بازی و متاورس

بازی های ارز دیجیتال کسب درآمد یا Play To Earn (P2E) چیست؟ معرفی 7 بازی برتر P2E

متاورس یک مفهوم کلی برای محیط‌ های مجازی است که با یکدیگر مرتبط هستند و با هم‌گرایی فناوری‌های پیشرفته مانند بلاک چین، بازی‌های ویدیویی، هوش مصنوعی، VR/AR، که افراد را قادر می‌سازد تا در تعاملات اجتماعی معنادار در فضاهای دیجیتال شرکت کنند. همانطور که مارک زاکربرگ اشاره کرد، متاورس پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی امروزی را با رابطی انقلابی جایگزین می‌کند که واقعی‌تر است و از فناوری‌های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) استفاده می‌کند. در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی بازی برای کسب درآمد (Play-to-Earn) یا P2E برتر می پردازیم.

متاورس در بازی ها نیز دیده می شود که در آن کاربران می توانند دنیای مجازی را طی کنند، در میان شخصیت های درون بازی خود قدم بزنند و با سایر شهروندان مجازی تعامل کنند. هدف متاورس این است که در نهایت تمام دنیاهای آنلاین را با هم ترکیب کند و به مردم اجازه دهد تا بین آنها حرکت کنند، انگار که یک موجود واحد هستند.

در نهایت، متاورس از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند تا مالکیت کاربر بر اقلام دیجیتالی را از طریق NFTها و ایجاد یک اقتصاد دیجیتال به لطف DeFi امکان‌پذیر کند.

متاورس چگونه کار می کند؟

متاورس را می توان به عنوان یک دنیای فرعی در جهان ما تعبیر کرد، که می توان آن را از طریق پلتفرم های مرحله اولیه مانند Decentraland، یک دنیای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین که در آن کاربران می توانند صاحب سرزمین های مجازی شوند و سایر دارایی های درون بازی را با یک توکن بومی به نام خریداری کنند، تلقی شود.

فناوری‌هایی مانند موارد بالا توسط توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، که توکن‌های ارز دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که می‌توانند برای نشان دادن دارایی‌های خاص در یک بلاک چین مورد استفاده قرار گیرند، تامین می‌شوند. همه بازی‌های بلاک چین از جمله Axie Infinity ،Cryptovoxels ،The Sandbox، مکانیسم‌های NFT را در آیتم‌های درون بازی خود تعبیه کرده‌اند.

از امروز، متاورس مرحله اولیه عمدتاً بین بازی و رمزنگاری زندگی می‌کند، 2 فناوری که وقتی با هم ترکیب شوند، به معنای واقعی کلمه به «تغییرکنندگان بازی» تبدیل می‌شوند و ما را به چشم‌انداز آینده‌نگر نزدیک‌تر می‌کنند. روزهایی که سودجویی منحصر به توسعه‌دهندگان بازی بود، گذشته است، زیرا نسل جدید بازی‌ها اکنون به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا به طور کامل دارایی‌های بازی خود را داشته باشند و در حین بازی کسب درآمد کنند.

بازی برای کسب درآمد (Play-to-Earn) یا P2E چیست؟

بازی‌ های Play-to-Earn (P2E) پلتفرم‌های متاورس مرحله اولیه هستند که مدل‌های اقتصادی نوآورانه‌ای را اضافه می‌کنند که به بازیکنان اجازه می‌دهد درآمد ثابتی برای بازی کسب کنند. این بازی‌ها معمولاً توسط یک بلاک چین پشتیبانی می‌شوند و بر اساس فعالیت‌های پلتفرم یا دستاوردهای مربوط به درون بازی، پاداش‌ها و مشوق‌هایی را به کاربران ارائه می‌دهند.

از آنجایی که کاربران بر اساس فعالیت‌های بازی خود ارزهای دیجیتال را به دست می‌آورند، می‌توانند آن را با فیات یا سایر دارایی‌ها در صرافی‌ها مبادله کنند.

7 بازی برتر برای کسب درآمد Play-to-Earn (P2E)

در ادامه با ایرانکس بیت همراه باشید تا برخی از داغ‌ترین و پیشگام‌ترین بازی‌های P2E را بررسی کنیم.


1) Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی متاورس است که در آن بازیکنان با قرار دادن حیوانات خانگی خود به نام “Axies” در نبردها با یکدیگر رقابت می کنند. این بازی بر اساس فرنچایز موفق Pokemon طراحی شده است و از یک خط داستانی دنیای حیوانات خانگی دیجیتالی با پایان باز پیروی می کند که به بازیکنان اجازه می دهد تا ماموریت های فردی و اجتماعی را انجام دهند تا جوایز بیشتری کسب کنند.

بازی کسب درآمد Axie Infinity

Axie به بازیکنان با توکن‌های Smooth Love Potion (SLP) پاداش می‌دهد، که می‌توان آن‌ها را به پول نقد یا توکن های دیگر تبدیل کرد یا برای پرورش Axies استفاده کرد. Axie Infinity همچنین دارای یک توکن حاکمیتی بومی به نام AXS است که به دارندگان این امکان را می دهد تا در عملکردهای رای گیری پلتفرم که مسیر توسعه بازی را تعیین می کند، از جمله پارامترهای پروتکل مهم شرکت کنند.


2) Alien Worlds

Alien Worlds اولین بازی بلاک چین با 100000 بازیکن است.

Alien Worlds یک بازی P2E مبتنی بر NFT است که متشکل از یک متاورس از هفت سیاره است که برای بازسازی یک نسخه دیجیتالی از زمین با اقتصاد متفاوت با پشتوانه توکن‌های بازی بومی Trilium (TLM) طراحی شده است. NFT ها به کاربران این امکان را می دهند که هر دارایی را که در دنیای مجازی پیدا کنند، داشته باشند و معامله کنند. بازیکنان برای خرید و مونتاژ NFT بر اساس استراتژی خود آزادی عمل دارند. آنها می توانند TLM را استخراج کنند، با بازیکنان دیگر رقابت کنند یا به سادگی ماموریت های درون بازی را انجام دهند.

Alien Worlds اولین بازی بلاک چین P2E

این بازی همچنین دارای ویژگی‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) خود است که در آن بازیکنان TLM می‌توانند دارایی‌های خود را در یک یا چند سیاره در بازی به اشتراک بگذارند تا به یک شورای سیاره‌ای تبدیل شوند.


3) Splinterlands

Splinterlands یک بازی تجاری کلکسیونی دیجیتال P2E است که در آن بازیکنان با پیوستن به تورنمنت‌ها، بازی‌های رتبه‌بندی شده یا انجام ماموریت‌های درون بازی جوایزی را به دست می‌آورند. اقتصاد بازی توسط Dark Energy Crystals (DEC) پشتیبانی می‌شود، یک ارز دیجیتال که هر زمان که کاربران در مسابقات مبتنی بر مهارت و حالت‌های بازی PvP برنده شوند و همچنین دستاوردهای درون بازی را به دست آورند، به آن‌ها پاداش داده می‌شود.

کارت های بازیکنان توسط NFT ها پشتیبانی می شود، از جمله سایر موارد موجود در دنیای بازی از جمله معجون ها، زمین ها و حتی پوست ها، که کاربران می توانند آنها را بخرند، بفروشند یا به دیگران اجاره کنند.

Splinterlands یک بازی تجاری کلکسیونی دیجیتال P2E

توکن حاکمیتی بازی، Splintershards (SPS)، بازیکنان را قادر می‌سازد تا مالکیت بازی را در دست بگیرند، زیرا دارندگان این امتیاز را دارند که در مورد پیشرفت‌های آینده، از جمله مکانیک بازی و سایر پارامترها رأی دهند.


4) Gods Unchained

Gods Unchained یک بازی کارتی تجاری کلکسیونی است که توسط مدیر سابق بازی Magic The Gathering: Arena ساخته شده است. God’s Unchained به کاربران این فرصت را می دهد تا کارت های خود را در بازارهای مختلف NFT جمع آوری، خرید و مبادله کنند و همچنین در دوئل کارت با دیگر بازیکنان رقابت کنند. بازی رایگان است زیرا به بازیکنان جدید مجموعه ای رایگان از 70 کارت داده می شود که در هنگام بازی برای اولین بار در دسته طبقه بندی شده اند.

باری Gods Unchained

Gods Unchained دارای 2 حالت است. حالت انفرادی به بازیکنان اجازه می دهد تا با ربات ها رقابت کنند در حالی که حالت ساخته شده به آنها اجازه می دهد با بازیکنان دیگر رقابت کنند. بازی‌های برنده، بازیکنان را قادر می‌سازد تا Flux به دست آورند، ابزاری که می‌توان از آن برای منحصربه‌فرد کردن کارت‌های رایج استفاده کرد. کاربران همچنین می‌توانند آزادانه کارت‌ها را ترکیب کنند تا کارت‌هایی با کیفیت بالاتر بسازند، که سپس می‌توانند به بازارها فروخته شوند.

تا اکتبر 2021، در مجموع 17 میلیون دلار کارت در بازار بازی رد و بدل شده است.


5) Farmers World 

Farmers World یک بازی کشاورزی مبتنی بر بلاک چین با مکانیک بازی است که شباهت زیادی به یکی از بازی های محبوب فیس بوک، Farmville دارد. هدف این بازی این است که بازیکنان را قادر سازد مزارع دیجیتال خود را پرورش دهند، از گیاهان خود مراقبت کنند، دام های خود را مدیریت کنند و سایر فعالیت های مربوط به کشاورزی را انجام دهند. بازیکنان همچنین می توانند با بازدید از مزارع دیجیتال دیگر و رقابت با آنها برای کسب منابع بیشتر در بازی، در حالت های بازی PvP شرکت کنند.

d یک بازی کشاورزی مبتنی بر بلاک چین

بازیکنان همچنین می توانند تجهیزات کشاورزی را برای کارایی بهتر و همچنین سایر منابع درون بازی مانند زمین های مجازی برای ساختن یا گسترش مزارع خود خریداری کنند. بازی Farmer’s World یکی از سریع‌ترین بازی‌های NFT در فضا در نظر گرفته می‌شود که در ۳۱ آگوست گذشته ۸۶۰۰۰ درصد رشد کیف پول‌های کاربران در یک ماه را داشته است.


6) Plants vs Undead

Plant vs Undead (PvU) یک برج دفاعی چندنفره با خط داستانی الگوبرداری شده از بازی بسیار موفق Plants vs Zombies است. کاربران می توانند دارای گیاهان دیجیتال منحصر به فرد با پشتوانه NFT و سایر دارایی های درون بازی باشند که می توانند از آنها برای بازی با دیگران یا شرکت در ماموریت ها استفاده کنند.

هر کاربر می تواند برای رشد بیشتر گیاهان منحصر به فرد یا بذر کاشت کند. گیاهان و دانه ها را می توان در بازار داخلی پلتفرم خرید یا فروش کرد.

بازی Plant vs Undead (PvU)

بازی در دنیایی به نام “Planet Plants” اتفاق می افتد که در آن کاربران وظیفه دارند از “درخت مادر” خود در برابر مهاجمان از طریق گیاهان جنگنده با زامبی ها دفاع کنند. هر گیاه دارای ویژگی ها و توانایی های منحصر به فردی است که بر نحوه مبارزه آنها با امواج ارواح که برای حمله می آیند تأثیر می گذارد.

همه بازیکنان بازی را با یک درخت مادر و شش گیاه شروع می کنند که همگی نه منحصر به فرد هستند. بازیکنان برای هر دور دفاعی موفق، توکن‌های درون بازی دریافت می‌کنند که می‌توانند برای خرید دانه‌های جدید یا مبادله با ارزهای دیجیتال دیگر خرج کنند.


7) My Neighbor Alice

My Neighbor Alice یک بازی چند نفره است که در دنیای مجازی شبیه به Animal Crossing حول محور Alice می چرخد ​​و به کاربران اجازه می دهد جزایر مجازی داشته باشند، آیتم های درون بازی را جمع آوری کنند و با دیگران معاشرت کنند. این بازی همچنین دارای عناصر DeFi است زیرا کاربران می‌توانند با کشاورزی در زمین‌های خود، انجام کارهایی که می‌تواند به «آلیس» و سایر فعالیت‌ها کمک کند، جوایزی کسب کنند. این جوایز به شکل ALICE، یک توکن ERC-20 است که می تواند برای سایر دارایی های درون بازی خرج شود یا به فیات و سایر ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

بازی My Neighbor Alice

NFT های دارایی بازی شامل خانه ها، گیاهان، حیوانات، زمین ها و تقریباً هر آیتم دیگری در بازی است که می توان آن ها را خرید، رشد داد، فروخت یا به بازیکنان دیگر اجاره داد.


متاورس مفهومی گسترده و فراگیر است که می تواند دنیای واقعی را به روی امکانات بی نهایت دنیای دیجیتال باز کند. و به نظر می‌رسد که بازی‌های بلاک چین راهی هیجان‌انگیز برای ورود کاربران جدید به هنگام ساختن این جهان دیجیتال جمعی ایجاد می‌کند. با وجود تعداد بیشماری از بازی‌ های P2E که در حال حاضر وجود دارد، همچنان انتظار می‌رود که پروژه‌های بیشتری در آینده راه‌اندازی شوند زیرا مدل‌های بازی نوآورانه‌تر نیز به وجود می‌آیند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا