آینده رمزارزهااخبار

مرج اتریوم کی اتفاق می افتد و چه تاثیری در قیمت اتریوم خواهد داشت؟

شبکه اتریوم مدتی است که درگیر توسعه فاز مرج اتریوم است. پس از تاخیرهای متعدد، توسعه دهندگان اتریوم تاریخ دقیقی را برای به روز رسانی آپدیت مرج مشخص کردند که به واسطه آن، اجماع اثبات سهام در شبکه اصلی اتریوم فعال خواهد شد.

تیم توسعه دهنده هسته اتریوم تاریخ 19 سپتامبر 2022 (28 شهریور 1401) را برای راه اندازی مرج اتریوم در شبکه اصلی اتریوم اعلام کردند. این موضوع باعث افزایش قیمت اتریوم شد. اما Merge اتریوم دقیقا چیست و چه ارزشی به اتریوم اضافه می کند؟ در این مقاله در رابطه با مفهوم Merge در اتریوم توضیح می دهیم. همچنین تاثیرات این تغییر در شبکه اتریوم را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

مرج اتریوم چیست؟

اتریوم چند سال قبل اعلام کرد که به دنبال تغییر الگوریتم خود از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام است. هدف اتریوم از این تغییر، مقیاس پذیری و افزایش امنیت و کاربرد اتریوم بود. طی این چند سال، هاردفورک ها و سافت فورک های زیادی انجام شد، که مسیر برای این انتقال هموار شود.

 آپدیت Beacon Chain ملموس ترین به روزرسانی در راستای انتقال به PoS در سال های اخیر بوده است. با راه اندازی زنجیره بیکن، کاربران می توانند در کنار استخراج اتریوم به استیکینگ اتریوم نیز بپردازند.

عملکرد زنجیره ی بیکن (Beacon Chain) از شبکه اصلی جدا است. زنجیره ی بیکن به کمک اعتبارسنج ها هماهنگی لازم را بین داده ها و ایجاد بلاک های جدید حفظ کرده و از پاداش های مالی برای برقراری امنیت بلاک چین استفاده می کند.

شبکه اصلی اتریوم، همان شبکه ای که ما روزانه از آن استفاده می کنیم. حتی با الگوریتم اثبات سهام، زنجیره بیکن همچنان از مکانیسم اثبات کار برخوردار است. با اجرای به روزرسانی مرج، این دو شبکه با هم ادغام می شوند.

merge اتریوم چیست
به تغییر مکانیسم اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) به روزرسانی Merge اتریوم گفته می شود.

Merge اتریوم دارای دو هارد فورک است. در Fork اول ماینرها از شبکه حذف می شوند و تایید کننده ها جای آنها را می گیرند و شروع به پردازش تراکنش های شبکه اصلی اتریوم می کنند. Fork دوم حدود یک ماه بعد از هارد فورک اول اجرا می شود. در این مرحله، امکان برداشت 32 اتری که اعتبار سنج ها در فاز بیکن چین به قرارداد هوشمند اتریوم 2 واریز کرده بودند، باز می شود.

ارتقای مرج اتریوم به عنوان یکی از مهم ترین به روزرسانی های تاریخچه بلاک چین در نظر گرفته می شود که طبق آن، مصرف انرژی شبکه اتریوم به شدت کاهش پیدا می کند و در عین حال سطح مقیاس پذیری، امنیت و پایداری آن افزایش پیدا می کند.

تاریخ Merge اتریوم چه زمانی است؟

فرآیند انتقال اتریوم به نسخه دوم آن و تغییر اجماع شبکه به اثبات سهام، در تاریخ 1 دسامبر 2020 با راه اندازی بیکن چین به عنوان فاز صفر آغاز شد. فاز یک قرار بود اواسط سال 2021 راه اندازی شود؛ اما به دلیل ناتمام ماندن کار و پیچیدگی های موجود، تا سه ماهه نخست سال 2022 به تعویق افتاد.

در ادامه، در اوایل ماه ژوئن (خرداد)، بیکن چین شبکه آزمایشی سپولیا (Sepolia) راه اندازی شد و فرصتی را برای ارائه اطلاعات لازم در رابطه با مرج در شبکه اصلی اتریوم به توسعه دهندگان فراهم کرد. در نهایت در تاریخ 7 جولای (17 تیر)، به روزرسانی مرج در شبکه سپولیا اجرا شد.

شبکه اتریوم در مرحله نهایی تغییر مکانیسم خود قرار دارد و توسعه دهندگان آن، در کنفرانسی تاریخی را برای به روزرسانی اتریوم به اتریوم 2 مشخص کردند. در این کنفرانس، تیم بیکو (Tim Beiko)، توسعه دهنده هسته اتریوم تاریخ 19 سپتامبر (28 شهریور) را برای راه اندازی به روزرسانی مرج در شبکه اصلی اتریوم پیشنهاد کرد.

البته کمی بعد، superphiz.eth، توسعه دهنده اتریوم در توییتی در رابطه با رودمپ اتریوم صحبت کرد و گفت که تاریخ پیشنهادی، باید بیش تر به عنوان یک تایم لاین برای توسعه اتریوم در نظر گرفته شود و نه تاریخ دقیق ارائه اتریوم 2.

قرار است پیش از اجرای به روزرسانی مرج در شبکه اصلی، شبکه آزمایشی گورلی (Goerli) در هفته دوم آگوست (مرداد) میزبان اجرای اتریوم 2 باشد. در صورت اجرای موفقیت آمیز مرج در شبکه آزمایشی گورلی، توسعه دهندگان برای فعال سازی این به روزرسانی در شبکه اصلی اتریوم برای نیمه دوم سپتامبر تلاش خواهند کرد.

انتظار می رود تغییر اجماع شبکه اتریوم به اثبات سهام، مصرف انرژی اتریوم را تا 99٪ کاهش دهد و با معرفی مفهوم شاردینگ (تا سه ماهه اول سال 2023)، این شبکه این شبکه تا حد زیادی مقیاس پذیرتر شود.

توئیت در رابطه با زمانبندی اجرای آپدیت مرج اتریوم توسط تیم توسعه دهنده این ارز
توئیت در رابطه با زمانبندی اجرای آپدیت مرج اتریوم توسط تیم توسعه دهنده این ارز

مرج چه تاثیری بر قیمت اتریوم خواهد گذاشت؟

بسیاری مرج را بزرگ ترین و مهم ترین به روزرسانی تاریخ اتریوم می دانند. این آپدیت فنی باعث می شود که شبکه اصلی و کنونی اثبات کار اتریوم با زنجیره بیکن اثبات سهام که در حال حاضر به صورت موازی با شبکه اصلی فعالیت می کند، ادغام شود. زمانی که این به روز رسانی تکمیل شود، زنجیره بیکن اثبات سهام اتریوم، به الگوریتم تولید بلاک شبکه اصلی اتریوم تبدیل می شود.

چهره های فنی اتریوم خوشحالی خود را از اجرای موفق مرج در پلتفرم توییتر با دیگران به اشتراک گذاشته اند؛ پرستون ون لون، یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم و آنتونی ساسانو، حامی این پروژه، با ارائه چشم اندازی مثبت به دنبال کنندگان خود این نوید را دادند که مرحله بعدی، راه اندازی مرج اتریوم در شبکه اصلی خواهد بود.

ماریوس ون در ویجن، یکی از توسعه دهندگان اتریوم، توضیح داد که در عملکرد شبکه ابهاماتی وجود دارد. وی دلیل این موضوع را وجود دو بلوک نهایی متفاوت و تعداد زیادی نودهای آپدیت نشده که فرآیند ارتقا را کند کرده اند دانست. با این وجود او اعلام کرد که شرایط خوب است و در حال پیشرفت می باشد.

مرج اتریوم امکان سودآوری برای تاییدکنندگان را نسبت به ماینینگ متعادل تر می کند. همچنین تغییر الگوریتم اتریوم به اثبات سهام، مصرف انرژی را کاهش می دهد و برای محیط زیست مفید است. مقیاس پذیری شبکه اتریوم از دیگر مزیت هایی است که مرج اتریوم به وجود خواهد آورد.

گذار از اجماع اثبات کار به اثبات سهام، احتمالا بزرگترین به روزرسانی تاریخ شبکه اتریوم از زمان هارد فورک سال 2016 و پیدایش اتریوم کلاسیک است. انتظار می رود ادغام در شبکه اصلی، تا حد زیادی بر قیمت اتریوم تاثیر مثبت بگذارد.

با توجه به گفته بیکو، توسعه دهنده ارشد اتریوم، در صورت موفقیت آمیز بودن عملکرد الگوریتم در شبکه آزمایشی، اجرای مرج اتریوم در شبکه اصلی در تاریخ 19 سپتامبر (28 شهریور) صورت خواهد گرفت. بعد از اعلام این خبر (اعلام تاریخ ادغام اتریوم)، طی 24 ساعت قیمت اتریوم بیش از 12.5 درصد رشد را تجربه کرد.

این آپدیت شبکه اتریوم را دسترس پذیرتر می کند. با این حال، این مشروط به اجرای موفقیت آمیز مرج است. البته باید توجه داشت که رکود اخیر بازار رمزارز ممکن است رالی صعودی اتریوم پس از مرج را محدود کند.

فازهای توسعه اتریوم 2
فازهای توسعه اتریوم 2

با توجه به شرایط موجود، روی اتریوم سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

به روزرسانی مهم اتریوم با نام ادغام اتریوم، الگوریتم بلاک چین اتریوم را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد داد. هدف اصلی مرج افزایش مقیاس پذیری، امنیت و تجدیدپذیری اتریوم است. آپدیت شدن از الگوریتم اثبات کار به مکانیسم اثبات سهام برای محیط زیست بسیار مفید است، چرا که در حال حاضر بلاک چین اثبات کار اتریوم برابر با کل کشور فنلاند گازهای گلخانه ای تولید می کند. در صورتی که این به روز رسانی طبق انتظار پیش برود، استخراج ETH کاملا منسوخ می شود.

با توجه به این که پس از مرج توکن های ETH کمتری صادر خواهد شد، در نتیجه تاثیرات مخرب زیست محیطی اتریوم کاهش یافته، امنیت بلاک چین در برابر حملات احتمالی افزایش یافته و سرمایه گذاری نهادی در شبکه اتریوم بیش تر خواهد شد.

با اینکه تاریخ دقیق به روز رسانی مرج و راه اندازی آن در شبکه اصلی اعلام شده است، اما اعمال آن به اجرای روان این الگوریتم در شبکه آزمایشی گورلی بستگی دارد.

پیش از این، مرج اتریوم در شبکه های آزمایشی مختلفی با موفقیت راه اندازی شد، با این حال، این فعال سازی ها بدون مشکل نبوده اند. توسعه دهندگان اتریوم بارها تایید کرده اند تا اطمینان کامل از بدون مشکل کار کردن مرج، این به روزرسانی در شبکه اصلی انجام نخواهد شد.

به عنوان مثال، به تازگی پس از اجرای یک شدو فورک (Shadow Fork) در شبکه اصلی، 20% از نودها غیرفعال شدند که نگرانی هایی را در رابطه با ثبات مرج اتریوم ایجاد کرده است. همچنین، اوایل ماه مه، 7 بلاک از مدار بلاک های بیکن چین اتریوم حذف شد و پس از آن، قیمت اتر سقوط کرد.

اتریوم دو می تواند سودآوری بسیار خوبی برای سرمایه گذارانش داشته باشد. با این وجود اگر قصد سرمایه گذاری و خرید اتریوم را دارید پیشنهاد ما به شما این است که با پیگیری اخبار فنی این به روز رسانی، در زمان مناسب و بعد از دریافت اخبار قریب به وقوع، اقدام به سرمایه گذاری کنید. همچنین در خرید اتریوم اصل مدیریت سرمایه را رعایت کرده و به هیچ عنوان، بیش تر از حد مدیریت سرمایه تان اقدام به خرید نکنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا