دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی کامل با هاوینگ بیت کوین (Halving) و تاریخچه آن

هاوینگ بیت کوین، نرخ ایجاد کوین های جدید را کاهش می دهد و بنابراین حتی اگر تقاضا افزایش یابد مقدار عرضه جدید کاهش پیدا می کند. این می تواند شامل پیامدهایی برای سرمایه گذاران باشد چرا که دارایی هایی با عرضه کم یا محدود مانند طلا می توانند تقاضای بالایی داشته باشند و همواره قیمت ها را بالاتر ببرند.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

پس از استخراج هر 210000 بلوک یا تقریباً هر چهار سال یکبار، پاداش بلاکی که برای پردازش تراکنش ها به ماینرهای بیت کوین داده می شود به نصف کاهش می یابد. این امر نرخ انتشار بیت کوین های جدید را به نصف کاهش می دهد. این روش نوعی کنترل تورم است، این اتفاق هر چهار سال یکبار تکرار می‌شود تا زمانی که تمام بیت‌کوین‌ها در گردش آزاد شوند.

این سیستم تا حدود سال 2140 ادامه خواهد داشت. در آن زمان، ماینرها بابت پردازش تراکنش ها، کارمزد هایی را دریافت می کنند که کاربران شبکه آن را پرداخت خواهند کرد. این کارمزدها تضمین می‌کند که ماینرها همچنان انگیزه استخراج و حفظ شبکه را داشته باشند. هاوینگ بسیار مهم است زیرا با نزدیک شدن به عرضه محدود خود، کاهش دیگری در نرخ بیت کوین های جدید تولید می شود، حداکثر عرضه کل بیت کوین 21 میلیون است و تا اکتبر 2021، حدود 18.85 میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد.

تاریخچه هاوینگ

تاریخچه Halving

در گذشته، هاوینگ بیت کوین با افزایش شدید قیمت بیت کوین مرتبط بوده است. هاوینگ اولین بار در 28 نوامبر 2012 رخ داد و شاهد افزایش قیمت از 12 دلار به 1217 دلار بود. دومین هاوینگ بیت کوین در 9 جولای 2016 اتفاق افتاد که قیمت در آن زمان 647 دلار بود و تا 17 دسامبر 2017، قیمت بیت کوین به 19800 دلار افزایش یافت. سپس قیمت در طول یک سال از این اوج به 3276 دلار کاهش یافت. آخرین هاوینگ در 11 می 2020 رخ داد. در آن تاریخ، قیمت بیت کوین 8787 دلار بود و در 14 آوریل 2021، قیمت بیت کوین به 64507 دلار افزایش یافت (افزایش شگفت انگیز 634 درصدی نسبت به قیمت قبل از هاوینگ).

تئوری هاوینگ و واکنش زنجیره ای که ایجاد می کند چیزی شبیه به این است:

حفظ انگیزه ماینرها → قیمت بالاتر → تقاضای بیشتر → عرضه کمتر → نصف شدن تورم → هاوینگ (نصف شدن پاداش)

تاثیر هاوینگ بر انگیزه ماینرها

در صورتی که نصف شدن تقاضا و قیمت را افزایش ندهد، ماینرها انگیزه ای نخواهند داشت. پاداش تکمیل تراکنش ها کمتر خواهد بود و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود. برای جلوگیری از این امر، بیت کوین فرآیندی برای تغییر دشواری دریافت پاداش استخراج یا به عبارت دیگر، دشواری استخراج یک تراکنش دارد.

در صورتی که پاداش به نصف کاهش یابد و ارزش بیت کوین افزایش نیافته باشد، دشواری استخراج کاهش می یابد تا ماینرها انگیزه داشته باشند. تاکنون نتیجه این نصف شدن ها افت شدید بوده است. با این حال، سقوط هایی که به دنبال این دستاوردها رخ داده اند، همچنان قیمت ها را بالاتر از قبل از هاوینگ نگه داشته اند. سومین هاوینگ (11 می 2020) نه تنها در طول یک بیماری همه گیر جهانی، بلکه در محیطی از گمانه زنی های نظارتی، افزایش علاقه سازمانی به دارایی های دیجیتال و تبلیغات افراد مشهور رخ داد. با توجه به این عوامل، جایی که قیمت بیت کوین در نهایت پس از آن ثابت خواهد شد، نامشخص است.

چه زمانی هاوینگ بعدی اتفاق می افتد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم اولین هاوینگ بیت کوین در 28 نوامبر 2012 و پس از استخراج 10,500,000 بیت کوین رخ داد. مورد بعدی در 9 ژوئیه 2016 رخ داد و آخرین مورد در 11 مه 2020 بود. بر این اساس انتظار می رود هاوینگ بعدی در اوایل سال 2024 رخ دهد.

پس از استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟

در حدود سال 2140، آخرین بیت کوین از 21 میلیون بیت کوینی که تا کنون استخراج شده است، استخراج خواهد شد. در این مرحله، برنامه هاوینگ متوقف می شود زیرا دیگر بیت کوین جدیدی پیدا نمی شود. با این حال، ماینرها همچنان برای ادامه اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌های جدید در بلاک چین تشویق خواهند شد، زیرا انتظار می‌رود ارزش کارمزد تراکنش‌های پرداختی به ماینرها در آینده افزایش یابد، دلیل آن این است که حجم تراکنش‌ های بیشتری که کارمزد دارند، اضافه می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا