دانشنامه ارز دیجیتال

عرضه اولیه سهام یا IPO چیست؟

فرآیند عرضه اولیه سهام (IPO) یک شرکت خصوصی را به یک شرکت عمومی تبدیل می کند. این فرآیند همچنین فرصتی را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند تا بازدهی خوبی از سرمایه گذاری خود کسب کنند. اما هر IPO آینده یک فرصت عالی نیست چرا که همواره مزایا و خطرات دست به دست هم می دهند. در ادامه این مقاله با ایرانکس بیت همراه باشید تا به بررسی کامل آن بپردازیم.

عرضه اولیه سهام (IPO) چیست؟

IPO که مخفف شده Initial Public Offering است، عرضه عمومی اولیه نامیده می شود. IPO را می توان به عنوان فرآیندی تعریف کرد که در آن یک شرکت می تواند با فروش بخشی از سهام خود به سرمایه گذاران عمومی شود. IPO عموماً برای تزریق سرمایه جدید به شرکت، تسهیل تجارت آسان دارایی‌های موجود، افزایش سرمایه برای آینده یا کسب درآمد از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توسط سهامداران موجود آغاز می‌شود. سرمایه گذاران نهادی و مردم می توانند به جزئیات اولین فروش سهام در دفترچه دسترسی داشته باشند. دفترچه یک سند طولانی است که جزئیات پیشنهادات را فهرست می کند.

پس از انجام IPO، سهام شرکت در لیست قرار می گیرد و می تواند آزادانه در بازار آزاد معامله شود. بورس اوراق بهادار حداقل سهام شناور آزاد را هم به صورت مطلق و هم به نسبت کل سرمایه اعمال می کند.

انواع مختلف عرضه اولیه سهام

پیشنهاد قیمت ثابت

برای تعریف IPO با قیمت ثابت، می توان به قیمت انتشاری که برخی از شرکت ها برای فروش اولیه سهام خود تعیین می کنند اشاره کرد. سرمایه گذاران از قیمت سهامی که شرکت تصمیم می گیرد آن ها را عمومی کند مطلع می شوند. تقاضا برای سهام در بازار را می توان با بسته شدن موضوع مشخص کرد. اگر سرمایه گذاران در این عرضه اولیه سهام شرکت کنند، باید اطمینان حاصل شود که هنگام ارائه درخواست، تمام قیمت سهام را پرداخت می کنند.

بوک بیلدینگ یا ثبت سفارش

در روش بوک بیلدینگ یا ثبت سفارش، شرکتی که IPO را آغاز می کند، باند قیمتی 20 درصدی سهام را به سرمایه گذاران ارائه می دهد. سرمایه گذاران قبل از تعیین قیمت نهایی، برای سهام پیشنهاد می دهند. در اینجا سرمایه گذاران باید تعداد سهامی که قصد خرید دارند و مبلغی را که حاضرند به ازای هر سهم بپردازند را مشخص کنند. پایین ترین قیمت سهم به عنوان قیمت کف و بالاترین قیمت سهام به عنوان قیمت سقف شناخته می شود. تصمیم نهایی در مورد قیمت سهام با پیشنهاد سرمایه گذاران تعیین می شود.

چگونه در عرضه اولیه سهام سرمایه گذاری کنیم؟

مراحل خاصی وجود دارد که سرمایه گذار باید دنبال کند تا بتواند در این عرضه اولیه سرمایه گذاری کند. این مراحل عبارتند از:

تصمیم گیری

گام اولیه برای یک سرمایه گذار تصمیم گیری در مورد سهامی است که می خواهد برای آن درخواست دهد. سرمایه گذاران می توانند با مراجعه به دفترچه شرکت هایی که IPO را آغاز می کنند، بهترین تصمیم را برای انتخاب بگیرند. دفترچه به سرمایه گذاران کمک می کند تا ایده ای آگاهانه در مورد طرح تجاری شرکت و هدف آن برای افزایش سهام در بازار را درک کنند. پس از تصمیم گیری، سرمایه گذار باید منتظر قدم بعدی باشد.

منابع مالی

هنگامی که یک سرمایه گذار در مورد عرضه اولیه سهام تصمیم گیری می کند، گام بعدی تنظیم وجوه است. یک سرمایه گذار می تواند از پس انداز خود برای خرید سهام یک شرکت استفاده کند. در صورتی که سرمایه‌گذار پس‌انداز کافی نداشته باشد، می‌تواند از بانک‌ها و سازمان‌های مالی غیربانکی خاص (NBFC) با نرخ سود معین وام دریافت کند.

باز کردن حساب تجاری Demat-cum-trading

هر سرمایه گذار بدون حساب Demat نمی تواند برای عرضه اولیه سهام درخواست دهد. عملکرد حساب Demat این است که سرمایه گذاران را برای ذخیره سهام و سایر اوراق بهادار مالی به صورت الکترونیکی ارائه می دهد. شخص می تواند با ارائه کارت Aadhaar، کارت PAN، آدرس و مدارک هویتی خود یک حساب Demat باز کند.

فرآیند درخواست

سرمایه گذار می تواند از طریق حساب بانکی یا حساب تجاری خود برای IPO اقدام کند. برخی از سازمان های مالی به شما این امکان را می دهند که حساب های Demat، معاملاتی و بانکی خود را جمع آوری کنید. پس از اینکه یک سرمایه گذار حساب بازرگانی demat-cum-trading را ایجاد کرد، باید با تسهیلات Application Supported by Blocked Account (ASBA) آشنا باشد. برای هر متقاضی IPO اجباری است.

ASBA برنامه ای است که بانک ها را قادر می سازد وجوه را در حساب بانکی متقاضی نگه دارند. فرم های درخواست ASBA به 2 صورت در اختیار متقاضیان IPO قرار می گیرد. با این حال، استفاده از چک و پیش نویس مطالبات را نمی توان برای استفاده از تسهیلات انجام داد. یک سرمایه گذار باید شماره حساب demat ،PAN، جزئیات مناقصه و شماره حساب بانکی خود را در برنامه مشخص کند.

مناقصه

یک سرمایه گذار باید برای درخواست سهام در یک IPO پیشنهاد دهد و این درخواست مطابق با مقدار ذکر شده در دفترچه شرکت انجام می شود. این مقدار می تواند به عنوان حداقل تعداد سهامی که یک سرمایه گذار باید در یک IPO برای آن درخواست کند، نامیده می شود. یک محدوده قیمت تعیین می شود و سرمایه گذاران باید در محدوده قیمت پیشنهاد دهند. اگرچه یک سرمایه گذار می تواند در مناقصه های خود در طول IPO تجدید نظر کند، ولی باید توجه داشت که هنگام مناقصه باید وجوه مورد نیاز را مسدود کند. در این بین مبلغ مسدود شده در بانک ها تا شروع فرآیند تخصیص، سود دریافت می کند.

تخصیص

در بسیاری از موارد، تقاضا برای سهام می تواند از تعداد واقعی سهام عرضه شده در بازار ثانویه فراتر رود. همچنین می‌توان با موقعیت‌هایی مواجه شد که می‌تواند تعداد سهام کمتری از آنچه خواسته بود به دست آورد. در این موارد، بانک ها قفل وجوه مسدود شده را به طور کامل یا جزئی باز می کنند. اما، اگر سرمایه‌گذاری به اندازه کافی خوش شانس باشد که تخصیص کامل را دریافت کند، یک CAN را ظرف شش روز کاری پس از انجام فرآیند IPO دریافت می‌کند. پس از تخصیص، سهام به حساب Demat سرمایه گذار واریز می شود.

پس از انجام موفقیت آمیز مراحل فوق، سرمایه گذار باید منتظر درج سهام در بازار سهام باشد که معمولاً ظرف هفت روز پس از نهایی شدن سهام انجام می شود.

عرضه اولیه سهام یا IPO

اصطلاحات مهم عرضه اولیه سهام

صادر کننده یا ناشر

ناشر را می توان شرکتی نامید که می خواهد در بازار ثانویه به منظور تامین مالی عملیات خود سهام منتشر کند.

پذیره نویس

پذیره نویس می تواند یک بانکدار، مؤسسه مالی، بانکدار تجاری یا کارگزار باشد. پذیره نویس به شرکت کمک می کند تا سهام خود را پذیره نویسی کند. پذیره نویسان همچنین متعهد می شوند که در صورتی که سهام عرضه شده در IPO توسط سرمایه گذاران انتخاب نشود، سهام موجود را به اشتراک بگذارند.

پیش نویس Red Herring Prospectus یا DRHP

DRHP سندی است که پس از تایید SEBI، عموم را در مورد فهرست های IPO شرکت مطلع می کند. یک DRHP حاوی اطلاعات زیر در مورد شرکت است:

  1. هدف از جمع آوری سرمایه از طریق لیست
  2. ترازنامه
  3. هزینه های تبلیغ کننده
  4. صورت سود سه سال گذشته (در صورت وجود)
  5. درآمد خالص شرکت
  6. کمیسیون و تخفیف های پذیره نویس
  7. جزئیاتی مانند نام و آدرس کلیه پذیره نویسان، افسران، مدیران و سهامدارانی که 10٪ یا بیشتر از سهام موجود فعلی دارند.
  8. نظر حقوقی در مورد لیست ها
  9. کپی از سند پذیره نویسی

قیمت ثابت و باند قیمت IPO

عرضه اولیه سهام با قیمت ثابت، به قیمت انتشاری که برخی از شرکت ها برای فروش اولیه سهام خود تعیین می کنند اشاره دارد. یک باند قیمت را می توان به عنوان یک روش تعیین ارزش تعریف کرد که در آن فروشنده یک حد بالا و پایین هزینه را ارائه می دهد، محدوده ای که خریداران می توانند پیشنهادات خود را در آن ارائه دهند. در واقع محدوده باند قیمت، خریداران را راهنمایی می کند.

گزینه Green Shoe

این یک قرارداد پذیره نویسی است که به پذیره نویس اجازه می دهد سهام بیشتری را نسبت به برنامه ریزی اولیه شرکت بفروشد. این گزینه در مواردی اتفاق می افتد که تقاضا برای سهم بیشتر از حد انتظار دیده شود. این به شرکت ناشر اجازه می دهد تا در صورت اشتراک بیش از حد، سهام بیشتری را در بازار ثانویه منتشر کند.

Book Building

فرآیندی که طی آن یک پذیره‌نویس یا یک بانکدار تلاش می‌کند تا قیمتی را که IPO در آن عرضه می‌شود، تعیین کند، Book Building نامیده می‌شود. در این فرایند مقاله ای توسط پذیره‌نویس تهیه می‌شود که در آن پیشنهادهای سرمایه‌گذاران نهادی و مدیران صندوق را برای تعداد سهام و قیمتی که مایل به پرداخت هستند ارائه می‌کند. هنگامی که یک ایده ساخته و باند قیمت تعیین شد، پذیره نویس یا بانکدار قیمت IPO را تعیین می کند. سهام شرکت ناشر به مدت سه روز معاملاتی برای پذیره نویسی باز است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا