دانشنامه ارز دیجیتال

برنامه یا پلتفرم غیر متمرکز (DApps) چیست؟ و چه کاربردهایی در بلاک چین دارد؟

برنامه های غیرمتمرکز یا DApps اساساً نسخه های مبتنی بر قرارداد هوشمند برنامه های مبتنی بر بلاک چین هستند که توسط شبکه اتریوم رایج شده اند. آنها دقیقاً مانند برنامه های سنتی عمل می کنند.

DApps نشان دهنده راه جدیدی برای تعامل با امور مالی شخصی است. وقتی کسی به امور مالی سنتی فکر می‌کند، اغلب وام‌دهی، استقراض، پس‌انداز و نهادهای مشابه به ذهن می‌رسد. هر یک از اینها، توسط یک مقام مرکزی مانند بانک ها یا سایر مؤسسات مالی تأمین می شود.

اما وقتی نوبت به آینده امور مالی می رسد، بسیاری ارزهای دیجیتال و بلاک چین را نماینده آن می دانند.

تاریخچه DApps

در حالی که بیت کوین (BTC) اولین شبکه بلاک چین است، این فناوری بسیار گذشته از یک تراکنش مالی ساده تکامل یافته است. هنگامی که ویتالیک بوترین و همکارانش اتریوم (ETH) را در سال 2013 پیشنهاد کردند، آنها به چیزی بسیار گسترده تر توجه کردند، یک روش زندگی غیر متمرکز.

بوترین یک اینترنت مبتنی بر بلاک چین را متصور بود که در آن کاربران به جای شرکت ها کنترل داشتند. برای انجام این کار، اتریوم آنچه را که اساساً بیانیه‌های «if-then» خودکار نامیده می‌شوند، نیرو می‌دهد. این قراردادها تغییر ناپذیر هستند، زیرا قوانین و محدودیت ها در کد آنها گنجانده شده است. این بدان معناست که هر طرف می تواند بدون واسطه معامله کند و نیاز به پلتفرم های متمرکز را از بین ببرد.

جالب اینجاست که در سال 2014 گزارشی با عنوان «تئوری عمومی برنامه‌های غیرمتمرکز، Dapps» در تعریف DApp منتشر شد. توسط نویسندگان مختلف با تجربه در فضا مانند دیوید جانستون و شاون ویلکینسون نوشته شده است.

Dapps

پلتفرم غیرمتمرکز (dApp)

برنامه غیرمتمرکز (dApp) نوعی برنامه نرم افزاری منبع باز توزیع شده است که در شبکه بلاک چین نظیر به نظیر (P2P) به جای یک رایانه اجرا می شود. DAppها به طور مشهودی شبیه سایر برنامه های نرم افزاری هستند که در یک وب سایت یا دستگاه تلفن همراه پشتیبانی می شوند اما از P2P پشتیبانی می شوند.

ماهیت غیرمتمرکز dApps به این معنی است که وقتی توسعه‌دهنده پایگاه کد dApp را منتشر کرد، دیگران می‌توانند روی آن بسازند. یک dApp برای ایجاد انواع برنامه ها، از جمله برنامه های مالی غیرمتمرکز، مرور وب، بازی ها و رسانه های اجتماعی توسعه یافته است.

DApp ها بر روی یک شبکه غیرمتمرکز ساخته شده اند که توسط یک دفتر کل توزیع شده بلاک چین پشتیبانی می شود. استفاده از بلاک چین، dApp را قادر می سازد تا داده ها را از طریق شبکه های توزیع شده پردازش کند و تراکنش ها را اجرا کند. dApp ها نیز اغلب با استفاده از پلتفرم اتریوم ساخته می شوند.

فناوری های دفتر کل توزیع شده مانند بلاک چین اتریوم به محبوبیت dApps کمک کرده است. مزیت اصلی dApp ها این است که همیشه در دسترس هستند و یک نقطه خرابی ندارند.

dApp چگونه کار می کند؟

برنامه های غیرمتمرکز دارای سه ویژگی مشترک و ویژگی های کلیدی زیر هستند:

 • آنها متن باز هستند. تمام تغییرات مورد نیاز با اجماع اکثریت کاربران تصمیم گیری می شود. این مستلزم آن است که پایگاه کد برای ارزیابی در دسترس همه کاربران باشد.
 • آنها ذخیره سازی غیرمتمرکز را فراهم می کنند. داده ها در بلوک های غیرمتمرکز ذخیره می شوند.
 • آن‌ها بلوک‌های غیرمتمرکز رمزنگاری شده را ارائه می‌کنند که اعتبار و صحت آنها ثابت شده است.
 • DAppها هم بر روی یک سیستم بلاک چین ذخیره و اجرا می شوند – معمولاً از اتریوم استفاده می کنند. این برنامه با استفاده از توکن های رمزنگاری که برای دسترسی به برنامه مورد نیاز است، تأیید می شود.

DAppها شبیه برنامه های معمولی هستند، زیرا از همان کدهای فرانت اند برای ارائه یک صفحه وب استفاده می کنند. اما کد بک‌اند dApp متفاوت است، زیرا روی یک شبکه غیرمتمرکز P2P اجرا می‌شود. این همان چیزی است که dApps را از کنترل یک مرجع آزاد می کند.

در حالی که یک برنامه سنتی توسط سرورها و پایگاه داده متمرکز پشتیبانی می شود، یک dApp توسط یک قرارداد هوشمند که در یک زنجیره بلوکی ذخیره می شود پشتیبانی می شود. اتریوم محبوب ترین بلاک چین برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند قوانین تعریف شده در کد را اجرا می کنند و معاملات را واسطه می کنند. از آنجایی که یک قرارداد هوشمند فقط شامل قسمت پشتیبان است و اغلب فقط بخش کوچکی از کل dApp است، ایجاد یک برنامه غیرمتمرکز در یک سیستم قرارداد هوشمند مستلزم ترکیب چندین قرارداد هوشمند و استفاده از سیستم های شخص ثالث برای قسمت جلویی است.

زنجیره بلوکی که یک قرارداد هوشمند بر روی آن اجرا می‌شود، دفتری از سوابق داده‌ای است که در بلوک‌ها ذخیره می‌شود – برخلاف اینکه در یک مکان مرکزی ذخیره می‌شود. بلوک های داده در مکان های توزیع شده پراکنده می مانند. همه بلوک‌های داده با اعتبار رمزنگاری مرتبط و کنترل می‌شوند.

همه dApp ها روی مرورگرهای وب استاندارد کار نمی کنند. برخی ممکن است فقط در وب سایت هایی با کد سفارشی برای باز کردن آن برنامه خاص، کار کنند.

dApp

مزایای برنامه های غیرمتمرکز

برنامه های غیرمتمرکز مزایای زیر را ارائه می دهند:

 • تحمل خطا، اگر یک گره در شبکه همچنان کار می کند، یک شبکه غیرمتمرکز می تواند در دسترس بماند، اگرچه ممکن است عملکرد به شدت کاهش یابد. از آنجا که هیچ شبکه متمرکزی وجود ندارد، یک هکر به احتمال زیاد نمی تواند به شبکه ای از گره ها حمله کند تا یک dApp را از بین ببرد.
 • یکپارچگی داده، داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین تغییرناپذیر و ایمن هستند زیرا الگوریتم‌های اجماع بلاک چین تضمین می‌کنند که داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین در برابر تغییر مقاوم هستند.
 • پلت فرم انعطاف پذیر، بلاک چین اتریوم به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا توسعه سریع dApps را برای صنایع مختلف امکان پذیر کند.
 • حریم خصوصی کاربر، کاربران برای استفاده از قابلیت های خاص برنامه نیازی به ارسال اطلاعات شخصی خود به dApps ندارند.


معایب برنامه های غیرمتمرکز

برنامه های غیرمتمرکز نیز دارای نقاط ضعف زیر هستند:

 • نگهداری، نگهداری، اشکال‌زدایی و به‌روزرسانی DApp‌ها دشوار است، زیرا همه رفع‌ها نیاز به اجماع همه همتایان در شبکه مبتنی بر بلاک چین دارد.
 • مقیاس کردن، مقیاس شبکه های غیرمتمرکز سخت تر از شبکه های متمرکز است.
 • تراکم شبکه، اگر یک dApp از منابع زیادی استفاده کند، از کل شبکه نسخه پشتیبان تهیه می کند.
 • تجربه ی کاربر، از آنجایی که dApps مانند برنامه های متمرکز عمل نمی کند، ممکن است ایجاد یک تجربه کاربر پسند برای کاربران نهایی برای توسعه دهندگان دشوارتر باشد. کاربران برای ورود به سیستم به یک کلید عمومی و خصوصی در مقابل نام کاربری و رمز عبور نیاز دارند.

نمونه هایی از dApps چیست؟

اگرچه هزاران dApp در حال استفاده و توسعه هستند، سه نمونه از dApps عبارتند از Chainlink، TraceDonate و Minds.

Chainlink یک نرم‌افزار میان‌افزار است که ورودی‌ها، خروجی‌ها و محاسبات ضد دستکاری را برای شبکه‌های اوراکل فراهم می‌کند. گوگل در حال آزمایش آن برای یک انبار داده BigQuery PaaS است.
TraceDonate خدماتی است که خیریه‌ها و اهداکنندگان را به ذینفعان متصل می‌کند و هدف آن ایجاد اعتماد است که کمک‌های اهدایی به افراد نیازمند برسد. وجوه در یک کیف پول دیجیتال نگهداری می‌شود و به اهداکننده این امکان را می‌دهد تا نحوه خرج کردن کمک مالی را پیگیری کند.
Minds یک پلت فرم رسانه اجتماعی مبتنی بر dApp است که بر روی کد منبع باز اجرا می شود و می تواند تمام داده های شخصی ارسال شده توسط کاربران خود را رمزگذاری کند.

برنامه های DApp در سرتاسر جهان

به نظر می رسد کارایی برنامه های DApp در دنیای مالی غیرممکن است، اما آنها واقعاً می توانند در همه صنایع نوآور باشند. بیایید نگاهی در سطح بالا به برخی از این مزایا در صنایعی مانند امور مالی، رسانه های اجتماعی، بازی و موارد دیگر بیندازیم.

دارایی، مالی، سرمایه گذاری

وام دهندگان و وام گیرندگان می توانند از DApps برای انجام تجارت خود استفاده کنند. در بانک ها، وام دهندگان بر اساس پول ذخیره شده خود، نرخ های بهره خاصی را دریافت می کنند. هر چه یک فرد بیشتر پس انداز کند، بانک می تواند بیشتر وام دهد و هر دو طرف از نظر سود بیشتر درآمد دارند. با این حال، بانک، که به عنوان یک نهاد متمرکز عمل می کند، صرفاً برای ایجاد فضایی برای ذخیره وجوه، کاهشی بزرگتر از آنچه وام دهندگان می خواهند انجام می دهد.

در یک DApp، وام دهندگان 100٪ سود خود را به دست می آورند زیرا هیچ واسطه ای برای پرداخت وجود ندارد. این، و آنها کنترل بیشتری بر وام ها دارند، همه اینها در حالی که توکن هایی را از پلتفرمی که برای وام دادن انتخاب می کنند به دست می آورند.

در مورد وام گیرندگان، آنها از نظر بهره پرداختی و همچنین زمان پرداخت آن، نظر بیشتری دارند. در واقع، برخی از پلتفرم‌ها به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهند ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا بهره را پرداخت کنند، با این فرض که حداقل آستانه پرداخت را برآورده می‌کنند. وام گیرنده همچنین می تواند در مورد نرخ ها با وام دهنده صحبت کند و از تصمیم عادلانه برای هر دو طرف درگیر اطمینان حاصل کند.

وقتی همه چیز گفته شود و انجام شود، به لطف فناوری قراردادهای هوشمند، عواید فوراً به دست می آید. نیازی به درگیر کردن وکلا و سایر اشخاص ثالث نیست که باعث می شود فرآیند تأیید طولانی تر شود و هزینه بیشتری برای هر دو طرف به همراه داشته باشد.

رسانه های اجتماعی

کاربران از DApp های رسانه های اجتماعی بهره زیادی خواهند برد. اول از همه، کسی نیست که پست‌ها را سانسور کند، یعنی آزادی بیان در همه جا. با این حال، اگر برخی از پست‌ها مشکل ساز شوند، انجمن می‌تواند به حذف آنها رأی دهد.

اینفلوئنسرها نیز می توانند درآمد بیشتری داشته باشند. در پلتفرم های سنتی مانند توییتر، این شرکت بیشترین سود را از توییت های محبوب می برد. از تمام بازدیدهای سایت درآمد تبلیغاتی به دست می آورد و نویسنده از نظر مالی هیچ چیز دریافت نمی کند.

DApp های رسانه های اجتماعی ممکن است یک سیستم انعام داخلی با استفاده از توکن خود داشته باشند و کاربران می توانند تبلیغات را اجرا کنند و پرداخت های خود را به طور کامل دریافت کنند، نه اینکه شرکتی در این زمینه کوتاهی کند.

بازی

بازی همیشه یک مورد جالب استفاده از DApp بوده است. در حال حاضر، بازی‌ها برای رشد به ده‌ها ساعت سرمایه‌گذاری روی یک شخصیت نیاز دارند، شخصیتی که احتمالاً پول واقعی روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

DApps از نظر ارزش راه حل جالب تری ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک بازی مانند CryptoKitties را در نظر بگیرید. بازیکنان دارایی توکن شده را به دست می آورند، در این مورد، یک گربه با گذشت زمان رشد می کند و اگر به درستی بزرگ شود ارزش آن افزایش می یابد. یک کاربر می‌تواند آن گربه را به هر چیزی که می‌خواهد بفروشد، با این فرض که خریدار وجود دارد که هزینه آن را پرداخت می‌کند.

بعلاوه، برخی از گربه ها به طور بالقوه می توانند با گربه های دیگر زاد و ولد کنند و یک گربه حتی کمیاب تر و بالقوه ارزشمندتر ایجاد کنند. بازیکنان می‌توانند گربه‌ها را مبادله یا جمع‌آوری کنند و هر کاری که می‌خواهند با این حیوانات خانگی توکن‌شده انجام دهند.

رای گیری و حکومت

در بیشتر موارد، رای دادن فرآیندی سخت است. اغلب شامل مراحل مختلف اعتبارسنجی است، برخی از آنها برای شهروندان بدون مسکن مناسب یا کسانی که از مسائل دیگر رنج می برند غیرقابل دسترسی هستند. این به معنای دستکاری و فعالیت های غیرقانونی مشابه نیست.

به لطف قراردادهای هوشمند، یک DApp رای‌دهی می‌تواند رویه را برای همه باز کند. اساساً جامعه می تواند به لیستی از پیشنهادات رأی دهد. سپس، آنها می توانند یک چارچوب زمانی، مثلاً 24 ساعته، برای کاربران تعیین کنند تا رای خود را با توکن ها «سهیم کنند». این امکان مشارکت را برای همه فراهم می‌کند و به هر کسی اجازه می‌دهد تا به صورت ناشناس در آن رای دهد.

آرا در یک شبکه غیرمتمرکز ذخیره می شود و آنها را تغییرناپذیر و غیرقابل دستکاری می کند. بعلاوه، قراردادهای هوشمند می‌توانند به رای‌دهندگان با یک نشانه مرتبط برای تلاش‌هایشان پاداش داده و افراد بیشتری را نسبت به قبل تشویق کنند تا رای دهند.

جمع آوری کمک های مالی و تبلیغات

بسیاری از کاربران هنگام مرور آنلاین از یک مسدود کننده تبلیغات استفاده می کنند. این بدیهی است که برای وب سایت هایی که تلاش می کنند درآمد ایجاد کنند دردسرساز است، اما از برخی جهات قابل درک است زیرا تبلیغات از بسیاری جهات کاملاً ناپسند شده است. یک مرورگر DApp می تواند این مشکل را برطرف کند.

هنگامی که کاربران وب را مرور می کنند، این کار را با یک مسدودکننده تبلیغات و ردیاب یکپارچه با مرورگر انجام می دهند و در طول مسیر از رمزنگاری درآمد کسب می کنند. اکنون، زمانی که کاربران سازندگان و وب‌سایت‌هایی را پیدا می‌کنند که می‌خواهند از آنها پشتیبانی کنند، می‌توانند اجازه مشارکت را انتخاب کنند. این بدان معناست که هر چه کاربر بیشتر مرور کند، در طول زمان بیشتر به آن سایت پرداخت می کند. کاربران حتی می توانند تبلیغات را برای آن سایت های خاص فعال کنند و در دراز مدت به آنها کمک بیشتری کنند.

Privacy نام بازی در اینجا است. کاربران انتخاب می کنند که چه کسی می تواند آنها را ردیابی کند، از اطلاعات آنها محافظت می کند و همچنان در پلتفرم هایی که به پول نیاز دارند کمک می کنند. این یک وضعیت برد-برد است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا