دانشنامه ارز دیجیتال

چگونه حتی در بازار خرسی ارز دیجیتال درآمد پسیو یا غیر فعال داشته باشیم؟

کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال به دو دسته روش های Active (فعال) و Passive (غیرفعال) درآمدزایی تقسیم می شود. در روش اول شما نیاز به فعالیت مداوم برای کسب درآمد ارز دیجیتال دارید. ترید کردن در بازار کریپتوکارنسی، بازی متاورس، برنامه نویسی بلاکچین و… از راه های کسب درآمد فعال از بازار کریپتوکارنسی هستند. اگر شما شغل اولی دارید و نمی توانید تمام وقتتان را به بازار رمز ارز اختصاص دهید، می توانید از روش های کسب درآمد پسیو در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید.

در روش درآمدزایی پسیو (غیر فعال) نیازی نیست که وقت زیادی را صرف کنید. این روش ها می توانند درآمد تقریبا ثابتی برای شما داشته باشند و در عوض وقت بسیار کمی از شما بگیرند. اگر به دنبال افزایش درآمدتان هستید، می توانید یک یا چند روش کسب درآمد پسیو در بازار ارز دیجیتال را به کار بگیرید. برای آشنایی با بهترین راه های درآمد غیرفعال در بازار کریپتوکارنسی، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

چرا به درآمدزایی Passive نیاز داریم؟

کاهش سطح درآمدی، افزایش هزینه ها و نوسان شدید قیمت دلار، باعث شده که بسیاری از افراد به فکر درآمدزایی از طریق شغل دوم و حتی شغل سوم باشند. برخی افراد ساعات زیادی در طول روز کار می کنند، بنابراین وقت اضافی برای انجام کار جدید ندارند. در این مواقع سرمایه گذاری کردن بر روی مشاغل غیرفعال منطقی تر است.

مشاغل غیرفعال کارهایی هستند که وقت زیادی از شما نمی گیرند و به نسبت زمانی که برای آن گذاشته اید سود خوبی عاید شما می کنند. این مشاغل در هر صنفی وجود دارند و در زمینه های مختلف می توانید راه های کسب درآمد غیرفعال را جستجو کنید. از آنجایی که درآمد بازار ارز دیجیتال دلاری است، عده ای به دنبال کسب درآمد از این بازار هستند. درآمد پسیو بازار ارز دیجیتال، چاره افرادی است که نمی توانند وقت زیادی برای تحلیل بازار و ترید کردن بگذارند.

روش های کسب درآمد پسیو یا غیرفعال از بازار ارز دیجیتال

شاید شما جزو افرادی هستید که به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار ارز دیجیتال علاقه دارید، اما در روند نزولی بازار امکان فعالیت ندارید. در بازار نزولی، امکان کسب سود از طریق سرمایه گذاری میسر نیست و بهتر است به سراغ سایر روش های درآمدزایی بروید. در ادامه روش های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال در روزهای مثبت و منفی بازار را معرفی می کنیم.

کسب درآمد پسیو از طریق استخراج ارز (Mining)

استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، از راه های خوب کسب درآمد پسیو ارز دیجیتال در ایران است. با خرید دستگاه های ASIC و راه اندازی آن ها، می توانید در پردازش بلاک های بلاکچین شرکت کنید و به ازای آن ارز دیجیتال پاداش بگیرید. امروزه با توجه به سختی شبکه، نیاز است که در استخرهای استخراج عضو شوید. به این ترتیب، استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای قابل استخراج، قابل انجام تر می شود.

یکی دیگر از روش های استخراج ارز دیجیتال، استخراج ابری (Cloud Mining) است. در این روش به جای خرید دستگاه ماینینگ، می توانید قدرت هشینگ را اجاره کنید. در استخراج ابری، کاربران قراردادهای استخراج را خریداری می کنند و زمان اجاره قدرت پردازشی را تعیین می کنند. برخی شرکت های استخراج، پروژه های کلاهبرداری هستند؛ پس اگر قصد اجاره ماینر را دارید، قبل از اقدام به اندازه کافی تحقیق کنید.

سود دهی روش استخراج ارز دیجیتال
قبل از اقدام به راه اندازی استخراج ارز دیجیتال، نسبت به سوددهی آن در دوره زمانی فعلی تحقیق کنید.

درآمد پسیو با شرکت در فورک ها (Forks)

فورک زمانی رخ می دهد که یک کوین، قصد اتصال به یک زنجیره جدید دارد. برخی از کوین ها، قبل از ارائه فورک در وب سایت رسمی ارز و شبکه های اجتماعی، تاریخ فورک را مشخص می کنند. برای شرکت در فورک، تنها نیاز است که در تاریخ فورک، ارز مورد نظر را داشته باشید. بعد از فورک، به همان میزان که از ارز اول دارید، ارز جدید نیز دریافت می کنید. برای مثال بیت کوین کش فورکی از بیت کوین بوده و اتریوم کلاسیک فورکی از اتریوم است. در زمان فورک بیت کوین کش، همه افرادی که بیت کوین داشتند، به همان میزان بیت کوین کش دریافت کردند.

شرکت در ایردراپ (Airdrop)

ایردراپ تا حدودی مشابه فورک است. Airdrop زمانی انجام می شود که ارز جدیدی ایجاد شود و به هر دلیلی به کاربران پاداش داده شود. برای دریافت ایردراپ لازم است در زمان ایردراپ، یک آدرس کیف پول مربوط به آن ارز داشته باشید.

برای مثال وقتی پلتفرم ShapeShift راه اندازی شد، کاربران کیف پول KeepKey توانستند یک ایردراپ از توکن FOX دریافت کنند. کسانی که در بازه زمانی خاصی وارد پلتفرم ShapeShift شده بودند، به طور خودکار توکن ها را در ولت خود دریافت کردند.

وام دهی (Crypto Lending)

یکی دیگر از راه های عالی برای کسب درآمد پسیو ارز دیجیتال که مزایای زیادی دارد، وام دهی است. وام ارز دیجیتال در پلتفرم های متمرکز و غیر متمرکز وام دهی ارائه می شود. شما می توانید به عنوان وام دهنده دارایی دیجیتال خود را در این پلتفرم ها قفل کنید و در ازای آن کارمزد دریافت کنید.

استفاده از روش وام دهی برای کسب سود منفعل از بازار ارز دیجیتال، برای کسانی که می خواهند ارزهای دیجیتال شان را برای طولانی مدت نگه داری کنند مفید است. البته این روش نیازمند تحقیق زیادی است؛ چرا که پلتفرم های کلاهبرداری در این زمینه زیاد شده اند، همچنین امنیت پلتفرم برای حفظ امنیت دارایی شما مهم ترین فاکتور است.

وام ارز دیجیتال به عنوان روش درآمدزایی پسیو
وام ارز دیجیتال از طریق صرافی ها و پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال قابل پیگیری است.

ییلد فارمینگ (Yield Farming)

در Yield Farming سرمایه گذاران توکن های خود را در قراردادهای هوشمندی با نام استخر نقدینگی صرافی ها (معمولا صرافی غیر متمرکز) سپرده گذاری می کنند. برای انجام استخراج نقدینگی و تولید کوین های جدید، کاربر باید دارایی های خود را در یک پلتفرم قفل کند. کاربران می توانند با تأمین نقدینگی در یک استخر، توکن LP دریافت کنند و با سپرده گذاری یا استیکینگ این رمز ارز، پاداش کشت سود خود را دریافت کنند.

به واسطه معاملاتی که معامله گران انجام می دهند، سرمایه گذاران بخشی از کارمزد معامله را دریافت می کنند. قبل از اقدام به درآمدزایی از طریق ییلد فارمینگ، لازم است که در این رابطه خوب تحقیق کنید.

درآمد پسیو با استیکینگ ارز دیجیتال (Crypto Staking)

خرید و نگه داری یک رمز ارز در یک والت مشخص، با هدف پشتیبانی از امنیت شبکه بلاک چین های POS را استیکینگ ارز دیجیتال می گویند. برخی از کیف پول ها و صرافی های ارز دیجیتال خدمات استیک کردن را ارائه می دهند. کاربر با استیک کردن دارایی اش به پایداری شبکه بلاک چین کمک می کند و در ازای انجام این کار پاداش دریافت می کند.

مزیت استیکینگ نسبت به استخراج، امکان ورود با سرمایه کمتر، عدم نیاز به پرداخت هزینه های راه اندازی و مصرف کم برق می باشد. هر شبکه بر اساس پروتکل منحصربه فردی که دارد روش متفاوتی را برای محاسبه سود استیکینگ به کار می گیرد. بنابراین قبل از استیکینگ دارایی تان، در رابطه با فاکتورهایی همچون تعداد کوین لازم، مدت زمان نگه داری کوین توسط نود و… تحقیق کنید.

فاست ارز دیجیتال (Faucet)

فاست ارز دیجیتال را نمی توان در دسته درآمد پسیو ارز دیجیتال قرار داد؛ چرا که این روش درآمدزایی نیاز به صرف وقت دارد. اما مزیتی که فاست ارز دیجیتال دارد، عدم نیاز به سرمایه اولیه است. برخلاف دیگر روش های کسب درآمد از بازار کریپتوکارنسی که نیاز به سرمایه اولیه دارند، فاست فقط به زمان شما نیاز دارد.

شما می توانید اوقات فراغت و زمان بیکاری تان را در پلتفرم های فاست سپری کنید و به ازای انجام فرایندهای ساده ای مثل کلیک کردن و بازی پازل، ارز دیجیتال دریافت کنید.

استفاده از فاست ارز دیجیتال بسیار ساده است. بعد از ثبت نام در سایت فاست، لازم است که آدرس کیف پول خود را وارد کنید. سپس یک تایمر، زمانی که شما در وب سایت می گذرانید را ثبت می کند. پس از آنکه زمان مشخصی را در پلتفرم گذراندید، می توانید پاداش خود را از وب سایت برداشت کنید. برخی از فاست ها بعد از انجام کارهای مدنظر از پرداخت پاداش به شما خودداری می کنند و یا دسترسی شما را مسدود می کنند. بنابراین قبل از انتخاب وب سایت فاست، باید از معتبر بودن سایت مطمئن شوید.

ریسک های درآمد پسیو ارز دیجیتال

با اینکه روش درآمدزایی Passive در بازار ارز دیجیتال، فرصت خوبی را برای کسب سود فراهم می کند، اما قبل از انجام این کار باید به اندازه کافی تحقیق کنید.

باتوجه به نوساناتی که در بازار رمزارزها وجود دارد، هیچ تضمینی برای بازگشت صددرصدی سرمایه شما وجود ندارد. در این بازار پرنوسان، شما همیشه با افت و خیزهای قیمتی مواجه می شوید و بهتر است برای داشتن یک سرمایه گذاری موفق، به اندازه کافی تحقیق کنید. در برخی از روش های معرفی شده، شما مجبورید برای مدت مشخصی دارایی تان را مسدود کنید. این موضوع باعث می شود که در صورت وقوع رویدادی با تاثیر منفی، ارزش سرمایه شما کاهش پیدا کند.

اگر ریسک پذیری کمتری دارید، بهتر است به دنبال روش های کم ریسک باشید، اما دقت کنید که روش های درآمدزایی کم ریسک، بازدهی پایین تری نیز دارند. انتخاب یک پلتفرم خوش نام و امن، ریسک هایی همچون هک شدن یا ورشکستگی پروژه را به حداقل می رساند.

برخی روش های کسب درآمد پسیو چالش برانگیز هستند. برای مثال در برخی از این روش ها باید حتما در کیف پول مشخصی ثبت نام کنید. بنابراین اگر هیچ اطلاعاتی از این فضا ندارید، بهتر است از فردی که تجربه دارد راهنمایی بگیرید. یا اینکه از سرویس های ساده و کاربرپسندتر برای سرمایه گذاری استفاده کنید.

کلام آخر

درآمد پسیو ارز دیجیتال یکی از جدیدترین روش های کسب درآمد از بازار کریپتوکارنسی است. در این مقاله ما تعدادی از روش های معقول کسب درآمد منفعل از بازار ارز دیجیتال را معرفی کردیم. به یاد داشته باشید که هر یک از این روش ها، خطرات خاص خود را دارند. قبل از آغاز سرمایه گذاری، شما باید درباره این روش ها مطالعه و تحقیق کنید. برخی از این فعالیت ها پیچیده تر هستند و برای انجام آن ها، نیاز به مشاوره و یادگیری دارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا