دانشنامه ارز دیجیتال

آیا سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال سودمند است؟ این کار چه ریسک هایی دارد؟

سرمایه گذاری در بازار  ارز دیجیتال مثل هر نوع سرمایه گذاری دیگری نیاز به تخصص و توانایی دارد. این بازار بسیار جوان بوده و  سرمایه گذاری در آن ریسک ها و فرصت هایی را برای معامله گران ایجاد می کند. برای اینکه بازار کریپتوکارنسی برایتان سودمند باشد، باید پیش نیازهای لازم برای ورود به این بازار را رعایت کرده و ریسک های سرمایه گذاری در آن را بشناسید.

در این مقاله در رابطه با هولد کردن (سرمایه گذاری) در بازار کریپتوکارنسی توضیح می دهیم و ریسک ها، فرصت ها و نکات مهم برای ورود به این بازار را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

دلیل علاقه افراد به سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال

به طور کلی سرمایه گذاری راهی برای دست یابی به سودهای مالی می باشد. از نظر سرمایه گذاران، خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال، راهی برای حفظ ارزش پول به دلیل تورم در کشور ما می باشد. فناوری به کار رفته در ارزهای دیجیتال و رکوردهایی که این بازار در ده سال اخیر به ثبت رسانده است، از دلایل دیگری هستند که این بازار را برای سرمایه گذاری جذاب کرده اند.

بسیاری از افراد سرمایه گذاری کردن را به ترید کردن در بازار رمزارزها ترجیح می دهند. در سرمایه گذاری نیاز به این ندارید که در طول روز به نمودار نگاه کنید و منتظر نقطه ورود یا خروج باشید. بلکه با تحلیل خود اقدام به خرید ارز دیجیتال کرده و این دارایی را برای مدت زیادی نگه داری می کنید.

خطرات و ریسک های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال بازار نوظهوری است که پتانسیل رشد بسیار بالایی دارد. این بازار بین المللی بوده و به هیچ سیاستی وابستگی ندارد. قراردادهای هوشمند در بلاکچین شفاف هستند؛ با این وجود افراد می توانند به صورت ناشناس به تبادل دارایی از هر نقطه دنیا به نقطه ای دیگر بپردازند.

سرمایه گذاری بر روی ارزهای بنیادی
سرمایه گذاری بلند مدت بر روی ارزهای بنیادی می تواند شما را به سودآوری معقولی در بازار رمز ارزها برساند.

درست است که بازار ارز دیجیتال پتانسیل سوددهی بالایی دارد، اما به همان نسبت ریسک ها و خطرات را نیز به همراه دارد. در صورتی که در این حوزه اطلاعات کافی نداشته باشید یا اینکه به صورت اصولی معامله نکنید، احتمال از دست دادن بخش زیادی از دارایی تان وجود دارد.

برخی از مهم ترین ریسک ها و خطرات سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال عبارتند از:

خطر از دست رفتن سرمایه به علت عدم آگاهی

افراد زیادی وجود دارند که تنها به خاطر شنیدن اخبار مثبت در مورد رمزارزها وارد این بازار می شوند. این افراد بدون اینکه به طور کامل در رابطه با ارزها تحقیق کنند، تنها با جو بازار به خرید ارزهایی که محبوبیت پیدا کرده اند می پردازند. شبکه های اجتماعی، شت کوین ها و ارزهای بدون بنیاد را مهم جلوه می دهند و عده ای بدون تحقیق و از روی اعتماد بیجا، اقدام به خرید می کنند.

برخی از بهترین صرافی های خارجی از جمله بایننس ایرانیان را تحریم کرده و در صورت تشخیص آی پی ایران، حساب را بلوکه می کنند. برخی از افراد از حساسیت این موضوعات اطلاع نداشته و با یک VPN رایگان یا بی کیفیت وارد صرافی می شوند. در نتیجه سرمایه شان برای همیشه یا مدتی بلوکه می شود.

عدم رعایت مدیریت سرمایه صحیح و استفاده از اهرم های بالا در معاملات مارجین باعث می شود که ریسک سرمایه گذاری به شدت افزایش یابد. این ها تنها چند مورد از ریسک هایی هستند که از عدم دانش یا تجربه کم می آیند. اگر می خواهید سرمایه گذاری موفقی در بازار ارز دیجیتال داشته باشید، لازم است که قبل از وارد کردن سرمایه اصلی تان، مدتی به آموزش و تمرین در این بازار بپردازید.

نوسان بالا

بر خلاف بازار سهام ایران، اکثر بازارهای بین المللی دامنه نوسان محدود ندارند. در بازار ارزهای دیجیتال، ممکن است ارزی در یک شبانه روز چند صد درصد رشد کند. یا اینکه ممکن است ارزش یک ارز، در یک روز تا صفر یا نزدیک صفر کاهش پیدا کند.

اخبار سیاسی و اقتصادی دنیا بر روی بازار رمز ارزها تاثیر زیادی دارند. اخبار مربوط به درگیری و جنگ بین کشورها، یا شاخص های اقتصادی کشورهایی از جمله ایالات متحده آمریکا، می توانند بازار رمز ارزها را متاثر کنند.

در بازار ارزهای دیجیتال، ممکن است ارزی در یک شبانه روز چند صد درصد رشد کند. یا اینکه ممکن است ارزش یک ارز، در یک روز تا صفر یا نزدیک صفر کاهش پیدا کند.

خطر دستکاری قیمت

بازار ارزهای دیجیتال به نسبت بازارهای بین المللی دیگر از جمله بازار سهام، بسیار کوچک است. این موضوع باعث می شود که امکان دستکاری قیمت و قیمت سازی در این بازار افزایش پیدا کند. نهنگ ها و افرادی که در این بازار سرمایه زیادی دارند می توانند با فروش بخشی از ارزهایشان قیمت را به صورت دستوری پایین آورده و با سیاست خاصی، قیمت را بالا ببرند. البته این موضوع بیش تر در ارزهایی صورت می گیرد که مارکت کپ کمی دارند.

نوع دیگری از تاثیرگذاری بر روی قیمت هیجانات و اخبار نه چندان موثق در شبکه های اجتماعی می باشد. در این روش گردانندگان کانال، زمان مشخصی را برای خرید گروهی یک ارز انتخاب می کنند و با خرید پی در پی، قیمت آن را بالا می برند. اما در واقعیت گردانندگان این گروه ها از قبل مقدار زیادی از ارز انتخاب شده را خریداری کرده اند و درست در زمان اعلام شده که همه اعضای گروه اقدام به خرید می کنند، آن ها ارزهای خریداری شده خودشان را می فروشند و به همین راحتی اعضای کانال سیگنال دهی متضرر می شوند.

هرچه یک ارز دیجیتال محبوبیت بیشتری در بین کاربران داشته باشد و درنتیجه نقدینگی آن بالاتر باشد، احتمال اینکه توسط مردم عادی دچار دستکاری قیمت شود پایین تر می آید.

نبود قانون مشخص

بازار ارزهای دیجیتال با هدف حذف واسطه های دولتی و عدم تسلط نهادها بر روی دارایی مردم به وجود آمد. از آنجا که بازار ارز دیجیتال به هیچ دولت و نهادی متصل نیست، قانون گذاری خاصی هم روی آن صورت نگرفته است. این موضوع باعث می شود که کلاهبرداری و بی قانونی در این فضا افزایش پیدا کرده و افراد نتوانند به صورت قانونی مطالبات خود را پیگیری کنند.

بسیاری از کشورها به دنبال ممنوع کردن این فناوری یا تلاش برای قانون مند کردن آن هستند. اخبار مبنی بر غیر قانونی کردن خرید و فروش ارز در کشورهای پیشرفته، معمولا تاثیرات منفی در بازار ارزهای دیجیتال می گذارد. برای مثال غیرقانونی اعلام کردن ICOها در چین برای جلوگیری از پولشویی، باعث شد که قیمت بیت کوین ۵۰۰ دلار کاهش پیدا کند.

امکان ارائه فورک و تغییر در بلاکچین

گاهی اوقات مشکلاتی در ارز به وجود می آید، یا اینکه توسعه دهندگان آن به تجمیع نظر نمی رسند و تصمیم می گیرند که یک فورک از ارزشان ارائه دهند. ایجاد فورک از ارز دو شبکه جدا در ارز ایجاد می کند. برای مثال در سال 2016، Ethereum یک فورک دائمی در بلاکچین خود ایجاد کرد و در نتیجه این جریان دو ارز ETH و ETC به صورت جداگانه به کار خود ادامه دادند.

این موضوع اغلب اوقات باعث افت شدید ارز می شود و آینده ارز در شرایط ایجاد فورک معمولا نامشخص است. در صورتی که ارزی را خریداری کنید و به صورت اتفاقی فورکی از آن ارائه شود، ممکن است در کوتاه مدت، میانمدت و یا حتی بلندمدت، سرمایه تان در آن ارز به شدت کاهش پیدا کند.

ریسک ریزش شدید قیمت
بازار ارزهای دیجیتال نسبت به اخبار هیجانات زیادی نشان می دهد و معمولا ریزش های سنگینی هنگام اعلام اخبار مهم سیاسی رخ می دهد.

احتمال از دست دادن دارایی به دلیل گم کردن کلید خصوصی

لازمه حضور در بازار ارز های دیجیتال حفظ کد 12رقمی و کلید عمومی و خصوصی کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری است. باید سعی کنیم هنگام استفاده از کیف پول ها، کلید خصوصی را روی یک کاغذ نوشته و در جای امنی نگه داری کنیم. اگر کلید خصوصی گم شود یا از بین برود سرمایه گذار دیگر نمی تواند به دارایی خود در کیف پول دیجیتال اش دسترسی پیدا کند و دارایی از بین خواهد رفت.

از طرفی اگر فرد دیگری به کلید خصوصی اکانت شما دست پیدا کند، می تواند دارایی تان را به سرقت ببرد. به دلیل عدم امکان پیگیری تراکنش ها در بازار ارز های دیجیتال، راهی برای برگرداندن دارایی ها نیست.

مشکلات امنیتی

ارزهای دیجیتال در کیف پول های سخت افزاری یا نرم افزاری نگه داری می شوند. کلاهبرداران و دزدان اینترنتی از طریق روش های همچون مهندسی اجتماعی یا حملاتی از جمله کیلاگر یا تروجان، می توانند دارایی شما را مورد تهدید قرار دهند. کافی است که هکر به کلید خصوصی کیف پول شما دست پیدا کند. در این صورت حساب شما را هک کرده و دارایی کیف پولتان را به سایر حساب ها منتقل می کند.

در صورتی که کاربر نسبت به موارد امنیتی حساب هایش اطلاعاتی نداشته یا سهل انگاری کند، امکان از بین رفتن دارایی وجود دارد.

نکات مهم سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال

برای اینکه در سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال یا هر بازار دیگری موفق باشید باید قبل از هر چیزی دانش خود را در رابطه با آن بازار افزایش دهید. داشتن دانش در بازار رمز ارزها باعث می شود که ریسک فعالیت در این بازار تا حد زیادی کاهش پیدا کند. در رابطه با کیف پول ها، انواع ارزها، گذشته و آینده هر ارز، صرافی مناسب جهت خرید و فروش ارز دیجیتال و… اطلاعات کسب کنید.

نکته مهم بعدی غلبه بر احساسات است. برخی از افراد هنگامی که بازار در حالت صعودی قرار می گیرد هیجان زده می شوند و خرید و فروش های غیر اصولی انجام می دهند. غلبه بر احساسات و معامله گری منطقی یکی از نکات مهمی است که در مسیر معامله گری حرفه ای اهمیت زیادی دارد.

داشتن سبد سرمایه گذاری و مدیریت دقیق سرمایه یکی از مهم ترین نکاتی است که سرمایه گذاران موفق به آن اهمیت زیادی می دهند. به هیچ وجه تمام سرمایه خود را روی یک ارز سرمایه گذاری نکنید. از طرفی حتما مبلغی را برای سرمایه گذاری در نظر بگیرید که از دست دادن آن برایتان دردسرساز نباشد. برخی از افراد به امید سودهای نجومی، بخش زیادی از سرمایه زندگی شان را وارد بازار رمز ارز می کنند و با کم شدن ارزش سرمایه شان، رفتارهای هیجانی و خرید و فروش های اشتباه را در پیش می گیرند.

کسب دانش درباره بازار از ضروریات سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است.
کسب دانش و پیگیری اخبار رمز ارزها، از ضروریات سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است.

روی کدام ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

بازار کریپتوکارنسی در ده سال اخیر رشد بسیار زیادی کرده است و عده ای می خواهند بدانند آیا هنوز هم امکان موفقیت و کسب سود از طریق سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که با وجود رشدهای بسیار بزرگ، هنوز هم پروژه های بزرگ و مهمی وارد این بازار می شوند که چهارچوب اساسی دنیای بلاکچین را تشکیل می دهند. برای مثال NFTها و متاورس جزو پروژه های جدیدتری هستند که هنوز جای رشد زیادی دارند.

با اینکه افق دید مثبتی برای بازار رمز ارزها به چشم می خورد، اما باید توجه داشته باشید که هر ارزی در این بازار مناسب خرید نیست. بیش از 20 هزار کوین و توکن در بازار وجود دارد که در صد زیادی از آن ها پروژه های کلاهبرداری یا غیر معتبر هستند.

اینکه بتوانید ارزهای ارزشمند و آینده دار را تشخیص دهید، موفقیت شما را محتمل تر می کند. سرمایه گذاری بر روی شت کوین ها یا ارزهای پر نوسان شاید در کوتاه مدت باعث سودآوری شود، اما اگر دیدگاه سرمایه گذاری به بازار دارید، به شما توصیه می کنیم که حتما به سراغ ارزهای بنیادی بروید.

به دنبال پروژه هایی باشید که ویژگی متمایز کننده ای ارائه می دهند و وایت پیپر معقولی دارند. قبل از سرمایه گذاری بر روی ارز، آن ارز را از نظر بنیادی و تکنیکال به خوبی تحلیل کرده و در نهایت نسبت به خرید آن ارز اقدام کنید.

سخن پایانی

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای نوظهور و بزرگی است که فرصت های سرمایه گذاری زیادی را در اختیار افراد مختلف قرار می دهد. با این حال ریسک های زیادی هم در پی دارد که می توان با آگاهی و کسب تجربه آن ها را مدیریت کرد. در این مقاله مهم ترین ریسک های مربوط به سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال را برایتان بازگو کردیم، تا اگر شما هم می خواهید وارد این حوزه شوید از این خطرات آگاهی داشته باشید.

با داشتن علم و وارد کردن میزان منطقی از سرمایه، می توانید در بلند مدت و میان مدت از طریق سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال، سود کسب کنید. داشتن مدیریت سرمایه دقیق در سرمایه گذاری را فراموش نکنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا