استخراج رمزارزها

بهترین روش برای استخراج لایت کوین و ماینینگ آن

لایت کوین ارز دیجیتالی است که با نام مستعار “نقره دیجیتال” و به عنوان رقیب بیت کوین که “طلای دیجیتال” است، وارد بازار کریپتوکارنسی شد. این ارز از همان ابتدای توسعه اش سعی داشت خدمات بیت کوین را با هزینه کمتر و سرعت بیش تر ارائه دهد. تراکنش های شبکه لایت کوین تقریبا 4 برابر سریع تر از شبکه بیت کوین انجام می شوند. همچنین پاداش استخراج لایت کوین نسبت به بیت کوین معمولا بیش تر است.

ارز دیجیتال لایت کوین برای تأیید تراکنش ها، از الگوریتم اثبات کار استفاده می کند. هر شبکه ای که این الگوریتم را به کار می گیرد، قابلیت استخراج ارز دارد. بنابراین برای کسب سود از LTC، علاوه بر خرید لایت کوین، می توانید به استخراج لایت کوین نیز فکر کنید.

ارز لایت کوین از نظر الگوریتم Hash و زمان ساخت بلاک تراکنش ها با بیت کوین تفاوت هایی دارد. ایجاد بلاک در لایت کوین تنها در 2.5 دقیقه انجام می شود. در شبکه لایت کوین، پاداش ایجاد بلاک هر چهار سال یک بار نصف می شود. این اتفاق در شبکه بیت کوین نیز رخ می دهد.

اگر به فکر استخراج لایت کوین هستید بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب درباره تجهیزات مورد نیاز برای استخراج LTC توضیح داده ایم، همچنین بررسی کرده ایم که چطور می توان ارزنده بودن استخراج لایت کوین را محاسبه کرد.

مفهوم استخراج لایت کوین

استخراج یا Mining به فرآیندی گفته می شود که طی آن پس از تأیید تراکنش ها و ثبت بلوک ، کوین های جدید به وجود می آید. این کوین ها به عنوان پاداش به ماینرهایی داده می شود که جهت تایید تراکنش ها، قدرت پردازشی خود را به اشتراک گذاشته اند.

به ارزهایی که بلاکچین آن ها بر مبنای الگوریتم اثبات کار عمل می کند، ارزهای Minable (قابل استخراج) گفته می شود. لایت کوین یکی از ارزهایی است که قابلیت استخراج دارد. بنابراین شما با تهیه ابزارهای لازم می توانید دستگاه های ماینر خود را راه اندازی کنید و از طریق استخراج این ارز کسب درآمد نمایید.

استخراج لایت کوین شباهت زیادی به استخراج بیت کوین دارد؛ اما در این بین تفاوت هایی هم وجود دارد. حداقل زمان مورد نیاز برای ایجاد بلوک جدید در بیت کوین، 10 دقیقه است اما برای تولید بلوک جدید در لایت کوین فقط به 2.5 دقیقه زمان نیاز است. زمانی که لایت کوین شروع به کار کرد، پاداش ایجاد هر بلوک 50 ارز LTC بود، اما با گذشت زمان طبق الگوریتم لایت کوین، پاداش بستن بلاک ها نصف شده و کاهش یافت.

این اتفاق در سال 2023 برای سومین بار رخ خواهد داد و پاداش ایجاد بلاک جدید در لایت کوین باز هم نصف می شود. نصف شدن پاداش ها به معنای افزایش سختی شبکه، کم شدن تعداد کوین های در گردش و بالاتر رفتن ارزش ارز است.

استخراج لایت کوین راه خوب کسب درآمد
استخراج لایت کوین یکی از راه های کسب درآمد از این ارز می باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج لایت کوین

برای استخراج ارزهای دیجیتال از جمله لایت کوین، نیاز به تهیه یک سری ابزار و برقراری شرایط مورد نیاز محیطی دارید. به طور کلی برای راه اندازی استخراج LTC باید موارد زیر را فراهم کنید:

  • دستگاه استخراج لایت کوین
  • برق ثابت و بدون قطعی
  • اینترنت ثابت
  • تهویه هوای مناسب
  • کیف پول جهت ذخیره رمز ارز
  • کابل و سایر تجهیزات

دستگاه استخراج لایت کوین

بیش ترین هزینه برای راه اندازی استخراج ارز دیجیتال، خرید سخت افزار استخراج است، چرا که امروزه با توجه به گسترش صنعت ماینینگ و بالا رفتن سختی شبکه، نمی توان از پردازشگرهای معمولی همچون cpu برای استخراج استفاده کرد.

در سال 2011 کاربران برای استخراج LTC از CPU معمولی و کارت های گرافیک استفاده می کردند. در سال 2017 اولین دستگاه مخصوص استخراج با نام Antminer L3 عرضه شد. بعد از آن به مرور دستگاه های قدرتمندتری با توان پردازشی بالاتر ارائه شدند. به دستگاه های مختص استخراج لایت کوین ASIC گفته می شود. دستگاه های ASIC در طرح ها و مدل های مختلفی عرضه می شوند و از نظر برند، مدل، هش ریت و مصرف برق متفاوتند. با ورود دستگاه های جدید، به مرور دستگاه های ایسیک قدیمی تر از رده خارج می شوند.

به جز لایت کوین، با دستگاه های ASIC می توان هر ارز دیجیتال دیگری را که از الگوریتم اسکریپت استفاده می کند را استخراج کرد.

برق مورد نیاز جهت استخراج

دستگاه های ASIC بر اساس مدل و توان پردازشی شان، مصرف برق متفاوتی دارند. اما به طور کلی مصرف برق این دستگاه ها بالا است. در صورتی که تعرفه برق در منطقه شما خیلی زیاد باشد، استخراج برایتان چندان سودآوری نخواهد داشت.

در ایران استفاده از برق خانگی برای ماینینگ ارز دیجیتال ممنوع است و افرادی که قصد انجام ماینینگ دارند باید از وزارت صمت مجوز انجام این فعالیت را کسب کنند. برق مصرفی برای ماینینگ قانونی، با تعرفه برق صادراتی محاسبه می شود.

کابل و تجهیزات برقی مناسب

علاوه بر تامین برق با تعرفه مناسب، برای راه اندازی دستگاه ها و اتصال آن ها به منبع نیرو، نیاز به کابل و تجهیزات برقی داریم. بسته به تعداد دستگاه های ماینر، میزان تجهیزات مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

کیف پول لایت کوین

بعد از کسب پاداش از شبکه لایت کوین، نیاز به کیف پولی برای واریز پاداش استخراج تان دارید. برای این امر باید یک کیف پول مناسب لایت کوین را معرفی کنید. کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری برای این امر قابل استفاده هستند.

برای شروع، کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری لایت کوین است. این کیف پول برای گوشی های اندروید، ios و وب طراحی شده و به صورت رایگان قابل استفاده است.

مدل های مختلف دستگاه ایسیک
دستگاه های ایسیک برای استخراج ارزها به کار می روند. این دستگاه ها در مدل و برندهای مختلفی ارائه می شوند.

اینترنت ثابت

برای استخراج موفق، نیاز به اینترنت پایدار داریم. قطع نشدن اینترنت برای استخراج از اهمیت بالایی برخوردار است. سرویس های اینترنتی ADSL و TD-LTE گزینه مناسبی برای استخراج هستند.

تجهیزات تهویه

دستگاه های ماینینگ سرو صدای زیادی دارند. علاوه بر این، این دستگاه ها به شدت داغ می کنند و برای سالم ماندن آن ها، نیاز به تهویه قوی داریم. برای افزایش کارایی و عمر دستگاه ها بهتر است از تجهیزات خنک کننده قوی استفاده کنید.

همچنین دستگاه های ماینر باید در فاصله مناسبی از هم قرار بگیرند. معمولا برای حفظ شرایط محیطی مناسب، دستگاه های ماینر را در مزارع ماینینگ قرار می دهند. بهتر است برای نصب و راه اندازی دستگاه ها، از کارشناسی که در این زمینه تخصص دارد کمک بگیرید.

پیوستن به استخر استخراج لایت کوین

بعد از اینکه درباره سودآوری استخراج لایت کوین تحقیق کردید و تجهیزات مورد نیاز برای استخراج را فراهم کردید، باید تصمیم بگیرید که به تنهایی کار ماینینگ را انجام می دهید یا عضو یک استخر استخراج می شوید؟

Mining pool یا استخر استخراج محل مجازی است که در آن، استخراج کنندگان قدرت پردازشی شان را به اشتراک می گذارند. با این کار قدرت پردازش برای استخراج یک بلاک به شدت بالا می رود و احتمال کسب پاداش خیلی بیشتر می شود. به عبارت دیگر در این روش ماینرهای عضو استخر، قدرت پردازش سخت افزارهای خود را در اختیار استخر استخراج قرار می دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه دستگاه ها، در پیدا کردن معادله بلاک با مزارع استخراج و استخرهای دیگر رقابت می کند.

در صورتی که بلاک مورد نظر توسط استخر شما تشکیل شود، پاداش دریافتی، بر اساس میزان قدرت پردازشی هر دستگاه، بین اعضا تقسیم می شود. بدون پیوستن به استخر استخراج شانس ماینرها برای ایجاد یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط مزارع استخراج بزرگ با هزاران دستگاه قادر به فعالیت مستقل هستند.

برای شروع کار استخراج، باید یکی از استخرهای استخراج لایت کوین را انتخاب کنید و با مراجعه به سایت رسمی آن، تنظیمات موردنیاز برای راه اندازی دستگاه خود را دریافت کنید. چند مورد از استخرهای خوب که در زمان انتشار این مطلب ارزش عضویت دارند شامل Poolin، Antpool، Easy2Mine، F2Pool و Litecoinpool می باشد.

برای انتخاب یک استخر مناسب، موردی را انتخاب کنید که اندازه استخر خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نباشد؛ چرا که طبق آمار، احتمال ایجاد بلاک در این استخرها بالاتر است. همچنین سود دریافتی شما در استخرهای متوسط قابل ملاحضه می باشد. اعتبار استخر و امنیت آن از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. در این رابطه استخری را برای استخراج انتخاب کنید که قدیمی باشد و از درجه اعتبار بالایی برخوردار باشد.

سیاست پرداخت سود در استخر یکی دیگر از مواردی است که باید به آن دقت کنید. اینکه می خواهید پاداش خود را روزانه دریافت کنید و یا پرداخت شما پس از حل و استخراج لایت کوین انجام شود، بستگی به سیاست استخر در پرداخت وجه به اعضایش دارد. کارمزد استخر یکی دیگر از مواردی است که باید به آن دقت کنید. برخی استخرها کارمزد بسیار زیادی دارند که با کسر کارمزد از سود شما، مبلغ باقیمانده چندان ارزشی نخواهد داشت.

استخراج لایت کوین در روندهای صعودی بازار
اگر در زمان استخراج ارز، روند لایت کوین نیز صعودی باشد، سود حاصل بیشتر از حالت معمول خواهد بود.

آیا استخراج لایت کوین سودآور است؟

احتمالا یکی از سوالات اساسی تان این است که آیا ماینینگ لایت کوین سودآور است یا خیر؟ پاسخ این سوال بستگی به هزینه راه اندازی شما دارد. اگر موفق شوید که سخت افزار مورد نیاز را با هزینه مناسب و در زمان ارزان بودن آن تهیه کنید، گام مثبتی در جهت کسب سود از ماینینگ برداشته اید. از طرفی نکته مهم برای سودآور بودن ماینینگ لایت کوین، ارزان بودن قیمت برق مصرفی است.

برای کسب بیش ترین سود از استخراج ارز دیجیتال، بهتر است از قبل تحقیق کنید و ارزی را انتخاب کنید که بیش ترین سود را از استخراج نصیبتان کند. برای محاسبه سود ماینینگ لایت کوین می توانید از ماشین حساب محاسبه سود استفاده کنید. ماشین حساب محاسبه سود cryptocompare گزینه مناسبی برای این کار است.

بعد از ورود به لینک ارائه شده، قدرت پردازش دستگاه را وارد کنید. برای محاسبه نیاز است که میزان برق مصرفی و هزینه برق را نیز به ماشین حساب بدهید. با وارد کردن این مقادیر، می توانید به صورت تقریبی درآمد حاصل از ماینینگ LTC را حساب کنید. سپس با بررسی میزان هزینه هایی که انجام داده اید (مانند هزینه خرید دستگاه و تجهیزات)، می توانید زمان بازگشت سرمایه خود را تخمین بزنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که تخمین زمان بازگشت سرمایه، مهم ترین عامل در بررسی سودآوری یک فعالیت است و صرفا داشتن درآمد نمی تواند اثبات کند که ماینینگ ارز LTC اقتصادی است یا خیر.

کلام آخر

در این مطلب به آموزش استخراج لایت کوین پرداختیم و سودآور بودن استخراج رمز ارز LTC را بررسی کردیم. قبل از تصمیم به ماینینگ LTC، باید سودآوری و زمان بازگشت سرمایه خود را بسنجید و با دیگر ارزهای دیجیتال مقایسه کنید.

این نوع سرمایه گذاری با خطرات زیادی همراه است و سرمایه اولیه زیادی نیاز دارد. چنانچه میزان سرمایه اولیه و میزان ریسک پذیری شما کم است، بهتر است تنها به فکر سرمایه گذاری و خرید LTC باشید.

یک دستگاه ماینر مناسب می تواند یک بلاک شبکه لایت کوین را تنها در 2.5 دقیقه استخراج کند. البته، این زمان می تواند بسته به سختی شبکه متفاوت باشد. هرچه سختی استخراج بیشتر باشد، استخراج بلاک زمان بیشتری می برد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا