اخبار

بیت کوین متولد شد! / سیزدهمین سالگرد بیت کوین در 1 نوامبر 2021

بیت کوین سیزدهمین سالگرد تولد خود را در میان همه گیری یک بیماری جهانی، نگرانی ها از تورم و پذیرش فضای ارزهای دیجیتالی توسط مردم، جشن می گیرد. سیزده سال پیش، ساتوشی ناکاموتو سندی را منتشر کرد که یک بازار تریلیون دلاری توسط آن ایجاد شد. اکنون پس از گذشت سال‌ها، وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم می توانیم درک کنیم که بیت کوین تا کجا ها پیش رفته است.

وایت پیپر ساتوشی ناکاموتو

وایت پیپر ساتوشی در 31 اکتبر 2008 با عنوان “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر” توسط سیستم ایمیل رمزنگاری شده Metzdow منتشر شد. مقاله ناکاموتو با پیامی همراه بود که می‌گفت:

من در حال کار بر روی یک سیستم جدید هستم. سیستم نقدی الکترونیکی که کاملاً نظیر به نظیر و بدون نیاز شخص ثالث و قابل اعتماد است.

این سند 9 صفحه ای به طور عمیق راه حل جلوگیری از هزینه های مضاعف را از طریق نود ها توضیح می دهد که “پذیرش بلوک های معتبر را با کار بر روی گسترش آنها و رد بلوک های نامعتبر با امتناع از کار بر روی آنها بیان می کند.” در این وایت پیپر، اصطلاح استخراج هرگز استفاده نشده است، به جای آن، ناکاموتو به این فرآیند به عنوان “تولید” اشاره می کند.

وایت پیپر بیت کوین
وایت پیپر بیت کوین

اولین پاسخ به وایت پیپر

در 2 نوامبر 2008، جیمز A. Donald اولین کسی بود که به این سند پاسخ داد. وی خاطرنشان کرد:

ما بسیار به چنین سیستمی نیاز داریم، اما آنطور که من سیستم شما را درک می کنم، به نظر نمی رسد که به اندازه مورد نیاز کارایی داشته باشد.

ساتوشی در جواب به دونالد گفت:

الگوریتم اثبات کار راه‌ حلی برای مشکل همگام‌سازی و دانستن دیدگاه مشترک جهانی بدون نیاز به واسطه ها است.

از زمان راه اندازی، وایت پیپر بیت کوین به بیش از 30 زبان ترجمه شده است و 17201 بار در مقالات دانشگاهی ذکر شده است. جک دورسی، مدیر عامل توییتر، از وایت پیپر به عنوان اثر مهم یاد کرد و گفت:

وایت پیپر بیت کوین یکی از مهم ترین آثار علوم کامپیوتر در 20 یا 30 سال گذشته است.

در آن زمان وایت پیپر ساتوشی با استقبال چندانی روبرو نشد و فقط تعداد کمی از مردم نظرات و نگرانی های خود را راجع به این قضیه به اشتراک گذاشتند. اما پس از گذشت تقریبا 1 سال بیت کوین اولین تراکنش تجاری خود را انجام داد.

رشد بیت کوین در طول 12 سال

اولین بیت کوین در 3 ژانویه 2009 پس از انتشار وایت پیپر استخراج شد. امروزه BTC به یکی از قوی ترین رمزارزهای جهان تبدیل شده است. تنها در طول 12 سال، ارزش بیت کوین بیش از 2 تریلیون درصد افزایش یافته و ارزش بازار آن بیش از 1 تریلیون دلار است. بیت کوین با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان است. بیت کوین از سال 2010 تاکنون بیش از 2,066,670,000 درصد رشد داشته است و اولین قیمت معاملاتی ثبت شده در بازار صرافی بیت کوین 0.003 دلار بوده است.

سیزدهمین سالگرد بیت کوین و هویت نامعلوم مخترع آن!

کریگ استیون رایت، دانشمند کامپیوتر و تاجر استرالیایی علناً ادعا کرده است که ساتوشی ناکاموتو است. با این حال، ادعاهای او فقط باعث شد تا او چندین در پرونده قضایی به چالش کشیده شود و در نهایت هم نتوانست ثابت کند که ساتوشی است.
در میان ادعاهای او، هویت ساتوشی یک معما باقی مانده است، یک معمای حل نشده در میان جامعه ارزهای دیجیتال. هیچ کس هویت واقعی خالق بیت کوین را نمی داند زیرا او در سال 2010 از صحنه محو شد.گمانه زنی ها در مورد اینکه این فرد کیست ادامه دارد، اما تلاش ها برای یافتن او تا به امروز ناکام مانده است. به همین دلیل است که بسیاری بر این باورند که فرد قبلاً مرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا