آموزش ایرانکس‌بیتکیف پول ارز دیجیتال

امنیت صرافی ایرانکس بیت چقدر است؟ آیا کیف پول ما امن است؟

امنیت صرافی یکی از دغدغه های مهم کاربران است. امنیت در صرافی ایرانکس بیت یکی از مهم ترین موضوعاتی می باشد که به آن پرداخته شده است. جلوگیری از هک شدن کیف پول، انتقال مطمئن رمز ارز، هک حساب معاملاتی، جلوگیری از حملات فیشینگ و… مهم ترین موضوعاتی هستند که ما در ایرانکس بیت به آن پرداخته ایم.

در این مقاله مهم ترین راهکارهایی که صرافی ها برای بالا بردن امنیت صرافی به کار می گیرند را معرفی می کنیم. همچنین راهکارهایی که ما در صرافی ایرانکس بیت برای نگهداری امن سرمایه کاربران به کار برده ایم را شرح می دهیم.

اهمیت امنیت صرافی ارز دیجیتال

معامله گران برای خرید و فروش ارز دیجیتال به سراغ صرافی های غیرمتمرکز و متمرکز می روند. صرافی های متمرکز معمولا محبوبیت بیش تری دارند؛ چرا که در این صرافی ها معمولا ارزهای بیش تری ارائه می شود. همچنین به دلیل احراز هویت کاربران (KYC)، حتی اگر مشتری دسترسی به اطلاعات کاربری اش را از دست بدهد، باز هم امکان بازیابی حساب از طریق صرافی وجود دارد؛ به این ترتیب کاربران دارایی شان را برای همیشه از دست نمی دهند.

وقتی شما ارزی را از صرافی خریداری می کنید، با هر بار انتقال ارز هزینه ای به عنوان کارمزد شبکه از دارایی تان کسر می شود. این هزینه مربوط به انجام تراکنش در بلاکچین است و جزو کارمزدهای صرافی نیست. اگر شما نقل و انتقالات زیادی انجام دهید، معمولا کارمزد شبکه تان خیلی زیاد خواهد بود. یکی دیگر از دلایلی که کاربران ترجیح می دهند دارایی شان را در کیف پول صرافی نگهداری کنند، بحث کارمزد شبکه در انتقال ارز است.

از آنجایی که دارایی کاربران به صورت متمرکز در سرور صرافی ها قرار می گیرد، امنیت یکی از مهم ترین دلایل برای انتخاب یک صرافی جهت معامله می باشد. حتی می توان گفت که فاکتور امنیت، مهم ترین فاکتور در انتخاب صرافی، جهت ترید ارز دیجیتال است.

تامین امنیت کیف پول ها توسط صرافی
حفاظت از دارایی های کاربران، مهم ترین وظیقه صرافی های ارز دیجیتال است.

قبل از انتخاب صرافی، بهتر است با دقت بررسی کنید که صرافی برای حفظ امنیت حساب ها و دارایی کاربران چه فاکتورهای امنیتی را لحاظ کرده است. در ادامه برخی از مهم ترین فاکتورهایی که امروزه صرافی ها برای بالا بردن امنیت به کار می برند را معرفی می کنیم.

ابزارهای لازم برای برقراری امنیت صرافی ارز دیجیتال

احراز هویت کاربران (KYC)

یکی از مهم ترین اقدامات صرافی ها برای بالا بردن امنیت، احراز هویت کاربران می باشد. KYC برای نهادهای مالی از جمله بانک ها، کارگزاری ها و صرافی ها ضروری است. این کار برای جلوگیری از پولشویی و اعمال مجرمانه مالی انجام می شود.

برخی از صرافی های ناشناس تر برای اینکه کاربران را جذب کنند، مرحله احراز هویت را حذف می کنند. برخی دیگر نیز احراز هویت ابتدایی و غیرحرفه ای انجام می دهند. در صورتی که تمامی صرافی های معتبر احراز هویت را برای کاربرانشان اجباری کرده اند. این فرایند باعث پیشرفت ضریب امنیتی صرافی ارز دیجیتال خواهد شد.

نگهداری رمزارزها در والت مطمئن

ارزهای دیجیتال در ایرانکس بیت به دو صورت hot و cold نگهداری می شوند. با قرار گرفتن دارایی در Cold Wallet حتی اگر تمام اکوسیستم صرافی هک شود، باز هم دارایی کاربران محفوظ می ماند؛ چرا که هکرها نمی توانند به Cold Wallet که به هیچ شبکه ای متصل نیست، دسترسی داشته باشند.

تراکنش های برداشت در این سیستم از طریق QR CODE به سیستم ذخیره سازی سرد منتقل شده و امضاء می شود، سپس مجدداً از طریق QR CODE، برای ارسال در شبکه برگشت داده می شود. مجموع منابعی که در هات ولت ها نگهداری می شود، به اندازه ای است که پاسخگوی نیاز مداوم و سریع کاربران برای برداشت باشد.

مدیریت و امضای Cold Wallet به صورت گروهی می باشد. در صورت تایید تمام مدیران، تایید انتقال از کلد ولت به hot Wallet انجام می شود. این سیستم چند امضایی (برای جابه جایی ارزهای دیجیتال از کلدولت)، باعث می شود که امکان کلاهبرداری از سوی هر یک از مدیران مجموعه، به صفر برسد.

ذخیره سازی سرد و گرم دارایی رمز ارزها
ذخیره سازی سرد و گرم دارایی رمز ارزها

ارسال پیامک اعلان به کاربران

در صورتی که برداشتی از حساب انجام شود، یا اینکه رمز،ایمیل یا سایر اطلاعات در حساب تغییر کند، صرافی ها این موضوع را از طریق پیامک یا ایمیل به صاحب حساب اطلاع می دهند. این موضوع باعث می شود که در صورت رخ دادن اتفاقات غیرمنتظره، شما مطلع شده و دسترسی به حسابتان را به کمک پشتیبانی ببندید.

جلوگیری از برداشت حجم بالا و تماس با کاربر

در صورتی که کاربر به صورت ناگهانی اقدام به برداشت میزان زیاد ریال یا رمزارز از حساب کاربری خود کند، تماسی از طرف صرافی با صاحب حساب گرفته می شود. این تماس برای دریافت تاییدیه جهت برداشت می باشد. در صورتی که صاحب حساب تراکنش را تایید نکند، برداشت انجام نخواهد شد.

ارزیابی مداوم موارد امنیتی

روش های نفوذ روز به روز تغییر می کنند، بنابراین ارزیابی مداوم موارد امنیتی یک ضرورت محسوب می شود. علاوه بر این صرافی ها برای تامین امنیت، به صورت دوره ای از مشاوره های امنیتی و تست های نفوذ نیز استفاده می کنند.

تغییر دوره ای آدرس کیف پول ها

به منظور حفظ حریم خصوصی و امنیت دارایی کاربران و کاهش ریسک رهگیری نقل و انتقالات، صرافی ها به صورت دوره ای آدرس های کیف پول کاربران را تغییر می دهند.

شناسایی دوعاملی

شناسایی دوعاملی یکی از بهترین راهکارها برای برقراری امنیت حساب کاربران است. بهترین نرم افزارهای شناسایی دوعاملی در حال حاضر Google Authenticator، Authy و LastPass Authenticator می باشند.

بهترین راهکار برای بالا بردن امنیت حساب این است که تایید دو مرحله ای حسابتان را فعال کنید. با این کار حتی اگر هکر و سارق به رمز اکانتتان دسترسی پیدا کند، بدون در اختیار داشتن رمز دو مرحله ای، امکان ورود به حساب و برداشت از حساب را نخواهد داشت.

استفاده از احراز دو مرحله ای برای افزایش امنیت حساب
بهترین راهکار برای جلوگیری از نفوذ هکرها به حساب، استفاده از رمز دو مرحله ای می باشد.

کد آنتی فیشینگ      

کد ضد فیشینگ (Anti-Phishing Code) یکی از امکانات امنیتی ارائه شده در برخی از صرافی ها  است که باعث می شود یک لایه امنیتی به حساب کاربر اضافه شود. Anti-Phishing یک کد منحصربفرد است که در تمام ایمیل های ارسال شده از سوی صرافی تان این کد وجود دارد. وقتی این مشخصه فعال باشد، متوجه می شوید که ایمیل دریافتی از وب سایت اصلی برایتان ارسال شده است.

در صورتی که ایمیلی از آدرس صرافی تان دریافت کردید که کد ضد فیشینگ در آن موجود نبود، متوجه می شوید که آدرس ایمیل متعلق به صرافی نبوده و اسکم است.

امنیت رمز عبور

رمز عبور حساب شما اولین سد دفاعی در برابر ورود سایرین به حسابتان است. هنگام تعیین رمز عبور برای حساب، فاکتورهای سختی پسورد باعث می شود که شما رمز عبوری مطمئن برای حسابتان انتخاب کنید.

پسوردهای مطمئن حداقل 8 کاراکتری بوده و ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علامت های خاص می باشند.

گزارش فعالیت های اکانت

برخی صرافی ها در بخش امنیت، اطلاعات کاملی از لیست ورود و خروج کاربر ارائه می دهند. با بررسی این بخش می توانید ورود و خروج های مشکوک حسابتان را کشف کنید. در صورت وجود فعالیت های مشکوک، بهتر است پسورد حسابتان را تغییر دهید و این موضوع را با پشتیبانی صرافی تان در میان بگذارید.

گزارش ورود به حساب با جزئیات
نمونه گزارش ورود به حساب با جزئیات

ایرانکس بیت برای امنیت سرمایه کاربرانش چه می کند؟

صرافی ایرانکس بیت برای بالا بردن امنیت حساب کاربران، تمام روش هایی که در بالا توضیح دادیم را به کار برده است. پیشنهاد می کنیم که در اسرع وقت به بخش تنظیمات امنیتی حساب تان رفته و احراز هویت دو مرحله ای و کد ضد فیشینگ را برای حسابتان فعال کنید.

با وجود الگوریتم های امنیتی به روز شده، دقت داشته باشید که بخش مهمی از امنیت دارایی تان به عملکرد شما برمی گردد. رعایت نکات امنیتی و جلوگیری از افشای اطلاعات حساب، امنیت کیف پول و دارایی دیجیتال شما را تا حد زیادی تضمین می کند.

کاربران برای افزایش امنیت دارایی شان در صرافی ایرانکس بیت چه کنند؟

برای اینکه بتوانیم جلوی نفوذ را بگیریم باید اول بدانیم که هکرها و دزدان اینترنتی از چه روش هایی برای سرقت دارایی صرافی ها استفاده می کنند. هکرها برای سرقت دارایی ارز دیجیتال کاربران یا سرور صرافی را مورد هدف قرار می دهند، یا اینکه از خطاها و سهل انگاری هایی که کاربر در حفظ اطلاعات شخصی اش انجام می دهد سوء استفاده می کنند.

راهکارهای امنیتی برای جلوگیری از به سرقت رفتن دارایی ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. الگوریتم های امنیتی که امنیت سرور را افزایش می دهند.
 2. نکات امنیتی که باید کاربر آن ها را رعایت کند.

امنیت در صرافی ایرانکس بیت با راهکارهایی که کمی قبل تر معرفی کردیم پیاده سازی شده است. همچنین بخش مهمی از آپدیت های ما مربوط به بالاتر بردن سطح امنیتی حساب ها می باشد. روش های نفوذ و جلوگیری از نفوذ همه روزه تغییر می کنند و برای این امر تیم ایرانکس بیت همه روزه در حال حل چالش های جدید دنیای امنیت است.

اما جدا از الگوریتم های پیاده سازی شده، نیاز است که کاربران نیز در حفظ اطلاعات و امنیت حسابشان کوشا باشند. برخی از مهم ترین راهکارهایی که کاربران برای افزایش امنیت دارایی شان در صرافی ایرانکس بیت باید در نظر بگیرند عبارتند از:

 • رمز عبور قوی برای حسابتان تعیین کنید. سعی کنید که این رمز متفاوت از رمز سایر حساب هایتان باشد. رمز حساب را به صورت آشکار در کامپیوترتان ذخیره نکنید. همچنین به صورت دوره ای پسورد را تغییر دهید.
 • اگر فردی با شما تماس گرفت و خود را پشتیبان صرافی ایرانکس بیت معرفی کرد به هیچ وجه اطلاعات حسابتان را در اختیار او قرار ندهید. پشتیبانان ایرانکس بیت به هیچ وجه اطلاعاتی از جمله پسورد حساب یا رمز دو عاملی را از شما نمی خواهند.
 • برای جلوگیری از نفوذ ویروس و بدافزار به سیستم تان، از آنتی ویروس قوی استفاده کرده و آن را آپدیت نگه دارید.
 • اجازه دسترسی به حسابتان را به هیچ کسی ندهید. اگر به هر دلیلی احساس کردید کسی از پسورد شما اطلاع دارد آن را در اسرع وقت تغییر دهید.               
 • بلافاصله بعد از اتمام کارتان از حساب خارج شوید.
 • تا جای ممکن با سیستم های مختلف وارد حسابتان نشوید. در صورت امکان دستگاهی که از آن برای کار با صرافی ایرانکس بیت استفاده می کنید را ایزوله کنید. در غیر اینصورت تنها از لپتاپ یا دستگاه شخصی تان برای ترید در ایرانکس بیت استفاده کنید. این موضوع در ارتباط با وای فای نیز صدق می کند. به هیچ عنوان با اینترنتی که از آلوده نبودن آن مطمئن نیستید، برای اتصال به صرافی استفاده نکنید.
 • راهکارهای امنیتی صرافی از جمله روش ضد فیشینگ و احراز هویت دو عاملی را در حسابتان فعال کنید.
 • گوشی تان را حتی برای چند لحظه در اختیار کسی قرار ندهید. تنها کافیست برای چند لحظه گوشی تان را به فردی بدهید و آن فرد بتواند شناسه دو عاملی حساب شما را از نرم افزار گوشی تان بردارد.
 • تنها آن بخشی از دارایی تان را در صرافی نگه داری کنید که قصد معامله کردن آن را دارید. برای جلوگیری از هرگونه احتمالی بهتر است آن بخشی از دارایی تان که برای بلندمدت سرمایه گذاری کرده اید را به کیف پول شخصی تان منتقل کنید. با این کار تنها بخشی از سرمایه تان که همیشه برای خرید و فروش به آن نیاز دارید در صرافی می ماند.
 • اطلاعات خودتان را درباره حملات فیشینگ بالا ببرید و تلاش کنید که در دام این حملات اینترنتی نیفتید.
 • آدرس کیف پول، صرافی ایرانکس بیت و دیگر سایت های ترید ارزهای دیجیتال تان را Bookmark کنید تا در هنگام ورود از فیشینگ نبودن آن مطمئن شوید.
 • افزونه های مخرب در مرورگرها را به هیچ عنوان دست کم نگیرید. بهترین کار این است که یک مرورگر تمیز و فاقد افزونه برای دسترسی به کیف پول و حساب صرافی تان اختصاص دهید.

کلام آخر

معامله گران برای خرید و فروش ارز دیجیتال به سراغ صرافی های غیرمتمرکز و متمرکز می روند. برای انتخاب یک صرافی متمرکز مطمئن، باید بررسی کنید که آن صرافی چه تدابیر امنیتی برای محافظت از حساب کاربرانش در نظر گرفته است؟

در این مقاله به معرفی مهم ترین فاکتورهایی که باید صرافی ها برای افزایش امنیت حساب ها در نظر بگیرند پرداختیم. همچنین توضیح دادیم که امنیت در صرافی ایرانکس بیت با چه فاکتورهایی پیاده سازی شده است. با وجود پیاده سازی راهکارهای امنیتی، گاهی سهل انگاری کاربران باعث می شود که سارقان اینترنتی بتوانند به حساب دسترسی پیدا کنند. برای جلوگیری از این موضوع نیاز است که معامله گران نیز به امنیت حساب های معاملاتی شان اهمیت دهند.

تامین فاکتورها و الگوریتم های امنیتی از طرف صرافی، به همراه رعایت اصول امنیتی از طرف معامله گر، احتمال از دست دادن دارایی را به صفر نزدیک می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا