دانشنامه ارز دیجیتال

هرآنچه باید درباره سفارش oco یا one cancels the other بدانید.

پلتفرم های معاملاتی از جمله صرافی های ارز دیجیتال، ابزارهایی را در اختیار معامله گران قرار می دهند تا با استفاده از آن ها، معامله گر بتواند استراتژی معاملاتی اش را پیاده سازی کند. ابزارهایی مثل Take Profit، Stop loss و ثبت سفارش OCO از جمله این موارد هستند.

اگر در بازارهای مالی فعالیت می کند به احتمال زیاد با مفاهیمی چون حد سود (Take Profit) و حد ضرر (Stop loss) که پایه های اصلی مدیریت سرمایه هستند، آشنایی دارید. اولین اصل در مدیریت صحیح دارایی بیان می کند که در ابتدا باید تلاش کنید تا سرمایه خودتان را حفظ کنید و در قدم بعدی آن را گسترش دهید. این امر، جز با توجه کردن به اصول و قوانین اساسی مدیریت سرمایه در معاملات، امکان پذیر نخواهد بود.

یک معامله گر زمانی موفق عمل خواهد کرد، که قبل از هر کاری برنامه ریزی کرده و استراتژی خود را مشخص نماید. سپس با تعیین حد سود و حد ضرر برای معاملات خود، نحوه خروج درست از معامله را تعیین کند.

اگر بتوانید به درستی از ابزارهای صرافی که جهت مدیریت معامله ارائه شده اند استفاده کنید، برآیند دوره معاملاتی تان بهبود پیدا می کند. یکی از این ابزارهای مفید، سفارش گذاری با oco است که در ادامه آن را به طور کامل توضیح می دهیم.

oco به مدیریت سرمایه کمک می کند
سفارش گذاری oco به شما در رعایت اصول مدیریت سرمایه تان کمک اساسی می کند.

سفارش oco یا one cancels the other چه نوع سفارشی است؟

اگر با سفارش لیمیت و سفارش استاپ آشنا هستید، باید بگوییم که در واقع شما بدون آنکه بدانید با سفارش oco نیز آشنایی دارید. این سفارش ترکیبی از هر دو سفارش لیمیت و استاپ است؛ به طوری که هم زمان هر دو سفارش فعال می شود، اما فقط یکی از آنها قابل اجرا خواهد بود و سفارش انجام نشده، به محض اجرای سفارش دیگر به صورت خودکار لغو می شود.

معامله گران حرفه ای از سفارش oco معمولاً نزدیک به سطوح حمایتی و مقاومتی و زمانی که امکان شکست سطح وجود دارد استفاده می کنند.

فرض کنید شما bitcoin را روی سطح حمایتی 30 هزار دلار خریداری کرده اید و انتظار دارید با رشد بیت کوین، قیمت حداقل تا نزدیک به 35 هزار دلار افزایش یابد. از طرفی با توجه به وضعیت نوسانی بازار و ترند نزولی حاکم بر آن، این احتمال نیز وجود دارد که این محدوده حمایتی 30 هزاردلاری شکسته شده و با کاهش قیمت تا حوالی 25 هزار دلار، حد ضرر شما که روی 28 هزار دلار قرار دارد، فعال شود.

در این حالت شما می توانید از یک سفارش oco برای تعیین حد سود و حد ضرر خود (به صورت هم زمان) استفاده کنید. با تعیین هم زمان این دو سفارش علاوه بر کسب سود در صورت افزایش قیمت، از ضرر بیش از اندازه در صورت نزول قیمت نیز ایمن می مانید. این سفارش به همین شیوه برای خرید نیز قابل انجام خواهد بود.

سفارش oco برای ضرر و سود
در oco دو احتمال معامله (سود-ضرر) در نظر گرفته شده و برای آن برنامه ریزی می شود.

چرا باید از یک سفارش oco استفاده کنیم؟

همان طور که در ابتدا گفتیم یکی از اولین اصول مدیریت صحیح سرمایه، تعیین درست و به موقع حد سود و حد ضرر است. برخی از معامله گران، همواره با این مسئله روبه رو هستند که در هنگام افزایش قیمت، تمایل خود را به فروش روی حد سودی که از قبل مشخص کرده اند به امید کسب سود بیشتر از دست می دهند. در واقع این افراد دچار طمع در کسب سود می شوند.

یا اینکه با رسیدن قیمت به حد ضرر به امید بازگشت قیمت و رسیدن به حد سود، یا حداقل رسیدن به قیمت خرید، از فروش روی حد ضرر خودداری می کنند. این افراد در نهایت مجبور به فروش در قیمت هایی بسیار پایین تر و با ضرر بیش تر خواهند شد. در واقع این افراد دچار حس ترس از دست دادن پول می شوند.

در این شرایط معامله گران می توانند با گذاشتن یک سفارش oco و تعیین هم زمان حد سود و ضرر و سپردن ادامه مسیر معاملات به سیستم، از ضرری که ممکن است به خاطر احساسات نادرست معامله گری ببینند در امان بمانند.

از طرفی برخی از افراد ممکن است زمان کافی برای بررسی دائم و لحظه به لحظه بازار نداشته باشند و بخواهند بلافاصله بعد از خرید، بر مبنای تحلیل خود حد سود و حد ضرر مشخص کرده و انجام بقیه امور را به سیستم واگذار کنند. سفارش oco به این دسته از افراد نیز کمک خواهد کرد تا از زمان خود به نحو احسنت استفاده کنند.

دسته دیگری از معامله گران حرفه ای وجود دارند که برای انجام معاملات در بازارهای نوسانی (زمانی که قیمت ها به سرعت در حال تغییر هستند و امکان گذاشتن سفارش های خرید و فروش با محدودیت زمانی همراه است)، از سفارش های one cancels the other استفاده می کنند.

زمان استفاده از oco
زمانی که نوسان بازار زیاد است می توانید از سفارشات OCO، برای جا نماندن از حرکت های مدنظرتان، استفاده کنید.

نحوه سفارش گذاری در باکس oco

حالا می خواهیم ببینیم که چه طور می توان یک معامله از بخش سفارش oco ثبت کرد؟ صرافی های مختلفی این امکان را از روش های متفاوتی ارائه کرده اند. در این بخش به معرفی نحوه سفارش گذاری oco یا  one cancels the other در صرافی بایننس می پردازیم:

ابتدا وارد حساب کاربری خود شده و از بخش exchange گزینه basic را انتخاب می کنید تا صفحه معاملات صرافی برای شما باز شود.

در پنجره سفارش گذاری که هنگام ترید در بایننس از آن استفاده می کنید، روی آیکون oco کلیک کنید تا باکس زیر برای شما نمایش داده شود. در این بخش همان طور که مشاهده می کنید در سمت راست اردرهای فروش یا sell order و در سمت چپ اردرهای خرید یا buy order قابل سفارش گذاری هستند.

پنجره اردرهای خرید و فروش در oco
پنجره اردرهای خرید و فروش در سفارش گذاری oco

هر یک از قسمت های مختلف پنجره سفارش oco در بخش سفارش فروش یا سفارش خرید شامل موارد زیر هستند:

لیمیت (Limit)

در بخش Price یا قیمت، شما سفارش لیمیت خود را مشخص می کنید. در سفارش های limit به محض رسیدن قیمت به این اردر، سفارش شما انجام می شود.

استاپ لیمیت (stop-limit)

stop-limit خود از سه بخش stop، limit و Amount تشکیل شده است.

  • Stop: در بخش استاپ (stop) شما قیمتی را مشخص می کنید که با رسیدن به آن، سفارش اصلی شما (که قیمت آن در بخش لیمیت مشخص کرده اید) فعال می شود.
  • Limit: قیمتی که در بخش لیمیت limit قرار می گیرد قیمتی است که سفارش شما با آن انجام خواهد شد. فعال شدن لیمیت به شرط قرار گرفتن قیمت در محدوده استاپ می باشد. یعنی تا وقتی که شرط استاپ برقرار نباشد سفارش لیمیت قابل اجرا نخواهد بود.
  • Amount: مقدار یا Amount در واقع حجم سفارشی است که شما می گذارید. همچنین با انتخاب درصدهایی که پایین باکس حجم قرار گرفته اند، می توانید تعیین کنید که سفارش oco شما با چند درصد از دارایی تان انجام شود.
  • در نهایت باکس مقدار کل یا Total، بعد از تعیین موارد بالا، با ضرب حجم معامله در قیمت یا price، مشخص می کند که ارزش معامله شما چه مقدار خواهد بود. (این بخش توسط صرافی محاسبه و به شما گزارش داده می شود)

فلسفه وجود stop و اختلاف قیمت آن با limit، به دلیل وجود نوسانات بازار در محدوده های مقاومت و حمایت است. محدوده هایی که افراد معمولاً در آن اقدام به خرید و فروش می کنند. وجود این گزینه برای اطمینان از این است که قیمت بعد از رسیدن به قیمت مشخص شده، دیگر بر نمی گردد. اگر با تفاوت سفارش گذاری مارکت و لیمیت آشنایی ندارید لازم است که ابتدا مقاله سفارش مارکت و لیمیت را مطالعه کنید.

مثال:

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، فروش ارز BNB با price یا قیمت 30 هم زمان با سفارش استاپ روی قیمت 20.1 و تعیین لیمیت روی 20 که اندکی پایین تر از قیمت استاپ خواهد بود و تعیین حجم 1 BNB قابل انجام خواهد بود.

توجه داشته باشید که بعد از سفارش گذاری با کنسل کردن هرکدام از سفارش های limit یا stop-limit از بخش سفارش ها، سفارش دیگر هم به صورت خودکار کنسل خواهد شد.

معاملات در پنجره oco
نمونه معامله در پنجره oco

سخن آخر

افراد با روحیات مختلف و سبک معامله گری متفاوتی در بازارهای مالی در حال فعالیت هستند. هر یک از این افراد با توجه به شرایط و استراتژی معاملاتی شان، از ابزارهای گوناگونی بهره می برند. سفارش oco ابزاری است که برای استفاده در محدوده حمایت ها و مقاومت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از سفارش گذاری، شامل تعیین هم زمان دو سفارش محدود (limit) و سفارش استاپ (stop-limit) است که در نقش تعیین هم زمان حد سود و ضرر، برای مدیریت هر چه بهتر معاملات مورد استفاده قرار می گیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا