دانشنامه ارز دیجیتال

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز DEX (IDO) چیست؟ چه تفاوتی با ICO و IEO دارد؟

ارائه توکن معمولا یک فرصت هیجان انگیز برای سرمایه گذاران در اکوسیستم رمزنگاری است. شانس خرید یک توکن با قیمت راه اندازی آن می تواند بسیار ارزشمند باشد. اما این فقط یک طرف ماجراست. با نگاهی به شور و شوق افراد نسبت به ICO (عرضه اولیه کوین) در سال 2017 در اتریوم (ETH)، همه چیز کاملاً مثبت نبود، در آن پروژه کلاهبرداری گسترده بود و سرمایه‌گذاران اغلب متحمل ضررهای زیادی می‌شدند. از آن زمان، جامعه کریپتو روش‌های جایگزین ارائه توکن، از جمله پیشنهاد اولیه تبادل (IEO)، عرضه اولیه DEX (IDO) و ارائه توکن امنیتی (STO) را توسعه داده است. IDO ها به یک انتخاب محبوب تبدیل شده اند، اما چه تفاوتی با ICO دارد و آیا استفاده از آن برای سرمایه گذاران امن تر است؟ با ایرانکس بیت در ادامه مقاله همراه باشید تا این مفاهیم را بررسی کنیم.

مفهوم عرضه اولیه توکن

پیشنهاد توکن روشی برای جمع‌آوری سرمایه است که در آن یک پروژه یا استارت‌آپ ارز دیجیتال جدیدی را برای فروش عرضه می‌کند. روش‌های تامین مالی جمعی می‌تواند متفاوت باشد، مانند استفاده از یک پلتفرم صرافی متمرکز برای مدیریت فرآیند (IEO)، کار با یک تنظیم‌کننده مالی محلی (STO)، یا انجام آن به تنهایی (ICO). برخی از سرمایه گذاران کوین ها را برای مصارف خود خریداری می کنند، در حالی که برخی دیگر این کار را برای حدس و گمان انجام می دهند. به عنوان مثال، ممکن است از کوین برای فارمینگ، مشارکت در یک مکانیسم حاکمیتی یا پرداخت هزینه تراکنش استفاده کنید.

IDO چگونه کار می کند؟

یک IDO از یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) برای تسهیل فروش توکن استفاده می کند. یک پروژه رمزنگاری توکن های خود را در اختیار DEX قرار می دهد، کاربران وجوه خود را از طریق پلتفرم تعهد می کنند و DEX توزیع و انتقال نهایی را تکمیل می کند. این فرآیندها خودکار هستند و از طریق قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اتفاق می‌افتند.
قوانین و مراحل یک (عرضه اولیه) IDO به DEX که آن را اجرا می کند بستگی دارد، اما چند روش رایج وجود دارد:

 1. پس از یک فرآیند بررسی، پروژه ای برای اجرای یک (عرضه اولیه) IDO در یک DEX پذیرفته می شود. آنها عرضه توکن ها را با قیمت ثابت ارائه می کنند و کاربران در ازای این توکن ها، وجوه خود را قفل می کنند. سرمایه گذاران توکن ها را در طول رویداد تولید توکن (TGE) دریافت خواهند کرد.
 2. معمولاً یک لیست سفید سرمایه گذار وجود دارد. برای پیوستن به لیست ممکن است مجبور شوید کارهای بازاریابی را تکمیل کنید یا به سادگی آدرس کیف پول خود را ارائه دهید.
 3. برخی از وجوه جمع آوری شده برای ایجاد یک استخر نقدینگی با توکن پروژه استفاده می شود. مابقی بودجه در اختیار تیم قرار می گیرد. سپس سرمایه گذاران می توانند توکن را پس از TGE معامله کنند. به طور معمول، نقدینگی ارائه شده برای مدت معینی قفل می شود.
 4. در TGE، توکن ها به کاربر منتقل می شوند و LP برای معامله باز می شود.
(عرضه اولیه) DEX IDO

آینده مدل IDO چیست؟

در حالی که مدل فوق یک (عرضه اولیه) DEX IDO معمولی است، پیشنهادات توکن همیشه در حال تغییر هستند. به عنوان مثال، ما همچنین مدل IFO را داریم که محبوبیت فزاینده ای دارد. به سختی می توان گفت که آیا می توان آن را یک (عرضه اولیه) DEX IDO سنتی نامید، اما به همان مفاهیم اصلی از جمله: استخرهای نقدینگی و مبادلات غیرمتمرکز، بستگی دارد.

سرمایه گذاران به جای قفل کردن مستقیم توکن های خود، ابتدا باید در یک LP غیرمتمرکز مالی (DeFi) سهام داشته باشند تا توکن های LP به دست آورند. برای مثال، پروژه ای که می خواهد توکن خود را برای BNB در یک IFO در PancakeSwap بفروشد، سرمایه گذاران را ملزم می کند که BNB و CAKE در BNBCAKE LP سهام داشته باشند.
سپس توکن‌های BNBCAKE LP برای توکن‌های جدید قفل می‌شوند و پروژه، BNB را دریافت می‌کند. تعداد توکن‌هایی که دریافت می‌کنید به تعداد شرکت‌کنندگان در فروش بستگی دارد و هر گونه وجوه اضافی به شما بازگردانده می‌شود. حتی ممکن است اقداماتی برای عادلانه‌تر کردن سهم سرمایه‌گذاران کوچک از IDO وجود داشته باشد، مانند ویژگی‌های [فروش پایه] و [فروش نامحدود]، در PancakeSwap IFO به شکل زیر است.

(پیشنهاد اولیه) DEX IDO

یکی دیگر از تغییرات احتمالی (عرضه اولیه) IDO ممکن است الزام فرآیندهای KYC (مشتری خود را بشناسید) و AML (ضد پول شویی) باشد. رگولاتورهای مالی در سراسر جهان علاقه بیشتری به DeFi و وضعیت نظارتی آن دارند. AML و KYC اکنون برای صرافی های متمرکز استاندارد هستند و DEX ها نیز ممکن است در آینده مشمول قوانین مشابهی باشند.

مزایا IDO چیست؟

با گذشت زمان، پیشنهادات توکن بیشتر برای سرمایه گذاران منصفانه تر و ایمن تر شده اند. IDO ها دارای مزایای مشخصی هستند که این را پشتیبانی می کند:

 1. لازم نیست مستقیماً با یک پروژه سروکار داشته باشید و به قراردادهای هوشمند آنها اعتماد کنید. یک پلت فرم (عرضه اولیه) DEX (IDO) قابل اعتماد چندین فروش موفق را تکمیل خواهد کرد. اگر قراردادهای هوشمند یکسان هستند، می توانید به پیشنهاد اعتماد داشته باشید.
 2. نقدینگی فوری ارائه شده پس از فروش. IDO ها برخی از سرمایه های جمع آوری شده در استخرهای نقدینگی را برای ایجاد بازار نقدینگی پس از فروش قفل می کنند. این به کاهش لغزش و نوسانات کمک می کند.
 3. نیازی به ثبت نام نیست. برای شرکت در فروش فقط به یک کیف پول و وجوه نیاز دارید. بدون نیز به اطلاعات شخصی. این باعث می شود آن را برای همه نوع کاربران باز کند. با این حال، فقدان فرآیندهای KYC یا AML نیز می تواند به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته شود.
 4. IDOها برای پروژه ها مقرون به صرفه و در دسترس هستند. معمولاً برای یک پروژه کوچک و کمتر شناخته شده راه اندازی توکن خود از طریق یک DEX نسبت به یک صرافی متمرکز و بزرگ آسان تر و ارزان تر است.
 5. IDO ها اغلب اقدامات ضد نهنگ دارند، به این معنی که هیچ سرمایه گذار به تنهایی نمی تواند تعداد زیادی توکن بخرد.

معایب IDO چیست؟

برخی از نقاط قوت IDO برخی از نقاط ضعف آن را نیز به همراه دارد. این مشکلات عمدتاً از جنبه های غیرمتمرکز و ناشناس یک IDO سرچشمه می گیرد.

 1. بدون KYC یا AML. سرمایه گذاران و پروژه ها در صورت تکمیل بررسی های مناسب محافظت می شوند. این اقدامات کمک می کند تا از پولشویی وجوه غیرقانونی و فرار از تحریم های اقتصادی جلوگیری شود. برای مثال، اگر توکن به‌عنوان یک امنیت در نظر گرفته شود، برخی کشورها ممکن است از نظر قانونی در یک IDO شرکت نکنند.
 2. بررسی کمتر پروژه ها. توزیع توکن خود از طریق یک IDO برای یک پروژه نامعتبر بسیار ساده تر از این است که از طریق یک IEO با یک صرافی بزرگ و منظم.

تفاوت بین IDO،IEO و ICO چیست؟

روش های مورد استفاده در ICO، IDO و IEO کاملاً متفاوت هستند، حتی اگر نتایج عمدتاً یکسان باشند. در اینجا یک مرور سریع از تفاوت های اصلی آورده شده است:

ICOIEOIDO
هیچ فرآیند بررسی وجود ندارد زیرا پروژه خود فروش را اجرا می کند.CEX پروژه را بررسی می کند.DEX پروژه را بررسی می کند.فرآیند بررسی
این پروژه وجوه سرمایه گذاران را مدیریت می کند.CEX وجوه سرمایه گذاران را مدیریت می کند.DEX وجوه سرمایه گذاران را مدیریت می کند.جذب سرمایه
این پروژه وجوه سرمایه گذاران را مدیریت می کند.CEX قراردادهای هوشمند ایجاد و اجرا می کند.DEX قراردادهای هوشمند ایجاد و اجرا می کند.قراردادهای هوشمند
این پروژه قراردادهای هوشمند را ایجاد و اجرا می کند.Exchange توکن را فهرست می کند.استخرهای نقدینگی در DEX باز می شوند.فهرست توکن
پروژه باید یک صرافی برای فهرست کردن پیدا کند.آرهخیرKYC/AML

کجا می توانم IDO ها را پیدا کنم؟

اولین مکان برای پیدا کردن یک IDO از خود پروژه است. درگیر شدن با جامعه پروژه و دنبال کردن کانال های رسانه های اجتماعی آنها راه خوبی برای شروع است. شما همچنین می توانید DEX ها را بررسی کنید تا لیست IDO های آینده آنها را ببینید، مانند PancakeSwap یا DODO.

چگونه وارد یک IDO شویم؟

برای ورود به یک IDO، به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید که بتواند به برنامه های کاربردی مانند MetaMask یا بایننس Chain Wallet متصل شود. همچنین برای خرید توکن ها و پرداخت هزینه تراکنش ها به مقداری ارز دیجیتال نیاز دارید. رمز ارز دقیقی که شما نیاز دارید به فروش بستگی دارد و حتی اگر در یک IFO شرکت می کنید، می تواند توکن های LP باشد.
پس از اینکه کیف پول خود را آماده کردید، باید با استفاده از دکمه اتصال که معمولاً در گوشه سمت راست بالا یافت می شود، به IDO DApp متصل شوید.

اکنون دستورالعمل‌های خاصی در مورد نحوه قفل کردن وجوه خود در آمادگی برای رویداد تولید توکن به شما داده می‌شود. اطمینان حاصل کنید که وجوه کافی برای پرداخت هزینه تراکنش های خود را نیز دارید. در بیشتر موارد، پس از پایان دوره اشتراک، توکن ها به کیف پول شما منتقل می شوند. با این حال، برخی از فروش‌ها ممکن است توکن‌های جدید شما را برای مدت معینی قفل یا در معرض خطر قرار دهند.

نکاتی برای ایمن ماندن در IDO

درست مانند هر سرمایه گذاری، نکات آسان و عملی برای کمک به حفظ امنیت تا حد امکان وجود دارد:

 1. برای عضویت در IDO از پیوند صحیح استفاده کنید. کلاهبرداران از هیجان و هیاهوی یک IDO استفاده می کنند و صفحات اشتراک جعلی ایجاد می کنند. هر رمز ارزی که به صفحه کلاهبرداری منتقل می کنید برای همیشه از بین می رود.
 2. از یک لانچ پد DEX قابل اعتماد استفاده کنید. در حال حاضر بسیاری از DEX های قابل اعتماد وجود دارند که می توانید در IDO ها شرکت کنید، از جمله PancakeSwap و BakerySwap. استفاده از اینها بهترین شانس را برای دریافت موفقیت آمیز توکن های خود در فروش به شما می دهد.
 3. درباره پروژه ای که روی آن سرمایه گذاری می کنید تحقیق کنید. آیا این پروژه از یک تیم شناخته شده و قابل اعتماد است؟ آیا وجوه جمع آوری شده اختصاص داده می شود؟ آیا قبلاً محصولی برای استفاده وجود دارد؟
 4. شرایط و ضوابط IDO را بررسی کنید. ممکن است زمانی که توکن های خود را دریافت می کنید تاخیری وجود داشته باشد، یا حتی ممکن است برای مدتی در معرض خطر قرار گیرند و قفل شوند. تقریباً هر چیزی بسته به توکنومیک پروژه امکان پذیر است و شما باید آنها را کاملاً درک کنید.
 5. فقط چیزی را سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید. فروش توکن به این شهرت دارد که بسیار پر نوسان است. فراموش نکنید، فروش همچنان مخاطره آمیز است و حتی با تحقیقات دقیق، همچنان می توانید قربانی کلاهبرداری شوید.

پلتفرم های پرطرفدار لانچ پد IDO

تعداد زیادی DEX در بلاک چین های مختلف وجود دارد که خدمات IDO را ارائه می دهند. یک راه ساده برای جستجوی آنها از طریق فهرست CoinGecko از کوین های برتر Launchpad بر اساس سرمایه بازار است. هر DEX که دارای کوین مخصوص به خود باشد، که تقریباً همه آنها هستند، در لیست موجود است. با این حال، فراموش نکنید که ارزش بازار بزرگ لزوماً به معنای قابل اعتماد یا قابل اعتماد بودن DEX نیست. قبل از انتخاب یک DEX برای استفاده در IDO باید از این اطلاعات همراه با سایر اصول اولیه استفاده کنید.

نتیجه گیری
با ترکیبی از سهولت استفاده، مقرون به صرفه بودن و دسترسی، IDOها به یک مدل استاندارد جمع آوری کمک مالی برای بسیاری از پروژه های جدید در بازار رمزنگاری تبدیل شده اند. در واقع، ارائه توکن به خودی خود تبدیل به یک صنعت شده است. به طور خلاصه، شرکت در فروش از طریق بورس نقدینگی غیرمتمرکز نسبت به یک پروژه، معمولاً ایمن تر است. با این وجود، بخش بزرگی از موفقیت در IDO انتخاب پروژه مناسب است. برای این موضوع، هیچ چیز بهتر از تحقیقات خوب و کامل در فضای کریپتو نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا