دانشنامه ارز دیجیتال

رپد اتریوم (WETH‌) چیست و فرآیند رپ کردن اتر چگونه است؟

رپد اتریوم (WETH) توکنی است که به اتر (ETH) متصل شده است. WETH در چندین پلتفرم و برنامه های کاربردی که از توکن های ERC20 پشتیبانی می کنند، استفاده می شود. در حالی که ETH برای پرداخت هزینه تراکنش های شبکه استفاده می شود، عملکرد مشابه توکن های ERC-20 را ندارد.

رپد اتریوم (WETH) چیست؟

اگر از اتریوم استفاده می‌کنید، بیشتر توکن‌هایی که با آن‌ها معامله و سرمایه‌گذاری می‌کنید احتمالاً از استاندارد توکن ERC-20 استفاده می‌کنند. استفاده از این استاندارد فنی به گزینه‌ای محبوب برای برنامه‌های غیرمتمرکز، کیف پول‌ها و پروژه‌ها تبدیل شده است. با این حال، این واقعیت برای تکون بومی اتریوم، (ETH)، مشکل ایجاد کرده است.

اتر از قوانین مشابه با توکن های ERC20 پیروی نمی کند، اما تقاضا برای استفاده از آن در ERC20 DApps نیز وجود دارد. Wrapped Ether راه حل این مشکل است و ممکن است قبلاً با آن برخورد کرده باشید. بیایید ببینیم چرا این ابزار برای سرمایه‌گذاران و دارندگان پروژه‌ها و برنامه‌های کاربردی بسیار مفید است.

تفاوت اتریوم با رپد اتریوم چیست؟

WETH یک توکن ERC20 در اتریوم است که به قیمت اتر (ETH) وابسته است. در حالی که توکن بومی اتریوم، ETH، می تواند برای پرداخت هزینه های گس استفاده شود، WETH نمی تواند. با این حال، WETH دارای طیف وسیع تری از موارد استفاده از ETH است و در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) بسیار محبوب است. MetaMask ،TrustWallet و تقریباً هر کیف پولی در شبکه اتریوم از WETH پشتیبانی می کند.

چرا اتریوم نیاز به رپ شدن دارد؟

در ابتدا، ممکن است گیج کننده به نظر برسد که چرا ما توکنی مانند WETH داریم. اولین چیزی که باید درک کنید این است که همه توکن های موجود در اتریوم از نظر فنی یکسان نیستند. این شبکه به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قوانین و استانداردهای جدیدی را برای ارزهای دیجیتال ایجاد کنند.
یک مثال می تواند فرمت ERC-721 باشد که به ما توکن های غیرقابل تعویض (NFT) می دهد. این توکن ها بسیار متفاوت از توکن های اتر یا ERC-20 عمل می کنند. هنگام ایجاد این دارایی های دیجیتال، توسعه دهندگان فضای زیادی برای سفارشی سازی دارند. بنابراین در حالی که می‌توان از ETH برای پرداخت هزینه‌های گس در اتریوم استفاده کرد، نمی‌توان از ETH در هر DApp استفاده کرد.
اکثر DeFi DApps امروزه توکن های ERC-20 را برای سرمایه گذاری و فرصت های سرمایه گذاری می پذیرند. اگر بخواهیم ETH را به استخر نقدینگی اضافه یا از آن به عنوان وثیقه استفاده کنیم، داشتن آن در نسخه ERC-20 بسیار آسان تر است. این بیشترین سازگاری را در سراسر بلاک چین فراهم می کند و در زمان توسعه قراردادهای هوشمند جدید صرفه جویی می کند.

چگونه اتر را WRAP کنیم؟

فرآیند تولید WETH ساده است، شما ETH خود را به یک قرارداد هوشمند می فرستید که در ازای آن WETH ارائه می کند. این بدان معنی است که تمام WETH ایجاد شده به طور کامل توسط ذخایر ETH پشتیبانی می شود. ETH شما در قرارداد هوشمند قفل شده است و می توان آن را در هر زمان با WETH مبادله کرد. وقتی ETH شما برگردانده شد، قرارداد WETH عرضه شده را می سوزاند.

برای رپد اتر، می توانید مستقیماً با قرارداد هوشمند WETH تعامل داشته باشید، به طوری که ETH شما را می گیرد و کیف پول شما را با WETH با نسبت 1:1 اعتبار می دهد. تبدیل مجدد به تعامل قرارداد هوشمند دیگری نیاز دارد، اما روند تقریباً یکسان است.

با این حال، تعویض توکن دیگری با WETH با استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال بسیار ساده تر است. بیایید ببینیم چگونه می توانید ETH خود را با WETH با استفاده از Uniswap DEX یا مستقیماً از طریق کیف پول Metamask خود تعویض کنید.

فرآیند رپ کردن ETH در Uniswap

  1. Uniswap را باز کرده و کیف پول خود را وصل کنید. مطمئن شوید که اتریوم نیز به عنوان شبکه شما انتخاب شده است.
فرآیند رپ کردن ETH در Uniswap مرحله 1
  1. ETH را در قسمت بالا و WETH را در قسمت پایین انتخاب کنید. اگر روی [Select a Token] کلیک کنید، باید WETH را در بالای لیست ببینید.
فرآیند رپ کردن ETH در Uniswap مرحله 2
  1. مقدار ETH را که می خواهید به WETH تبدیل کنید وارد کنید و روی دکمه [Swap] کلیک کنید.
فرآیند رپ کردن ETH در Uniswap مرحله 3
  1. اکنون باید تراکنش را در کیف پول رمزنگاری خود تأیید کنید. فراموش نکنید که باید هزینه گس نیز بپردازید، بنابراین مطمئن شوید که اتریوم اضافی در دسترس دارید. جزئیات تراکنش را بررسی کنید و روی [تأیید] کلیک کنید.
فرآیند رپ کردن ETH در Uniswap مرحله 4

5. اکنون فقط باید منتظر بمانید تا تراکنش در بلاک چین تایید شود. زمان انتظار به ترافیک فعلی شبکه بستگی دارد. اگر عجله دارید، می‌توانید تراکنش را تسریع کنید (یعنی هزینه‌های بیشتری بپردازید) تا سریع‌تر تأیید شود.

فرآیند رپ کردن ETH در MetaMask

  1. کیف پول MetaMask خود را باز کنید و مطمئن شوید که شبکه شما [Ethereum Mainnet] است. سپس، روی [Swap] کلیک کنید.
فرآیند رپ کردن ETH در MetaMask مرحله 1
  1. در قسمت [Swap to]، WETH را جستجو کنید.
فرآیند رپ کردن ETH در MetaMask مرحله 2
  1. مقدار ETH را که می خواهید مبادله کنید وارد کنید و روی [Review Swap] کلیک کنید.
فرآیند رپ کردن ETH در MetaMask مرحله 3
  1. اکنون متنی را خواهید دید که نرخ تبدیل را نشان می دهد (که باید 1:1 باشد). برای نهایی کردن تراکنش روی [Swap] کلیک کنید.
فرآیند رپ کردن ETH در MetaMask مرحله 4

چگونه اتر را unwrap کنیم؟

همانطور که قبلا ذکر شد، می توانید اتر را به صورت دستی با تعامل با یک قرارداد هوشمند باز کنید. با این حال، تعویض WETH با ETH ساده تر و ایمن تر است. برای انجام این کار، دستورالعمل های قبلی Uniswap یا MetaMask ما را دنبال کنید، اما مطمئن شوید که در حال تغییر از WETH به ETH هستید. همچنین می توانید از Binance برای تبدیل WETH خود استفاده کنید.

  1. به پورتال Binance Convert & OTC بروید. WETH را در قسمت [from] و ETH را در قسمت [to] انتخاب کنید و سپس روی پیش‌نمایش تبدیل کلیک کنید.

2. اکنون جزئیات معامله را خواهید دید. مطمئن شوید که آنها را قبل از پذیرش مبادله تأیید کنید. توجه داشته باشید که بایننس با استفاده از این روش به شما اجازه نمی دهد ETH را با WETH تعویض کنید.

آیا می توانید ETH را روی سایر بلاک چین ها رپ کرد؟

سایر نسخه‌های رپ شده ETH در سراسر بلاک چین‌های اصلی وجود دارد، که قابلیت همکاری ETH را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، استفاده از ETH پیچیده در زنجیره هوشمند BNB (BSC)، به شما امکان می دهد تا در اکوسیستم BSC DeFi ترید کنید یا از WETH استفاده کنید. برای انجام این کار، باید ETH را از بایننس یا صرافی دیگری در کیف پول BSC خود برداشت کنید. قبل از برداشت مطمئن شوید که صرافی شما از تبدیل ETH به WETH پشتیبانی می کند.

چگونه ETH رپ شده همان قیمت ETH باقی می ماند؟

کلید حفظ ارتباط WETH با اتریوم تبدیل پذیری 1:1 آن است. اگر WETH ارزان‌تر بود، مردم آن را می‌خریدند و برای کسب سود آن را به ETH گران‌تر تبدیل می‌کردند. این فرصت تقاضای WETH و در نتیجه قیمت را افزایش می دهد. اگر WETH گران‌تر بود، مردم ETH می‌خریدند و برای فروش آن را به WETH تبدیل می‌کردند و عرضه WETH را افزایش می‌دادند و قیمت آن را کاهش می‌دادند.

با کدام برنامه های DeFi می توانم از WETH استفاده کنم؟

اتریوم دارای بسیاری از برنامه های DeFi برای کاوش است که توکن های ERC-20 را می پذیرند. یک گزینه اضافه کردن WETH به استخر نقدینگی موجود در بورس غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap است. پس از ارائه نقدینگی، شما شروع به دریافت کارمزد از کاربرانی خواهید کرد که توکن های خود را با استفاده از استخر مبادله می کنند. با این حال، از دست دادن دائمی همیشه یک خطر احتمالی است که می تواند منجر به کاهش تعداد توکن های سپرده شده شما شود. استفاده از استخر با حجم نقدینگی بیشتر این ریسک را کاهش می دهد.
همچنین می توانید شروع به وام دادن WETH خود در پلتفرمی مانند Aave کنید. سایر کاربران می توانند توکن های شما را قرض بگیرند، اما ابتدا باید وثیقه ای برای پوشش وام خود ارائه دهند. در ازای آن، تا زمانی که تصمیم به حذف سپرده خود بگیرید، سود دریافت خواهید کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا