دانشنامه ارز دیجیتال

حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند چیست؟

حسابرسی امنیتی قراردادهای هوشمند در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) بسیار رایج است. اگر در یک پروژه بلاک چین سرمایه گذاری کرده اید، ممکن است تصمیم شما تا حدی بر اساس نتایج بررسی کد قرارداد هوشمند باشد.

در حالی که اکثر مردم اهمیت حسابرسی برای امنیت سایبری را درک می کنند، بسیاری از آنها به خطوط کد نمی پردازند. بیایید نگاهی به روش‌ها، ابزارها و نتایجی که معمولاً در حسابرسی های امنیتی قراردادهای هوشمند دیده می‌شود بیاندازیم تا بتوانید تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید.

مفهوم حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند

solidity AUDIT

حسابرسی امنیتی قرارداد هوشمند کد قرارداد هوشمند پروژه را بررسی و نظر می دهد. به طور معمول، این قراردادها به زبان برنامه نویسی Solidity نوشته شده و از طریق GitHub ارائه می شود. حسابرسی های امنیتی به ویژه برای پروژه های DeFi که انتظار دارند تراکنش های بلاک چین به ارزش میلیون ها دلار یا تعداد زیادی از بازیکنان را مدیریت کنند بسیار ارزشمند است. حسابرسی ها معمولاً یک فرآیند چهار مرحله ای را دنبال می کنند:

 1. قراردادهای هوشمند برای تحلیل اولیه در اختیار تیم حسابرسی قرار می گیرد.
 2. تیم حسابرسی یافته های خود را به پروژه ارائه می دهد تا بر اساس آن عمل کنند.
 3. تیم پروژه بر اساس مسائل یافت شده تغییراتی را ایجاد می کند.
 4. تیم حسابرسی گزارش نهایی خود را با در نظر گرفتن هرگونه تغییر جدید یا خطای برجسته منتشر می کند.

برای بسیاری از کاربران کریپتو، حسابرسی قرارداد هوشمند هنگام سرمایه گذاری در پروژه های جدید DeFi ضروری است. این به استانداردی برای پروژه هایی تبدیل شده است که می خواهند جدی گرفته شوند. برخی از ارائه دهندگان حسابرسی نیز به عنوان رهبران صنعت دیده می شوند و حسابرسی آنها را در چشم سرمایه گذاران ارزشمندتر می کنند.

چرا به حسابرسی قرارداد هوشمند نیاز داریم؟

با مقادیر زیادی از ارزش معامله شده یا قفل شده در قراردادهای هوشمند، آنها به اهداف جذابی برای حملات مخرب هکرها تبدیل می شوند. خطاهای جزئی کدگذاری می تواند منجر به سرقت مبالغ هنگفتی شود. به عنوان مثال، هک DAO در بلاک چین اتریوم تقریباً 60 میلیون دلار ETH گرفت و حتی منجر به هارد فورک شبکه اتریوم شد.
از آنجایی که تراکنش های بلاک چین غیرقابل برگشت هستند، اطمینان از ایمن بودن کد پروژه ضروری است. ماهیت بسیار امن فناوری بلاک چین، بازیابی وجوه و حل مشکلات را پس از این واقعیت دشوار می کند، بنابراین بهتر است به هر قیمتی از آسیب پذیری ها جلوگیری کنید.

حسابرسی قرارداد هوشمند چگونه کار می کند؟

Smart contract

فرآیند حسابرسی قرارداد هوشمند در میان ارائه دهندگان حسابرسی نسبتاً استاندارد است. در حالی که رویکرد هر حسابرس ممکن است کمی متفاوت باشد، فرآیند معمولی به شرح زیر است:

 1. محدوده حسابرسی را تعیین کنید. قرارداد هوشمند و مشخصات پروژه توسط پروژه (هدف مورد نظر آنها) و معماری کلی تعریف می شود. مشخصات به تیم حسابرسی کمک می کند تا اهداف پروژه را هنگام نوشتن و استفاده از کد درک کند.
 2. یک پیشنهاد اولیه بر اساس میزان کار مورد نیاز ارائه دهید.
 3. تست ها را اجرا کنید. ماهیت دقیق آنها بسته به تیم حسابرسی، ابزارهای تجزیه و تحلیل و روش آنها تغییر خواهد کرد. معمولاً هر دو آزمایش دستی و خودکار انجام می شود.
 4. اولین پیش نویس گزارش را با خطاهای یافت شده ایجاد کنید و آن را برای بازخورد و اصلاحات بعدی در اختیار تیم پروژه قرار دهید.
 5. انتشار گزارش نهایی با در نظر گرفتن هرگونه اقدامی که توسط تیم برای رسیدگی به مسائل مطرح شده انجام می شود.
حسابرسی قرارداد هوشمند AUDIT

روش های حسابرسی قرارداد هوشمند

بهره وری گس

حسابرسی قراردادهای هوشمند فقط بر امنیت بلاک چین تمرکز نمی کند. آنها همچنین به کارایی و بهینه سازی نگاه می کنند. برخی از قراردادها یک سری معاملات پیچیده را برای تکمیل عملکرد مورد نظر خود انجام می دهند. با توجه به اینکه هزینه گس در شبکه هایی مانند اتریوم نسبتاً پرهزینه است، قراردادهای کارآمد می توانند در هزینه های تراکنش بسیار صرفه جویی کنند.
بهینه سازی عملکرد آنها نیز نشانگر مهارت توسعه دهنده است. گام‌های ناکارآمد امتیاز بیشتری برای شکست فراهم می‌کنند و باید از آنها اجتناب کرد. هنگامی که هزینه های گس بالا باشد، قراردادهای هوشمند ممکن است اجرا نشوند، حتی زمانی که از محدودیت گس پایین استفاده می شود ممکن است همین اتفاق رخ دهد.

آسیب پذیری های قرارداد

آسیب پذیری های قرارداد هوشمند

بیشتر کار در حسابرسی شامل بررسی قراردادها برای آسیب‌پذیری‌های امنیتی است. در حالی که مشاهده برخی از مسائل آسان است، بسیاری از سوء استفاده ها شامل تکنیک ها و استراتژی های پیشرفته برای تخلیه سرمایه هستند. به عنوان مثال، دستکاری بازار را می توان با قراردادهای هوشمند ضعیف برای انجام حملات وام فوری استفاده کرد. برای یافتن این مسائل، حسابرسان فرآیند تست شکست را آغاز کرده و حملات مخرب را در قرارداد هوشمند شبیه‌سازی می‌کنند. آسیب پذیری های رایج عبارتند از:

 1. مسائل مربوط به ورود مجدد: زمانی که یک قرارداد هوشمند قبل از رفع هر گونه اثر، یک تماس خارجی با قرارداد خارجی دیگری برقرار می کند. سپس قرارداد خارجی می‌تواند به صورت بازگشتی قرارداد هوشمند اصلی را فراخوانی کند و با آن به روش‌هایی تعامل کند که نباید امکان‌پذیر باشد، زیرا موجودی قرارداد اصلی هنوز به‌روزرسانی نشده است.
 2. اعداد صحیح: زمانی که یک قرارداد هوشمند یک عملیات حسابی را انجام می دهد، اما خروجی از ظرفیت ذخیره سازی (معمولاً 18 رقم اعشار) فراتر می رود. این می تواند منجر به محاسبه مقادیر نادرست شود.
 3. فرصت‌های در حال اجرا: کدهای بد ساختار می‌توانند هشداری را درباره خرید یا فروش بازار ارائه دهند. این به نوبه خود می تواند به دیگران اجازه دهد تا از اطلاعات استفاده کرده و به نفع خود معامله کنند.

نقص های امنیتی پلتفرم

اکثر حسابرسی ها شامل مشاهده شبکه میزبان قراردادها و حتی API مورد استفاده برای تعامل با DApp است. یک پروژه ممکن است در برابر حمله DDoS آسیب پذیر باشد یا رابط کاربری وب سایت آن به خطر بیفتد، به این معنی که کاربران در واقع کیف پول خود را به برنامه های بلاک چین مخرب متصل می کنند.

گزارش حسابرسی چیست؟

گزارش حسابرسی در پایان فرآیند حسابرسی ارائه می شود. برای شفافیت، از پروژه ها انتظار می رود که یافته های خود را با جامعه به اشتراک بگذارند. بیشتر گزارش‌ها مسائل را بر اساس شدت دسته‌بندی می‌کنند، مانند بحرانی، عمده، جزئی و غیره. این گزارش همچنین وضعیت مشکل را فهرست می‌کند، زیرا به پروژه‌ها زمان داده می‌شود تا آنها را قبل از انتشار گزارش نهایی حل کنند.

همراه با یک خلاصه اجرایی، یک گزارش استاندارد حاوی توصیه‌ها، نمونه‌هایی از کدهای اضافی و یک تفکیک کامل از مکان‌هایی که خطاهای کدگذاری وجود دارد، خواهد بود. به پروژه زمان داده می شود تا قبل از انتشار نسخه نهایی، بر اساس یافته های گزارش عمل کند.

از کجا می توانم حسابرسی قرارداد هوشمند دریافت کنم؟

تعدادی از خدمات حسابرسی قراردادهای هوشمند به دلیل خدمات خود مشهور شده اند. دو مورد از محبوبیت خاصی برخوردار هستند و دریافت حسابرسی از آنها مستلزم نقل قول اولیه و تحویل اطلاعات است.

CertiK

CertiK در حسابرسی قرارداد هوشمند پیشرو در صنعت است. صدها پروژه قراردادهای هوشمند خود را با آنها حسابرسی کرده اند، همچنین PancakeSwap، بزرگترین بازارساز خودکار (AMM). در زیر بخشی از حسابرسی Certik در PancakeSwap است.

حسابرسی امنیتی

CertiK جدول امتیازی از پروژه های حسابرسی شده را منتشر می کند که به شما امکان می دهد هر یک را به همراه امتیاز ایمنی مقایسه کنید. توجه داشته باشید که به غیر از اتریوم، CertiK پروژه های BSC و Polygon را نیز پوشش می دهد.

CertiK در قرارداد هوشمند

حسابرسی قرارداد هوشمند چقدر هزینه دارد؟

هزینه دقیق حسابرسی به تعداد قراردادهای هوشمندی که باید بررسی شوند بستگی دارد. به طور معمول، حسابرسی به هزاران دلار ختم می شود. یک پروژه بزرگ خاص به راحتی می تواند بیش از 10000 دلار هزینه داشته باشد. شرکت حسابرسی که حسابرسی شما را اجرا می کند و شهرت آن نیز بر میزان پرداخت شما تأثیر می گذارد.

کلام آخر

خوشبختانه برای سرمایه گذاران و کاربران، حسابرسی قراردادهای هوشمند به یک استاندارد طلایی تبدیل شده است. با این حال، زمانی که هر پروژه دارای یکی باشد، دیگر یک شاخص آسان برای ارزش نیست. به همین دلیل است که خواندن حسابرسی توسط خودتان بسیار مهم است. حتی اگر دانش فنی ندارید، نگاهی به نظرات و شدت مشکلات احتمالی مفید است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا