دانشنامه ارز دیجیتال

مقایسه الگوریتم اثبات وزنی (PoWeight) با اثبات سهام

الگوریتم اثبات وزن Proof of Weight یا (PoWeight) یک مکانیسم اجماع بلاک چین است که به کاربران بر اساس مقدار ارز دیجیتالی که دارند، «وزن» می‌دهد! رویکرد وزن به این معنی است که شما از ترکیبی از اطلاعات از چندین منبع مستقل برای ارائه شواهد کافی برای برآوردن یک نیاز اطلاعاتی استفاده می‌کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر الگوریتم اثبات وزن در بلاکچین بپردازیم.

الگوریتم اثبات وزنی چیست؟

مکانیسم‌های اجماع اثبات وزن مبتنی بر مدل اجماع الگوراند است که توسط محققان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT توسعه یافته است. پروتکل Algorand با تکیه بر پروتکل قرارداد بیزانسی، تراکنش‌های بسیار سریع را تسهیل می‌کند، که همچنین باعث می‌شود آن را برای بسیاری از کاربران مقیاس‌پذیر کند.

در شبکه‌ای که از اثبات وزن استفاده می‌کند، کاربران وزن‌دار نقش مهمی در فرآیند دستیابی به اجماع دارند. به هر کاربر یک “وزن” اختصاص داده می شود، که نسبت به مقدار انتخاب شده ای است که نشان دهنده مشارکت کاربر در شبکه است. برای جلوگیری از حملات دوگانه خرج کردن و سایر بازی های ناپسند در بلاک چین، اکثریت (بیش از دو سوم) کسر وزن شده باید متعلق به کاربران صادق باشد.

الگوریتم اثبات وزن در بلاکچین

تفاوت بین PoWeight و اثبات سهام

در نگاه اول، اثبات وزن ممکن است بسیار شبیه به الگوریتم اجماع اثبات سهام به نظر برسد، اما با نگاهی دقیق‌تر، می‌توانیم متوجه یک تفاوت اساسی شویم. در یک شبکه اثبات سهام، تعداد کوین هایی است که در کیف پول نگهداری می‌شوند که «وزن» کاربر و متعاقباً احتمال دریافت پاداش بلوک را برای کاربر تعیین می‌کند.

با این حال، در مکانیزم اجماع اثبات وزن، هر مقدار، نه فقط مقدار سکه‌های نگهداری شده، می‌تواند برای تعیین «وزن» کاربر استفاده شود. به عنوان مثال، در Filecoin FIL، –5.22٪ بلاک چین، مقدار داده IPFS که کاربر ذخیره می کند به عنوان مقدار وزنی استفاده می شود.

بسیار قابل تنظیم، فوق مقیاس پذیر، اما ایجاد انگیزه همچنان یک مشکل است.

مکانیسم اجماع اثبات وزن بسیار قابل تنظیم است و می تواند برای تعداد زیادی از کاربران مقیاس بندی شود. توسعه دهندگان می توانند الگوریتم اصلی را طوری تطبیق دهند که ایجاد کمیته ها را امکان پذیر می کند. یک کمیته متشکل از کاربران تصادفی شبکه است که وظیفه آنها اجرای مرحله خاصی از پروتکل اجماع است.

ساختار کمیته سطحی از تمرکز را معرفی می کند، در حالی که همچنان یک شبکه امن و غیرمتمرکز را حفظ می کند. علیرغم تمام مزایای اثبات وزن، به دلیل عدم وجود انگیزه، هیجان‌زده کردن کاربران در مورد این مدل بسیار چالش برانگیز است، زیرا این پروتکل به کاربران خود برای اجرای یک گره و تأیید تراکنش‌ها پاداش نمی‌دهد.

مزایا

  • قابل تنظیم و مقیاس پذیر بودن

معایب

  • ایجاد انگیزه می تواند یک چالش باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا