دانشنامه ارز دیجیتال

عرضه اولیه سکه یا ICO چیست؟ و عملکرد آن چگونه است؟

ICO مخفف Initial Coin Offering به معنای عرضه اولیه سکه است و به یک روش محبوب برای جذب سرمایه پروژه‌ های ارزهای دیجیتال در مراحل اولیه اشاره دارد. در یک ICO، یک استارت‌آپ مبتنی بر بلاک‌ چین مقدار مشخصی از توکن‌های دیجیتالی بومی خود را جدا می کند و آن‌ها را به سرمایه‌گذاران در ازای سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین یا اتر ارائه می‌کند.

عرضه اولیه سکه چیست؟

عرضه اولیه سکه (ICO) نوعی فعالیت افزایش سرمایه در محیط ارزهای دیجیتال و بلاک چین است. ICO را می توان به عنوان یک عرضه اولیه سهام (IPO) در نظر گرفت که از ارزهای رمزنگاری شد/ه استفاده می کند. استارت‌آپ‌ها عمدتاً از ICO برای افزایش سرمایه استفاده می‌کنند. مزیت اصلی ICO ها حذف واسطه ها از فرآیند افزایش سرمایه و ایجاد ارتباط مستقیم بین شرکت و سرمایه گذاران است.

انواع عرضه اولیه سکه

1) ICO خصوصی

در ICO خصوصی، تنها تعداد محدودی از سرمایه گذاران می توانند در این فرآیند شرکت کنند. به طور کلی، تنها سرمایه گذاران معتبر (موسسات مالی و افراد با ارزش خالص بالا) می توانند در ICO های خصوصی شرکت کنند و یک شرکت می تواند حداقل مبلغ سرمایه گذاری را تعیین کند.

2) ICO عمومی

ICO عمومی نوعی از سرمایه گذاری جمعی است که عموم مردم را هدف قرار می دهد. عرضه عمومی یک شکل دموکراتیک سرمایه گذاری است زیرا تقریباً هر کسی می تواند سرمایه گذار شود. با این حال، به دلیل نگرانی های نظارتی، ICO های خصوصی نسبت به عرضه های عمومی به گزینه ای مناسب تر تبدیل می شوند. ظهور ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین به افزایش محبوبیت ICOها کمک می کند. در سال 2017، بیش از 7 میلیارد دلار با استفاده از ICO جمع آوری شد. در سال 2018، این رقم تقریبا دو برابر شد. بزرگترین ICO تا به امروز توسط تلگرام، ارائه‌دهنده خدمات پیام‌رسانی فوری، اجرا شد. طی یک ICO خصوصی، شرکت ثبت شده در بریتانیا بیش از 1.7 میلیارد دلار جمع آوری کرد.

ICO یا عرضه اولیه سکه

چگونگی عملکرد عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه سکه یک فرآیند پیچیده است که به دانش عمیق فناوری، مالی و قانون نیاز دارد. ایده اصلی آن استفاده از سیستم های غیرمتمرکز فناوری بلاک چین در فعالیت های افزایش سرمایه است که منافع ذینفعان مختلف را همسو می کند. مراحل ICO به شرح زیر است:

1. شناسایی اهداف سرمایه گذاری

هر ICO با قصد شرکت برای افزایش سرمایه شروع می شود. این شرکت اهداف کمپین جمع آوری کمک های مالی خود را مشخص می کند و مطالب مربوط به شرکت یا پروژه را برای سرمایه گذاران بالقوه ایجاد می کند.

2. ایجاد توکن

مرحله بعدی در عرضه اولیه سکه، ایجاد توکن است. در اصل، توکن ها نمایش دهنده یک دارایی یا ابزار در بلاک چین هستند. توکن ها قابل تعویض و مبادله هستند. آنها را نباید با ارزهای رمزنگاری شده اشتباه گرفت زیرا توکن ها فقط اصلاحاتی از ارزهای دیجیتال موجود هستند. برخلاف سهام، توکن‌ها معمولاً سهام یک شرکت را ارائه نمی‌کنند. در عوض، بیشتر توکن‌ها مقداری از سهام را در یک محصول یا خدمات ایجاد شده توسط شرکت به صاحبان خود می‌ دهند. توکن ها با استفاده از پلتفرم های بلاک چین مشخص ایجاد می شوند. فرآیند ایجاد توکن‌ها نسبتاً ساده است، زیرا یک شرکت نیازی به نوشتن کد از ابتدا مانند ایجاد ارزهای دیجیتال جدید ندارد. در عوض، پلتفرم‌ های بلاک چین موجود که ارزهای رمزپایه موجود مانند اتریوم را اجرا می‌ کنند، امکان ایجاد توکن‌ ها را با تغییرات جزئی در کد فراهم می‌ کنند.

3. کمپین تبلیغاتی

یک شرکت معمولا یک کمپین تبلیغاتی برای جذب سرمایه گذاران بالقوه اجرا می کند. توجه داشته باشید که کمپین ها معمولاً به صورت آنلاین اجرا می شوند تا بیشترین دسترسی سرمایه گذاران را به دست آورند. با این حال، چندین پلتفرم آنلاین بزرگ مانند فیس بوک و گوگل، تبلیغات ICO ها را ممنوع کرده اند.

4. پیشنهاد اولیه

پیشنهاد اولیه پس از ایجاد توکن ها به سرمایه گذاران ارائه می شود و ممکن است در چندین دور ساختار یافته باشد. سپس شرکت می‌تواند از درآمد حاصل از ICO برای راه‌اندازی یک محصول یا خدمات جدید استفاده کند، در حالی که سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که از توکن‌های به‌دست‌آمده برای بهره‌مندی از این محصول استفاده کنند یا منتظر افزایش ارزش توکن‌ها باشند.

مقررات عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه سکه یک پدیده کاملاً جدید در دنیای مالی و فناوری است. معرفی ICO در سال های اخیر تأثیر قابل توجهی بر فرآیندهای افزایش سرمایه داشته است. با این حال، مقامات نظارتی در سراسر جهان برای معرفی مدل جدید جذب سرمایه در امور مالی آمادگی نداشتند. رویکردهای تنظیم مقررات عرضه اولیه سکه در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، دولت های چین و کره جنوبی ICO ها را ممنوع می کنند. بسیاری از کشورهای اروپایی، و همچنین ایالات متحده و کانادا، در حال کار بر روی تدوین مقررات خاصی برای نظارت بر اجرای ICO ها هستند. در عین حال، قبلاً دستورالعمل‌های مربوط به ICOها در تعدادی از کشورها از جمله استرالیا، نیوزلند، هنگ کنگ و امارات متحده عربی منتشر شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا