دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی با الگوریتم اثبات شهرت (POR) + بررسی تفاوت آن با اثبات سهام

الگوریتم اثبات شهرت (POR) یک شکل ارتقا یافته، قوی تر و ایمن تر از الگوریتم Proof of Authority (POA) است. در POA تراکنش‌ها و بلوک‌ها توسط حساب‌های تایید شده به نام اعتبارسنجی تایید می‌شوند. POA معمولاً در شبکه‌های خصوصی استفاده می‌شود و اخیراً چند شرکتی که آن را برای استفاده از افرادی به‌عنوان تأییدکننده‌هایی که هویت آنها به طور عمومی افشا شده و در خطر است، استفاده کرده‌اند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر الگوریتم اثبات شهرت (POR) بپردازیم.

مفهوم الگوریتم اثبات شهرت (POR)

مدل اجماع اثبات شهرت (PoR) به شهرت شرکت کنندگان برای ایمن نگه داشتن شبکه بستگی دارد. یک شرکت کننده (یک امضاکننده بلوک) باید به اندازه کافی شهرت داشته باشد که اگر بخواهد سیستم را فریب دهد با عواقب مالی قابل توجهی روبرو شود. POR از شرکت ها به عنوان اعتباربخش استفاده می کند نه از افراد.
هنگامی که یک شرکت اعتبار خود را اثبات کرد و تأیید شد ممکن است به عنوان یک گره معتبر به شبکه رأی داده شود و در این مرحله، مانند یک شبکه اثبات اقتدار (PoA) عمل می کند، که در آن فقط گره های معتبر می توانند بلوک ها را امضا و تأیید کنند.
شرکتی که گرفتار تقلب می شود نه تنها شهرت خود را به خطر می اندازد بلکه کل ارزش بازار خود و شهرت سهامداران شرکت را به خطر می اندازد.
امضاکنندگان مجاز گره های قابل اعتمادی هستند که بلوک ها را ایجاد می کنند، آنها را امضا می کنند و آنها را در سایر گره ها توزیع می کنند. همچنین همواره لیستی از امضاکنندگان مجاز در بلاک چین نگهداری می شود. در نظر داشته باشید که فقط گره‌های مجاز می‌توانند بلوک‌ها را امضا کنند و همه بلوک‌ها با بررسی اینکه امضاکننده در لیست مجاز است صحت آن را تأیید می‌کند. الگوریتم امضا در اصل همان الگوریتم PoW است اما با مجموعه‌ای از سرصفحه‌های متفاوت است. سرصفحه‌های مخصوص PoW حذف می‌شوند و سرصفحه‌های اضافی برای فعال کردن رأی‌گیری اضافه می‌شوند. با در نظر گرفتن N به عنوان یک امضاکننده مجاز، یک امضاکننده فقط می‌تواند یک بلوک را در هر (N/2) + 1 امضا کند. این تضمین می‌کند که شخصی برای انجام یک حمله مخرب باید بیش از 50 درصد از امضاکنندگان را کنترل کند. امضاکنندگان مجاز به ازای هر بلوک امضا شده به صورت کوین پاداش خواهند گرفت.
پروتکل اجماع، انصاف و لحظه ای بودن را با تشویق امضاکننده اختصاص داده شده یک بلوک برای انجام امضا تضمین می کند، اما همچنین به بلوک های دیگر اجازه می دهد در صورت در دسترس نبودن امضاکننده اختصاص داده شده، امضا کنند. امضاکننده اختصاص داده شده برای یک بلوک با جستجوی دور از لیست امضاکنندگان مجاز تعیین می شود. اگر امضاکننده تخصیص داده شده پاسخ ندهد، سایر امضاکنندگان می‌توانند در سطح پایین تر دشواری بلوک امضا کنند.

شهرت همه چیز است!

شهرت برای یک تجارت بسیار مهم است. کسب‌وکاری که به شیوه‌ای غیراخلاقی عمل می‌کند در سطوح مختلف از جمله مالی (جریمه، از دست دادن درآمد)، کاهش ارزش‌گذاری، نام تجاری (بی اعتمادی) و روابط عمومی آسیب می‌بیند. اعتماد پایه یک کسب و کار موفق است و زمانی که یک برند اعتماد مشتریان خود را از دست بدهد، ممکن است سال ها طول بکشد تا بهبود یابد.
اجازه دهید از رسوایی آلایندگی فولکس واگن به عنوان مثال استفاده کنیم. آنها به تنهایی برای فریب مردم و مشتریان خود عمل کردند. هنگامی که گرفتار شد، هم یک فاجعه مالی و هم روابط عمومی بود که برای آنها 25 میلیارد دلار هزینه داشت، کاهش 50 درصدی قیمت سهام، و نام تجاری آنها اعتماد زیادی را از دست داد. آبروی آنها مورد آزمایش قرار گرفت و هزینه گزافی برای آن پرداختند. اثبات شهرت بر این خطر از دست دادن قابل توجه برای ایجاد اعتماد در شبکه متکی است.

الگوریتم اثبات شهرت

امنیت الگوریتم اثبات شهرت POR

PoR لایه‌ای از محافظت را اضافه می‌کند که ممکن است قبلاً وجود نداشته باشد و آن همکاری شرکت‌ها برای صادق نگه داشتن یکدیگر است. تصور کنید که فولکس واگن با فورد، تویوتا و دیگران برای تایید و تایید تست های آلایندگی آنها کار می کرد. بسیار بعید است که فولکس واگن حتی زمانی که رقبای آنها در حال آزمایش خودروهای یکدیگر هستند سعی در تقلب سیستم داشته باشد. و حتی اگر آنها سعی می کردند به روشی شرورانه عمل کنند، با علم به خطرات، پس از دستگیری، به سرعت از کنسرسیوم خارج می شدند و حقوق خود را برای عضویت در شبکه از دست می دادند.
همچنین، از آنجایی که این شرکت‌ها با توکن‌های بومی GoChain برای اجرای گره‌ها و بلوک‌های امضا (شبیه به PoW) پاداش می‌گیرند، این به نفع آنهاست که صادق باشند و شبکه را ایمن و قابل اعتماد نگه دارند.
و در نهایت، هنوز هم 51 درصد از شرکت‌های موجود در شبکه باید همزمان برای انجام حمله بدنام 51 درصد تبانی کنند. این به معنای به خطر انداختن اعتبار 26 شرکت (با فرض 50 مقام) است.

مزایا فنی

مزایا الگوریتم اثبات شهرت عبارتند از:

  • برای ایمن کردن یک بلاک چین، نیازی به مصرف مقادیر زیادی برق نیست (تخمین زده می‌شود بیت کوین و اتریوم بیش از ۱۲ میلیون دلار هزینه برق در روز را به عنوان بخشی از مکانیسم اجماع خود مصرف می کنند).
  • ایمن است.
  • به دلیل حذف محاسبات سنگین مورد نیاز برای PoW و داشتن تعداد و اندازه مشخص گره، می تواند بسیار سریعتر عمل کند.
  • به همان اندازه غیرمتمرکز است که شرکت ها غیرمتمرکز هستند.

مزایا کسب و کار

الگوریتم اثبات شهرت علاوه بر مزایا فنی فوق، مزایایی از نظر تجاری نیز دارد. یکی از چیزهای اصلی این است که شرکت‌های سازمانی ممکن است تمایل بیشتری به استفاده از شبکه با استفاده از PoR داشته باشند تا اینکه از یک شبکه نامعتبر و ناشناس مانند شبکه‌ای که از PoW یا PoS استفاده می‌کند استفاده کنند.
در PoR، همه می‌دانند چه کسی شبکه را راه‌اندازی می‌کند (هر شرکتی که هر گره را اجرا می‌کند) و گره‌های شبکه در کجا اجرا می‌شوند (کدام کشور). سپس یک شرکت می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا به شرکت‌هایی که گره‌ها را اجرا می‌کنند و بنابراین به شبکه اعتماد دارند یا خیر. اگر آنها به آن اعتماد کنند، به احتمال زیاد یک فرآیند تجاری را بر روی آن اجرا می کنند. ما احساس می‌کنیم که این می‌تواند راه‌های جدیدی را برای همکاری کسب‌وکارها با استفاده از بلاک چین عمومی باز کند.

مزایا

  • قابل استفاده برای بلاک چین های خصوصی و مجاز.
  • سریع است، (از آنجایی که هیچ PoW مورد نیاز نیست)

معایب

  • فقط برای بلاک چین های خصوصی و مجاز قابل اسفاده است.
  • می تواند در معرض حمله 51% باشد، اما بعید است که مقادیر بسیاری از کاربران در شبکه تبانی کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا