بازی و متاورس

معرفی بزرگترین شرکت هایی که تا کنون ورود آنها به متاورس تایید شده است

در حال حاضر یکی از داغ ترین واژه ها در بازار جهانی فناوری متاورس است. متاورس همچنین در بازار ارزهای دیجیتال نیز غوغای بزرگی ایجاد کرده است. شرکت های فعال در متاورس به دنبال ایده های نوآورانه برای توسعه هستند، تا بتوانند بستر بهتر و جذاب تری برای متاورس فراهم کنند.

در مقاله ای تحت عنوان متاورس چیست؟ به معرفی متاورس و اهداف و مسیر پیش روی آن پرداختیم. در واقع متاورس دنیایی مشابه دنیای امروزی مان، اما در بستر تکنولوژی می باشد. طبیعی است که برای راه اندازی چنین ایده بزرگی، نیاز است که شرکت های بزرگ در حوزه تکنولوژی دست به دست هم بدهند، تا بستر قوی تری برای شروع کار فراهم شود.

در این مقاله می خواهیم با مهم ترین شرکت هایی که به حوزه متاورس ورود کرده اند آشنا شویم. فعالیت برخی از این شرکت ها در زمینه متاورس، از سال ها قبل آغاز شده است.

شرکت Google

شرکت گوگل یکی دیگر از مواردی است که می تواند گام های بزرگی در جهت موفقیت متاورس بردارد. مدیرعامل این شرکت در یکی از مصاحبه های خود توضیح داد که Metaverse در حال تکامل بوده و واقعیت افزوده تاثیر زیادی روی آن خواهد داشت.

در حال حاضر Google با ارائه عینک خود، تجربه زیادی را در زمینه واقعیت افزوده کسب کرده است. در اواخر سال 2021، گوگل دپارتمان های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) خود را در تیم جدیدی از آزمایشگاه های گوگل سازمان دهی کرد. تمرکز اصلی گوگل بر روی اتصال ما از طریق آواتارهایی است که ترکیبی از شخصیت های دنیای واقعی و مجازی باشند.

Microsoft

در دوران کرونا مشاغل زیادی از بین رفتند و مشاغل حوزه فناوری، تجربه جدید و متفاوتی از دور کاری را تجربه کردند. مایکروسافت به دنبال توسعه این ویژگی در متاورس می باشد. شرکت Microsoft اعتقاد دارد که Metaverse را در زمینه کسب و کار، به خصوص مشاغل حوزه فناوری متحول کند. مایکروسافت به دنبال پیاده سازی برنامه ای است که تجربه داشتن دفتر مجازی را به ارمغان بیاورد. این برنامه روی دستگاه های استاندارد و هدست های VR در دسترس خواهد بود.

در این فضا افراد تیم، یک آواتار مجازی دارند و با آن می توانند به تمام فعالیت های معمول خود در دنیای واقعی بپردازند. این پروژه Mesh for Microsoft Teams نام دارد.

شرکت مایکروسافت در متاورس
مایکروسافت به دنبال توسعه شرکت ها و مشاغل در متاورس می باشد.

META

فیسبوک یکی از شرکت های بزرگ فناوری با زیرساخت های بسیار قوی می باشد. این شرکت اخیرا نام خود را به Meta تغییر داده است. این تغییر نام نشان از اهداف گسترده فیسبوک در رابطه با پروژه های متاورسی دارد.

متا در حال حاضر اقداماتی از قبیل توسعه پلتفرم ها و پروژه هایی نظیر پیام رسانی در واقعیت مجازی (VR Messaging)، پروژه کامبریا (هدست واقعیت مجازی انحصاری فیسبوک با نام Oculus Quest VR) و بازار هورایزن (مکانی برای معاوضه کالای دیجیتال توسط خریدار، فروشنده و سازنده کالا) را انجام داده است.

BOEING

بوئینگ در پی اجرایی کردن استراتژی جاه طلبانه خود برای یکسان سازی طراحی، تولید و عملیات هواپیمایی، در اکوسیستم متاورس است. این شرکت تولید هواپیما، به دنبال تولید هواپیماهای بی عیب و نقص با کمک گرفتن از طراحان و مهندسان در سراسر جهان، بدون محدودیت زمانی و مکانی است. در این پروژه طراحان می توانند در فضای سه بعدی پروژه های خود را پیش ببرند. این کار با کمک گرفتن از هدست های هولولنز صورت خواهد گرفت.

هدف اصلی بوئینگ برای سرعت بخشیدن به این سرمایه گذاری، جلوگیری از مشکلات تولیدی در آینده، از جمله نقص های ساختاری است که در سال های گذشته هواپیماهای ۷۸۷ آن را، تحت تأثیر قرار داده بود.

گفته می شود که بیش از ۷۰ درصد مشکلات کیفی در بوئینگ، به مشکل طراحی بر می گردد. بوئینگ بر این باور است که برای عرضه یک هواپیمای جدید به بازار با کمک متاورس، کم تر از 5 سال زمان نیاز دارد.

DYSON

دایسون یک برند لوازم خانگی لوکس بریتانیایی است که فضایی به نام Dyson Demo VR را در متاورس ایجاد کرده است. دایسون در این فضا به تست و توسعه محصولات خود می پردازد.

کاربران می توانند از طریق پلتفرم های مجازی در نمایشگاه های دایسون حاضر شوند و از محصولات بازدید کنند. محصولاتی از جمله سشوار و حالت دهنده های موی Dyson می توانند توسط مشتریان در پلتفرم مجازی دایسون تست شوند. در صورتی که محصول تست شده مورد پسند واقع شد، می توان آن را در دنیای واقعی سفارش داد.

شرکت های حاضر در متاورس

Epic Games

Epic Games یکی از توسعه یافته ترین پلتفرم های مبتنی بر متاورس امروزی را دارد؛ Fortnite . چیزی که در ابتدا قرار

Epic Games  یکی از توسعه یافته ترین پلتفرم های مبتنی بر متاورس امروزی را دارد. بازی Fortnite در ابتدا قرار بود که یک بازی جذاب باشد اما تبدیل به پلتفرم اجتماعی گسترده ای شد که بیش از 350 میلیون کاربر در آن فعالیت می کنند. رویدادهای مجازی این پلتفرم بسیاری از برندها، مشاهیر، مشارکت ها و رویدادها را در بر می گیرد. در این پلتفرم رویدادهایی از جمله جشن، کنسرت و سمینار برگزار می گردد.

Epic Games قصد دارد تا 3D، AR و VR قابل دسترس تری بسازد و پلتفرم فعلی اش را بیش از پیش گسترش دهد. شرکت های زیادی از جمله سونی، Lego، ناسا و… در این شرکت برای پیاده سازی ایده هایشان سرمایه گذاری کرده اند.

NIKE

نایکی به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تولید و توزیع کفش رسما ورود خود به حوزه متاورس را اعلام کرده است. این شرکت برای ورود به متاورس شرکت مجازی RTFKT که تولید کننده انواع کتانی مجازی می باشد را خریداری کرده است. این شرکت قصد دارد ارتباطات مجازی خود را در متاورس با ورزشکاران، تولید کنندگان لوازم ورزشی، شرکت های حوزه خلاقیت، سرگرمی و بازی گسترش دهد.

فضای دیجیتال جدید نایکی که در متاورس ایجاد شده استNIKELAND  نام دارد و در آن اعضا می توانند با آواتار خود از محصولات ویژه استفاده کنند. نایکی لند در حال حاضر برای کاربران Roblox رایگان است و حتی بازی های خاصی مثل The Floor Is Lava ،Tag و Dodgeball را روی پلتفرم خود ارائه می دهد.

ADIDAS

برند آدیداس نیز یکی دیگر از برندهای ورزشی است که اخیرا راه اندازی مجموعه NFTهای خود را اعلام کرده است. این شرکت با سرمایه گذاری در متاورس و پیوستن به آن، دنیای جدیدی از ترکیب محصولات فیزیکی و مجازی ایجاد کرده است. کاربران می توانند به راحتی با استفاده از پلتفرم متاورسی آدیداس، در بین محصولات این شرکت گشت و گذار کرده و خریدهای خود را انجام دهند.

TENCENT

شرکت تنسنت (Tencent) از بزرگ ترین و معروف ترین شرکت های سازنده بازی های ویدئویی است. تنسنت مالک WeChat و Tencent QQ است. هر دوی این نرم افزارها نقش مهمی در توسعه متاورس دارند. تنسنت شامل قسمت های مختلفی اعم از بازی، تجارت الکترونیک، پخش موسیقی، فیلم و موارد دیگر است. در حال حاضر نیز پروژه های بسیاری در حال انجام دارد.

در حال حاضر Tencent بیش ترین تمرکز خود در دنیای متاورس را بر روی اجرای کنسرت های مجازی گذاشته است. در 31 دسامبر سال گذشته، Tencent اولین کنسرت مجازی چین در متاورس را برگزار کرد. این کنسرت با نام TMELAND در جشن سال نو برگذار شد و بیش از 1.1 میلیون طرفدار در طول مدت اجرا به آن پیوستند.

از دیگر اقدامات Tencent برای پیشبرد هدف جدیدش می توان به خرید شرکت کنسرت انیمیشن Wave مستقر در لس آنجلس اشاره کرد. این شرکت از فناوری موشن کپچر برای ایجاد کنسرت های واقعیت مجازی استفاده می کند.

Hyundai

شرکت هیوندای موتور، مدتی قبل، از راه اندازی Mobility Adventure خبر داد. طی نمایشگاه CES ۲۰۲۲ این شرکت خودروسازی کره ای از سامانه ای صحبت کرد که در آن، از واقعیت مجازی کمک گرفته می شود. این سامانه بر بهبود فرآیندهای توسعه خودرو با استفاده از فناوری واقعیت مجازی، تمرکز کرده است و با توسعه متاورس بر ویژگی های خاص و جذاب آن خواهد افزود.

هیوندای موتور از یک سامانه ارزیابی طراحی با استفاده از واقعیت مجازی، در دفتر مرکزی طراحی خود استفاده می کند. این فناوری تیم های طراحی و مهندسی را قادر می سازد تا ارزیابی های کیفیت خودرو و فرآیندهای تایید توسعه را انجام دهند.

از طریق اجرای کامل فرآیندهای توسعه مجازی در سراسر توسعه، هیوندای کاهش 20 درصدی در زمان توسعه خودرو و کاهش 15 درصدی در هزینه های توسعه سالانه را پیش بینی کرده است. افزون بر کاهش هزینه های توسعه، انتظار می رود این فناوری های مجازی جدید، سودآوری را نیز افزایش دهد.

ایده های دیگر شامل یک کارخانه هوشمند است که در آن انسان ها، خارج از کارخانه و از راه دور، ربات هایی را که با ماشین ها و محصولات داخل کارخانه تعامل دارند، کنترل می کنند.

هیوندای

NVIDIA

NVIDIA یکی از دیگر شرکت های معروفی است که کار خود را در حوزه Metaverse شروع کرده است. شرکت آمریکایی Nvidia اعلام کرد که پلتفرم شبیه ساز دنیای مجازی و طراحی ۳ بعدی خود به نام Omniverse  را به صورت رایگان برای استفاده هنرمندان و طراحان عرضه کرده است. نسخه آزمایشی Omniverse  در اوایل سال ۲۰۲۱ عرضه شد و به گفته NVIDIA  بیش از ۱۰۰,۰۰۰ بار دانلود شده است.

این پلتفرم قادر است دنیاهای طراحی سه بعدی مستقل را که اغلب با ابزارهای ناسازگار ساخته شده اند، به یک صحنه مجازی مشترک متصل کند. Nvidia اعلام کرد گسترش امنی ورس با ویژگی های جدیدی مثل ابزار همکاری در فضای ابری، کانکشن های جدید، افزونه ها و کتابخانه ها توسط شرکای تجاری NVIDIA ساخته شده است.

جمع بندی

شرکت های زیادی تا کنون ورود خودشان را به حوزه Metaverse اعلام کرده اند. شرکت های مطرحی که در این مقاله معرفی کردیم کار خود را در متاورس شروع کرده اند. علاوه بر این شرکت های Decentraland ، Roblox ،Binance ،Gucci ،Amazon ،Unity Software و Diseny نیز ورود خود را به متاورس اعلام کرده اند. قطعا به زودی بیزینس های دیگری نیز نسبت به ورود به این فضا، احساس نیاز خواهند کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا