساخت NFT در آن می پردازیم.

مرحله اول ساخت NFT: انتخاب و ساخت کیف پول

برای شروع آموزش ساخت NFT ابتدا به سایت پلتفرم opensea.io مراجعه کنید. در صفحه اول سایت، گزینه «Create» را انتخاب کنید تا کار ساخت NFT شروع شود. با انتخاب این گزینه، شما به صفحه اتصال کیف پول به سایت وارد می  شوید.

مراحل ساخت NFT

تصویر بالا کیف پول های معتبر و مورد قبول پلتفرم OpenSea را نشان می دهد. با توجه به اینکه این پلتفرم در بستر اتریوم ایجاد شده است از کیف پول های دیجیتال مربوط به این شبکه پشتیبانی می کند. با انتخاب گزینه «Show more options» که در تصویر بالا قابل مشاهده است، سایر کیف پول های قابل استفاده نیز نمایش داده می شوند. دو کیف پول «Trust» و «OperaTouch» تنها برای نسخه موبایل پلتفرم Opensea قابل استفاده اند. اما سایر کیف پول ها هم تحت وب و هم با موبایل کار می کنند . بهترین کیف پول ارز دیجیتال در این میان «Metamask» است که تعداد کاربران زیادی نیز دارد.

با انتخاب کیف پول مورد نظر، سایت شما را به سایت دانلود کیف پول ارجاع می دهد. در این آموزش ما کیف پول متامسک را برای انجام این کار استفاده می  کنیم. کیف پول متامسک به عنوان یک افزونه به مرورگر کروم و فایرفاکس اضافه می  شود. در واقع این کیف پول یک اپلیکیشن WEB3 است که دنیای بلاک چین را به دنیای واقعی متصل می  کند. صفحه زیر پس از ورود به سایت متامسک مشاهده می شود.

صفحه کیف پول متامسک
صفحه ورود به سایت کیف پول متامسک

در این صفحه با انتخاب یکی از گزینه های «Android»، «IOS» و «Chrome» می توانید اپلیکیشن مربوط به موبایل اندروید و آیفون یا مرورگر را برای دانلود انتخاب کنید. در این آموزش چون از مرورگر برای اتصال به پلتفرم استفاده می  کنیم، گزینه «Chrome» را انتخاب و روی عبارت «Install MetaMask for Chrome» کلیک می کنیم تا به بخش دانلود افزونه مرورگر کیف پول متامسک هدایت شویم.

صفحه کیف پول MetaMask
صفحه افزونه کیف پول MetaMask

با انتخاب گزینه «Add to Chrome» منوی کشویی باز می  شود که در آن باید گزینه «Add Extension» را انتخاب کنید. پس از آن کیف پول دانلود شده و به عنوان یک افزونه به مرورگر اضافه می شود.

پس از این مرحله نوبت به ساخت کیف پول می رسد. کیف پول متامسک پس از نصب در گوشه سمت راست مرورگر و در بخش «Extensions» قابل مشاهده است. با کلیک بر روی آن، بخش ایجاد کیف پول در مرورگر باز می شود. با انتخاب گزینه «Get Started» در این صفحه، به صفحه زیر انتقال داده می  شویم.

ایجاد کیف پول در افزونه MetaMask
ایجاد کیف پول در افزونه MetaMask

همانطور که در تصویر قابل مشاهده است، دو حالت برای کیف پول وجود دارد. اگر از قبل کیف پول متامسک برای خود ایجاد کرده اید و کلید خصوصی آن را دارید از گزینه سمت چپ برای فراخوانی کیف پول خود استفاده کنید در غیر این صورت، با انتخاب گزینه «Create a Wallet» کیف پول جدید متامسک را ایجاد کنید.

اگر از قبل کیف پول دارید، پس از انتخاب «Import Wallet» و تایید شرایط مورد نظر کیف پول، وارد صفحه ورود عبارت بازیابی و رمزگذاری برای کیف پول می شوید. عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای خود را به همراه رمز دلخواه در قسمت   های ذکر شده قرار دهید تا کیف پول شما به متامسک اضافه شود.

در غیر اینصورت برای ساخت کیف پول جدید پس از انتخاب «Create a Wallet» وارد صفحه قوانین می شویم که با استفاده از گزینه «I Agree» باید قوانین را تایید کنیم. در صفحه جدید از ما خواسته می شود که رمز دلخواه (بیش از 8 کاراکتر) را برای کیف پول وارد کنیم و با قبول شرایط بر روی گزینه «Create» کلیک کنیم.

تعیین پسورد
پسورد حداقل 8 کاراکتری را وارد کنید و قوانین مربوط به کیف پول را تیک بزنید.

پس از این مرحله، فیلم آموزشی در مورد کیف پول و نکات امنیتی آن آورده می شود که اگر با کیف پول ارز دیجیتال و مسائل امنیتی آن آشنا نیستید توصیه می شود این ویدیو را کامل مشاهده کنید و بعد گزینه «Next» را انتخاب کنید.

در صفحه باز شده، عبارت بازیابی کیف پول شما نمایش داده می شود. با کلیک بر روی قسمت تار قفل شده می  توانید این عبارت را که شامل دوازده کلمه انگلیسی است مشاهده و کپی کنید. در سمت چپ صفحه و در قسمت پایین که در تصویر زیر با یک مستطیل سیاه مشخص شده است، امکان دانلود عبارت بازیابی به صورت یک فایل متنی وجود دارد.

مرحله دوم ساخت NFT: وارد کردن اطلاعات اثر NFT هاست

پس از اتصال کیف پول به پلتفرم Opensea فرآیند ساخت ان اف تی شروع می  شود. در بخش اول صفحه باز شده برای ساخت NFT نیاز است که فایل ان اف تی را آپلود کنید. در پلتفرم Opensea شما می توانید عکس، موزیک، ویدیو و مدل سه بعدی را در فرمت های مختلف (JPG, PNG, GIF, SVG, MP4, WEBM, MP3, WAV, OGG, GLB, GLTF) و با حجم کمتر از 100 مگابایت آپلود کنید. پس از آپلود فایل، بایستی یک اسم برای آن انتخاب کنید. پر کردن این دو بخش لازم و ضروری است و بدون آن ها امکان ساخت NFT نیست.

در ادامه سه بخش اختیاری وجود دارد که توضیحات آن ها به صورت زیر است.

  •  External link:

در این بخش می توانید یک لینک خاص را برای اطلاعات بیشتر به NFT مورد نظر وصل کنید. به طور مثال اگر NFT شما یک عکس در دامنه یک کوه معروف است، می توانید لینک مربوط به توضیحات آن کوه در ویکی پدیا را در این قسمت قرار دهید.

  • Description:

 در این قسمت می  توانید در مورد ابزارهای استفاده شده، ایده طرح و هر چیز مرتبط با آن توضیحاتی به مخاطبان ارائه کنید. هر چقدر این توضیحات جذاب تر باشند می توانند در فروش NFT به شما کمک کنند.

  •  Collection:

این بخش مربوط به کلکسیون است. اگر شما می خواهید اثر خود را به همراه چند اثر دیگر در یک کلکسیون قرار دهید می توانید از این قسمت استفاده کنید.

بخش اطلاعات اضافه برای ساخت ان اف تی
بخش اطلاعات اضافه برای ساخت NFT می تواند به فروش NFT شما کمک کند.

در ادامه این بخش اگر دوباره به سمت پایین اسکرول کنید، با یک سری ویژگی های تعریف شده برای NFT مواجه می شوید «Levels» ،«Properties» و «Stats» سه ویژگی تعریف شده هستند که به ترتیب برای اضافه کردن ویژگی های متنی مانند جنسیت، رتبه ای (مانند سه از پنج) و عدد مطلق (مانند وزن) ایجاد شده اند. با انتخاب گزینه «+» در کنار هر کدام از این ویژگی  ها می توانید ویژگی های مورد نظر خود را به NFT اضافه کنید. در حال حاضر هر کدام از این بخش ها تنها از یک ویژگی پشتیبانی می کنند و اصولا اضافه کردن آن ها کمکی به NFT شما نمی کند.

اضافه کردن ویژگی ها به NFT

بخش آخر این صفحه مربوط به تعیین تعداد کپی های اثر و شبکه بلاک چینی ساخت آن است. طبیعی است که هر چه تعداد اثر کمتر باشد ارزش آن بیش تر خواهد بود. شما باید بتوانید بین تعداد کپی های اثر و قیمت هر کدام از آن ها به تعادل برسید. برای انتخاب شبکه بلاک چین نیز تنها دو گزینه اتریوم و پلیگون را دارید که با توجه به هزینه های پایین تر، پلیگون گزینه بهتری است.

بخش «Freeze metadata» نیز برای نگهداری اطلاعات اثر در پروژه های غیر متمرکز ذخیره سازی است. یک ویژگی مثبت در پلتفرم Opensea این است که در ابتدای کار، با سیستم «Lazy Minting» تعریف شده نیازی به پرداخت کارمزد شبکه نیست و تنها در هنگام فروش یا انتقال توکن ها به آدرس جدید این هزینه دریافت می شود. با انتخاب گزینه «Create» ساخت NFT در پلتفرم Opensea به پایان می  رسد.

مرحله تعیین بلاکچین در پروسه ساخت ان اف تی
بعد از پر کردن باکس ها دکمه Create را بزنید تا مراحل ساخت NFT به پایان برسد.

فروش NFT

برای فروش NFT روی پروفایل تان در صفحه اصلی OpenSea کلیک کرده و NFT مورد نظر برای فروش را انتخاب کنید. حال روی گزینه “Sell” در گوشه راست بالای صفحه کلیک کنید.

مراحل فروش NFT

سپس به صفحه ای هدایت می شوید که امکان تعیین قیمت و نوع فروش وجود دارد. همانطور که در بخش قبل گفتیم، فروش به صورت Fixed Price بر اساس قیمت ثابت انجام می شود. مثلا در تصویر زیر، قیمت ثابت ان اف تی را 1 اتر تعیین کرده ایم.

تعیین قیمت NFT برای فروش
قیمت NFTها باید ثابت درنظر گرفته شوند.

گزینه Timed Auctionیا مزایده زمان دار نیز در دسترس است. این مدت را می توان یا به صورت 1 روزه، 3 روزه و 1 هفته ای، یا با استفاده از تقویم به صورت دستی تعیین کرد.

تعیین زمان مزایده فروش
تعیین زمان مزایده فروش

در آخر، می  توانید توکن تان را برای یک خریدار خاص رزرو کنید. برای این کار، آدرس وی را در قسمت “Reserve for a specific buyer” وارد نمایید.

مرحله تکمیلی جهت فروش NFT

در نهایت، تراکنش مربوطه را باید در کیف پول متامسک تایید کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا