دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی 0 تا 100 با NFT یا توکن غیرمثلی (دارایی های غیرقابل معاوضه)

NFT یا توکن غیرمثلی (توکن های غیرقابل معاوضه) در حال حاضر دنیای هنر دیجیتال و کلکسیون ها را با طوفان مواجه کرده اند. هنرمندان دیجیتال به لطف فروش هنگفت به مخاطبان رمزنگاری جدید، شاهد تغییر زندگی خود هستند و افراد مشهور در حال پیوستن به فرصتی جدید برای ارتباط با طرفداران هستند. اما هنر دیجیتال تنها یک راه برای استفاده از NFT یا دارایی های غیرقابل معاوضه است. در واقع می‌توان از آنها برای نشان دادن مالکیت هر دارایی منحصربه‌فرد، مانند سندی برای یک کالا در حوزه دیجیتال یا فیزیکی استفاده کرد.

NFT چیست؟

NFT ها توکن هایی هستند که می توانیم از آنها برای نشان دادن مالکیت موارد منحصر به فرد استفاده کنیم. آنها به ما اجازه می دهند چیزهایی مانند هنر، کلکسیون ها، حتی املاک و مستغلات را نشانه گذاری کنیم. آنها توسط بلاک چین اتریوم ایمن شده اند و می توانند هر بار فقط یک مالک رسمی داشته باشند، درواقع هیچکس نمی تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک NFT جدید را COPY/PASTE کند. NFT مخفف non-fungible token به معنای غیرقابل تعویض یا توکن غیرمثلی می باشد. غیر قابل تعویض یک اصطلاح اقتصادی است که می توانید برای توصیف چیزهایی مانند مبلمان، یک فایل موسیقی یا رایانه خود استفاده کنید. این چیزها با اقلام دیگر قابل تعویض نیستند زیرا خواص منحصر به فردی دارند.

اینترنت دارایی ها

توکن های غیر مثلی و اتریوم برخی از مشکلاتی را که امروزه در اینترنت وجود دارد حل می کنند. همانطور که همه چیز دیجیتالی تر می شود، نیاز به تکرار ویژگی های اقلام فیزیکی مانند کمبود، منحصر به فرد بودن و اثبات مالکیت وجود دارد. ناگفته نماند که اقلام دیجیتال اغلب فقط در زمینه محصولات خودکار می کنند. به عنوان مثال، نمی‌توانید mp3 iTunes را که خریداری کرده‌اید، دوباره بفروشید یا نمی‌توانید امتیاز وفاداری یک شرکت را با اعتبار پلتفرم دیگری مبادله کنید، حتی اگر بازاری برای آن وجود داشته باشد. در ادامه به مقایسه اینترنت NFT و اینترنت امروزه می پردازیم.

اینترنت NFT

 • NFT ها از نظر دیجیتالی منحصر به فرد هستند، هیچ دو NFT یکسانی وجود ندارد.
 • هر NFT باید یک مالک داشته باشد که ثبت عمومی می شود و برای هر کسی به راحتی قابل تأیید است.
 • NFT ها با هر چیزی که با استفاده از اتریوم ساخته شده است سازگار هستند. بلیط NFT برای یک رویداد را می توان در هر بازار اتریوم با یک NFT کاملاً متفاوت معامله کرد. می توانید یک اثر هنری را با بلیط عوض کنید.
 • سازندگان محتوا می توانند آثار خود را در هر جایی بفروشند و می توانند به بازار جهانی دسترسی داشته باشند.
 • سازندگان می‌توانند حقوق مالکیت کار خود را حفظ کنند و حق امتیاز فروش مجدد را مستقیماً مطالبه کنند.
 • موارد را می توان به روش های شگفت انگیزی مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال، می توانید از آثار هنری دیجیتال به عنوان وثیقه در یک وام غیرمتمرکز استفاده کنید.

اینترنت امروزه

 • یک کپی از یک فایل، مانند mp3 یا jpg، مانند نسخه اصلی است.
 • سوابق مالکیت اقلام دیجیتال در سرورهایی که توسط مؤسسات کنترل می شوند ذخیره می شود، شما باید حرف آنها را قبول کنید.
 • شرکت هایی که اقلام دیجیتالی دارند باید زیرساخت های خود را بسازند. برای مثال، اپلیکیشنی که برای رویدادها بلیت های دیجیتالی صادر می کند، باید مبادله بلیط خود را بسازد.
 • سازندگان به زیرساخت و توزیع پلتفرم هایی که استفاده می کنند متکی هستند. اینها اغلب مشمول شرایط استفاده و محدودیت های جغرافیایی هستند.
 • پلتفرم‌هایی مانند سرویس‌های پخش موسیقی، بیشترین سود حاصل از فروش را حفظ می‌کنند.
توکن غیر مثلی

توکن های غیر مثلی چگونه کار می کنند؟

NFTها با توکن های ERC-20 مانند DAI یا LINK متفاوت هستند، زیرا هر توکن جداگانه کاملاً منحصر به فرد است و قابل تقسیم نیست. NFTها توانایی اختصاص یا ادعای مالکیت هر قطعه منحصربه‌فرد از داده‌های دیجیتال را می‌دهند که با استفاده از بلاک چین اتریوم به عنوان دفتر کل عمومی قابل ردیابی است. یک NFT از اشیاء دیجیتال به عنوان نمایشی از دارایی های دیجیتال یا غیر دیجیتال استخراج می شود. به عنوان مثال، یک NFT می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • هنرهای دیجیتال
  • گیف ها
  • هنر کلکسیونی
  • موسیقی
  • ویدیو
 • اقلام دنیای واقعی
  • سند یک ماشین
  • بلیط یک رویداد در دنیای واقعی
  • فاکتورهای توکن شده
  • اسناد حقوقی
  • امضاها

یک NFT در هر زمان فقط می تواند یک مالک داشته باشد. مالکیت از طریق شناسه منحصربه‌فرد و ابرداده‌ای مدیریت می‌شود که هیچ توکن دیگری نمی‌تواند تکرار کند. NFTها از طریق قراردادهای هوشمند منعقد می شوند که مالکیت را به آنها اختصاص می دهند و قابلیت انتقال NFT را مدیریت می کنند. هنگامی که شخصی یک NFT ایجاد یا ضرب می کند، کد ذخیره شده در قراردادهای هوشمند را اجرا می کند که مطابق با استانداردهای مختلف، مانند ERC-721 است. فرآیند ایجاد توکن در سطح بالا دارای مراحل زیر است:

 • ایجاد یک بلوک جدید
 • اعتبارسنجی اطلاعات
 • ثبت اطلاعات در بلاک چین

توکن های غیرقابل معاوضه دارای برخی ویژگی های خاص هستند:

 • هر توکن ضرب شده دارای یک شناسه منحصر به فرد است که مستقیماً به یک آدرس اتریوم مرتبط است.
 • آنها به طور مستقیم با توکن های دیگر 1:1 قابل تعویض نیستند. برای مثال 1 اتریوم دقیقاً مشابه اتریوم دیگر است. این مورد در مورد NFT ها صدق نمی کند.
 • هر توکن صاحبی دارد و این اطلاعات به راحتی قابل تایید است.
 • آنها بر روی اتریوم وجود دارند و می توانند در هر بازار NFT مبتنی بر اتریوم خرید و فروش شوند.

در کلام دیگر اگر شما NFT داشته باشید.

به راحتی می توانید ثابت کنید که مالک آن هستید.

 • اثبات داشتن یک NFT بسیار شبیه به اثبات داشتن ETH در حساب خود است. به عنوان مثال، فرض کنید یک NFT خریداری کرده اید و مالکیت توکن منحصر به فرد از طریق آدرس عمومی شما به کیف پول شما منتقل می شود.
 • توکن ثابت می کند که کپی فایل دیجیتال شما اصل است.
 • کلید خصوصی شما اثبات مالکیت اصلی است.

کلید عمومی سازندگان اساساً بخشی دائمی از تاریخچه توکن است. کلید عمومی سازنده می تواند نشان دهد که توکنی که در اختیار دارید توسط یک فرد خاص ایجاد شده است، بنابراین به ارزش بازار آن کمک می کند.

 • راه دیگری برای فکر کردن در مورد اثبات داشتن NFT این است که پیام هایی را امضا کنید تا ثابت کنید کلید خصوصی پشت آدرس را دارید. همانطور که در بالا ذکر شد، کلید خصوصی شما اثبات مالکیت اصلی است. این به ما می گوید که کلیدهای خصوصی پشت آدرس NFT را کنترل می کنند.
 • یک پیام امضا شده می تواند به عنوان مدرکی استفاده شود که شما صاحب کلیدهای خصوصی خود هستید بدون اینکه آنها را برای کسی فاش کنید و در نتیجه ثابت کنید که مالک NFT نیز هستید.

هیچ کس نمی تواند آن را به هیچ وجه دستکاری کند. می‌توانید آن را بفروشید و در برخی موارد، حق امتیاز فروش مجدد سازنده اصلی را به دست خواهید آورد یا می‌توانید آن را برای همیشه نگه دارید و با خیالی آسوده بدانید که دارایی ها توسط کیف پول شما در اتریوم ایمن شده است.

و اگر شما یک NFT بسازید:

 • شما به راحتی می توانید ثابت کنید که خالق آن هستید.
 • شما محدودیت آن را تعیین خواهید کرد.
 • هر بار که فروخته می شود می توانید حق امتیاز کسب کنید.
 • شما می توانید آن را در هر بازار NFT یا نظیر به نظیر بفروشید. شما در هیچ پلتفرمی قفل نیستید و به کسی برای واسطه نیاز ندارید.
NFT (توکن های غیرقابل تعویض)

محدودیت

خالق یک NFT باید در مورد محدودیت دارایی خود تصمیم بگیرد. برای مثال، بلیط یک رویداد ورزشی را در نظر بگیرید. درست همانطور که یک سازمان دهنده یک رویداد می تواند انتخاب کند که چند بلیط بفروشد، خالق یک NFT می تواند تصمیم بگیرد که چه تعداد کپی وجود دارد. گاهی اوقات اینها کپی دقیق هستند، مانند 5000 بلیط ورودی عمومی. گاهی اوقات چندین مورد ضرب می شود که بسیار شبیه به هم هستند، اما هر کدام کمی متفاوت هستند، مانند بلیط با یک صندلی اختصاص داده شده.

در مورد دیگری، سازنده ممکن است بخواهد یک NFT ایجاد کند که در آن تنها یکی به عنوان یک کلکسیون کمیاب خاص ساخته شود. در این موارد، هر NFT همچنان دارای یک شناسه منحصر به فرد (مانند یک بارکد در یک “بلیت” سنتی) با تنها یک مالک خواهد بود. محدودیت مورد نظر NFT مهم است و به سازنده آن بستگی دارد. ممکن است یک سازنده قصد داشته باشد که هر NFT را کاملاً منحصر به فرد کند تا کمیابی ایجاد کند یا دلایلی برای تولید چندین هزار نسخه مشابه داشته باشد. به یاد داشته باشید، همه این اطلاعات عمومی است.

مزایا و امتیازها

برخی از NFT ها به طور خودکار حق امتیاز را به سازندگان خود پس از فروش پرداخت می کنند. این هنوز یک مفهوم در حال توسعه است اما یکی از قدرتمندترین ها است. صاحبان اصلی EulerBeats Originals هر بار که NFT در آن فروخته می شود، حق امتیاز 8 درصدی دریافت می کنند و برخی از پلتفرم ها مانند Foundation و Zora از حق امتیاز هنرمندان خود حمایت می کنند. این کاملاً خودکار است، بنابراین سازندگان می توانند تنها بنشینند و حق امتیاز کسب کنند زیرا آثارشان از فردی به فرد دیگر فروخته می شود. در حال حاضر، پی بردن به حق امتیاز بسیار دستی و فاقد دقت است، بسیاری از سازندگان آن چیزی را که شایسته آن هستند، دریافت نمی کنند.

به حداکثر رساندن درآمد برای سازندگان

هنرمندی که کار خود را در یک شبکه اجتماعی منتشر می کند برای پلتفرمی که تبلیغات را به دنبال کنندگان هنرمندان می فروشد درآمد کسب می کند. NFTها به اقتصاد سازنده جدیدی قدرت می بخشند که در آن سازندگان مالکیت محتوای خود را به پلتفرم هایی که برای تبلیغ آن استفاده می کنند واگذار نکنند. وقتی محتوای خود را می فروشند، سرمایه مستقیماً به آنها می رسد. اگر مالک جدید NFT را بفروشد، خالق اصلی حتی می تواند به طور خودکار حق امتیاز دریافت کند. این مورد هر بار که فروخته شوذ تضمین می‌شود، زیرا آدرس سازنده بخشی از بیگ دیتا توکن است، بیگ دیتایی که نمی‌توان آن را تغییر داد.

مزایا NFT (توکن غیرقابل معاوضه)

تقویت پتانسیل بازی

توکن های غیر مثلی مورد توجه توسعه دهندگان بازی قرار گرفته اند. NFT ها می توانند سوابق مالکیت آیتم های درون بازی را فراهم کنند، به اقتصاد درون بازی کمک کنند و مزایای زیادی را برای بازیکنان به ارمغان بیاورند. در بسیاری از بازی های معمولی می توانید آیتم هایی را برای خود بخرید تا در بازی خود استفاده کنید. اما اگر آن آیتم NFT بود، پس از اتمام بازی، می‌توانید با فروش آن پول خود را پس بگیرید. حتی اگر آن کالا مطلوب تر شود، ممکن است سود هم داشته باشید. برای توسعه دهندگان بازی – به عنوان صادرکنندگان NFT – می توانند هر بار که یک کالا در بازار آزاد دوباره فروخته می شود، حق امتیازی کسب کنند. این یک مدل تجاری سودمندتر ایجاد می کند که در آن هم بازیکنان و هم توسعه دهندگان از بازار ثانویه NFT درآمد کسب می کنند.

در نهایت اقلامی که برای درون بازی استفاده می‌کنید می‌توانند بیشتر از خود بازی‌ها زنده بمانند. حتی اگر بازی دیگر نگهداری نشود، آیتم های شما همیشه تحت کنترل شما خواهند بود. این بدان معناست که آیتم های درون بازی به یادگاری دیجیتال تبدیل می شوند و ارزشی خارج از بازی دارند. Decentraland، یک بازی واقعیت مجازی، حتی به شما امکان می‌دهد NFT‌هایی را بخرید که نشان‌دهنده قطعه‌های مجازی از زمین هستند که می‌توانید به دلخواه از آنها استفاده کنید.

اقلام فیزیکی

توکن سازی اقلام فیزیکی هنوز به اندازه همتایان دیجیتالی آنها توسعه نیافته است. اما پروژه‌های زیادی وجود دارد که در مورد توکنیزاسیون املاک و مستغلات، اقلام مد بی‌نظیر و موارد دیگر کاوش می‌کنند. از آنجایی که NFT ها اساساً سند هستند، یک روز می توانید با استفاده از ETH یک ماشین یا خانه بخرید و در ازای آن سند را به عنوان NFT دریافت کنید (در همان تراکنش). همانطور که همه چیز به طور فزاینده ای با فناوری پیشرفته می شود، تصور دنیایی که کیف پول اتریوم شما به کلید ماشین یا خانه شما تبدیل می شود سخت نیست، به عنوان مثال قفل درب شما با مدرک رمزنگاری مالکیت باز می شود. با دارایی‌های ارزشمند مانند خودروها و اموال قابل نمایندگی در اتریوم، می‌توانید از NFT به عنوان وثیقه در وام‌های غیرمتمرکز استفاده کنید.

همکاری NFT و DeFi

برنامه های DeFi وجود دارند که به شما امکان می دهند با استفاده از وثیقه پول قرض کنید. برای مثال، شما 10 ETH را وثیقه می‌دهید تا بتوانید 5000 DAI (یک استیبل کوین) وام بگیرید. این تضمین می کند که وام دهنده مبلغ را بازپرداخت می کند، اگر وام گیرنده DAI را پس ندهد، وثیقه به وام دهنده ارسال می شود. پروژه ها شروع به کاوش با استفاده از NFT به عنوان وثیقه کرده اند. تصور کنید در همان روز یک CryptoPunk NFT کمیاب خریده اید، با قرار دادن آن به عنوان وثیقه، می توانید به وامی با همان مجموعه قوانین دسترسی پیدا کنید. اگر DAI را بازپرداخت نکنید، CryptoPunk شما به عنوان وثیقه به وام دهنده ارسال می شود. این موضوع برای اتریوم سخت نیست، زیرا هر دو دنیا (NFT و DeFi) زیرساخت یکسانی دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا