تازه های صرافیدانشنامه ارز دیجیتال

صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) چیست؟ درباره این صرافی چه چیزهایی باید بدانیم؟

پنکیک سواپ (PancakeSwap) یکی از صرافی های Dex (غیر متمرکز) معروف در جهان می باشد. این صرافی بر روی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) ارائه شده و این امکان را برای شما فراهم می کند که توکن های زیادی را بدون نیاز به ثبت نام و احراز هویت معامله کنید.

اگر شما هم به دنبال یک صرافی غیر متمرکز هستید تا بدون ریسک بلوکه شدن سرمایه، در بازار ارزهای دیجیتال معامله کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله به معرفی کامل صرافی PancakeSwap و ویژگی های این صرافی می پردازیم.

معرفی صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)

PancakeSwap یکی از معروف ترین و محبوب ترین صرافی های غیر متمرکز فعلی است. این صرافی در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) روی بستر بایننس اسمارت چین راه اندازی شد. در شروع کار کدهای پنکیک سواپ فورکی از کدهای نسخه دوم صرافی UniSwap بودند.

با فاصله کمی بعد از راه اندازی Pancakeswap، این صرافی با اقبال عمومی همراه شد و در مهر ماه همان سال، موفق به جذب 10 میلیون دلار از صندوق شتاب دهنده زنجیره هوشمند بایننس گردید. همچنین در کمتر از دو سال، توکن این صرافی با نام CAKE، بالای سه میلیون درصد رشد کرد.

یکی از دلایل اصلی موفقیت این صرافی، استفاده از بستر مقیاس پذیر بایننس اسمارت چین بود. چرا که قبل از روی کار آمدن PancakeSwap، تعداد زیادی صرافی DEX روی اتریوم ایجاد شدند که متاسفانه تمام آن ها درگیر مشکل مقیاس پذیری ضعیف این بلاک چین بودند.

یکی از ویژگی های محبوب در صرافی های غیر متمرکز، ناشناس بودن آن هاست. تیم توسعه دهنده پروژه پنکیک سواپ نیز کاملا ناشناس هستند. البته دو نفر از توسعه دهندگان ارشد این پروژه با نام های مستعار سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. اگر چه تیم سازنده ناشناس هستند، اما این پلتفرم توسط چندین شرکت امنیتی برجسته بلاک چین از جمله Certik و Slowmist مورد بررسی قرار گرفته است. پلتفرم پنکیک سواپ Open source (منبع باز) است و تمامی کدهای آن در دسترس عموم قرار گرفته اند.

هدف از ارائه پنکیک سواپ این بود که کاربران بتوانند بدون نظارت نهاد خارجی، به معامله بپردازند. البته پایین آوردن هزینه تراکنش ها و عدم نیاز به جابجایی دارایی از کیف پول شخصی، از دیگر اهداف پنکیک سواپ بود که به نتیجه رسید. خدمات صرافی پنکیک سواپ تنها به ترید و مبادله ارز محدود نمی شود. این صرافی بخش هایی همچون NFT، عرضه اولیه ارزها، لاتاری و… نیز ارائه داده است که تمام آن ها را در ادامه توضیح می دهیم.

معرفی صرافی پنکیک سواپ
پنکیک سواپ یک صرافی غیر متمرکز، برای تبدیل و سواپ توکن های BEP20 روی بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) است.

طرز کار صرافی PancakeSwap

طرز کار صرافی پنکیک سواپ با صرافی های دیگری از جمله بایننس که برای انجام معاملات از اردر بوک استفاده می کنند، متفاوت است. در این صرافی از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) استفاده می شود. AMM مخفف Automated Market Maker می باشد.

در این روش از استخرهای نقدینگی برای معاملات کمک گرفته می شود. افراد جفت ارز انتخابی خود را در فضایی تحت عنوان استخر نقدینگی سپرده می کنند و در ازای آن پاداش (توکن اختصاصی صرافی) کسب می کنند. وقتی فردی ارزی را در استخر نقدینگی سپرده می کند در واقع نقدینگی لازم برای معاملاتی که در صرافی انجام می شود را، فراهم می نماید. بنابراین زمانی که معامله انجام شود، قسمت بیش تری از کارمزد معامله، به افراد تأمین کننده نقدینگی تعلق می گیرد.

سیستم AMM با استفاده از الگوریتم هایی، قیمت جفت ارزهای موجود در استخرها را مشخص می کند. همچنین اختلاف قیمت در صرافی ها را نیز کنترل می کند. قراردادهای هوشمند نقش واسطه را در این بین ایفا می کنند.

مزایای صرافی پنکیک سواپ

  • اکثر صرافی های متمرکز، احراز هویت را برای کاربران خود اجباری کرده اند. در صرافی های غیر متمرکز از جمله پنکیک سواپ، هیچ گونه نیازی به احراز هویت و یا دادن اطلاعات شخصی نیست.
  • پنکیک سواپ رمز ارز اختصاصی خود را دارد. در این صرافی کاربران می توانند با شرکت در استخرهای syrup یا استخرهای نقدینگی، به عنوان پاداش، از پنکیک سواپ توکن های اختصاصی اش را دریافت کنند.
  • صرافی پنکیک سواپ با استفاه از الگوریتم بایننس اسمارت چین سرعت تراکنش ها را بالا برده است.
  • کارمزد تراکنش در صرافی PancakeSwap بسیار پایین است.
  • از کیف پول های متنوعی پیشتیبانی می کند.
کیف پول هایی که توسط صرافی پنکیک سواپ پشتیبانی می شوند.
کیف پول هایی که توسط صرافی پنکیک سواپ پشتیبانی می شوند.
  • در پنکیک سواپ نیازی نیست که دارایی تان را به کیف پول صرافی منتقل کنید. بلکه دارایی تان در کیف پول شخصی تان قرار دارد و شما مستقیماً کنترل توکن های خود را در دست دارید. با اتصال کیف پول شخصی تان به صرافی، می توانید معاملاتتان را انجام دهید.
  • سرورهای PancakeSwap در سراسر جهان پخش هستند. این موضوع به کاهش خطر خرابی سرور، حملات DDOS و سایر حملات هکرها کمک می کند.
  • PancakeSwap دومین صرافی غیرمتمرکز محبوب (بعد از UniSwap) می باشد که روزانه بیش از 1 میلیارد دلار معامله در آن صورت می گیرد.

معایب صرافی پنکیک سواپ

با وجود تمام مزایایی که صرافی PancakeSwap داشت، این صرافی چند ایراد نسبتا مهم دارد. از آنجایی که اعتماد و علاقه مندی کاربران به صرافی های متمرکز همچنان زیاد است، هنوز هم حجم تراکنش های صرافی های متمرکز بسیار بالاتر از صرافی های غیرمتمرکز است. یکی از اصلی ترین معایب این صرافی پشتیبانی از تعداد کمی از ارزهای دیجیتال است. این در حالی است که صرافی های متمرکزی مثل بایننس ارز های دیجیتال بسیار زیادی را پوشش می دهند. همچنین برای اینکه معامله ای انجام شود، حتما باید توکن درخواستی، در استخر نقدینگی موجود باشد؛ در غیر این صورت خرید انجام نخواهد شد.

استخر نقدینگی در صرافی
برای اینکه بتوانید معامله ای انجام دهید، حتما باید استخر نقدینگی در جفت ارز مورد تقاضای شما خالی نباشد.

ارزهای موجود در صرافی

همانطور که قبل تر هم توضیح دادیم، پنکیک سواپ روی اسمارت چین بایننس راه اندازی شده است. پس فقط توکن های استاندارد BEP-20 را به یکدیگر تبدیل می کند. شما نمی توانید با پنکیک سواپ توکن های شبکه های دیگری مانند ترون یا اتریوم را به یکدیگر تبدیل کنید. همچنین نمی توانید توکنی غیر از استاندارد BEP-20 را در استخر پنکیک سواپ سپرده گذاری کنید.

توکن CAKE و نقش آن در صرافی PancakeSwap

توکن cake توکن اختصاصی صرافی پنکیک سواپ PancakeSwap است که الگوریتم مورد استفاده در آن نیز بایننس اسمارت چین BSC می باشد. با استفاده از توکن cake می توان در حاکمیت این صرافی شرکت کرد. دسترسی به امکانات صرافی پنکیک سواپ از طریق توکن اختصاصی آن میسر می شود. همچنین پاداش تأمین کنندگان نقدینگی نیز از طریق توکن cake پرداخت می شود. برای به دست آوردن توکن cake می توان از روش هایی مانند خرید از صرافی، کشت سود در فارم های پنکیک سواپ، سپرده گذاری در استخر های syrup و یا برنده شدن در لاتاری صرافی پنکیک سواپ استفاده کرد.

برای ارز دیجیتال CAKE هارد کپ تعیین نشده است، به این معنی که حداکثر تعداد عرضه مشخصی وجود ندارد. از نظر مارکت کپ، این ارز دیجیتال جزو 100 ارز برتر بازار کریپتوکارنسی ها می باشد.

امکانات و خدمات صرافی Pancakeswap

صرافی Pancakeswap خدمات متنوعی به کاربران ارائه می دهد که در ادامه مهم ترین آن ها را معرفی می کنیم.

مبادله (Swap)

در این بخش کاربران می توانند توکن های BEP-20 را به یکدیگر تبدیل کنند.

بخش تبدیل ارزها در صرافی
بخش تبدیل ارزها در صرافی

سفارش محدود (Order Limit)

پنکیک سواپ امکان ثبت سفارش لیمیت را برای کاربران خود فراهم کرده است. در این روش کاربران می توانند همانند صرافی های متمرکز، سفارشی به مبلغ دلخواه ثبت کنند و در صورت رسیدن قیمت به آن سطح، سفارش آن ها اجرا و پر خواهد شد.

معاملات (Perpetual)

این ویژگی به کاربران این امکان را می دهد تا با اهرم حداکثر ۲۰۰ برابری، به معامله ارزها در بازار فیوچرز بپردازند.

تامین نقدینگی (Liquidity)

در این بخش می توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز، از پاداش هر مبادله به ازای سهم تان از کل نقدینگی استخر بهره مند شوید. پس از تامین نقدینگی در هر استخر، به شما توکن نقدینگی (LP Token) داده می شود که نمایانگر سهم شما از نقدینگی استخر است. برای برداشت نقدینگی، باید توکن نقدینگی را تحویل دهید و اصل توکن ها به همراه سهم کارمزد خود را دریافت نمایید.

فرض کنید دو توکن ALPHA و BNB را در استخر نقدینگی ALPHA/BNB واریز می کنید و توکن های LP را دریافت می کنید. حال می توانید بخشی از کارمزد تراکنش های پرداخت شده، توسط معامله گران را دریافت کنید. بعد از آن می توانید توکن های LP خود را دریافت کنید و آن ها را در مزرعه ای مناسب برای کسب توکن های CAKE بگذارید.

استیک ارز

استیکینگ ارز دیجیتال CAKE در استخرهای SYRUP پاداش به همراه دارد. شما با واریز مقداری وجه، توکن های LP را دریافت کرده و سپس از طریق آن ها به فارم رمز ارز کیک می پردازید. حالا در این مرحله، با استیک توکن CAKE، توکن های دیگری را از طریق استخرهای استیکینگ ویژه کسب می کنید.

بزرگترین استخر استیکینگ ارز مخصوص ارز CAKE است که با استیک آن، خود توکن CAKE را دریافت می کنید. البته امکان دریافت توکن های دیگر نیز وجود دارد. با مراجعه به صفحه مربوط به استیک ارزها، به لیستی از ارزهایی که می توانید سپرده کنید دسترسی خواهید داشت.

هنگام استیک در استخر، باید مدت زمان قفل کردن موجودی را مشخص کنید. این زمان از یک هفته تا یک سال قابل انتخاب است. طبیعتا هر چه مدت زمان بیشتری سرمایه خود را قفل کنید، سود در نظر گرفته شده بیشتر می شود. توجه کنید که تا پیش از اتمام قفل، نمی توانید اصل و سود ارز خود را خارج کنید. تنها کاری که در این زمان می توانید انجام دهید این است که میزان ارز خودتان را اضافه کنید یا اینکه بازه زمانی استیک را افزایش دهید.

لاتاری

صفحه لاتاری Pancakeswap
صفحه لاتاری در صرافی Pancakeswap

امکان شرکت در بخت آزمایی در صرافی پنکیک سواپ وجود دارد. هر دوره لاتاری 6 ساعت طول می کشد و هزینه هر بلیط آن 10 واحد ارز دیجیتال CAKE است. این لاتاری شامل یک عدد 4 رقمی تصادفی از اعداد بین 1 تا 14 (مثلا 3-4-8-12) می باشد. برای برنده شدن در لاتاری (50 درصد کل استخر لاتاری)، باید ارقام روی بلیت شما با 4 رقم بلیط برنده و همچنین جای آن اعداد یکی باشد.

اگر دو یا چند عدد در بلیط برنده شما با اعداد موجود در بلیط برنده مطابقت داشته باشد، همچنان می توانید جوایزی کسب کنید. با این حال، این اعداد باید به همان ترتیب اعداد موجود در ترکیب برنده باشند.

کسب توکن های NFT در صرافی پنکیک سواپ

در پلتفرم پنکیک سواپ امکان برنده شدن توکن های NFT خاص وجود دارد. اگر شما به عنوان برنده یک توکن غیر مثلی انتخاب شوید، امکان ترید آن با رمز ارز کیک وجود دارد. برای این کار باید وارد صفحه NFT پنکیک سواپ شده و شانس خود را امتحان نمایید. برندگان به صورت تصادفی انتخاب خواهند شد.

عرضه اولیه مزرعه (IFO)

پنکیک سواپ به کاربران اجازه می دهد تا پیش از راه اندازی عمومی پروژه ها، در توکن های آن ها سرمایه گذاری کنند. در این حالت، کاربران طی IFO، توکن های CAKE یا BNB خود را با توکن های پروژه Initial Farm Offering مد نظر تبادل می کنند.

در این جریان، نیمی از کل وجوه توکن CAKE سوزانده می شود. این کاز یک مکانیزم ضد تورمی برای ارز دیجیتال این صرافی می باشد.

اطلاعات (INFO)

در این بخش می توانید از حجم معاملات صرافی و میزان موجودی توکن ها و استخرهای نقدینگی و آخرین تراکنش ها اطلاعات کسب کنید. این اطلاعات می تواند به شما در پیدا کردن پرسودترین جفت ارزها برای تامین نقدینگی کمک کند.

جمع بندی

صرافی پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است. یعنی تحت مدیریت شخص یا نهاد خاصی نیست. در این پلتفرم سرمایه گذاران می توانند بدون محدودیت، به معامله بپردازند. در صرافی پنکیک سواپ خبری از ثبت نام و احراز هویت (KYC) نیست. در نتیجه تریدرهای ایرانی نیز می توانند مانند سرمایه گذاران سراسر جهان، بدون دغدغه از این پلتفرم استفاده کنند.

از مهم ترین ویژگی های پنکیک سواپ، داشتن کارمزد تراکنش پایین و تایید سریع تراکنش ها می باشد. علاوه بر این، صرافی PancakeSwap طیف گسترده ای از قابلیت ها را فراهم کرده است که راه های مختلفی را برای کسب درآمد کاربران ارائه می دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا