دانشنامه ارز دیجیتال

بهترین اهرم معاملاتی در ارز دیجیتال چیست؟

اگر در بازار ارز دیجیتال ترید می کنید، احتمالا با واژه معاملات اهرم دار آشنا هستید. معاملات اهرم دار ارز دیجیتال به معاملاتی گفته می شود که در آن شما با دریافت اعتبار از صرافی، معامله ای بزرگتر از دارایی تان انجام می دهید و در نتیجه بیش تر از حالت معمول سود می برید. استفاده از اهرم در معاملات حساسیت های خاص خودش را دارد. اینکه بهترین اهرم ارز دیجیتال چه مقدار است؟ مدیریت سرمایه در معاملات اهرمی چگونه است؟ و اینکه اصلا استفاده از این روش منطقی است یا خیر؟

اگر نسبت به دانستن پاسخ این سوالات کنجکاوید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم. در این مقاله پاسخ این سوال ها را خواهید یافت.

اهرم در معاملات ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

لوریج یا اهرم در ارز دیجیتال، به تریدرها کمک می کند تا معاملاتی بزرگتر از دارایی اصلی شان باز کنند. در واقع Leverage دست تریدر را در معاملات بازتر می کند.

در بازار ارز دیجیتال امکان استفاده از اهرم در معاملات مارجین و فیوچرز وجود دارد. البته قبل از ثبت نام در صرافی، باید از این موضوع مطمئن شوید که صرافی مدنظرتان امکان انجام معاملات فیوچرز را دارد یا خیر؟

در معاملات لوریج دار به همان نسبت اهرمی که دریافت کرده اید، سود و زیان شما در معاملات نیز افزایش می یابد. در این معاملات اگر برای معامله تان استاپ لاس نگذارید، ممکن است تمام سرمایه تان را هم از دست بدهید. پس اگر می خواهید ضرر چند برابری نداشته باشید، باید مدیریت سرمایه تان را متناسب با این نوع معاملات بچینید.

راز موفقیت در معاملات اهرمی ارز دیجیتال، داشتن مدیریت سرمایه متناسب با ترید اهرمی است. ضریب اهرمی شما باید به گونه ای انتخاب شود که در صورت ضرر کردن، ضرر شما قابل جبران باشد و در صورت سود کردن، سودتان ارزش لازم را داشته باشد.

انجام معاملات بزرگتر با استفاده از قابلیت لوریج ارز دیجیتال
لوریج ارز دیجیتال به معامله گر کمک می کند که با سرمایه کم، معاملات بزرگتری انجام دهد.

بهترین اهرم معاملاتی در ارز دیجیتال چه مقداری است؟

بهترین اهرم ارز دیجیتال یک عدد ثابت نیست. گاهی اوقات استفاده از اهرم یک به دو مناسب ترین حالت است و گاهی امکان استفاده از اهرم یک به ده نیز برای تریدر فراهم است.

برای انتخاب بهترین اهرم ارز دیجیتال، شما باید بتوانید ریسک یک معامله مشخص را بسنجید. مدیریت سرمایه اصولی می گوید که میزان ضرر در هر معامله باید تقریبا ثابت باشد. یعنی اگر شما 1000 دلار سرمایه دارید و در هر معامله می خواهید نهایتا 2 درصد ضرر کنید، در هر معامله ضررده شما باید 20 دلار یا نزدیک به 20 دلار از دست بدهید. اگر در یک معامله 20 دلار و در معامله دیگر 50 دلار ضرر می کنید، نیاز است که بازبینی نسبت به مدیریت سرمایه تان داشته باشید.

برای محاسبه دقیق حجم ورود به معامله و بهترین اهرم معاملاتی ارز دیجیتال، می توانید از ابزارهای محاسباتی که به این منظور ارائه شده اند استفاده کنید. ما در این بخش از وب سایت Calc.Trade استفاده کرده ایم. این سایت یک ماشین حساب آنلاین برای محاسبه حجم در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال است،

بعد از ورود به وب سایت، صفحه ای را مشاهده می کنید که در سمت راست آن نمودار معاملاتی قرار دارد و در سمت چپ ماشین حساب حجم معامله قرار گرفته است.

بهترین اهرم ارز دیجیتال در تعیین ریسک معامله
محاسبه مارجین معامله بر حسب درصد ریسک و اهرم در نظر گرفته شده.

برای محاسبه حجم معامله بر اساس مدیریت سرمایه و بهترین اهرم ارز دیجیتال، مراحل زیر را طی کنید:

 • در بالای نمودار نام ارز را وارد کنید تا اطلاعات قیمتی ارز بارگذاری شود.
 • از سمت چپ به ترتیب داده هایی که معرفی می کنیم را وارد کنید:
  • Total Capital: مقدار کل دارایی حسابتان که برای تریدهای اهرم دار در نظر گرفته اید. (برای مثال ما عدد 1000 دلار را وارد کرده ایم.)
  • Risk: میزان ریسک شما در یک معامله بر اساس در صد مشخصی از کل سرمایه. (ما 2 در صد از سرمایه را در این مثال وارد کرده ایم. این درصد در 1000 دلار برابر 20 دلار می شود.)
  •  Type: نوع معامله (Long یا Short)
  • Leverage: سطح اهرم مورد نظر شما (برای کنترل ریسک، ترجیحا زیر ده انتخاب کنید.)
  • Entry: قیمت ورود به معامله
  • Stop: حدضرر در این معامله
  • Exit: حد سود در این معامله

با وارد کردن داده های فوق، حجم معاملاتی در کادر زرد رنگ و در بخش Position Size نمایش داده می شود. می توانید با وارد کردن این حجم در پنجره معاملاتی صرافی، وارد معامله شوید.

با توجه به توضیحات فوق، با تعیین لوریج، ماشین حساب با کم و زیاد کردن مارجین ورودی، به ما می گوید که چه میزان سرمایه باید وارد کنیم، در این مثال ما لوریج را 10 قرار داده ایم، برای همین در صورت استاپ خوردن ما بیست دلار (معادل دو درصد از کل سرمایه مان) از دست خواهیم داد. هر چه قدر لوریج را بالاتر ببرید، مارجین شما کاهش پیدا می کند.

اما بالا بردن اهرم در این بخش چه تاثیری دارد؟ هرچقدر اهرم معاملاتی شما افزایش پیدا کند، مارجینی که برای معامله در نظر گرفته می شود کم تر خواهد بود. به این ترتیب با نوسانات بازار، مارجین سریع تر به صفر می رسد؛ چرا که مارجین درنظر گرفته شده اولیه کم بوده است. با تمام شدن مارجین، معامله با ضرر بسته می شود و سرمایه شما به اندازه مارجین از بین می رود. به همین دلیل بهترین اهرم ارز دیجیتال اهرمی است که به قدری زیاد نباشد که با کوچک ترین نوسانات، ما را از معامله خارج کند. اهرم 1:1 تا 1:5 ایده آل ترین حالت است.

استفاده از اهرم در معاملات منطقی است؟

استفاده درست و اصولی از اهرم، افزایش سود در ترید را برای معامله گران بازار ارز دیجیتال به همراه دارد. استفاده از اهرم به خودی خود باعث شکست معامله گران نمی شود، بلکه احساساتی که ریسک معاملات اهرمی در افراد بیدار می کند، منجر به بروز رفتارهای غیر منطقی می شود.

معامله گر وارد تریدی می شود و در آن سود زیادی به دست می آورد؛ در این لحظه احساس طمع باعث می شود که تریدر به فکر سود بیش تر بیفتد و با هدف سود بیش تر، معامله اش را بر اساس استراتژی نبندد. باز ماندن معامله بر خلاف استراتژی معاملاتی، می تواند همه یا بخشی از سود تریدر را از بین ببرد.

از طرفی وقتی معامله گران بعد از ورود به معامله وارد زیان می شوند، از ترس ضرر بیش تر، با سرعت معامله شان را می بندند؛ بدون اینکه استراتژی معاملاتی به آن ها سیگنال خروج بدهد. یا اینکه حد ضرر را حذف می کنند و یا اصلا حد ضرر نمی گذارند؛ چرا که از نظرشان قیمت تا حد ضرر می رسد و برمی گردد و آن ها به اشتباه از معامله بیرون انداخته می شوند.

پس دیدیم که خود اهرم ضربه ای به سرمایه تریدر وارد نمی کند، بلکه احساساتی که بعد از ورود به یک معامله پرریسک بروز می کنند، باعث ضرر می شوند.

معاملات اهرم دار برای افرادی مناسب است که دارای استراتژی مفید هستند و به استراتژی معاملاتی شان پایبندند. افرادی که موقعیت های معاملاتی مناسب را پیدا می کنند و بر اساس مدیریت سرمایه از پیش تعیین شده، با حجم منطقی وارد معامله می شوند.

چنین افرادی به احتمال زیاد در معاملات اهرمی هم به مشکل نمی خورند و می توانند به سوددهی مناسبی در این بخش برسند. کسی که بتواند سرمایه اش را به درستی در معاملات اهرم دار مدیریت کند، باقیمانده دارایی اش را می تواند در معاملات دیگری سرمایه گذاری کند.

پس اگر به خوبی از پس پیش بینی حرکت قیمت بازار رمز ارزها برمی آیید و مدیریت سرمایه در هر شرایطی برایتان اولویت است، معاملات اهرم دار ارزهای دیجیتال از بهترین نوع معاملات برای شما خواهند بود.

کلام آخر

رسیدن به موفقیت در بازارهای مالی از جمله بازار ارز دیجیتال، نیازمند رعایت برخی نکات است. رعایت مدیریت سرمایه در معاملات اهرمی یکی از این موارد می باشد. شما می توانید با معاملات اهرم دار، سود معاملاتتان را چند برابر کنید، اما بدون درنظر گرفتن ترمزی به نام حد ضرر، دیر یا زود سودهای به دست آمده و اصل پولتان را از دست می دهید.

در معاملات اهرم دار هرچقدر اهرم معامله را بزرگتر انتخاب کنید، نوسانات معامله بیش تر شده و احتمال از بین رفتن سرمایه با همین نوسانات کوچک وجود دارد.

پیشنهاد ما به شما این است که در هر شرایطی از اهرم کمتر از ده استفاده کنید تا نوسانات کوچک بازار شما را از معامله خارج نکند. در اهرم های زیر 10 (حالت ایده آل اهرم 1:1 تا 1:5 است)، با روشی که توضیح دادیم می توانید توسط ماشین حساب، مارجین و حجم معامله تان را به دست بیاورید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا