دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی 0 تا 100 با کریپتو پانک (NFT کریپتو)

با شنیدن کلمه “کریپتو پانک” ممکن است کسی آن را غیررسمی و عجیب تصور کند و ممکن است نتواند به امور مالی خود با NFT کریپتو پانک اعتماد کند، اما کاملا برعکس نه تنها این مبحث قابل اعتماد است بلکه در حال حاضر CryptoPunk به عنوان یک آزمایش شروع شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی و ساخت کریپتو پانک بپردازیم …

تاریخچه

مت هال و جان واتکینسون، خالقان لابراتوارهای نرم‌افزاری مستقر در نیویورک، در سال 2017 یک برنامه نرم‌افزاری ساختند که صدها چهره متفاوت و عجیب و غریب را تولید کرد. آنها ابتدا احساس کردند که ساخت اپلیکیشن یا بازی گوشی هوشمند را در اختیار دارند. آنها یک استراتژی تغییر پارادایم برای بازار هنر دیجیتال و همچنین چالشی برای ایده «مالکیت» ارائه کردند. تمام این ماجرا یک تصادف بود و هیچ یک از طراحان انتظار نداشتند که قلمرو هنر دیجیتال را متحول کند و در نهایت به عنوان نقطه عطفی در دنیای فناوری بلاک چین ظاهر شود.

مفهوم کریپتو پانک

NFT اساساً یک سند مالکیت کالای دیجیتال است. CryptoPunks که توسط Larva Labs توسعه یافته است، مجموعه ای از 10000 اثر هنری است که به عنوان NFT در بلاک چین اتریوم توکن شده است. در واقع کسی که NFT را می‌خرد، تنها صاحب آواتار پیکسلی بی‌نظیر با NFT کریپتو پانک است.

هر CryptoPunk به صورت تصادفی از لیستی از صدها ویژگی ایجاد می شود که در نتیجه طیف متنوعی از طرح ها مانند افراد، زامبی ها، میمون ها و حتی بیگانگان ایجاد می شود. به دلیل ماهیت بلاک چین، حتی اگر Larva Labs بخواهد، نمی تواند سری موجود را پس از پخش زنده تغییر دهد. سازندگان هر اثر را به عنوان یک اثر مجزا از هنر مولد در نظر می گیرند و در عین حال به پروژه به عنوان یک کل به عنوان یک قطعه مفهومی بزرگتر نگاه می کنند

اعتقاد بر این است که پانک ها دارای هفت ویژگی متمایز هستند، و فقط یکی از آنها همه هفت ویژگی را دارد. این هفت ویژگی ظاهری عبارتند از: دندان نیش، ریش بلند، یک خال، سیگار، عینک آفتابی قدیمی، جواهرات و کلاه. همچنین پانک ها به پنج نوع: نر، ماده، میمون، فرازمینی و زامبی طبقه بندی می شوند.

اولین 1000 کریپتوپانک که به عنوان Dev Punks نیز شناخته می‌شوند، که توسط بنیانگذاران نگهداری می‌شوند. 9000 باقیمانده توسط کلکسیونرهای تصادفی در سراسر جهان نگهداری می شوند که بسیاری از آنها اکنون میلیونر هستند. آواتارهای بیگانه و زامبی یکی از محبوب ترین ها هستند که تا به امروز دارای بالاترین قیمت فروش هستند.

NFT کریپتو پانک چیست؟

کریپتو پانک یک پروژه NFT مبتنی بر اتریوم در سال ۲۰۱۷ است که یکی از اولین نمونه‌های کلکسیونی ارزهای دیجیتال بود. با گسترش بازار بزرگ NFT در سال 2021، قیمت ها افزایش یافت که منجر به چندین تراکنش به مبلغ بیش از 1 میلیون دلار شد.

با ورود توکن های غیرقابل تعویض (NFT) به جریان اصلی، بازار کلکسیونی های کریپتو در سال 2021 با 2.5 میلیارد دلار حجم تراکنش در شش ماه اول رونق گرفت. این افزایش همچنین منجر به یافتن برخی از توکن‌های غیرقابل تعویض اولیه توسط طرفداران NFT شده است و ارزش این مجموعه‌های رمزنگاری را به بالاترین حدی که قبلاً دیده نشده بود، رساند.

CryptoPunks در سال 2017 به صورت رایگان در دسترس قرار گرفت و در آن زمان، استاندارد توکن غیرقابل تعویض اتریوم ERC-721 حتی وجود نداشت، بنابراین یک تیم دو نفره در Larva Labs آنها را به عنوان یک آزمایش صادر کردند. کاربران کیف پول اتریوم 9000 کریپتوپانک را که در دسترس عموم قرار گرفته بود، جمع آوری کردند، در حالی که Larva Labs بقیه را نگه داشت.

حجم NFT طی سه سال بعد به تدریج افزایش یافت، اما در اواخر سال 2020 و به خصوص اوایل سال 2021 بود که تقاضا برای این گنجینه های دیجیتالی که ادعا می شود کمیاب هستند افزایش یافت. ارزش بازار ثانویه CryptoPunks به شدت افزایش یافت و منجر به فروش چند میلیون دلاری NFT، حراج کریستیز و ساتبی و تعداد زیادی از کریپتوپانک ها به عنوان تصاویر نمایه توییتر شد.

نمونه هایی از گرانترین کریپتو پانک ها

NFT کریپتو

7523 CryptoPunk آخرین بار به قیمت 11.8 میلیون دلار به حراج گذاشته شد: این گرانترین و یکی از 9 پانک بیگانه است. چه چیزی آن را منحصر به فرد می کند؟ اینکه تنها کسی است که ماسک جراحی پوشیده است.

کریپتو

CryptoPunk 7804 آخرین بار به قیمت 7.56 میلیون دلار فروخته شد: این CryptoPunk از این جهت که همزمان از کلاه و عینک استفاده می کند با سایرین متفاوت است. همچنین مجهز به یک پیپ است. این پانک متعلق به دیلن فیلد، مدیر عامل فیگما است.

پانک

CryptoPunk 3100 آخرین بار به قیمت 7.51 میلیون دلار فروخته شد: این در مارس 2021 به قیمت 7.51 میلیون دلار فروخته شد و پس از CryptoPunk 7804 در رتبه دوم قرار گرفت. منحصر به فرد بودن آن ناشی از هدبند پرچم شکلی است که می پوشد، که سایر کریپتوپانک ها این ویژگی را ندارند.

5217

CryptoPunk 5217 آخرین بار به قیمت 5.44 میلیون دلار فروخته شد: این یکی دارای یک کلاه بافتنی قرمز و یک زنجیر طلایی است که ظاهری متمایز از سایر کریپتوپانک ها به آن بخشیده است. بعد از 3100، این چهارمین پانک پرهزینه است.

چگونه می توان کریپتو پانک خریداری کرد؟

در حالی که همه کریپتوپانک‌ها را می‌توان در OpenSea، بازار ثانویه اصلی NFTها مشاهده کرد، اما آنها را فقط می‌توان از طریق وب‌سایت Larva Labs خریداری کرد. ابتدا باید با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال اتریوم، مانند MetaMask، وارد شوید تا بتوانید کریپتوپانک ها را در سایت رسمی خریداری کنید، پیشنهاد دهید و بفروشید. Larva Labs یک ردیاب مفید ارائه می دهد که همه پانک های لیست شده را به ترتیب قیمت، از ارزان تا گران نشان می دهد.

ترتیبی که هال و واتکینسون ابداع کردند به داشتن یک اثر هنری واقعی تشبیه شده است که همیشه در یک موزه عمومی به امانت است. همچنین بر استاندارد ERC-721 NFT که اکنون به طور گسترده پذیرفته شده است، تأثیر گذاشت و چارچوبی را برای صنعت NFT امروزی ایجاد کرد.

برای افرادی که علاقه‌مندان جدید هستند و می‌خواهند در کریپتو پانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند، باید برخی از دانش‌های ضروری را کسب کنند.

پانک اگر پس زمینه آبی داشته باشد برای فروش نیست. آنهایی که پس زمینه قرمز دارند قابل فروشند. کسانی که پس زمینه بنفش دارند در یک مناقصه شرکت می کنند. Ape Punks و Zombie Punks به ترتیب 24 و 88 عضو دارند.

علاوه بر این، زامبی ها سبز رنگ، موجودات فضایی آبی روشن، و میمون ها دارای مو هستند. 6039 پانک مرد و 3840 پانک زن وجود دارد که باعث می شود در بازار پانک کمتر مورد توجه قرار گیرند. پانک‌های زن در بین پانک‌های بشری بیشترین درخواست را دارند. CryptoPunk 8888 تنها پانک انسانی در بین 10 تای برتر است.

8888
کریپتوپانک 8888

مزایای NFT کریپتو

  1. ترتیب ایجاد شده توسط هال و واتکینسون با داشتن یک اثر هنری واقعی که به طور مداوم به یک موزه عمومی امانت داده می شود، مقایسه شده است. همچنین بر روی استاندارد ERC-721 NFT که اکنون به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، تأثیر داشت و زمینه را برای تجارت NFT امروزی فراهم کرد.
  2. آن‌ها سیل مجموعه‌های NFT تصویر نمایه، از Bored Ape Yacht Club گرفته تا Pudgy Penguins و بسیاری دیگر را ایجاد کرده‌اند، که هر یک صرفاً به تأثیر و تاریخچه پروژه منبع می‌افزاید. CryptoPunks همچنین چندین سهامدار معروف مانند رپر Jay-Z و اینفلوئنسر و سرمایه‌گذار گری Vaynerchuk دارد.
  3. کریپتوپانک های خاصی دارای ویژگی های خاصی هستند که آنها را برای کلکسیونرها مطلوب تر و گران تر می کند. آواتارهای بیگانه غیرمعمول‌ترین عکس‌های تصادفی‌شده هستند و در نتیجه، کریپتوپانک‌های بیگانه جزو پرهزینه‌ترین NFT‌هایی هستند که تاکنون فروخته شده‌اند. طرح هایی از میمون ها و زامبی ها نیز محبوب هستند.
  4. اکثر کریپتوپانک ها شبیه افرادی با ویژگی ها و لوازم جانبی متنوع هستند و آنهایی که ظاهر ساده تر دارند از نظر قیمت درخواستی در بازارهای NFT به سطح بازار نزدیک تر هستند.

سوالات متداول

چرا CryptoPunks اینقدر ارزشمند هستند؟

می توان گفت دلیل این است که یک NFT چند ساله است. در واقع ارزش بالای CryptoPunk را می‌توان به این واقعیت نیز نسبت داد که یکی از قدیمی‌ترین NFT‌ها است که آن را به یک OG تبدیل می‌کند و به آن اهمیت اجتماعی و فرهنگی می‌دهد.

CryptoPunk چگونه ایجاد شد؟

CryptoPunks توسط Larva Labs ایجاد شد، یک تیم توسعه دو نفره که بر روی انواع پروژه‌ها از بازی‌های موبایل و ابزارهای کاربردی گرفته تا زیرساخت‌های وب تا طراحی دیجیتال و هنر کار می‌کند. این تیم با الهام از صحنه‌های پانک لندن و فیلم‌ها و رمان‌های سایبرپانک، یک شخصیت‌پردازی پیکسل‌شده ایجاد کردند.

نکته CryptoPunks چیست؟

این پروژه به عنوان راهی برای استفاده از بلاک چین اتریوم برای ایجاد مجموعه های دیجیتال با مالکیت قابل اثبات شروع شد. قبل از NFT ها، اثبات مالکیت هر شی دیجیتال، به ویژه هنر دیجیتال، دشوار بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا