آینده رمزارزها

آیا سرمایه گذاری در دوج کوین هنوز کاری منطقی است؟

در دو سال اخیر، فضای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با تغییرات زیادی مواجه بوده است. طی این دو سال میم کوین ها و حتی شت کوین ها سودهای بسیار زیادی را عاید خریدارانشان کردند. از طرفی ارزهایی که بنیاد بهتری داشتند به نسبت کمتر رشد کردند. اما در رابطه با دوج کوین شرایط کمی متفاوت تر است. دوج کوین به عنوان یک میم کوین به بازار معرفی شد اما با توجه به استقبال مردم، این ارز در لیست 10 ارز برتر دنیا قرار گرفت. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا سرمایه گذاری در دوج کوین برای چند سال آینده کار منطقی است؟

در این مقاله در رابطه با مزایا و معایب دوج کوین توضیح می دهیم. همچنین بررسی می کنیم که آیا سرمایه گذاری در دوج کوین برای میان مدت و بلند مدت مناسب است یا خیر؟

محبوبیت میم کوین Doge

دوج کوین در سال 2013 به عنوان یک میم کوین به بازار ارز دیجیتال معرفی شد. جکسون پالمر و بیلی مارکوس مالکان این ارز بودند که یک فورک از شبکه لایت کوین ارائه دادند. هدف اصلی آن ها زیر سوال بردن بنیاد بیت کوین و رشد قیمتی آن بود. اما در کمال تعجب این ارز با استقبال زیادی مواجه شد؛ تا جایی که در سال 2021 دوج کوین در لیست ده ارز برتر دنیا قرار گرفت و از آن به بعد همچنان جایگاهش را در لیست ارزهای برتر در سایت CoinMarketCap حفظ کرده است.

اما چه چیزی باعث شد ارزی که بدون هزینه خاص و بدون نقشه راه مشخصی ارائه شده بود ارزشمند شود؟ دلیل اصلی قدرت گرفتن دوج کوین حمایت ایلان ماسک مهندس، مخترع و کارآفرین بزرگی است که در دنیای فناوری نقش مهمی دارد و جزو ثروتمندترین افراد جهان است.

ایلان ماسک در بازه های زمانی مختلف در توئیتر خودش توئیت هایی در رابطه با دوج کوین منتشر می کند. حمایت او از این ارز دلیل اصلی قدرت گرفتن دوج کوین بوده است. برای مثال یکی از تاثیرگذارترین توئیت های او در آوریل ۲۰۲۱ بود که نقاشی از نقاش معروف اسپانیایی “خوآن میرو (Joan Miró) ” با متن “پارس کردن دوج کوین در کره ماه” منتشر کرد.

توئیت معروف ایلان ماسک با نقاشی خوآن میرو
توئیت معروف ایلان ماسک با نقاشی خوآن میرو

مزایا و معایب دوج کوین

توسعه دوج کوین در ابتدا برای کسب درآمد نبود و این ارز صرفا یک جوک محسوب می شد. اما با توجه نشان دادن ایلان ماسک این شرایط تغییر کرد و حتی تیم توسعه دهنده دوج کوین تا حدودی صحبت های خود در رابطه با بی ارزش بودن بازار ارز دیجیتال و دوج کوین پس گرفتند. همچنین تیم فنی دوج کوین در سال 2020 پس از پنج سال، پیشرفت های فنی در کد Dogecoin انجام دادند.

برای خرید دوج کوین و سرمایه گذاری روی این ارز، بهتر است با مزایا و معایب آن آشنا شوید. ویژگی های دوج کوین به صورت موردی عبارتند از:

مزایای Dogecoin

دوج کوین به واسطه ویژگی هایی که دارد محبوبیت زیادی پیدا کرده است. مهم ترین ویژگی ها و مزایای دوج کوین که نظر سرمایه گذاران و تریدرها را به خود جلب می کند عبارتند از:

 • کلید رشد بلند مدت یک ارز دیجیتال، پذیرش است. دوج کوین با توجه به اهمیت رسانه ای که دارد و به واسطه مارکت کپ بالایش، در بین عموم به رسمیت شمرده می شود و طرفداران زیادی دارد. در حال حاضر این ارز جزو ده ارز برتر دنیا قرار دارد.
 • برای موفقیت در هر بازاری، موقعیت یابی یک ضرورت است. از بیت کوین به لطف جایگاهش به عنوان طلای دیجیتال یاد می شود. از طرفی دوج کوین به عنوان بزرگترین و اولین میم کوین بازار ارزهای دیجیتال شناخته شده است. در بازه ای که میم کوین ها و شت کوین ها شروع به رشد می کنند دوج کوین به عنوان رهبر این دسته ارزها، مورد توجه قرار می گیرد.
 • دوج کوین از جمله ارزهایی است که برای خرید و فروش از آن استفاده زیادی می شود. شرکت ها و وب سایت های بزرگی از جمله شرکت خودروسازی تسلا و 20 شرکت مطرح دیگر، دوج کوین را به عنوان درگاه پرداخت خرید خود پذیرفته اند. این موضوع باعث می شود که حجم در گردش دوج کوین بالا باشد.
 • کارمزد تراکنش و انتقال دوج کوین بسیار پایین (۰٫۰۱ دلار) است. این کارمزد ثابت بوده و در تراکنش های بزرگ نیز هزینه انتقال دوج کوین ثابت است.
 • سرعت تراکنش ها در دوج کوین بالا است. نقل و انتقالات در شبکه دوج کوین با سرعت خوبی انجام می شود.
 • در حال حاضر شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام و توئیتر تاثیرگذاری زیادی در امور زندگی افراد دارند. دوج کوین یکی از زنده ترین ارزها در دنیای شبکه های اجتماعی است و توئیت و پست های زیادی در رابطه با آن منتشر می شود. این موضوع محبوبیت این ارز را حفظ می کند.
 • افراد سرشناسی از این ارز حمایت مالی و معنوی می کنند. همین موضوع باعث می شود که دوج کوین همچنان در ذهن افراد بماند.
 • Dogecoin در اکثر صرافی های برتر ارزهای دیجیتال فهرست شده است. این موضوع نشان دهنده تقاضای بالای دوج کوین می باشد.
مزایای دوج کوین

معایب Dogecoin

هر سرمایه گذار باهوشی می داند که هیچ سرمایه گذاری بی خطری وجود ندارد. مانند هر سرمایه گذاری دیگری، Dogecoin نیز دارای ریسک هایی است. آگاهی از این ریسک ها قبل از سرمایه گذاری ضروری است.

 • یکی از بزرگترین اشکالات Dogecoin عرضه زیاد آن است. عرضه دوج کوین نامحدود است و سالانه 5 میلیارد DOGE وارد گردش می شود. این امر باعث می شود که Dogecoin در مقایسه با ارزهایی مثل بیت کوین که عرضه کم و سختی دارند، ریسک بالاتری داشته باشد.
 • تیم فنی دوج کوین نسبت به سایر ارزهای مطرح فعالیت بسیار کم تری دارند. در واقع این ارز از نظر فنی پیشرفت چندانی نداشته است.
 • علاقه سرمایه گذاران به Dogecoin بستگی زیادی به دیدگاه افراد مشهور نسبت به این ارز دارد. برای مثال اگر شخصی همچون ماسک تمام دارایی های Dogecoin خود را بفروشد، این ارز اقبال عمومی اش را به سرعت از دست می دهد.
 • یکی از تاثیرگذارترین موارد بر بنیاد رمز ارز، داشتن بلاکچین مجزا می باشد. متاسفانه دوج کوین بلاکچین مختص به خود را ندارد.
 • توسعه دهندگان دوج کوین در ابتدا وایت پیپری از این ارز ارائه دادند. اما وایت پیپر دوج کوین نه تنها اطلاعات اساسی ندارد، بلکه هیچ توسعه و برنامه پیش روی در این پروژه پیش بینی نشده است.
 • درست است که افراد سرشناسی از دوج کوین حمایت می کنند. اما این توئیت ها دوج کوین را به یک ارز وابسته و پر نوسان تبدیل کرده اند. همانطور که توئیت های خوب دوج کوین را رشد می دهند، به همان نسبت بی اعتنایی به دوج کوین یا اخبار منفی این ارز را به شدت نزولی می کند.

آیا سرمایه گذاری در دوج کوین منطقی است؟

ماهیت بازارهای مالی صعود و نزول می باشد. بازار کریپتوکارنسی در حال حاضر در یک روند نزولی گسترده قرار دارد. با این حال شکل گیری روند صعودی و شکست قله های قیمتی قبلی، چندان دور از انتظار نیست. با توجه به مزایایی که از دوج کوین گفتیم، این ارز یکی از ارزهایی است که می تواند در روند صعودی بعدی رشد خوبی داشته باشد.

هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در دوج کوین باید بررسی کنید که آیا این ارز در حال حاضر برای سرمایه گذاری کردن مناسب است یا خیر؟ تحلیل های فاندامنتال، تکنیکال و تحلیل احساسات سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در دوج کوین ضروری می باشند.

همچنین شما باید به صورت مداوم اخبار مهم مربوط به دوج کوین را از سایت اصلی این ارز و صفحات و سایت های معروف خبری دنبال کنید. نگاه به گذشته قیمت همیشه یکی از بهترین و دقیق ترین راه ها برای یافتن دیدی درست و اصولی برای سرمایه گذاری می باشد. 

قبل از سرمایه گذاری کلان دوج کوین، باید بدانید که این ارز وابستگی زیادی به اخبار و شایعات دارد. در واقع نوسانات قیمت دوج کوین تا حد زیادی وابسته به اقدامات و رخدادهای تصادفی است.

مهم ترین راهکار برای باقی ماندن دوج کوین در رقابت ارزهای برتر برای طولانی مدت، این است که تقاضا برای خرید و نگهداری این ارز بالا بماند و کاربردهای بیش تری برای این ارز ایجاد شود. بهبودهای فنی و فعال بودن تیم توسعه دوج کوین می تواند در آینده این ارز تاثیر بسزایی داشته باشد.

اگر قصد سرمایه گذاری در دوج کوین را دارید، حواستان را جمع کنید. بهترین کار این است که سرمایه تان را تقسیم کرده و بخش مشخصی از سرمایه تان را به خرید دوج کوین اختصاص دهید. داشتن ریسک مشخص می تواند سرمایه شما را از ضررهای بسیار بزرگ حفظ کند.

دلیل رشد دوج کوین
در صورتی که حمایت افراد و سرمایه داران معروف از دوج کوین ادامه دار باشد و تیم فنی آن بهبودهایی بر روی کد پروژه انجام دهند دوج کوین می تواند سقف های قیمتی قبلی را لمس کرده و از آن عبور کند.

نکات مهم سرمایه گذاری در دوج کوین

برای خرید و نگهداری دوج کوین به نکات زیر دقت کنید:

 • برای سرمایه گذاری در دوج کوین بخش مشخصی از سرمایه تان را در نظر بگیرید. داشتن سبد سرمایه گذاری یکی از مهم ترین اقدامات جهت کاهش ریسک و مدیریت سرمایه است.
 • برای سرمایه گذاری در دوج کوین، به حباب بازار دقت کنید. حباب ارز زمانی اتفاق می افتد که ارز مد نظر، قیمتی بیش از ارزش واقعی خود پیدا می کند. در این شرایط همه به امید افزایش قیمت بیش تر سرمایه گذاری می کنند؛ اما ممکن است نتوانید به موقع و قبل از ترکیدن حباب خود را نجات دهید.
 • به هیچ عنوان خرید و فروش احساسی و هیجانی انجام ندهید. برای سرمایه گذاری حتما با تحلیل و بر اساس استراتژی معاملاتی و با در نظر گرفتن مدیریت سرمایه اقدام به خرید نمایید.
 • دوج کوین را از صرافی های معتبر ارز دیجیتال خریداری کنید.
 • اگر دید بلند مدتی نسبت به سرمایه گذاری تان دارید، برای جلوگیری از احتمال هک صرافی یا سرقت اطلاعات اکانت، دارایی تان را به کیف پول منتقل کنید.

جمع بندی

درست است که دوج کوین کار خود را با جدیت شروع نکرد، اما در ادامه سرمایه گذاران زیادی را به خود علاقمند کرد. سرمایه گذاری در دوج کوین هنوز هم می تواند سودآور باشد؛ به شرطی که شما بتوانید در قیمتی مناسب و در زمانی مناسب خرید و فروشتان را انجام دهید. گیر نیفتادن در حباب قیمتی و جلوگیری از خریدهای هیجانی از نکاتی هستند که باید از آن ها اجتناب کنید.

در صورتی که حمایت افراد و سرمایه داران معروف از دوج کوین ادامه دار باشد و تیم فنی آن بهبودهایی بر روی کد پروژه انجام دهند دوج کوین می تواند سقف های قیمتی قبلی را لمس کرده و از آن ها عبور کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا