دانشنامه ارز دیجیتال

احراز هویت مشتری یا KYC چیست؟ آیا می توان آن را دور زد؟

KYC مخفف know your customer به معنای احراز هویت و شناخت مشتری می باشد. نهادهای مالی و غیرمالی از KYC برای شناخت مشتریان خود و جلوگیری از فعالیت های نظیر پولشویی و اعمال مجرمانه، استفاده می کنند. از جمله نهادهایی که موظف به استفاده از KYC هستند می توان به بانک ها، موسسات مالی، کارگزاری های بورس، صندوق های سرمایه گذاری، بیمه، اپراتور تلفن همراه، صرافی های رمز ارز، آموزش و پرورش و… اشاره کرد. این نهادها احراز هویت افراد را به صورت حضوری یا آنلاین انجام می دهند.

در این مقاله احراز هویت مشتری (KYC) را معرفی می کنیم. همچنین در رابطه با امکان دور زدن این فرایند و مزایا و معایب به کارگیری KYC توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟

KYC مخفف Know Your Customer به معنای شناخت مشتری است. برخی از افراد KYC را با AML یکی می دانند؛ با اینکه KYC و AML هدف واحدی را دنبال می کنند؛ اما دامنه AML وسیع تر از KYC است.

Know your customer

AML به اقداماتی گفته می شود که بانک ها و موسسات مالی، برای مبارزه با فعالیت های غیرقانونی همچون پولشویی یا تأمین مالی تروریسم به کار می گیرند. برای مثال کسی که 20 میلیون دلار مواد مخدر غیرقانونی فروخته است، ممکن است مبلغ را از طریق بیت کوین یا سایر ارزها دریافت کند. هنگام فروش بیت کوین در صرافی، تا حد زیادی امکان تشخیص تراکنش های مشکوک وجود دارد. KYC حساب ها در این مواقع به صرافی یا بانک کمک خواهد کرد. صرافی با توجه به تاریخ افتتاح حساب، تاریخچه تراکنش ها و اطلاعات کاربر می تواند تراکنش های مشکوک را پیدا کند.

حوزه کارکرد KYC  و AML

هدف از احراز هویت مشتری (KYC) جلوگیری از پولشویی و فعالیت های مجرمانه توسط شرکت ها و افراد است. اما تنها هدف KYC تشخیص جرم نیست. این روش به کسب و کارها اجازه می دهد تا درک بهتری از مشتریان خود داشته و مدیریت ریسک بهتری داشته باشند. امکان پیگیری و نظارت بر تراکنش ها از دیگر اهداف KYC می باشد.

استفاده از KYC مزیت های مهم دیگری نیز برای نهادها دارد. استفاده از این سیستم اطمینان مشتری را بالا برده و اعتماد در فرایندهای تجاری را افزایش می دهد. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها به دنبال شناخت دقیق مشتریان خود هستند. از طریق سیستم KYC موسسات می توانند به اطلاعات کاربران خود دست یافته و نسبت به آن ها شناخت پیدا کنند.

هرچه موسسات مشتریان خود را بهتر و دقیق تر بشناسند، می توانند فرصت های کاری بهتر، وفاداری بیشتر و همچنین بازدهی و اعتبار بیشتری داشته باشند. همچنین با این اطلاعات موسسات می توانند از خطرات و خسارت های احتمالی مثل پولشویی ،کلاهبرداری، سرقت هویت و سایر تخلفات جلوگیری کنند.

جمع آوری این اطلاعات در حالت عادی هزینه زیادی برای شرکت ها دارد. KYC این فرایند را ساده، سریع و کم هزینه کرده است. با این امکان، موسسات و شرکت های تجاری می توانند به سهولت به آخرین اطلاعات به روز شده کاربران خود، دسترسی داشته باشند.

مدارک مورد نیاز KYC

اطلاعات هویتی کاربران در KYC می توانند به صورت حضوری (از طریق فرم احراز هویت) یا به صورت آنلاین (از طریق صفحه احراز هویت کاربران) دریافت شوند. در بانک ها، موسسات مالی و شرکت های بیمه معمولا از فرم KYC استفاده می شود. اما در صرافی های ارز دیجیتال این فرایند به صورت آنلاین انجام می گردد.

اطلاعاتی که در KYC از کاربران دریافت می شود معمولا شامل اثبات هویت، اثبات اطلاعات تماس و اثبات آدرس می باشد. البته برخی نهادها اطلاعات اضافی دیگری نیز برحسب نیاز از کاربر دریافت می کنند. برای مثال بانک ها جهت ارائه تسهیلات، اطلاعات شغلی افراد را نیز احراز می کنند.

در اثبات هویت فردی، صاحب حساب باید اطلاعات شناسایی اش را ارائه دهد. برخی از اطلاعاتی که در اثبات هویت دریافت می شوند شامل شناسنامه، پاسپورت و کارت هویتی (دارای عکس) است که توسط ارگان دولتی و قانونی صادر شده باشد.

احراز موقعیت جغرافیایی و اثبات آدرس یکی از موارد بسیار مهم در احراز هویت مشتری می باشد. در این مورد کاربران باید پاسپورت، کارت اقامت، گواهینامه رانندگی یا کارت بیمه ارائه دهند. همچنین برای احراز آدرس ارائه قبض از جمله صورتحساب تلفن، گاز یا برق (که بیش از ۳ ماه از تاریخ صدور آن نگذشته باشد)، الزامی است. ارائه گزارش حساب بانکی یا دفترچه حساب پس انداز (که بیش از ۳ ماه از موعد آن نگذشته باشد) نیز در این مورد کارایی دارد.

اطلاعاتی که در KYC از کاربران دریافت می شود معمولا شامل اثبات هویت، اثبات اطلاعات تماس و اثبات آدرس می باشد.
اطلاعاتی که در KYC از کاربران دریافت می شود معمولا شامل اثبات هویت، اثبات اطلاعات تماس و اثبات آدرس می باشد.

احراز هویت KYC در صرافی های ارز دیجیتال

اگر شما هم در بازار رمز ارزها فعال باشید و از خدمات صرافی ها برای خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده کرده باشید احتمالا نام KYC را شنیده اید. صرافی های ارز دیجیتال برای تامین امنیت، کاربران خود را موظف می کنند تا پروسه احراز هویت را طی کنند. 

اکثر صرافی های معتبر، قوانین مربوط به احراز هویت مشتری را اعمال می کنند و تا زمانی که اطلاعات کاربر در سایت احراز نشود اجازه فعالیت و خرید و فروش به کاربر داده نمی شود. با این وجود برخی از این پلتفرم ها برای حجم های پایین، اجازه ترید بدون احراز هویت را به کاربرانشان می دهند.

بسیاری از کاربران، KYC صرافی ها را کاری بیهوده می دانند و از نظر آن ها این امر بر تمرکززدایی تأثیر منفی می گذارد. بر خلاف مخالفت برخی از کاربران، این اقدامات در واقع به حفاظت از کاربران کمک می کند. به عنوان مثال وقتی کاربر به دلایلی نمی تواند به حساب خود در پلتفرم دسترسی پیدا کند، پس از تایید صحت اطلاعات، پلتفرم به کاربر امکان ورود یا بازیابی رمز را می دهد. در صورتی که بدون داشتن اطلاعات کاربر، ارائه دهندگان خدمات نمی توانستند به طور موثر به مشتریان خود کمک کنند.

اگر شخص قصد انجام فعالیت غیرقانونی نداشته باشد، نباید نگران هویت خود باشد؛ با این وجود KYC بر تمرکززدایی تأثیر منفی می گذارد؛ چرا که با احراز هویت مشتری، دولت ها و موسسات مالی می دانند چقدر دارایی در اختیار دارید و به کجا ارسال می کنید.

لزوم احراز هویت مشتری در صرافی های ارز دیجیتال
با احراز هویت، صرافی ها درک بهتری از فعالیت های مشتری خواهند داشت و متوجه می شوند که آیا فعالیت های مشتری ماهیت قانونی دارند یا خیر؟

آیا می توان احراز هویت صرافی ها را دور زد؟

همانطور که می دانید صرافی های متمرکز توسط نهادهای دولتی و امنیتی نظارت می شوند. وظیفه نهادهای نظارتی بررسی این است که آیا صرافی ها قوانین مالی را رعایت می کنند یا خیر؟ بنابراین رعایت قوانین برای صرافی های متمرکز اجباری است. اکثر صرافی های ارز دیجیتال معتبر از جمله صرافی ایرانکس بیت و صرافی بایننس، از کاربران خود می خواهند که اسناد هویتی شان را در پلتفرم بارگذاری کنند.

متاسفانه صرافی بایننس کشور ایران را تحریم کرده است و کاربران با داشتن مدارک هویتی ایرانی، امکان فعالیت در این صرافی را ندارند. برخی از کاربران برای استفاده از خدمات بایننس به سراغ روش های غیرقانونی از جمله جعل سند هویتی می روند. توصیه ما به شما این است که به هیچ وجه از مدارک جعلی برای احراز هویت استفاده نکنید؛ چرا که در صورت تشخیص، بایننس بلافاصله اکانت شما را می بندد و اجازه برداشت دارایی هایتان را نیز به شما نمی دهد.

در این شرایط بهتر است به سراغ صرافی های متمرکزی که ایران را تحریم نکرده اند بروید. در این صورت به راحتی می توانید مدارک هویتی تان را ارسال کرده و مراحل احراز هویت را طی کنید. کار با صرافی های غیرمتمرکز یکی دیگر از راهکارهای پیش روی شما می باشد؛ چرا که در این صرافی ها نهاد ناظری وجود نداشته و احراز هویت در این صرافی نیاز نیست.

پیشنهاد ما به شما استفاده از ایمن ترین و ساده ترین راه، یعنی ثبت نام و احراز هویت در صرافی ایرانکس بیت و سایر صرافی های معتبر ایرانی می باشد. در این صرافی ها شما به راحتی می توانید مدارک هویتی ایرانی تان را آپلود کرده و از خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده کنید.

جمع بندی

احراز هویت مشتری فرایندی است که برای اطلاع از هویت کاربران در نهادهای مالی (و گاها غیر مالی) به کار گرفته می شود. در KYC صرافی ها نیاز است که کاربران مدارک هویتی شخصی شان را به صرافی ارائه دهند. همچین احراز اطلاعات حساب بانکی، احراز آدرس و شماره تماس از دیگر بخش های KYC صرافی ها می باشد. با استفاده از احراز هویت، اعمال غیرقانونی به حداقل می رسد.

در گذشته KYC کاربران به صورت سنتی و کاغذی انجام می شد. اما امروزه روش های آنلاین برای احراز هویت بیش تر به کار گرفته می شوند. همچنین احراز هویت از طریق بلاکچین در حال پیشرفت است و پیش بینی می شود که در سال های پیش رو، صرافی ها از این روش برای احراز هویت کاربرانشان استفاده کنند. استفاده از فناوری بلاک چین برای KYC می تواند باعث افزایش سرعت این روند شود. این کار همچنین باعث می شود که احراز هویت دقیق تر و امن تر انجام گردد.

.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا