دانشنامه ارز دیجیتال

الگوریتم اجماع اثبات اعتبار یا (PoA) Proof of Authority چیست؟

فضای کریپتوکارنسی از زمان اولین تراکنش بلاک چین در شبکه بیت کوین تغییرات زیادی کرده است. همراه با این تغییرات الگوریتم‌های معروف اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) و همچنین مکانیسم‌های اجماع دیگری با روش‌های جایگزین برای دستیابی به اجماع در یک سیستم بلاک چین پیشنهاد شد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر الگوریتم اثبات اعتبار (PoA) بپردازیم.

تعریف الگوریتم اثبات اعتبار

Proof of Authority (PoA) یک الگوریتم اجماع مبتنی بر شهرت است که یک راه حل عملی و کارآمد برای شبکه های بلاک چین (به ویژه شبکه های خصوصی) معرفی می کند. این اصطلاح در سال 2017 توسط بنیانگذار اتریوم و CTO سابق گاوین وود پیشنهاد شد.

الگوریتم اجماع PoA از ارزش هویت‌ها استفاده می‌کند، به این معنی که اعتبار سنجی‌های بلوک کوین ها را به اشتراک نمی‌گذارند، بلکه شهرت خود را به جای آن قرار می‌دهند. بنابراین، بلاک چین‌های PoA توسط گره‌های اعتبارسنجی که خودسرانه به عنوان موجودیت‌های قابل اعتماد انتخاب می‌شوند، ایمن می‌گردند.
مدل اثبات اقتدار بر تعداد محدودی اعتبارسنجی بلوک متکی است و این همان چیزی است که آن را به یک سیستم بسیار مقیاس پذیر تبدیل می کند. بلوک‌ها و تراکنش‌ها توسط شرکت‌کنندگانی که از قبل تأیید شده‌اند، تأیید می‌شوند که به‌عنوان ناظر سیستم عمل می‌کنند.

الگوریتم اجماع اثبات اعتبار

الگوریتم اجماع PoA ممکن است در سناریوهای مختلفی اعمال شود و گزینه ای با ارزش برای کاربردهای لجستیکی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، وقتی صحبت از زنجیره تامین می شود، PoA یک راه حل موثر و معقول در نظر گرفته می شود.
مدل اثبات اقتدار به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا ضمن بهره‌مندی از مزایای فناوری بلاک چین، حریم خصوصی خود را حفظ کنند. Microsoft Azure نمونه دیگری است که در آن PoA در حال پیاده سازی است. در چند کلمه، پلتفرم Azure راه حل هایی را برای شبکه های خصوصی ارائه می دهد، با سیستمی که نیازی به ارز بومی مانند “گس” اتر ندارد، زیرا نیازی به ماینینگ نیست.

چرا الگوریتم اثبات اعتبار؟

الگوریتم اجماع PoW که توسط بیت‌کوین استفاده می‌شود، مطمئن‌ترین الگوریتم موجود امروزی است. با این حال، واقعاً مقیاس پذیر نیست. بیت کوین و همچنین سایر بلاک چین های مبتنی بر PoW از نظر تراکنش در ثانیه (TPS) عملکرد محدودی دارند. چنین محدودیتی به این واقعیت مربوط می شود که بیت کوین به یک شبکه توزیع شده از گره ها متکی است، که باید به اجماع برسند و در مورد وضعیت فعلی بلاک چین به توافق برسند. این بدان معناست که قبل از تایید یک بلوک جدید از تراکنش ها، باید توسط اکثر گره های شبکه تایید شود. بنابراین، جنبه غیرمتمرکز بیت کوین نه تنها یک سیستم اقتصادی امن و بدون اعتماد را فراهم می کند، بلکه پتانسیل آن را برای استفاده در مقیاس بزرگتر نیز محدود می کند.
با توجه به میزان تراکنش در هر ثانیه، بلاک چین های اثبات سهام معمولاً عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین دارند. با این حال، تفاوت چندان مهم نیست و شبکه‌های PoS واقعاً موفق به حل مشکل مقیاس‌پذیری نشده‌اند.

در این زمینه، Proof of Authority در حال حاضر به عنوان یک جایگزین کارآمدتر در حال پیاده سازی است، زیرا می تواند تراکنش های بسیار بیشتری را در ثانیه انجام دهد.

اثبات کار (PoW) یا اثبات اعتبار (PoA

برخی PoA را یک PoS اصلاح شده می دانند که به جای کوین از هویت استفاده می کند. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز اکثر شبکه های بلاک چین، PoS همیشه برای مشاغل و شرکت های خاص مناسب نیست. در مقابل، سیستم‌های PoA ممکن است راه‌حل بهتری را برای بلاک چین‌های خصوصی نشان دهند، زیرا عملکرد آن به طور قابل‌توجهی بالاتر است.

شرایط اجماع اثبات اعتبار (PoA)

اثبات اعتبار (PoA)

اگرچه شرایط ممکن است از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت باشد، اما الگوریتم اجماع PoA معمولاً به موارد زیر وابسته است:

  • هویت های معتبر و قابل اعتماد: اعتبار سنجی ها باید هویت واقعی خود را تایید کنند.
  • دشواری اعتبارسنجی: یک نامزد باید مایل به سرمایه گذاری پول و به خطر انداختن شهرت خود باشد. یک فرآیند سخت خطرات انتخاب اعتباردهنده‌های مشکوک را کاهش می‌دهد و یک تعهد بلندمدت را تشویق می‌کند.
  • یک استاندارد برای تایید اعتبار سنج: روش انتخاب اعتبار سنجی باید برای همه نامزدها برابر باشد.

ماهیت پشت مکانیسم شهرت، اطمینان در هویت اعتباردهنده است. این نمی‌تواند یک فرآیند آسان باشد. باید بتواند هکرها را از بین ببرد. در نهایت، حصول اطمینان از اینکه تمام اعتبار سنجی ها از یک رویه عبور می کنند، یکپارچگی و قابلیت اطمینان سیستم را تضمین می کند.

محدودیت های PoA

درک مکانیسم PoA این است که از تمرکززدایی چشم پوشی می کند. بنابراین می توان گفت که این مدل از الگوریتم اجماع تنها تلاشی برای کارآمدتر کردن سیستم های متمرکز است. در حالی که این موضوع PoA را به یک راه حل جذاب برای شرکت های بزرگ با نیازهای لجستیکی تبدیل می کند، اما تردیدهایی را به همراه دارد، به ویژه در حوزه ارزهای دیجیتال. سیستم‌های PoA دارای توان عملیاتی بالایی هستند، اما جنبه‌های تغییرناپذیری زمانی زیر سوال می‌رود که مواردی مانند سانسور و فهرست سیاه به راحتی قابل دستیابی باشند.

یکی دیگر از انتقادات رایج این است که هویت اعتباردهنده های PoA برای همه قابل مشاهده است. استدلال علیه این موضوع نشان می دهد که تنها بازیکنان مستقری که قادر به داشتن این موقعیت هستند، به دنبال اعتبار سنجی (به عنوان یک شرکت کننده شناخته شده عمومی) هستند. با این حال، دانستن هویت اعتباربخش ها می تواند به طور بالقوه منجر به دستکاری شخص ثالث شود. به عنوان مثال، اگر یک رقیب بخواهد یک شبکه مبتنی بر PoA را مختل کند، ممکن است سعی کند بر تایید کنندگان شناخته شده عمومی تأثیر بگذارد تا به منظور به خطر انداختن سیستم از درون، غیرصادقانه عمل کنند.

PoW، PoS یا PoA همگی مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند. به خوبی شناخته شده است که تمرکززدایی در جامعه ارزهای دیجیتال از ارزش بالایی برخوردار است و PoA، به عنوان یک مکانیسم اجماع، تمرکززدایی را برای دستیابی به توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری بالا قربانی می‌کند. ویژگی‌های ذاتی سیستم‌های PoA در تضاد کامل با نحوه عملکرد بلاک‌چین‌ها تا کنون است. با این حال، PoA رویکرد جالبی ارائه می‌دهد و نمی‌توان آن را به عنوان یک راه‌حل در حال ظهور بلاک چین نادیده گرفت، که ممکن است برای برنامه‌های بلاک چین خصوصی مناسب باشد.

سوالات متداول

کدام ارز دیجیتال از Proof of Authority استفاده می کند؟

اثبات اعتبار (PoA) الگوریتمی است که با بلاک چین ها استفاده می شود که تراکنش های نسبتاً سریعی را از طریق مکانیسم اجماع مبتنی بر هویت به عنوان سهام ارائه می دهد. قابل توجه ترین پلتفرم با استفاده از PoA VeChain است.

آیا اثبات اقتدار غیرمتمرکز است؟

بله، به همین دلیل است که شبکه‌های PoA معمولاً دارای تعداد نسبتاً کمی گره‌های اعتبار سنجی هستند که باعث می‌شود کمتر غیرمتمرکز شوند. مانند PoS، اثبات اعتبار به حداقل تلاش محاسباتی نیاز دارد و به تجهیزات تخصصی نیاز ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا