آموزش تحلیلدانشنامه ارز دیجیتال

دامیننس چیست؟ دامیننس بیت کوین، اتریوم و تتر چه کاربردهایی دارند؟

هر ارزی در بازار کریپتوکارنسی، بخشی از کل موجودی بازار را به خودش اختصاص داده است. دامیننس به معنای تسلط به بازار است. این شاخص در ابتدا برای بررسی تسلط بیت کوین ارائه شد. اما به مرور، شاخص تسلط، برای سایر ارزها از جمله اتریوم و تتر نیز مورد توجه تحلیلگران قرار گرفت.

اگر برایتان جالب است بدانید چگونه می توان نمودار Dominance ارزها را مشاهده کرد و اینکه نحوه تحلیل شاخص دامیننس برای پیشبینی آینده بازار چگونه است، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

دامیننس ارز چیست؟

دامیننس اصطلاحی است که بیش تر در بازار کریپتوکارنسی مورد استفاده قرار می گیرد. این شاخص نسبت ارزش بازار یک رمز ارز، نسبت به کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهد. برای مثال اگر میزان سلطه بیت کوین 40 درصد باشد، یعنی 40 درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت کوین است. از این شاخص به عنوان یکی از ابزارهای تحلیل بازار ارز دیجیتال استفاده می شود.

شما می توانید Dominance تمام ارزها را بررسی کنید، اما از بین تمامی رمز ارزها، دامیننس بیت کوین، اتریوم و تتر اهمیت بیش تری دارند. با بررسی هر یک از نمودارهای Dominance، می توان دید کلی نسبت به بازار پیدا کرد. برای مثال کاهش تسلط بیت کوین و افزایش تسلط آلت کوین ها نشاندهنده این است که سرمایه گذاران بیش تر تمایل به خرید ارزهای کوچک تر دارند. افزایش تسلط اتریوم و ثابت ماندن تسلط بیت کوین، نشاندهنده این است که قراردادهای هوشمند و برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در حال رشد هستند.

دامیننس بیت کوین می تواند به شما در درک روند حرکت سایر آلت کوین ها کمک کند. به عنوان مثال زمانی که تسلط بیت کوین صعودی است، سایر آلت کوین ها روند نزولی در پیش می گیرند و ارزش خود را در برابر بیت کوین از دست می دهند و در صورتی که دامیننس بیت کوین نزولی باشد، آلت کوین ها ارزش بیشتری در برابر بیت کوین پیدا می کنند.

Dominance  ارزها از رابطه زیر به دست می آید:

دامیننس ارز Y = (ارزش بازار ارز Y) تقسیم بر (کل ارزش بازار رمزارزها)

برای درک بهتر کاربرد Dominance ارزها، مطالعه مطلب را ادامه دهید.

نحوه مشاهده نمودار دامیننس ارزها

Dominance ارزهای مختلف، به صورت لحظه ای در حال تغییر هستند. برای تحلیل دامیننس ارزها، نیاز است که نمودار شاخص Dominanceها را بررسی کنید. برای این منظور ما وب سایت های Tradingview ، Coin360.com و coinmarketcap را به شما توصیه می کنیم.

سایت های مشاهده نمودار  Dominance ارزها

با مراجعه به سایت tradingview.com باید روی گزینه Chart کلیک کرد. با جستجوی عبارت Bitcoin Dominance در تب جستجو می توانید به نمودار BTC Dominance دست یابید. البته برای دسترسی به دامیننس ارزها در تریدینگ ویو می توانید در تب جستجوی ارزها، به انتهای نماد هر ارز D. اضافه کنید تا نمودار تسلط همان ارز نمایش داده شود. مثلا برای نمایش نمودار دامیننس ارز BNB، عبارت BNB.D را جستجو کنید. برای سایر ارزها هم می توانید از همین روش استفاده کنید.

برای بررسی تسلط ارزها در سایت coinmarketcap.com، در صفحه اصلی ابزار بررسی دامیننس را پیدا کنید. این ابزار در منوی اصلی بالای صفحه قرار گرفته است.

تحلیل دامیننس و پیش بینی آینده بازار کریپتوکارنسی

اکثر آلت کوین ها پیرو بیت کوین هستند و به حرکات قیمت بیت کوین و Dominance بیت کوین واکنش نشان می دهند. تحلیل دامیننس های مختلف، داده های خوبی به معامله گران می دهد که می توانند این اطلاعات را با سایر داده های تحلیلی ترکیب کرده و یک تصمیم قوی برای ورود یا خروجشان از بازار بگیرند.

در ادامه نحوه تحلیل آینده بازار بر اساس حرکت دامیننس ارزها را بررسی می کنیم.

تحلیل دامیننس بیت کوین

با بررسی تسلط بیت کوین، مارکت کپ بازار و وضعیت کلی بازار، می توان دید مناسبی نسبت به روند پیش روی بازار رمز ارز پیدا کرد.

  • برخلاف انتظار، افت دامیننس بیت کوین لزوماً باعث کاهش قیمت بیت کوین نمی شود. بلکه این امکان وجود دارد که سرمایه جدیدی به بازار وارد شده باشد، که صرف خرید آلت کوین ها شده است. این مساله باعث کاهش سهم بیت کوین در کل بازار رمزارزها می شود.
  • وقتی دامیننس بیت کوین افزایشی می شود و دامیننس آلت کوین های بزرگتر از جمله اتریوم و BNB کاهش می یابد، نشان از این است که معامله گران ترجیح می دهند دارایی شان را بر روی مطمئن ترین ارز بازار سرمایه گذاری کنند. چنین سناریویی اغلب پس از عبور بیت کوین از مرحله تثبیت و ورود به مراحل اولیه یک روند صعودی آغاز می شود.
  • وقتی قیمت بیت کوین افت کند، ولی Dominance بیت کوین افزایش یابد، ممکن است شاهد بازار آلت کوین خرسی باشیم.
  • وقتی تسلط بیت کوین کاهش می یابد و در مقابل قیمت بیت کوین افزایشی بوده و یا حداقل ثابت است، نشان دهنده یک روند صعودی مناسب است. در این شرایط حتی امکان رشد آلت کوین ها نیز بالاست.
  • وقتی دامیننس بیت کوین به نزدیک سقف تاریخی اش می رسد، احتمال شروع بازار خرسی وجود دارد.
  • وقتی قیمت بیت کوین و دامیننس آن نزولی باشد، ممکن است سیگنالی از روند خرسی برای کل بازار رمزارز باشد.
  • آلت کوین ها تمایل دارند در فصل آلت کوین عملکرد بهتری از خود نشان دهند. به زمان های که آلت کوین ها بهتر از بیت کوین عمل می کنند، Altcoin Season می گویند. وقتی روند Dominance بیت کوین خنثی یا نزولی بوده و روند دامیننس آلت کوین ها با شیب بیش تری صعودی است، به احتمال زیاد شاهد آلت سیزن خواهیم بود.

زمانی که بازار در حال اصلاح قیمت شدید است و بیت کوین در حال سقوط، دامیننس بیت کوین افزایش یافته اما آلت کوین ها دو برابر بیت کوین سقوط می کنند. در این شرایط خرید آلت کوین و بیت کوین منطقی نیست. بهترین استراتژی در چنین بازاری انتقال سرمایه به استیبل کوین یا ترید در بازار ارز دیجیتال (در صورت داشتن دانش فنی لازم) است.

نمودار دامیننس BTC
همانطور که می بینید Dominance بیت کوین در سال های اخیر بین محدوده 40% و 70% در نوسان بوده است.

تحلیل Dominance تتر

دامیننس تتر یکی از شاخص های موجود برای پیش بینی روند بازار است که تحلیلگران با استفاده از این شاخص، جهت بازار را مشخص می کنند.

روند دامیننس استیبل کوین تتر، کاملا برعکس روند قیمت ارزهای دیجیتال دیگر همچون بیت کوین است. هر زمان که دامیننس تتر روند افزایشی دارد، به این معنی است که سایر ارزها بخصوص بیت کوین، روند نزولی به خود گرفته اند.

افزایش تسلط تتر به دو دلیل اتفاق می افتد:

  • حالت اول این است که معامله گران به هر دلیلی تصمیم گرفته اند ارزهای خود را بفروشند و در بازار نقد باشند. در زمان روند نزولی بازار، معامله گران با تبدیل ارزهای دیجیتال خود به تتر، سعی می کنند سرمایه شان را حفظ کنند. به این ترتیب در مواقع نزولی شدن بازار، دامیننس تتر افزایش پیدا می کند.
  • حالت دوم زمانی است که تعداد معامله گران زیادی، مقدار قابل توجهی تتر خریداری کرده اند و این موضوع باعث افزایش قدرت USDT شده است. برای تشخیص این حالت، باید به مارکت کپ ارزهای برتر بازار توجه کنید.

بعضی اوقات در بازار شاهد این هستیم که دامیننس بیت کوین کاهش می یابد، اما دامیننس تتر افزایش خاصی پیدا نمی کند، بلکه شاهد افزایش دامیننس آلت کوین ها هستیم. این یعنی سرمایه گذاران ترجیح می دهند دارایی شان را در آلت کوین های مهم سرمایه گذاری کنند.

از دامیننس تتر برای بررسی احساسات معامله گران استفاده می شود. البته برای بررسی احساسات و سوگیری های معامله گران، بررسی شاخص ترس و طمع اولویت بیش تری دارد. اما بررسی دامیننس تتر به شما در تحلیل بیش تر کمک می کند. معمولا زمانی که ترس در بازار بیشتر است، دامیننس تتر افزایشی می شود.

تحلیل Dominance اتریوم

آلت کوین ها با توجه به نقدینگی کم و نوسانات بالا در مقایسه با بیت کوین احتمال افزایش نمایی بالاتری دارند.  اگر BTC Dominance صعودی باشد، بازار آلت کوین ها کوچک می شود. این شرایط فرصت مناسبی را برای خرید برخی آلت کوین های آینده دار در کف قیمتی فراهم می کند.

تحلیل دامیننس بیت کوین در برابر آلت کوین های بزرگ همچون BNB، ETH و ADA، می تواند مفید باشد. برای تشخیص آلت سیزن باید منتظر کاهش دامیننس بیت کوین باشید. کاهش دامیننس بیت کوین و افزایش Dominance آلت کوین های بنیادی، نشانی از ورود نقدینگی به آلت کوین هاست.

در واقع زمانی که اعتماد به بازار رمزارزها کاهش می یابد، معامله گران دارایی های خود را به USDT تبدیل می کنند و زمانی که کاربران به بازار خوش بین هستند، استیبل کوین یا بیت کوین های خود را به سایر آلت کوین ها تبدیل می کنند.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی مفهوم دامیننس ارزها پرداختیم. دامیننس به معنای سهم ارز دیجیتال از کل بازار کریپتوکارنسی است. کاهش دامیننس یک ارز، به معنای کم شدن سلطه آن ارز نسبت به کل ارزش بازار کریپتوکارنسی است.

به عنوان یک سرمایه گذار، نظارت دقیق بر نسبت دامیننس بیت کوین، اتریوم و تتر ضروری است؛ این کار دیدگاه خوبی برای ارزیابی درست احساسات فعلی بازار به شما می دهد.

به عنوان نکته آخر، لازم است بدانید که این شاخص تنها یک ابزار کمکی برای تایید تحلیل شما و دادن یک دید کلی تر به تحلیل است. برای خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال، بهتر است بر اساس هدف گذاری دقیق، استفاده از ابزارهای مختلف و با به کار گیری استراتژی معاملاتی عمل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا