بازی و متاورس

خرید زمین در متاورس چگونه است؟ آیا این کار می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده است که چرا مردم زمین مجازی می خرند و خرید زمین در متاورس چه مزیت هایی دارد؟ به طور کلی با توجه به پتانسیل رشد Metaverse، خرید زمین در متاورس می تواند یک سرمایه گذاری سودآور برای آینده ای نه چندان دور باشد. در این مقاله در رابطه با بایدها و نبایدهای خرید زمین در Metaverse توضیح می دهیم. همچنین توضیح می دهیم که سرمایه گذاری در این زمینه در چه صورتی سودآور خواهد بود. با ما همراه باشید.

چرا مردم در متاورس زمین می خرند؟

افراد در دنیای واقعی با هدف سرمایه گذاری، زمین یا املاک را خریداری می کنند. عده ای دیگر املاک اداری یا تجاری را جهت راه اندازی کسب و کار خریداری کرده یا رهن می نمایند. در دنیای متاورس نیز به همین صورت است.

خرید زمین و ملک در دنیای واقعی هزینه بسیار زیادی دارد. اما هزینه خرید یک زمین مجازی، در مقایسه با زمین واقعی بسیار ناچیز است. در مقاله ای در رابطه با اینکه متاورس چیست و آینده متاورس به چه صورت است، به طور مفصل در رابطه با آینده دنیای مجازی توضیح دادیم. شاید حدود ده سال گذشته خیلی از انسان ها فکر نمی کردند که ایده خرید اینترنتی تا این حد جواب بدهد. اما حالا شاهد صدها هزار وب سایت فروش یا پیج های فروش اینترنتی در شبکه های اجتماعی هستیم.

در حال حاضر با توجه به رشد بسیار زیاد بازار کریپتوکارنسی و حمایت شرکت های بزرگ تکنولوژی از جمله شرکت فیسبوک و مایکروسافت از دنیای متاورس، عده ای آن را آینده بلاکچین و اینترنت می دانند.

در دنیای مجازی برای راه اندازی کسب و کارها و هر چیز دیگری از جمله کنسرت و کلاس آموزشی، نیاز به خرید زمین در متاورس است. افراد در آینده برای کسب و کارهای خود به فضایی در دنیای مجازی نیاز خواهند داشت تا به فعالیتشان ادامه دهند.

عده ای با هدف سرمایه گذاری، زمین های ارزنده را خریداری می کنند تا در زمان مناسب آن را بفروشند. از طرفی برخی شرکت های مطرح حوزه تکنولوژی، مد، هنر و… زمین هایی را خریداری می کنند تا کسب و کار خود را در متاورس راه اندازی کنند.

دلایل خرید املاک در متاورس
افراد با هدف سرمایه گذاری یا راه اندازی کسب و کار، در متاورس زمین خریداری می کنند.

مبنای ارزش گذاری زمین های METAVERSE چیست؟

قیمت زمین ها در متاورس بر اساس چند فاکتور مختلف تعیین می شود. زمین ها در چندین پلتفرم مختلف به فروش می رسند که متراژ زمین در این پلتفرم ها محدود و مشخص است. از آنجایی که زمین های دیجیتال، دارایی های محدودی به حساب می آیند، کمیاب بودن آن ها یکی از مولفه هایی است که بر قیمت آن ها تاثیر می گذارد.

موقعیت مکانی، عامل دیگری است که بر قیمت زمین اثر دارد. مکان های مهم و برجسته در متاورس، نسبت به موقعیت های معمولی ارزش بیش تری دارند. در صورتی که زمینی در خیابانی مهم واقع شده باشد یا در نزدیکی آن برندهای لوکس قرار داشته باشند، قیمت زمین بیش تر خواهد بود. تقاضا برای زمین هایی با موقعیت ممتاز بیش تر بوده و در نتیجه قیمت زمین افزایش پیدا می کند.

اینکه شما زمین تان را از کدام پلتفرم زمین مجازی تهیه کنید هم در قیمت زمین تاثیرگذار است. مشخصا در پلتفرم های برتر مانند دیسنترالند و سندباکس قیمت زمین ها بالاتر است. مالکیت خریداران زمین ها در پلتفرم، با توکن های غیر قابل تعویض (NFT) مشخص می شود.

برای مثال پلتفرم Decentraland ، متشکل از 90000 قطعه زمین مجازی است. زمین های این پلتفرم با ارز MANA خرید و فروش می شوند. اگر بخواهیم یک دید کلی به شما بدهیم قیمت خرید زمین در دیسنترالند از چهار اتریوم شروع شده و تا بیش از ده هزار اتریوم به فروش می رسد. در پلتفرم Sandbox نیز قیمت ها از 3 اتریوم شروع می شود. برای پلتفرم های ناشناخته قیمت ها بسیار پایین تر است، با این حال بهتر است پول خود را صرف پروژه های ناشناخته و بی ارزش نکنید.

مبنای قیمت گذاری زمین های مجازی
زمین های مجازی بر اساس فاکتورهایی همچون موقعیت مکانی، پلتفرم فروش، وضعیت بازار کریپتوکارنسی و… قیمت می خورند.

از کجا زمین متاورسی بخریم؟

پرطرفدارترین پلتفرم متاورسی در حال حاضر سندباکس (Sandbox) به حساب می آید که حجم تراکنش نیز در آن بسیار بالاست. البته باید در نظر داشته باشید که گران ترین زمین های مجازی نیز در این پلتفرم مورد معامله قرار می گیرند. دومین پروژه برتر پلتفرم دیسنترالند (Decentraland) است که در رقابت نزیکی با Sandbox قرار دارد. به عنوان گزینه سوم نیز می توان پلتفرم اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) را معرفی کرد. این پلتفرم ها جزو پلتفرم های مطرحی هستند که امکان خرید و فروش زمین مجازی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

البته پلتفرم های زیاد دیگری نیز وجود دارند که درجه اعتبار کمتری داشته و کمتر شناخته شده هستند. برای جلوگیری از کلاهبرداری یا هک شدن دارایی NFTتان، بهتر است که از طریق پلتفرم های معروف تر اقدام به خرید کنید.

خرید زمین مجازی سرمایه گذاری مناسبی است؟

متاورس و زمین های متاورسی موضوع بسیار جدیدی هستند که هنوز خام بوده و به طور جدی پیاده سازی نشده اند. شرکت های بزرگی مثل فیسبوک، مایکروسافت، اپل و… چشم انداز روشنی در این عرصه می بینند. تا جایی که شرکت فیسبوک نام خود را به META تغییر داده است.

در صورتی که این جریان ادامه دار باشد، قطعا در بیست سال آینده، شاهد تحول بزرگی در صنعت بلاکچین و تکنولوژی خواهیم بود. در آن صورت املاک دیجیتال به احتمال زیاد اهمیت زیادی پیدا می کنند و از کسب و کارهای بزرگ گرفته تا برندهای کوچک، همه به دنیای دیجیتال وابسته می شوند. به همین ترتیب زمین های متاورسی، تحول عظیمی در سرمایه افرادی که آن ها را خریداری کرده اند ایجاد می کنند.

نوسان قیمت در بازار ارز دیجیتال در قیمت زمین ها تاثیرگذار است.
خرید زمین با ارزهای دیجیتال انجام می شود. نوسان قیمت در بازار ارز دیجیتال در قیمت زمین ها تاثیرگذار است.

با این وجود به خاطر داشته باشید که در شرایط فعلی متاورس هنوز یک جهان ناشناخته است. خرید زمین در متاورس ریسک بالایی دارد. یکی از ریسک های مهم این است که در بازار زمین مجازی، داده های تاریخی زیادی جهت تحلیل رفتار بازار در دسترس نیست. نکته بعدی اینکه نگه داری از دارایی در این بازار نیاز به دقت بالایی دارد. به طور کلی تا زمانی که می توانید رمز عبور خود را به خاطر بسپارید، جای نگرانی نیست، زیرا همه چیز در بلاکچین با قراردادهای هوشمند امن است و به طور ایمن رمزگذاری شده است. اما اگر کسی بتواند املاک مجازی شما را بدزدد یا اینکه اطلاعات حسابتان را از دست بدهید، امکان بازیابی وجود نخواهد داشت. به علاوه اگر به هر دلیلی هر کدام از پروژه های متاورس شکست بخورند، تمام سرمایه شما از بین خواهد رفت.

مساله بعدی اینکه در توضیح عوامل رشد متاورس گفتیم که یکی از عوامل ارزشمندی زمین های مجازی، محدود بودن آن هاست. در دنیای مجازی، مقدار زمین در دسترس به طور بالقوه نامحدود است. اگر تمام قطعات زمین مجازی در یک پلتفرم فروخته شود، اما همچنان تقاضا از سوی خریداران وجود داشته باشد، در نهایت این امکان وجود دارد که توسعه دهنده، تعداد بیش تری قطعه بسازد. افزایش عرضه توسط پلتفرم قطعا تاثیر منفی بر ارزشمندی زمین ها خواهد داشت.

به طور کلی ما توصیه ای برای خرید یا عدم خرید زمین در متاورس نداریم. اما خوب است که در صورت تمایل به سرمایه گذاری و خرید زمین در متاورس، میزان ریسک تان را معین کنید و بخش منطقی از سرمایه تان را به خرید زمین اختصاص بدهید.

رعایت مدیریت سرمایه در خرید زمین متاورس
در صورت تمایل به سرمایه گذاری و خرید زمین در متاورس، میزان ریسک تان را معین کنید و بخش منطقی از سرمایه تان را به خرید زمین اختصاص بدهید.

نکات مهم در خرید زمین مجازی

خرید زمین در متاورس می تواند مفید باشد اما برای سرمایه گذاری در املاک متاورس نیاز است که چند فاکتور را به خاطر بسپارید:

  • قبل از خرید در رابطه با پلتفرم خریداری زمین خوب تحقیق کنید. چرا که اگر پلتفرمی که زمین را از آن خریده  اید از کار بیفتد و آفلاین شود، زمین شما در متاورس از بین خواهد رفت.
  • متاورس در حال حاضر تحت تاثیر بازار رمز ارزهاست. در صورتی که نوسانات زیادی در بازار رمز ارزها اتفاق بیفتد، زمین های متاورسی نیز تاثیر خواهند گرفت.
  • از آن جایی که متاورس حوزه جدیدی است برای ارزیابی زمین های مجازی داده های زیادی در دسترس نیست.
  • همواره امکان دارد که ارزش پروژه  های متاورس به صفر برسد، بنابراین تمام سرمایه تان را در این حوزه وارد نکنید.
  • بعضی از پروژه  ها مثل سندباکس، این امکان را در اختیار مالکان زمین قرار می دهند تا زمین خود را به اشخاص ثالث اجاره دهند. چنانچه در فکر اجاره دادن زمین به سایر افراد هستید، باید دقت کنید که هنگام اجاره، هرگز نباید مالکیت NFT خود را به مستاجر انتقال دهید.

کلام آخر

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در سال های اخیر بسیار مثبت بوده است. با تمرکز شرکت های بزرگی از جمله متا (فیسبوک سابق) بر روی متاورس، ممکن است که در سال های آینده زمین های متاورسی نیز به دارایی های ارزشمندی تبدیل شوند. با این وجود مثل هر سرمایه گذاری دیگری که انجام می دهید، باید سرمایه ای را وارد این بازار کنید، که توان ریسک کردن روی آن و یا حتی از دست دادن آن را داشته باشید.

خرید و فروش زمین در متاورس کار ساده ای است و تنها با چند کلیک ساده می توانید برای این کار اقدام نمایید. اما از آنجایی که بازار املاک و مستغلات مجازی نسبتا جدید می باشد، سرمایه گذاران می بایست پیش از سرمایه گذاری، تحقیق و بررسی های لازم را انجام دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا