دانشنامه ارز دیجیتال

مفهوم سلامت مالی(Financial Health) چیست؟

سلامت مالی یا Financial Health اصطلاحی است که برای توصیف وضعیت امور مالی شخصی استفاده می شود. ابعاد مختلفی برای سلامت مالی وجود دارد، از جمله میزان پس‌اندازی که دارید، مقداری که برای بازنشستگی اختصاص می‌دهید و اینکه چقدر از درآمد خود را صرف هزینه‌های ثابت یا غیراختیاری می‌کنید. برای درک مفهوم سلامت مالی تا آخر این مقاله با ایرانکس بیت همراه باشید.

  • وضعیت و ثبات امور مالی و شخصی افراد را Financial Health می گویند.
  • نشانه‌های معمول سلامت مالی قوی شامل جریان ثابت درآمد، تغییرات نادر در هزینه‌ها، بازده قوی سرمایه‌گذاری‌ها و تعادل نقدی است.
  • برای بهبود سلامت مالی خود، باید ارزش خالص فعلی خود را ارزیابی کرده و بودجه ای ایجاد کنید که بتوانید به آن پایبند باشید، صندوق اضطراری بسازید و بدهی های خود را پرداخت کنید.

مفهوم سلامت مالی

کارشناسان مالی دستورالعمل های تقریبی برای هر شاخص Financial Health ابداع کرده اند، اما وضعیت هر فرد متفاوت است. به همین دلیل، ارزش آن را دارد که زمانی را صرف توسعه برنامه مالی خود کنید تا مطمئن شوید که در مسیر رسیدن به اهداف خود هستید و در صورت وقوع غیرمنتظره، خود را در معرض خطرات مالی قرار نمی دهید.

سلامت مالی خود را بسنجید

برای درک بهتر سلامت مالی خود، ممکن است چند سوال کلیدی از خود بپرسید؟ این را یک ارزیابی خود از سلامت مالی خود در نظر بگیرید:

  • چقدر برای اتفاقات غیرمنتظره آماده هستید؟
  • ارزش خالص شما چقدر است؟
  • آیا برای بازنشستگی پس انداز می کنید؟
  • آیا پوشش بیمه ای کافی دارید – چه سلامتی و چه عمر؟
سلامت مالی

Financial Health چگونه تعیین می شود؟

سلامت مالی یک فرد را می توان به روش های مختلفی اندازه گیری کرد. پس انداز و دارایی خالص کلی یک فرد نشان دهنده منابع پولی است که برای استفاده فعلی یا آتی در اختیار اوست. اینها می توانند تحت تأثیر بدهی قرار گیرند، مانند کارت های اعتباری، وام مسکن، وام های خودرو و دانشجویی. سلامت مالی یک رقم ثابت نیست. بر اساس نقدینگی و دارایی های فرد و همچنین نوسان قیمت کالاها و خدمات تغییر می کند.

به عنوان مثال، حقوق یک فرد ممکن است ثابت بماند در حالی که هزینه های بنزین، غذا، وام مسکن و شهریه دانشگاه افزایش می یابد.

بهبود Financial Health

برای بهبود وضعیت مالی خود، ابتدا باید یک نگاه دقیق و واقع بینانه به جایی که در حال حاضر در آن هستید داشته باشید. ارزش خالص خود را محاسبه کنید و بفهمید که در کجا ایستاده اید. این شامل گرفتن همه چیزهایی است که دارید، مانند حساب های بازنشستگی، وسایل نقلیه، و سایر دارایی ها و کم کردن همه بدهی ها.

بودجه بندی

سپس باید یک بودجه ایجاد کنید. با بودجه خود، فقط برنامه ریزی برای جایی که خرج می کنید کافی نیست، بلکه مهم است که نگاه دقیقی به جایی که قبلاً خرج می کردید داشته باشید. آیا می توانید از آن کم کنید؟ این اتفاقی است که بفهمیم «نیازها» در مقابل «خواسته‌های» چیست.

از برنامه های تلفن همراه برای کمک به تنظیم بودجه استفاده کنید. یکی از کلیدهای اصلی بودجه و حفظ سلامت مالی شما این است که به بودجه خود پایبند باشید.

صندوق اضطراری

ایجاد یک صندوق اضطراری می تواند سلامت مالی شما را افزایش دهد. منظور از این صندوق، پولی است که برای مواقع اضطراری، مانند تعمیر خودرو یا از دست دادن شغل، پس انداز می شود و به راحتی در دسترس است.

قوانین و نکاتی برای سلامت مالی

وقتی صحبت از امور مالی شخصی موثر می شود، حفظ سلامت مالی شما در بهترین حالت همیشه آسان نیست. ما گرفتار زندگی کردن می شویم. با این حال، در اینجا چند قانون و نکات سریع وجود دارد که می توانید برای بهبود یا حفظ سلامت مالی خود از آنها پیروی کنید.

  • پرداخت صورتحساب و پس انداز خود را خودکار کنید. یعنی انتقال خودکار را به یک حساب پس انداز تنظیم کنید و تمام صورت حساب های خود را به صورت خودکار پرداخت کنید.
  • از یک روش بودجه بندی مانند 50/30/20 استفاده کنید که می گوید باید 50٪ را برای نیازها، 30٪ را برای خواسته ها و 20٪ از درآمد خود را پس انداز کنید. اگر بدهی های با قسط بالا دارید، این 20 درصد می تواند شامل کاهش بدهی باشد.
  • سعی کنید هزینه های مسکن (اجاره یا رهن) را به بیش از 40 درصد از درآمد خود محدود کنید.

سلامت مالی کسب و کار

سلامت مالی کسب‌وکارها را می‌توان با عوامل قابل مقایسه برای ارزیابی دوام یک شرکت به‌عنوان یک فعالیت تداومی ارزیابی کرد. به عنوان مثال، اگر شرکتی درآمدی داشته و پول نقد در بانک گذاشته باشد، اما منابع خود را صرف سرمایه گذاری های جدید در تجهیزات تولید، فضای اداری، استخدام های جدید و سایر خدمات تجاری می کند، ممکن است سؤالاتی در مورد Financial Health بلندمدت ایجاد کند.

اگر پول بیشتری خرج شود که به ثبات کلی و رشد بالقوه کسب و کار کمکی نکند، می تواند منجر به کاهش شود که پرداخت هزینه های منظم مانند آب و برق و حقوق کارمندان را دشوار می کند. این ممکن است کسب و کارها را مجبور به توقف یا کاهش حقوق خود کند تا به شرکت توانایی ادامه فعالیت بدهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا