دانشنامه ارز دیجیتال

استیکینگ کاردانو چیست و چگونه انجام می شود؟ موارد مورد نیاز آن چیست؟

استیکینگ کاردانو به فرآیندی گفته می شود که در آن شما ارز ADA خود را هولد کرده و به دلیل سرمایه گذاری که انجام داده اید، مبلغی به عنوان سود دریافت می کنید. این کار شما به شبکه کاردانو برای تایید تراکنش ها و ایجاد بلاک های جدید کمک می کند. فرایند استیکینگ در این بلاکچین به صورت فردی نیست و شما باید در استخرهای استیک کاردانو عضو شده یا خودتان استخری را ایجاد کنید.

مقدار سود دریافتی از کاردانو به پلتفرمی که در آن استیک کرده اید، مقدار و مدت زمان قفل ماندن دارایی شما بستگی دارد. در ادامه به طور کامل در رابطه با فرایند Staking آدا صحبت می کنیم و چگونگی ساخت استخر یا عضویت در استخرهای موجود را توضیح می دهیم.

مفهوم استیک در شبکه کاردانو

Staking به فرایندی در دنیای معاملات ارزهای دیجیتال گفته می شود که سرمایه گذاران، توکن های خود را تبدیل به سپرده می کنند. استیکینگ کاردانو نیز دقیقا به همین موضوع مربوط می شود که افراد پس از خرید آدا (ADA)، این ارز را به صورت سپرده گذاری، اصطلاحاً قفل می کنند تا در اجرای شبکه بلاکچین شرکت داشته باشند.

ارزهای استیک شده برای اعتبارسنجی و تأیید تراکنش های بلاکچین مورد استفاده قرار می گیرند؛ در استیک کاردانو، دارنده ارز آدا (ADA) با سپرده گذاری دارایی دیجیتال خود، ثبات شبکه بلاکچین را در قالب تأیید تراکنش ها تأمین می کند.

افرادی که سپرده خود را در حالت سپرده گذاری یا استیکینگ قرار می دهند، به عنوان تأییدکننده (Staker) در شبکه شناخته می شوند.

در یک الگوریتم اثبات سهام، همچون بلاکچین کاردانو، تأیید تراکنش ها از طریق گره انجام می شود. هر بلوک جدید، باید به یک گره اضافه شود. الگوریتم انتخاب می کند که در مرحله بعد، کدام گره باید مورد استفاده قرار بگیرد. گره ها اغلب شامل گروه هایی از افراد هستند که ارزهای خود را با هم ترکیب کرده اند. با پیوستن به یک گره، می توانید ارز ADA خود را در گره قفل کنید. هر چه ارز بیش تری قفل شود، شانس گره برای تولید بلوک جدید بیش تر می شود.

هنگامی که بلوک ها تولید می شوند، گره پاداشی دریافت می کند؛ سپس این پاداش بین مشارکت کنندگان در آن گره تقسیم می شود.

کاربرد شرکت کردن در استیک کاردانو
وقتی توکن های ADA خود را استیک می کنید، به امنیت شبکه های رمزنگاری با حداقل مصرف انرژی کمک می کنید.

مزایای استیک کاردانو

  • اگر در حال حاضر سرمایه گذار بلندمدت ADA هستید، استیکینگ Cardano یک راه ساده برای افزایش بازده دارایی شما می باشد.
  • هر سرمایه گذاری که به عنوان تأییدکننده یا اعتبارسنج تراکنش ها ظاهر شود، در نهایت به عنوان پاداش فعالیت خود، ارز ADA دریافت می کند.
  • برخلاف ماینینگ ارزهای دیجیتال شما می توانید بدون دردسر، هزینه و ریسک مرتبط با استخراج ارز، از طریق استیک کاردانو درآمد کسب کنید.
  • از جمله مزایای مثبت استیکینگ کاردانو، امکان راه اندازی یک استخر استیک شخصی و خصوصی است.
  • هنگامی که از یک ولت معتبر از جمله کیف پول تراست ولت استفاده می کنید، کلید جداگانه ای برای خرج کردن و استیک کردن دریافت خواهید کرد. این یعنی اگر تصمیم بگیرید توکن های ADA خود را استیک کنید، امکان برداشت این ارزها وجود نخواهد داشت.
  • هر زمان که بخواهید می توانید ارزهای استیک شده را خرج کرده یا انتقال دهید. استیک کردن کاردانو به هیچ عنوان باعث بلوکه شدن ارزهای شما نمی شود.

معایب استیک کاردانو

بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش بینی و پرنوسان است؛ ارز آدا هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر خود ADA ارزش زیادی را از دست بدهد، ضررهای احتمالی ناشی از سرمایه گذاری، می تواند به سرعت از سود حاصل از استیک ارز بیش تر شود. بنابراین استیک کاردانو برای مواقعی مناسب است که قیمت کاردانو خوب است و شما بر اساس تحلیل، سرمایه گذاری روی کاردانو را مناسب دیده اید و می خواهید این ارز را برای میانمدت یا بلندمدت خریداری کرده و نگه دارید.

اکثر پلتفرم های مبادله به شما این امکان را می دهند که مدت زمان استیکینگ خود را انتخاب کنید. اگر ADA خود را قبل از پایان مدت استیکینگ پس بگیرید، پاداش استیک کردن را دریافت نخواهید کرد.

استیک کاردانو ریسک خاصی ندارد. تنها خطر واقعی گم کردن یا افشای کلید خصوصی کیف پول است. البته این ریسک برای همه ارزهای دیجیتال، بدون توجه به استیک کردن یا نکردن وجود دارد.

سرمایه گذاری بر روی آدا به همراه استیکینگ آن
اگر در حال حاضر سرمایه گذار بلندمدت ADA هستید، استیکینگ Cardano یک راه ساده برای افزایش بازده دارایی شما می باشد.

راه اندازی استخر استیک یا عضویت در استخرهای دیگر؟

در کاردانو شما می توانید بدون داشتن حتی یک آدا، نسبت به راه اندازی استخر خود اقدام کنید. در چنین حالتی شما تنها سرویس های فنی را در اختیار سایر کاربران قرار می دهید. کاربران حرفه ای تر می توانند برای کسب سود بیش تر، استخر خودشان را راه اندازی کنند. با این حال، کاربرانی که تمایل به راه اندازی استخر ندارند، می توانند در استخرهای موجود عضو شده و سود دریافت کنند.

برای راه اندازی استخر کاردانو، نیاز به اتصال ثابت اینترنت و مهارت فنی دارید. مدیریت استخر باید دانش عملیاتی در مورد نحوه اجرا و نگهداری گره کاردانو داشته و در زمینه توسعه و عملیات (DevOps) و مدیریت سرور تجربه کافی داشته باشد. در استیکینگ آدا به دسترسی ثابت و 24 ساعته اینترنت نیاز خواهید داشت.

اگر می خواهید به یک استخر استیکینگ بپیوندید، نیازی به اتصال ثابت اینترنت و نظارت 24 ساعته ندارید. شما باید استخری را انتخاب کنید که قابل اعتماد باشد و کارمزد کمتری بگیرد. پس از پیوستن به یک استخر و شرکت در استیکینگ ADA، دیگر لازم نیست کاری انجام دهید. پاداش ها به صورت خودکار پرداخت می شوند و تا زمانی که توکن های استیک اصلی خود را پس نگیرید، ارزهای شما همچنان استیک خواهند شد.

پیشنهاد ما این است که کاربران حرفه ای و قدیمی تر، برای دستیابی به سود بیش تر، استخر استیک کاردانو مخصوص خود را راه اندازی کنند. کاربران تازه کار و غیر فنی می توانند با پیوستن به استخرهای دیگر، به سادگی کاردانو استیک کنند.

روش های استیک کردن کاردانو

شما می توانید توکن آدا را در صرافی ها، کیف پول ها و استخرهای استیکینگ جهت دریافت سود استیک کنید. فقط از قبل بررسی کنید که کیف پول یا صرافی تان امکان استیک کاردانو را دارد یا خیر.

نحوه استیک کردن Cardano در اکثر صرافی های ارز دیجیتال ساده است. ابتدا باید یک حساب کاربری در یک پلتفرم صرافی معتبر ایجاد کنید. در مرحله بعد، باید توکن های ADA را به کیف پولتان در صرافی واریز کنید. در مرحله بعد به صفحه استیکینگ در صرافی بروید و ارز Cardano را انتخاب کنید.

معمولا برای شروع استیکینگ، نیاز است که مدت زمان سپرده گذاری تان را مشخص کنید. این مدت زمان نشان می دهد که توکن های ADA شما چه مدت قفل می شوند. اگر ADA خود را قبل از پایان مدت استیکینگ پس بگیرید، پاداش استیک کردن را دریافت نخواهید کرد. در نهایت شما باید مقدار توکن های ADA که می خواهید به اشتراک بگذارید را وارد کنید.

اگر می خواهید ارز آدا خود را در صرافی استیک کنید پیشنهاد ما به شما این است که از صرافی هایی همچون Kraken، Kucoin و Coinbase استفاده کنید. صرافی هایی از جمله بایننس که ایران را تحریم کرده اند، مناسب استیکینگ نیستند چرا که ریسک بلوکه شدن دارایی در آن ها زیاد است.

اگر می خواهید ارز آدا خود را در کیف پول استیک کنید بهتر است به سراغ کیف پول های معتبری که از قابلیت استیک کاردانو پشتیبانی می کنند بروید. چند مورد از کیف پول های نرم افزاری مناسب برای استیک کردن ADA شامل Daedalus Wallet، Yoroi Wallet، Typhon Wallet و Exodus Wallet می باشد. کیف پول های سخت افزاری Ledger Nano X، Ledger Nano S، Ellipal Titan و Trezor مدل T نیز برای این کار مناسبند.

اگر به دنبال استخر مناسبی برای استیکینگ کاردانو هستید وب سایت هایی مانند PoolTool و Adapools به شما این امکان را می دهند تا وضعیت استخرهای مختلف را مشاهده و بررسی کنید.

بعد از اینکه توکن آدا خود را استیک کردید، کافی است صبر کنید تا سود ناشی از استیک شما در هر دوره، به کیف پولی که دارید واریز شود.

نرخ بازدهی استیکینگ آدا
پلتفرم ها و استخرهای مختلف، با توجه به فاکتور بزرگی استخر و… نرخ بازدهی متفاوتی دارند. این نرخ بین 0.5 درصد تا حدود 6 درصد متغیر است.

در انتخاب استخر چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

مهم ترین موردی که در انتخاب استخر باید به آن توجه داشته باشید میزان اعتبار استخر است. در انتخاب استخر چند نکته مهم وجود دارد که قبل از هر چیزی باید به آن ها توجه کنید.

  • استخرهای استیک پس از آن که به عنوان اسلات لیدر انتخاب شدند باید شبانه روز فعال باشند تا بتوانند بلاک های جدید را اعتبارسنجی کنند.
  • مدیریت استخر و نگه داری آن هزینه هایی دارد. این هزینه ها در هر دوره در قالب توکن آدا از حساب کاربران کسر می شود. هر چه این هزینه ها کمتر باشد محبوبیت استخر بیش تر می شود.
  • معمولا در استخرهای استیک، علاوه بر هزینه های مربوط به خود استخر که در واقع صرف پایداری شبانه روزی استخر استیک می شود، پورسانتی برای مدیریت استخر دریافت می گردد.
  • پاداش های استیکینگ در قالب توکن آدا پرداخت می شوند و میزان آن به عوامل متعددی ازجمله تعداد توکنی که داخل استخر گذاشته اید و هزینه هایی که استخر از شما می گیرد بستگی دارد.

در شبکه ADA، گزینش اعتبار سنج ها به صورت تصادفی اتفاق می افتد. هر شرکت کننده ای که در استیکینگ شرکت کند، می تواند به یک اسلات لیدر تبدیل شود که با ایجاد بلاک های جدید، پاداشی در قالب توکن آدا دریافت می کند. استخر هایی که میزان آدا بیش تری داشته باشند، شانس بیش تری نیز برای انتخاب شدن به عنوان اسلات لیدر دارند. بنابراین می توان گفت که استخرهای بزرگ شانس بیش تری برای اسلات لیدر شدن و سوددهی به اعضای خود دارند.

طبق این گفته منطقی است که کاربران بخواهند تنها در استخرهای بزرگ تر عضو شوند و استخرهای کوچک تر بدون تقاضای عضویت باقی بمانند. اما در اصل این موضوع درست نیست و عوامل مهم دیگری نیز در انتخاب استخر استیکینگ نقش دارند.

استخر هایی که بیش از حد وسعت یافته و میزان توکن آن ها بسیار زیاد باشد، دچار پدیده ای به نام اشباع استخر می شوند که از آن تحت عنوان ارزش K یاد می شود. ارزش K  متغیر تعیین اشباع استخر است. در صورتی که استخری اشباع شود، تأثیر استخرهای کوچک تر روی عملکرد بهتر پروتکل بلاک چین را از بین می برد؛ در نتیجه برای پیشگیری از این اتفاق، پاداش هایی که در استخرهای اشباع شده به کاربران تخصیص داده می شود کمتر از سایر استخرها است. این موضوع باعث می شود که کاربران به سراغ استخرهای خیلی بزرگ نروند و به دنبال یک استخر قابل اعتماد و غیر اشباع بگردند.

از طرف دیگر حق اشتراک در استخرهای استیکینگ کوچک، معمولاً نسبت به حق اشتراک استخرهای بزرگ کمتر است. درصد سوددهی استخر نیز یکی دیگر از مواردی است که در انتخاب استخر باید به آن توجه کنید.

استخرها بر اساس میزان سوددهی که دارند رتبه بندی می شوند. مشخصات مربوط به هر استخر را می توانید در وب سایت های poolTool و AdaPools پیدا کرده و استخر مناسب را با مشخصات دلخواه خود بیابید. همچنین کیف پول Deadalus کاردانو، قابلیت دسترسی راحت به استخرهای استیکینگ را در اختیار کاربران قرار می دهد.

کلام آخر

ممکن است سرمایه گذاران در مورد ریسک هایی که استیک کردن کاردانو دارد نگران باشند، اما استیک کاردانو ریسک بیش تری جز نگه داشتن آن در کیف پول ندارد. تنها ریسک واقعی استیکینگ، از دست دادن کلید خصوصی کیف پول یا هک شدن کیف پول است که برای همه ارزهای دیجیتال فارغ از استیک شدن یا نشدن، وجود دارد.

آنچه در زمان پیوستن به استخرهای استیکینگ باید به آن دقت کنید، قابل اعتماد بودن استخر، عملکرد خوب و هزینه های پایین استخر است. سودی که از سپرده گذاری کاردانو به دست می آید، با توجه به نرخی که کیف پول یا صرافی مدنظرتان در نظر می گیرد و مدت زمانی که شما سپرده خود را قفل می کنید، محاسبه می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا