دانشنامه ارز دیجیتال

آموزش 0 تا 100 استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool)

استخر ماینینگ یا استخر استخراج مجموعه‌ای از ماینرهای ارزهای دیجیتال است که توانایی‌های محاسباتی خود را روی یک شبکه جمع می‌کنند تا شانس یافتن یک بلوک یا استخراج موفقیت‌آمیز برای ارز دیجیتال را افزایش دهند. شرکت کنندگان در یک استخر استخراج، قدرت پردازش خود را به تلاش برای کشف یک بلوک به صورت فردی اختصاص می دهند. اگر استخر در تلاش‌های خود موفق باشد، معمولاً به شکل ارز دیجیتال درگیر، پاداش دریافت می‌کند. نسبت ظرفیت پردازش یا نیروی کار هر فرد در مقایسه با کل گروه معمولاً برای به اشتراک گذاشتن جوایز بین کسانی که مشارکت داشته اند استفاده می شود. ممکن است از ماینرهای انفرادی خواسته شود که برای دریافت پاداش خود در برخی موارد، مدرک کار ارائه کنند.

مفهوم استخر ماینینگ یا استخراج

Mining Round یا مدت زمان استخراج، مدت زمان بین بلوک های استخراج شده توسط استخر در بیشتر موارد است. یعنی یک دور زمانی شروع می شود که استخر حق اضافه کردن یک بلوک به زنجیره بلوکی را به دست آورد و زمانی پایان می یابد که یک بلوک دیگر به زنجیره اضافه کند. بسته به اندازه استخر و شانس استخر، دور ممکن است از چند دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد.

این ماشین‌حساب‌ها به سادگی یک محاسبه آماری را بر اساس عوامل مختلفی انجام می‌دهند، از جمله کل نرخ هش شبکه (مجموع تمام رایانه‌هایی که از آن ارز دیجیتال استخراج می‌کنند)، درجه قدرت هش شما، فرکانس استخراج بلوک‌ها، پاداش بلوک، و … همه این مقادیر به ماشین حساب وارد می شوند، که سپس پاسخ هایی را بر اساس احتمال آماری خالص ارائه می دهند. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که در یک مدت زمان مشخص چقدر پول به دست خواهید آورد، اما درآمد واقعی شما ممکن است متفاوت باشد. می‌توانید فوراً اولین بلوک خود را استخراج کنید، یا ممکن است آن را دو برابر سریع‌تر از آنچه برنامه‌ریزی کرده‌اید استخراج کنید.

در هر صورت، استخراج انفرادی گزینه مناسبی برای شما نیست. اگر واقعاً می خواهید در این شرایط بیت کوین استخراج کنید، باید به یک استخر بپیوندید. استخرهای ماینینگ نیز به گونه ای طراحی شده اند که کاربر پسند باشند و بسیاری از پیچیدگی های فنی و دردسرهای فرآیند استخراج را از بین ببرند. ماینرهای انفرادی از استخرهای ماینینگ و استخرها از نرخ هش ماینرها سود می برند.

استخر استخراج یا استخر ماینینگ

مواردی که باید برای انتخاب یک استخر ماینینگ در نظر بگیرید!

1. ایدئولوژی استخر استخراج

هنگام انتخاب یک استخر برای ارائه نرخ هش و قدرت استخراج خود، یکی از عواملی که باید در نظر بگیرید ایدئولوژی استخر است. درک ایدئولوژی مفهومی دشوار است، به خصوص زمانی که شرکت‌ها درگیر این ماجرا هستند، برخی از آنها عملکرد مفیدی دارند، در حالی که برخی دیگر اهدافی پنهان فراتر از سود مالی دارند. استخرهای استخراج که بلوک‌های خالی را برای دستکاری انگیزه‌های کارمزد تراکنش و ارتقای سیستم‌های جایگزین استخراج می‌کنند، نمونه‌هایی از این هستند. دیگر استخرهای ماینینگ از نرخ هش و نفوذ خود برای جلوگیری از ارتقاء سیستم یا راه‌اندازی و گسترش فورک‌های بلاک چینی که در حال استخراج هستند استفاده کرده‌اند، درواقع هیچ روش ساده یا یکسانی برای تعیین فلسفه استخر استخراج وجود ندارد.

2. شهرت استخر استخراج

شهرت استخر یکی دیگر از نکات ضروری هنگام انتخاب استخر است. برخی از استخرهای ماینینگ از طرح هایی برای کلاهبرداری از مشترکین با سرقت نرخ هش یا درآمدهای ماینینگ استفاده می کنند. این استخرها دوام زیادی ندارند زیرا اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال به سرعت منتشر می‌شوند و هزینه‌های سوئیچ ماینرهای استخر بسیار ناچیز است و این امر باعث می‌شود کاربران به راحتی از استخرهایی که استخراج‌کنندگان کلاهبرداری می‌کنند صرف نظر کنند. با وجود این، چندین مورد از تقلب در استخرهای استخراج و خدمات استخراج ابری وجود داشته است. Bitconnect ،Power Mining Pool و MiningMax از شناخته شده ترین ها در گذشته هستند.

سایر نشانه های آشکار یک استخر استخراج کلاهبرداری عبارتند از:

سود تضمین شده

استخرهای سود تضمین شده یا خدمات ابری بیش از تون خود ارائه می دهند.

مراقب عاملان ناشناس باشید

استخرها یا خدمات ماینینگ که توسط شرکت‌ها یا افراد ناشناس اداره می‌شوند ممکن است گاهی اوقات کلاهبرداری باشند.

طرح‌های بازاریابی چند سطحی

برخی از استخرهای استخراج یا خدمات استخراج ابری به افرادی که دیگران را با پرداخت‌های بالاتر به این طرح جذب می‌کنند، پاداش می‌دهند.

هر زیرساختی که بتواند توسط عموم حسابرسی شود

استخرها یا سرویس‌های استخراج ابری که شفاف نیستند، به عنوان مثال: خدماتی که ویدیوهای عملیات استخراج خود را پست نمی‌کنند یا آمار نرخ هش را فاش نمی‌کنند، ممکن است کلاهبرداری باشند.

هیچ مدرکی برای نرخ هش وجود ندارد

برخی از استخرها آمار نرخ هش قابل تاییدی را ارائه می دهند که قابل جعل نیست و می تواند به طور مستقل توسط هر ماینر احتمالی تایید شود. از سوی دیگر، برخی از استخرها، فقط اعداد هش ریت خود را بدون هیچ مدرک پشتیبانی ارسال می‌کنند و انتظار دارند که شما آنها را باور کنید.

خرید نامحدود قدرت هش

اگر یک کسب‌وکار استخراج ابری مقادیر بی‌معنای قدرت هش را برای خرید فراهم می‌کند، این امکان وجود دارد که آن‌ها فقط سعی کرده‌اند بیت‌کوین شما را برای خود نگه دارند تا اینکه خدمات طولانی‌مدتی ارائه کنند.

طرح های پرداخت استخرهای استخراج

طرح های پرداخت استخرهای استخراج

همه استخرهای استخراج کریپتو به یک شکل کار نمی کنند. از سوی دیگر، بسیاری از برجسته ترین استخرهای استخراج از مجموعه ای از رویه های استاندارد پیروی می کنند.

 • PPS: تکنیک پرداخت به ازای سهم (PPS) یک پرداخت فوری و تضمین شده برای هر سهم بسته به سهام پذیرفته شده استخراج کننده فراهم می کند. ماینرها می توانند پول خود را بلافاصله با برداشت از دارایی موجود خود دریافت کنند.
 • PROP: تکنیک نسبی (PROP) بر اساس تعداد سهامی که هر یک از آنها دارند، پاداش را به طور متناسب بین همه کارگران توزیع می کند.
 • SMPPS: تکنیک حداکثر پرداخت به ازای سهم (SMPPS) مشابه رویکرد پرداخت به ازای سهم (PPS) است، اما محدودیتی برای پرداخت نکردن بیشتر از درآمد استخر استخراج دارد.
 • ESMPPS: تکنیک حداکثر پرداخت مشترک (ESMPPS) مشابه رویکرد حداکثر پرداخت به ازای سهم (SMPPS) است، اما به همه ماینرها به طور مساوی و منصفانه پرداخت می کند.
 • PPLNS: مکانیزم پرداخت به ازای آخرین N سهام (PPLN) که به ماینرها 0 درصد از کل سهامی را که مشارکت می‌کنند پرداخت می‌کند. PPLN مشابه رویکرد متناسب است، با این تفاوت که به جای محاسبه تعداد سهام در دور، آخرین N سهم را بررسی می کند.

مزایا Mining Pools

در حالی که موفقیت در ماینینگ فردی، مالکیت کامل جایزه را فراهم می کند، به دلیل نیاز به قدرت و منابع بالا، شانس موفقیت بسیار کم است. استخراج بسیاری از ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر سخت‌تر شده است، زیرا محبوبیت آنها افزایش یافته است و هزینه‌های فناوری گران‌قیمت مورد نیاز برای یک ماینر رقابتی، غالباً از سود بالقوه آن بیشتر است. استخرهای ماینینگ به سخت افزار و قدرت کمتری از هر عضو نیاز دارند و احتمال سودآوری را افزایش می دهند. در حالی که یک ماینر فردی ممکن است احتمال کمی برای یافتن یک بلوک و کسب پاداش استخراج داشته باشد، همکاری با دیگران شانس موفقیت را تا حد زیادی افزایش می دهد.

مزایای عمده عبارتند از:

 • در مقایسه با استخراج انفرادی، درآمد مناسب تری دارد.
 • به دلیل اشتراک گذاری، هزینه های استخراج کاهش یافته است.
 • امکان تولید درآمد بیشتری در طول زمان دارد.

معایب Mining Pools

افرادی که به یک استخر ماینینگ ملحق می شوند، بخشی از کنترل خود را بر فرآیند استخراج رها می کنند. آنها معمولاً توسط شرایط استخر محدود می شوند، که ممکن است نحوه انجام عملیات استخراج را تنظیم کند. آنها همچنین باید هر گونه منافع احتمالی را توزیع کنند، به این معنی که یک فرد شرکت کننده در یک استخر، درصد کمتری از سود را دریافت خواهد کرد.

از این رو معایب عمده عبارتند از:

 • ممکن است در هر زمان وقفه رخ دهد.
 • از آنجایی که پاداش ها مشترک است، درآمد شما کاهش می یابد.
 • ساختار پاداش تا حدودی نامطلوب و پیچیده است.
 • تعداد محدودی از استخرهای استخراج مانند AntPool ،Poolin و F2Pool بر فرآیند استخراج بیت کوین تسلط دارند.

علیرغم این واقعیت که بسیاری از استخرها برای غیرمتمرکز شدن تلاش می کنند، این سازمان ها بیشتر کنترل را بر روی شبکه بیت کوین متمرکز می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا